Normalde saçların düzse doğal görünen buklelere sahip olmak senin için zor olabilir. Ancak, doğal bukleler elde edebilmek için, saçı tel toka kullanarak kıvırmak, bezle sarmak, bigudi kullanmak, saçı örmek ya da topuz yapmak gibi bazı yöntemler vardır. Ayrıca, saçın zaten dalgalıysa buklelerini beliginleştirmek için de yapabileceğin şeyler vardır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 5:
Çorap ve Bez Kullanmak

 1. 1
  Çorapları ortadan uzunlamasına kes. Saçını sarmak için çok miktarda beze ihtiyacın olacak. Eski çoraplarını ortadan uzunlamasına (burun kısmından yukarı doğru) keserek ya da eski havluları veya tişörtleri şeritler halinde keserek bu bezleri hazırlayabilirsin. [1]
  • Şeritleri çok kısa ya da dar kesme; bunları küçük bölümlere ayırdığın saçını bağlamak için kullanacaksın.
 2. 2
  Saçını yıka. İşleme başlarken saçın temiz ve nemli olsun ama fazla ıslak olmasın. Saçın hâlâ çok ıslaksa üzerindeki fazla suyu yumuşak bir havluyla al. Saçındaki dolanmış bölümleri açmak için geniş dişli bir tarak kullanmak da isteyebilirsin.[2]
  • Sık saçlıysan fön makinesi kullanarak saçını kuruya yakın hale getirmek isteyebilirsin. Aksi taktirde, gece boyunca saçların kurumayacağı için saçını sarmış olman da işe yaramayacaktır. [3]
  • Ayrıca, buklelerin tutsun diye bezle kıvırarak sardığın saçların kuruyana bir saç kurutma makinesinin altında da bekleyebilirsin
 3. 3
  Saçına jöle, bukle belirginleşitirici krem veya saç köpüğü uygula. Buklelerin olması gerektiği gibi tutmuyorsa saçına jöle, bukle belirginleştirici krem (sık saçlar için) ya da saç köpüğü kullanman daha iyi bukleler elde etmene yardımcı olabilir. Jöle, bukle belirginleştirici krem ya da saç köpüğü kullanmak aynı zamanda buklelerinin daha uzun süre dayanmasına da yardımcı olabilir. [4]
  • Bukleler elde etmek için saçına bukle köpüğü gibi ürünler uygulamayı dene.
  • Köpük kullanacaksan bol miktarda kullanmaya çalış.
 4. 4
  Saçını küçük parçalara ayır. Saçını ilk önce ortadan ikiye ayır daha sonra ikiye ayırdığın her bir bölümü daha küçük parçalara ayır. Bu, saçında işlem yapmanı daha kolay hale getirecektir.
  • Saçının üst kısmını pensle tutturarak her defasında bir bölümde çalışmak da isteyebilirsin.
 5. 5
  Saçını çorap parçalarıyla sarmaya başla. Saçından az miktar al ve çorap parçasının ortasına koyup yukarı doğru yuvarlayarak sarmaya başla. Saçın ucunu bezin altında tut ve bezin etrafına dolayarak saçını sarmaya başla. Kafa derisine ulaşana kadar sarmaya devam et.[5]
  • Saçlarını küçük parçalar halinde sararsan daha sıkı bukleler elde edersin.
  • Saçlarını daha büyük parçalar halinde sararsan daha gevşek bukleler elde edersin.
 6. 6
  Bezi sıkıca düğümle. Bezin iki ucunu bir araya getir ve sıkıca düğümle. Saçların çok sıksa beze çift düğüm atman gerekebilir.
  • Saçını tutturmakta zorlanıyorsan bir tel toka yardımıyla tutturmayı da deneyebilirsin.
 7. 7
  Saçının geri kalanını sar. Sarılmamış saç kalmayana kadar saçını bezlerle sarmaya devam et. Saçlarını mümkün oldukça eşit parçalara ayırmaya çalış ama bunu dört dörtlük yapamazsan da kafaya takma.
 8. 8
  Bezleri saçından çıkarmadan önce saçının kurumasını bekle ya da saçını kurutmak için fön makinesi kullan. Saçlarının kuruması birkaç saatini alabileceği için saçını gece boyunca sarılı tutman gerekebilir. Buklelerinin daha kısa zamanda tutmasını istiyorsan fön makinesi kullanarak da saçını kurutabilirsin. Saçındaki bezleri erken açarsan buklelerin açılabilir.
  • Kontrol etmek için bezlerden birini açmayı dene. Saçın kurumuşsa ve doğal bir bukle görünümü kazanmışsa geri kalan bezleri açmanın da muhtemelen bir sakıncası olmayacaktır.
  • Geceleyin sardığın bezlerden biri açılıp düşerse endişelenme. Tutmamış bukleler için her zaman saç maşası kullanabilirsin.[6]
 9. 9
  Saçını dilediğin gibi şekillendir. Saçına sardığın bezleri çıkardığında buklelerin çok sıkı olabilir. Buklelerini bu şekilde bırakarak ya da parmaklarınla açıp kabartarak da kullanabilirsin.
  • Bir miktar saç spreyi kullanarak buklelerini sabitleyebilirsin.
  • Daha hoş ve nostaljik bukleler elde etmek istiyorsan saçının üzerinden bir fırçayla da geçebilirsin. [7]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 5:
Bigudi Kullanmak

 1. 1
  İhtiyacın olan malzemeleri topla. Saçında doğal yollarla bukleler oluşturmak için sert ya da sünger bigudiler kullanabilirsin. Bu bigudiler ısıtılmayı gerektirmediği için saçına zarar vermez. İşlem için şunlara ihtiyacın olacak:
  • Dilediğin ebatlarda (küçük, orta, büyük veya çok büyük) sünger bigudi seti
  • Geniş dişli tarak
  • Biraz jöle veya köpük (isteğe bağlı)
 2. 2
  Saçını yıkayıp kremle. Temiz ve birbirine dolanmamış saçla işleme başlamak önemlidir. Bu yüzden, saçını gün içinde yıkamadıysan yıka ve kremle. Saçındaki dolaşıklıkları açmak için saçını ıslakken tara. Saçın uçlarından başlayıp köklerine doğru ilerle.
 3. 3
  Saça özel ürünler kullanmayı dene. Saçın dümdüzse ve bukle tutmuyorsa şekillendirici jöle ya da köpük kullanmak isteyebilirsin. Bu, saçının bukleleri daha iyi ve daha uzun süre tutmasına yardım edecektir.
  • Saçın iyi tuttuğundan emin olmak için bol miktarda köpük kullan.
  • Saçını kıvırcıklaştırmak için özel bir ürün de arayabilirsin.
 4. 4
  Saçından ilk olarak küçük bölümleri sarmaya başla. Saçından küçük bir bölüm alarak ucundan başlayıp kafa derisine doğru bigudilere sar. Aldığın saç, bigudinin eninden daha küçük olsun. Saç ucunu bigudinin altına yerleştir. Saçı bigudiye dayayarak kafana doğru sarmaya başla. Gerekirse bigudiyi sıkıca tuttur.
  • Bigudilerin kafana yatay olarak tutturulduğundan emin ol.
  • Saçını ortadan ikiye ayırarak bigudileri saçının sağından ve solundan da sarabilirsin.
  • Saçının en tepesinden de bir miktar saçı alıp bigudileri buna yatay olarak da sarabilirsin.
 5. 5
  Saçının tamamen kurumasını bekle. Bigudileri çıkarmadan önce saçının tamamen kuruduğundan emin olman önemlidir. Acelen varsa fön makinesini düşük veya orta ısı ayarında kullanabilirsin. Bigudileri çok erken açarsan saçın düşebilir ve bukleler hiç tutmaz.
  • Saçına sıcaklık uygulamak istemiyorsan bir gece önceden saçını bigudileyerek gece boyunca kurumasını sağlayabilirsin.
 6. 6
  Saçını dilediğin gibi şekillendir. Saçındaki buklelere hiç dokunmayarak onları sıkı haliyle bırakabilirsin ya da sadece birkaç bukleye bölebilirsin. Buklelerinin sıkı durmasını istiyorsan üzerine sprey sıkmayı denemek isteyebilirsin.
  • Aynı zamanda saçlarının arasından parmaklarını geçirerek buklelerini yumuşatabilir ve dağıtabilirsin.
  • Buklelerini fırçayla tarama. Bu, saçının kabarık görünmesine sebep olabilir. Buklelerini biraz açmak için geniş dişli bir tarak ya da milli tarak kullan.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 5:
Örgüyle veya Topuzla Bukle Yapmak

 1. 1
  Saçının temiz ve nemli olduğundan emin ol. Başlamadan önce saçını şampuanla ve kremle. Saçındaki dolanmış bölümleri açtığından emin olmak için saçını ıslakken geniş dişli bir tarakla taramak da isteyebilirsin.
  • Saçını duştayken ve saçın kremliyken taramayı dene.
 2. 2
  Saç bakım ürünleri uygula. Başlamadan önce saçına köpük ya da jöle uygularsan saçın bukleleri daha iyi tutar. Saçını tutacak miktarda kullandığına emin ol.
  • Saç kıvırcıklaştırıcı köpük gibi saçı kıvırcıklaştırmaya yarayan özel ürünleri kullanmayı dene. Bu daha iyi buklelerinin olmasını sağlayabilir.
 3. 3
  Dalgalı bir görünüm elde etmek için saçını örmeyi dene.Ne kadar çok örgün olursa buklelerin o kadar sıkı olur. Kafanın her iki yanında birer tane olmak üzere en az iki örgü yapmayı planla.
  • Daha sıkı bukleler için dört örgü yapmayı dene. Bu yöntemle saçının sadece altlarının kıvrılacağını, kafanın üst bölgesinde kalan kısmının çoğunun düz kalacağını unutma.
 4. 4
  Saçının tamamının kıvırcıklaşması için saçını balıksırtı örmeyi dene. Yine, ne kadar çok sayıda örgün olursa o kadar sıkı buklelerin olacaktır. Bir veya iki örgü daha kalın dalgalar oluşturacakken beş ya da altı örgü daha küçük dalgalar oluşturacaktır.
 5. 5
  Saçını birkaç tane küçük topuz yap. Saçını ortadan ayır ve ayırdığın bölümlerden her birini ikiye ayır. Ayırdığın bölümleri bir tokayla bağlayarak dört adet küçük atkuyruğu elde et. Saçı sol alt kısımdan alarak bük. Saçı, kendi etrafında kıvrılıp topuz şekline gelene kadar bükmeye devam et. Topuzu başka bir lastik tokayla ya da tel tokalarla tuttur. Aynı işlemi saçın sağ alt kısmı ve üstteki iki kısmı için de tekrarla.
  • Daha dalgalı bir saç elde etmek için bir ya da iki tane çorap topuzu da yapabilirsin.
 6. 6
  Saçındaki topuzları ya da bukleleri açmadan önce saçının iyice kurumasını bekle. Bu, birkaç saat sürebilir. Acelen varsa fön makinesini düşük veya orta ısı ayarında kullanabilirsin. Ancak, saçını gece boyunca bekletirsen en iyi sonucu elde edersin.
 7. 7
  Dilersen buklelerine şekil ver. Saçındaki örgüleri ya da topuzları açtığında buklelerin çok sıkı olabilir. Buklelerini parmaklarınla açarak saçlarını kabartabilirsin. Saçının çok fazla kabarmaması için saçlarını fırçalamaktan kaçın.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 5:
Doğal Bukleleri Ortaya Çıkarmak ve Saçın Kabarmasını Engellemek

 1. 1
  Saçlarını haftada 3 defadan fazla yıkama. Saçını ne kadar sıklıkla yıkarsan o kadar çok kurur. Saçların zaten kuruysa kıvır kıvır değil kabarık görünecektir. Ancak, saçına saç kremini daha sık uygulayabilir ya da “co-washing” denilen yöntemi, yani saçını şampuan kullanmadan sadece saç kremiyle yıkamayı deneyebilirsin.
  • Şampuan kullanırken saçın diplerine daha fazla miktarda şampuan, saç uçlarına daha az miktarda şampuan uygulamaya çalış.
  • Saç kremi kullanırken kremi saçın uçlarına daha fazla, saçın diplerine de daha az uygulamaya çalış.
 2. 2
  Sülfat içermeyen saç bakım ürünleri kullan. Sülfat sert bir temizleyici maddedir ve saçlarının kurumasına, kırılmasına ve kabarmasına sebep olabilir. Bu yüzden, en iyisi sülfat içeren şampuanlardan ve diğer saç bakım ürünlerinden uzak durmaktır. [8]
  • ”Sülfatsız” ibaresini taşıyan saç bakım ürünlerini ara.
  • Ayrıca saçlarını günaşırı yıkamayı ya da üç dört günde bir yıkmayı da düşünebilirsin.
 3. 3
  Buklelerine şekil vermek için geniş dişli tarak kullan. Saçın kuruyken asla saç fırçası uygulama. Bu, saçındaki buklelerin bozulup saçının kabarmasına sebep olacaktır. Bunun yerine, buklelerini yumuşatmak için geniş dişli tarak kullan. [9]
  • Saçı taramaya her zaman uçlardan başla ve asla diplerden uçlara doğru tarama. Bu, saçlarının kırılmasına ve kopmasına sebep olur.
  • Ancak, buklelerin ıslakken saç fırçası kullanabilirsin. Uçlardan başlayarak küçük bölümler halinde taradığına emin ol.
 4. 4
  Saçını kendi halinde kurutmaya çalış. Saçında fön makinesi kullanman gerekiyorsa ilk önce saçına ısıya karşı koruyucu sprey sık. Daha sonra düşük ya da orta ısı ayarındaki fön makinesine difüzör takarak saçlarını kurut. Bu, buklelerinin doğal şeklini koruyacaktır.
  • Saçların hâlâ nemliyken parmaklarınla buklelerine şekil vermeye çalış. Bukleyi parmağının etrafına sıkıca dolayıp parmağını yavaşça kaydırarak bukleden çıkar. Bunu tüm bukleler için yap. Bu, buklelerinin şekillenmesine ve aynı yöne doğru dökülmesine yardımcı olacaktır.
 5. 5
  Saçını tişört ya da mikrofiber havluyla kurula. Normal havlular bukleler için çok serttir. Havlunun dokusu hassas saç tellerini dolaştırabilir ve kırılıp kopmalarına sebep olabilir. Havlu yerine saçını mikrofiber bir havluyla ya da tişörtle kurutmayı dene.
 6. 6
  Buklelerini belirginleştirmek için ya da kabarık saçlarını kontrol altına almak için saç bakım ürünleri kullan. Kozmetik mağazalarında ya da kuaförlerde saçındaki doğal bukleleri ortaya çıkaracak çok farklı ürünler vardır. Bunlardan çoğunun ıslak saça uygulanması gerekirken diğerleri kuru saça uygulanabilir.[10] Here are some ideas to get you started:
  • Buklelerini belirginleşitrmek için nemli saça saç köpüğü ya da jöle uygula. Bir ceviz büyüklüğünde köpüğü ya da jöleyi alarak parmaklarınla saça uygulamaya başla.
  • Kuru saçların kabarmasını kontrol altında tutmak için saç yağları kullan. Birkaç damla yağı saç uçlarına yoğunlaşarak uygula. Argan yağı, hindistan cevizi yağı veya jojoba yağı kullanmayı dene.
  • Deniz suyu spreyi kullanarak saçlarında plaj dalgası yarat. Ama, bunun saçlarında yapışkan bir tabaka bırakacağını unutma. Deniz suyu spreyini, deniz tuzu ile su karıştırarak evde de hazırlayabilirsin.
  • Kuru veya nemli saçta, kabarmayı önleyici krem kullan. Ceviz büyüklüğündeki kremi özellikle saç uçlarına ve saçın en dışta kalan yüzeyine uygula.
 7. 7
  Altı ayda bir saçının uçlarını aldır. Düzenli olarak saçlarının uçlarını aldırman kırık saç uçlarından kurtulmana yardım eder. Bu fırsatı saçlarındaki katlardan kutulmak ya da kat ekletmek için de kullanabilirsin. Saçtaki katlar buklelerin görünmesi için daha iyidir; düz ve katsız saçlarda bukleler aşağı doğru düşer ve bukleler daha düz görünür. [11]
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 5:
Tel Toka Kullanarak Bukleler Yapmak

 1. 1
  İhtiyacın olan malzemeleri topla. Yıllardır kullandığın tel tokaları doğal bukleler elde etmek amacıyla da kullanabilirsin. Hem tel tokaları kullanırken hiçbir kimyasal ürüne ya da pahalı ürünlere de ihtiyaç duymazsın. Tel tokayla saç sarma işlemi, saçı bölümler halinde alıp yukarı doğru sararak birkaç saat boyunca kafa derisinin üzerinde tel toka ile sabit tutma işlemidir. [12] İhtiyacın olan şeylerin listesi aşağıdaki gibidir:
  • Tel toka
  • Saç köpüğü (isteğe bağlı)
  • Tarak
 2. 2
  Uygulamayı yeni yıkanmış, nemli saçlara yap. Saçın sırılsıklam olmamalı, yoksa kuruması uzun zaman alır. Gerekirse yumuşak bir havluyla saçtaki fazla suyu al.
  • Saçın çok düzse ve bukleleri tutmuyorsa saçına biraz köpük uygulamak isteyebilirsin. [13]
 3. 3
  Saçını ortadan ayır. Bu şekilde saçını hangi yöne doğru sarman gerektiğini daha kolay anlarsın. Kafanın sol tarafında çalışırken saçını saat yönüne doğru sarıyor olacaksın. Kafanın sağ tarafında çalışırken de saçını saat yönünün tersine sarıyor olacaksın. Böylece buklelerinin aynı şekilde olmalarını sağlayabilirsin.
 4. 4
  Saçının tepe kısmından 2,5 cm genişliğinde bir tutam al. Aldığın saçın kafa derisinin üzerine tutturulacak boyutta olduğundan emin ol. Eğer saçından çok kalın bir bölüm alırsan kuruması çok uzun sürer. Ayrıca, tel toka da bu kadar kalın saçı tam olarak tutmaz.
  • Saçını ayırmak için tarak kullanmayı dene.
  • Saçının bir kısmını pensle tutturarak bir defada daha az saça odaklanarak çalışmayı da isteyebilirsin.
 5. 5
  Saçları, iyice açılması için iyice tara. Taradığın bölümün mümkün olduğunca düz olmasına dikkat et. Saçları köklerinden başlayarak uçlara doğru tara.
 6. 6
  Parmağını kullanarak saçını sarmaya başla. Saç uçlarını parmağına daya ve saçını en tepeye kadar parmağının üzerine sarmaya başla.
 7. 7
  Parmağını bukleden çıkar. Parmağını çıkarırken bukleyi diğer elinle tuttuğundan emin ol. Saçı kafana doğru bastır.
 8. 8
  Bukleyi iki tel tokayla tuttur. Tel tokayı bukleye X şeklinde takmaya çalış. Bu, buklelerin daha sıkı tutulmasını sağlayacaktır.
 9. 9
  Bu adımları saçın tümüne uygula. Saçını her zaman yüzüne doğru kıvırmayı unutma. Yani, kafanın sol tarafındaki saçları saat yönünde, kafanın sağ tarafında saçları da saat yönünün tersine sar.
 10. 10
  Tel tokaları çıkarmadan önce en az üç saat bekle. Tokaları çıkarmadan önce saçının tamamen kurumuş olması gerekir. Acelen varsa kuruma sürecini hızlandırmak için fön makinesini düşük ya da orta ısı ayarında kullanabilirsin.
  • Tel tokaları çıkardığında buklelerin çok sıkı olabilir. Parmaklarını buklelerin arasından geçirerek buklelerini biraz gevşetebilirsin. Bu, buklelerin ayrılıp daha hacimli durmasını sağlayacaktır.
 11. 11
  İşte bu kadar! Image:Get-Natural-Curls-Step-9-Version-3.jpg|center]]
  Reklam

İpuçları

 • Saç maşası kullanmayı düşünüyorsan uygulamadan önce saçlarına ısıya karşı koruyucu sprey sıktığından emin ol. Bu, saçlarının yıpranmasının önüne geçer.
 • Uyguladığın işlemler arasında saçlarını dinlendir. Bu şekilde saç kendini toparlar ve saçın kurumasının ve kırılmasının önüne geçilmiş olunur. Bu metotları en fazla haftada üç veya dört kere uygula.
 • Banyo yap (saçın ıslanması için) ve saçını tek (ya da daha fazla) örgü yaptıktan sonra kurut veya şekillendir ve gece boyunca bekletip aç.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Christine George
Ortak yazarlar :
Uzman Saç Stilisti ve Saç Renklendirme Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Christine George. Christine George, Uzman Saç Stilisti, Saç Renklendirme Uzmanı ve Los Angeles, Kaliforniya’da ilk sıralarda yer alan butik bir kuaför salonu olan Luxe Parlour’un Sahibi’dir. Christine saç stilistliği ve saç renklendirme alanında 23 yıldan fazla deneyime sahiptir. Özel saç kesimleri, yüksek kalitede renklendirme hizmetleri, balyaj, klasik röfle ve renk düzeltme konularında uzmanlaşmıştır. Güzellik uzmanlığı derecesini Newberry Güzellik Okulu’ndan almıştır. Bu makale 19.747 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 19.747 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam