Saçtan Boya Nasıl Çıkarılır?

Ortak yazar: Ashley Adams

Bu Makalede:Kepek Şampuanı ve KarbonatBulaşık DeterjanıEzilmiş C VitaminiSirkeyle Durulama9 Referans

Eyvahlar olsun! Saçını boyadın ama sonuç hiç istediğin gibi olmadı. Neyse ki boyayı saçından çıkarmanın birkaç yolu var. İstediği sonucu elde edemezsen bu tekniklerden birkaçını kullanabilir ya da aynı tekniği gönül rahatlığıyla üst üste deneyebilirsin. Bu yöntemler en çok saçlarını boyadıktan hemen sonra işe yarar ve etkisini en çok yarı kalıcı (semi permanent) ya da kısmen kalıcı (demi permanent) boyalar üzerinde gösterir.

1
Kepek Şampuanı ve Karbonat

 1. 1
  Kepek şampuanı al. Bunu bütün eczanelerde ya da marketlerde bulabilirsin. Etiketinde açık seçik kepek önleyici ürün olduğu yazar. Head & Shoulders ve Clear popüler seçenekler.[1]
  • Kepek şampuanı normal şampuandan biraz daha etkilidir; kepek sorunu olan insanlarda aşırı derecede sebum vardır, bu da derinin pul pul dökülmesine yol açar. Bu yüzden, daha güçlü bir formüle ihtiyaç duyulur.
 2. 2
  Biraz karbonat al. Aldığının kabartma tozu değil de karbonat olduğundan emin ol. Ambalajları çoğunlukla aynı gözükür ama kabartma tozu bu iş için uygun değil. Karbonat doğal bir ağartıcıdır (ama çok kuvvetli değildir).[2]
  Neden Karbonat?
  Karbonat doğal bir temizleyici maddedir. Hatta daha önce leke çıkartmak için bile kullanmış olabilirsin! Karbonat, saçını ağartmadan boyanın rengini soldurmaya ve boyayı saçından çıkarmaya yardımcı olur. Bu temizleyici güç, saç boyasını solduran aktif bir bileşene sahip kepek şampuanıyla birleşince etkili bir boya çıkarıcı karışım elde edersin.
  İpucu: Elinin altında karbonat yoksa kepek önleyici şampuanı tek başına kullan. Sırf saçını yıkamak bile (özellikle de boya yarı kalıcıysa) boyanın çıkmasına yardımcı olur.
 3. 3
  Şampuanla karbonatı eşit oranlarda karıştır. İkisini bir kapta karıştırabilir ya da avucuna eşit oranda ikisinden de dökebilirsin. Tam tamına eşit olması gerekmiyor!
 4. 4
  Saçını bu karışımla yıka. İyice köpürt, durulamadan önce karışımı saçında birkaç dakika beklet.[3]
  Şampuanı uygulamak için ipuçları:
  Şampuanlamadan önce saçını iyice ıslat. Duşa ya da banyoya gir ve tıpkı her zamanki şampuanını kullanmadan önce yaptığın gibi, saçını akan suyun altında bir dakika boyunca tut.
  Şampuanı saçına eşit şekilde yedir. İki elinle saç tutamlarını köpükle kapla. Saçlarının ucundan köklerine doğru hareket et.
  Saçın karışımı emsin. Şampuan ve karbonatın saç tutamlarına işleyip boyayı çıkarması için biraz zaman gerekir. Saçlarına dokunmadan ya da durulamadan 5 ila 7 dakika saçında bırak.
 5. 5
  Saçını iyice durula. Saçlarını durularken boyanın saçlarından aktığını göreceksin. Gerekirse saçını bu karışımla birkaç kez yıkayabilirsin. Bu karışım en çok, saçını birkaç ay önce değil de daha yeni boyadıysan işe yarar.

2
Bulaşık Deterjanı

 1. 1
  Her zamanki şampuanına dört ya da beş damla karıştır. Palmolive ve Pril deneyebileceğin iki popüler bulaşık deterjanı. Bulaşık deterjanını, bozuk para büyüklüğünde sıkacağın şampuanla karıştır.
 2. 2
  Saçını ıslat ve karışımı saçına uygula. Saçını iyice köpürt, bulaşık deterjanının saçına iyice nüfuz etmesini sağla. Saçın en az birkaç dakika köpüklü kalsın.
 3. 3
  Saçını iyice durula. Bulaşık deterjanı saçlarının doğal yağını yok eder ve çok kurumasına yol açar, o yüzden saçlarını iyice duruladığından emin ol. Bu tekniği büyük ihtimalle birden çok kez uygulaman gerekecek ama bulaşık deterjanı çok sert olduğu için peş peşe uygulama.
 4. 4
  Bulaşık deterjanını her uygulayışından sonra saçlarını kontrol et. Hemen çarpıcı sonuçlar bekleme ama
  bunu iki ya da üç gün uyguladıktan sonra rengin solduğunu görmeye başlayacaksın.
 5. 5
  Sonrasında yoğun bir saç kremi kullan. Son durulamanın ardından saçına daima bir derin bakım ürünü, örneğin derin bakım yağı uygula.
  Bulaşık deterjanı saçlarını aşırı derecede kurutur; o yüzden her kullandığında saçlarını nemlendirmen gerekir.
  • Kremin etkisini artırmak için, elektrikli bir kurutma askısının altında bile oturabilirsin.

3
Ezilmiş C Vitamini

 1. 1
  C vitamini tabletlerini macun haline getir. Saçını yarı kalıcı boyayla (28 şampuanlamadan sonra çıkacağı söylenen boya) daha koyu bir renge boyadıysan ve üstünden sadece birkaç gün geçtiyse bu tekniği dene. Bir kâseye birkaç C vitamini tableti koy, sıcak su ekle ve kaşıkla ezip yoğun kıvamlı bir macun haline getir.[4]
  C Vitamini Tableti Kullanmak
  Neden C Vitamini? Saçını koyu renge boyadıysan C vitamini güvenli, aşındırıcı olmayan bir seçenektir. C vitamininin içindeki asit, boyayı okside eder ve boyanın saça tutunmasını zorlaştırır.
  Eczaneden ya da büyük bir süpermarketten C vitamini al. C vitamini tabletleri ya da tozu için vitaminler ve gıda takviyeleri bölümüne bak. Toz, suda daha iyi çözünür ama ikisi de işe yarayacaktır.
  C vitamininin en çok etkili olması için saçını boyamanın üzerinden en fazla üç gün geçmiş olması gerekir. Daha fazla geçtiyse yine de bir fark görebilirsin ama çok çarpıcı sonuçlar bekleme.
 2. 2
  Macunu ıslak saça uygula ve 1 saat beklet. Macunu kuru saça değil, mutlaka ıslak saça uygula.
  C vitamini saçlarına en iyi ıslakken nüfuz eder.
  Macunu uyguladıktan sonra duş bonesi tak ve naylon poşetle saçlarını sar. Macunu 1 saat beklet.[5]
 3. 3
  Saçını durulayıp yıka. Saçındaki macunu iyice akıt, sonra her zamanki gibi saçını şampuanla ve kremle. C vitaminini, saçını boyadıktan sonraki birkaç gün içinde uyguladığın sürece kayda değer sonuçlar görürsün.[6]
  • Saçını tekrar boyamana gerek yok; macun zararsız.

4
Sirkeyle Durulama

 1. 1
  Eşit miktarda sirke ve ılık suyu karıştır. Mutlaka beyaz sirke kullan. Elma sirkesi, asidi daha az olduğu için beyaz sirke kadar etkili olmaz.[7]
  • Çoğu saç boyası sabun ve şampuan gibi alkali maddelere karşı dayanıklıdır ama asitlere dayanamaz. Beyaz sirkenin asitli yapısı boyanın çıkmasına yardım eder.
  Laura Martin

  Laura Martin

  Lisanslı Güzellik Uzmanı
  Laura Martin Georgia’da Lisanslı bir Güzellik Uzmanı’dır. 2007 yılından bu yana saç stilisti ve 2013 yılından bu yana güzellik uzmanlığı öğretmenidir.
  Laura Martin
  Laura Martin
  Lisanslı Güzellik Uzmanı

  Lisanslı bir güzellik uzmanı olan Laura Martin şunu öneriyor: "Boyanın türüne bağlı olarak sirke, boya renginin azalmasını sağlayabilir ama muhtemelen boyayı tamamen çıkartmayacaktır. Bununla birlikte saçtan kızıl boyayı çıkartmak için sirke kullanmaktan kaçındığından emin ol."

 2. 2
  Karışımı saçına iyice sür. Bir lavabonun ya da küvetin üzerine eğilip saçlarını sirke ve su karışımına daldır. Karışımı saçına bir güzel yedir.[8]
 3. 3
  Saçlarını kapat ve 15 ila 20 dakika bekle. Islak saçlarını kapatmak için bir duş bonesi ya da naylon poşet kullan. Sirke karışımının saçlarında 15 ila 20 dakika kalmasını sağla.[9]
 4. 4
  Saçını şampuanlayıp iyice durula. Durularken boyanın suyla aktığını göreceksin. Su berraklaşınca saçını tekrar şampuanla.
  Gerekirse bu işlemi birkaç kez tekrarlayabilirsin.

Uyarılar

 • Bu yöntemlerin hepsinden sonra saçına derin bakım kremi uygulamalısın.

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Karbonat
 • Beyaz sirke
 • Bulaşık deterjanı
 • Kepek önleyici şampuan
 • C vitamini tabletleri
 • Duş bonesi
 • Derin bakım kremi

Makale Bilgisi

Ashley Adams bu makalenin ortak yazarıdır. Ashley Adams İllinois’de, lisanslı bir Güzellik Uzmanı ve Saç Stilisti’dir. Güzellik Uzmanlığı eğitimini John Amico Saç Tasarım Okulu’nda 2016 yılında tamamlamıştır.

Kategoriler: Kişisel Bakım ve Stil

Diğer dillerde:

English: Remove Dye from Hair, Español: eliminar el tinte del cabello, Italiano: Rimediare a una Tinta Sbagliata, Português: Remover Tintura dos Cabelos, Deutsch: Haare entfärben, Nederlands: Haarverf uit je haar verwijderen, Русский: удалить краску из волос, Français: retirer une coloration de ses cheveux, Čeština: Jak odstranit barvu z vlasů, 中文: 除去头发上的染料, Bahasa Indonesia: Menghilangkan Cat dari Rambut, العربية: إزالة الصبغة من على الشعر, हिन्दी: बालों से डाई निकालें, 한국어: 염색한 색 다시 빼는법, Tiếng Việt: Tẩy màu Tóc nhuộm, ไทย: ล้างสีย้อมออกจากผม, 日本語: 染めた髪色を元に戻す

Bu sayfaya 18.921 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?