İki saç kesimi arasında saçlarına özenle bakman, saçlarının sağlıklı dokusunu ve parıltısını korumana yardımcı olur. Ticari saç bakımı ürünleri, saçının iyi gözükmesini sağlayan besleyici içeriklere sahiptir ama kendini Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ya da jojoba yağıyla yapılan bir sıcak yağ bakımıyla şımartman, saçına ekstra sağlıklı bir ışıltı kazandırır. Bunu yapmak hem kolay, hem eğlenceli ve size nasıl yapıldığını göstereceğiz!

Adımlar

 1. 1
  Hindistan cevizi yağı satın al. Bu yağ, birçok marketin gıda kısmında bulunur çünkü sıvıyağlara sağlıklı bir alternatif olduğu bulunmuştur. Aktarlarda, süpermarketlerde ve bazı kozmetik mağazalarında da yaygın olarak bulunur.
  • Hindistan cevizi yağı genellikle kavanozda satılır. Oda sıcaklığında katı haldedir ama avucunda sıvıya dönüşür. Nispeten düşük sıcaklıkta erir.
  • Zeytinyağını da bu bakımda temel yağ olarak kullanabilirsin. Zeytinyağı, doğal bir nemlendiricidir ve kepeğe karşı faydalı olabilir ama Hindistan cevizi yağındaki protein koruyucu özelliklere sahip değildir. Zeytinyağı, oda sıcaklığında sıvı halde bulunur ama zeytinyağını Hindistan cevizi yağı bakımındaki aynı yöntemle rahatça ısıtabilirsin.
 2. 2
  Saçlarını yıka. Sıcak yağ bakımı yapmayı planladığın gün, temiz olması için saçını yıka. Saç köpüğü, jöle ya da saç spreyi gibi saç bakım ürünleri kullanmaktan kaçın çünkü bunlar, sıcak yağın saç köklerine nüfuz etmesine engel olabilir.
 3. 3
  Benmari yap. 1 su bardağı (250 ml) suyu bir tencerenin içinde kaynat.
 4. 4
  Hindistan cevizi yağını ısıt. 2 çorba kaşığı (30 ml) Hindistan cevizi yağını alıp küçük bir kâseye ya da kupaya koy. Küçük kâseyi ya da kupayı ocağın üzerindeki suyun içine yerleştir.
  • Kafa derin kuruysa ya da kepek sorunun varsa içine 1 çorba kaşığı (15 ml) zeytinyağı ekle.
  • Kafa derisindeki mantar sorunları için 1 çorba kaşığı (15 ml) jojoba yağı ekle. Jojoba yağı, doğal bir mantar öldürücüdür.
  • Yağı sıcak değil de ılık olana kadar birkaç dakika beklet. Kendini kızgın yağla yakman hiç hoş olmaz. Yağın bulunduğu kabı fırın eldiveniyle çıkar.
 5. 5
  Saçların zaten ıslak değilse ıslat. Saçlar sırılsıklam değil, nemli olmalı.
 6. 6
  Parmak uçlarını sıcak yağa batır, yağı kafa derine masaj yaparak sür. Köklerden uçlara doğru ilerle ve bütün sıcak yağı saçlarına masaj yaparak yedir.
 7. 7
  Saç kurutma makinesi ya da çamaşır kurutucuyla bir havluyu ısıt. Saçlarını havluyla sar ve 20 dakika beklet.
  • Alternatif olarak, saçlarını temiz bir duş bonesi, saç boyama bonesi ya da naylon poşetle ört ve bir ısıtıcının ya da buhar cihazının altında 15-20 dakika otur ya da sadece vücut sıcaklığının bakım sırasında saçlarını beslemesine izin ver.
 8. 8
  Saçlarını iyice yıkayıp durula. Her zamanki gibi şekil ver.
 9. 9
  Bu işlemi ayda bir kez tekrarla. Bu, saçlarının protein kaybını engeller ve yumuşaklığını, ışıltısını ve güzelliğini korur.
  Reklam

İpuçları

 • Mentolün elde edildiği nane yağından birkaç damla ekleyebilirsin. Hissedeceğin karıncalanmanın nedeni, nane yağının kanı saç köklerine gitmesi için uyarmasıdır; bu, zaman içinde saç çıkmasını arttırır. Nane yağını başka yağlarla seyrelt çünkü bunlar taşıyıcı yağdır, nane yağıysa esansiyel yağdır.
 • İhtiyacın olan yağ miktarını, saçlarının uzunluğuna ve gürlüğüne göre ayarla. Bu sıcak yağ tarifi, orta uzunluktaki saçlar için yeterlidir.
 • Hindistan cevizi yağı şişesini ya da kavanozunu, içi kaynar su dolu bir kapta, her yanı ısı alacak biçimde ısıtabilirsin çünkü bu şekilde daha çabuk erir.
Reklam

Uyarılar

 • Yağ, giysilerde leke bırakabilir. Sıcak yağ bakımı sırasında kirletebileceğin şeyler giy.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Ocak
 • Tencere
 • Bardak ya da kupa
 • Su
 • Havlu
 • Saç boyama bonesi, duş bonesi ya da plastik torba
 • Buhar cihazı ya da ısıtıcı başlık (isteğe bağlı)
 • Hindistan cevizi yağı
 • Zeytinyağı (isteğe bağlı)
 • Jojoba yağı (isteğe bağlı)
 • Nane yağı (isteğe bağlı)

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 11.551 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 11.551 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam