Saçlar Doğal Yoldan Nasıl Kalınlaştırılır?

Ortak yazar: Courtney Foster

Bu Makalede:Yeni Yıkama ve Stil Alışkanlıkları BenimseSaç Kalınlaştırıcı Ürünler KullanSağlıklı Yaşam Tarzı Değişiklikleri Yap6 Referans

Sen de dolgun, göz kamaştırıcı saçlar için can atıyor musun? Saç örgüleri ve saç kaynağı insanlara daha dolgun saç elde etme şansı sunuyor, bununla birlikte saçlarını kalınlaştırmanın doğal yolları da bulunuyor. Bunlar hem çok daha ucuz hem de sonuçlar çok daha uzun süreli. Dolgun,ışıldayan saçların doğal yoldan nasıl elde edildiğini öğrenmek için okumaya devam et.

1
Yeni Yıkama ve Stil Alışkanlıkları Benimse

 1. 1
  Saç yıkama yöntemini tekrar düşün. Saçını hangi sıklıkla yıkıyorsun? Şayet her günse aslında saçlarını uzun vadede incitiyorsun ve gürleşmesini engelliyorsun. Saçlarını her gün yıkamak, saç derinin saçını korumak ve sağlıklı tutmak için ürettiği doğal yağları yok eder.
  • Saçını haftada 3 ya da 4 kez yıkamak daha sağlıklı bir rutindir. Bu, saçına kafa derinin ürettiği yağlardan faydalanma şansı verir. Bu yeni rutine ilk başladığında saçların biraz yağlı görünebilir, ancak bir veya iki hafta içinde dengelenir.
  • Saçlarının daha sık şampuanlamaya ihtiyacı olduğunu hissediyorsan kuru şampuanı dene. Düzenli yıkamalar arasında kuru şampuan kullanabilirsin, bu da çok terleyen veya gerçekten yağlı saçlara sahip insanlar için harika olabilir.
  • Saçını soğuk suyla yıka. Sıcak su saç için kötüdür ve kuruyup kırılmasına yol açar. Saçını soğuk su ile yıkamak saç telinin gövdesinin düzleşmesine yardımcı olur ve saçın kırılıp zarar görmesini önler.
 2. 2
  Saçını daha dikkatli kurut. Duştan çıktığında saçını toplayıp sıkma; bu, saçların kırılmasına neden olur. Saçlarının dolgun uzamasını istiyorsan bir havluyla nazikçe dokunarak kurulayabilir ya da havayla kendi başına kurumaya bırakarak saçına göz kulak olabilirsin. Bu doğal saç kurutma yöntemi kolay ve ücretsiz olup mükemmel sonuçlar üretir. [1]
 3. 3
  Fırçayı ne zaman kullanacağını öğren. Saçların kırılıp seyrelmesinin bir diğer nedeni de saçı daha ıslakken fırçalamaktır. Dolaşmış saçları geniş dişli bir tarak kullanarak özenle aç. Fırçalamayı, saçının kuruduğu zamana bırak çünkü bu halde daha az kırılgan olacaktır.
 4. 4
  Isıl şekillendirme araçlarını sık kullanma. Saçını her gün fön makinesiyle mi kurutuyorsun? Her gün bakımlı ve pırıl pırıl bir görünümü tercih etmek cezbedici olsa da, saçları seyreltmenin en iyi yollarından biri. Kökleri çekerek ve saç tellerini ısıtarak aslında her defasında zarar veriyorsun. Onun yerine, saçını doğal yöntemlerle kurutup şekillendir.
  • Saç maşasını, fön makinesini ve sıcak bigudileri sadece özel günlere sakla.
  • Saçını ısı kullanmadan kıvırcıklaştırmak için, tişört yöntemini deneyebilirsin. Tişört yöntemi için, bir tişörtü farklı boyutlarda kumaş şeritler halinde kes. Başlamak için iyi bir ölçü 7 cm’ye 30 cm olacaktır. Saçını kumaşın etrafına dola ve kafa derine ulaşana kadar sar. Ardından kumaşı bağlayarak yerine oturt. En iyi sonuç için, saçların sarılıyken birazcık saç kremi ile yumuşat. Saçını birkaç saat ya da bir gece beklet, sonra aç.

2
Saç Kalınlaştırıcı Ürünler Kullan

 1. 1
  Zararlı kimyasallar içeren ürünleri at. Daha dolgun saç arayışında, saçının daha uzun ve kalın büyümesine yardımcı olacağını vaat eden bir dizi şampuan ve saç kremi almış olabilirsin. Maalesef bu ürünlerin çoğu sorunu daha da kötüleştirebilir. İçeriklerine bak ve telaffuz edilemeyen isimleri olan ürünlerden kurtul. Kalınlaştırmak adına saçlarını zararlı kimyasallara daldırmaktan sakınman gerekir.
  • Pek çok şampuanda sodyum laurel ve laureth sülfat bulunur. Bu temizlik maddeleri ayrıca bulaşık deterjanlarında da bulunur ve saçın için aşırı zararlıdır.
  • Silikon içeren saç kremleri gür saçlı insanlar için kullanışlı olabilir ancak saç üzerinde birikir. İnce saçlılarda bu birikim, ince saçı aşağı doğru bastırarak eskisinden daha düz ve ince gösterebilir. Silikon sadece güçlü, sökücü şampuanlarla tamamen temizlenebilir ki bu zarar verici olabilir.
 2. 2
  Saç büyümesini destekleyen içeriklere bak. Saçının gür ve sağlıklı gelişmesine yardımcı olabilecek içeriğe sahip çeşitli doğal şampuanlar, saç kremleri ve şekillendiriciler bulunuyor. Aşağıdaki içerikleri ara ya da bunları saf halde alıp saçına uygula:
  • Aloe. Saç dökülmesini durdurması ve saçı geliştirmesi ile bilinir.[2]
  • Avokado yağı. Derinin emdiği vitaminler barındırır ve sağlık saç gelişimini destekler. [3]
  • Büyüme Faktörleri. Bunlar, saçına doğal olarak büyümeye devam etmesini söyleyen sinyallerdir. Stres veya yaşlanma gibi herhangi bir nedenden ötürü bunlardan yeteri kadar üretemiyorsan bölgesel büyüme faktörleri eklemek yardımcı olabilir.
 3. 3
  Saçlarını sağlıklı hale getiren bakımlar kullan. Boyalardan, ağartıcılardan, kimyasal düzleştiricilerden ve diğer zararlı bakımlardan sakın ve bunların yerine, saçını kalınlaştıran bakımları benimse.
  • Saçına zeytinyağı sürüp duş bonesi ile sararak ve birkaç saat ya da gece boyunca bekleterek kendine derinlemesine bir iyileştirme bakımı uygula. Saçını her zamanki gibi şampuanla, sonra da dolgun ve bakımlı saçının tadını çıkar.
  • Saçını balla boya. Saçının rengini birkaç ton açmak istersen saçı kurutan çoğu boyanın yerine saça bakım uygulayan bal kullan.

3
Sağlıklı Yaşam Tarzı Değişiklikleri Yap

 1. 1
  Saçını gürleştiren yiyecekler ye.[4] Bazen incelen saç, ihtiyacın olan besinleri almadığının işaretidir. İyi ayarlanmış bir diyet yemek, daha kalın ve sağlıklı uzayan saçlara giden en iyi yoldur.
 2. 2
  Daha dolgun saçlar için besin takviyeleri al. Dolgun saç gelişimi için ihtiyaç duyduğun besinleri almak için, özel olarak tasarlanmış takviyeleri satın alabilirsin. Bunlar genellikle biyotin, balık yağı, protein ve çeşitli vitaminler içerir. Amacın saçlarının daha gür uzamasıysa doğum öncesi vitaminler bir diğer güzel seçenektir.
 3. 3
  Saçını dış zararlardan koru. Güneş altında, havuzda ve hatta sabah işe gidiş gelişlerde zaman harcamak, eğer korumak için önlemler almıyorsan saçını etkileyebilir. Tıpkı cildine yaptığın gibi, saçını güvende tutmak için daha bilinçli olmak, uzun vadede daha dolgun saçlara yol açabilir.
  • Uzun süre güneş altında olacağın zaman şapka giy. Böylelikle saçların kurumaz ve kırılmaz.
  • Klor saçına zarar vermesin diye havuzdayken bone giy. Eğer saçına klor geldiyse çıkarmak için günlük bir şampuan kullan.
  • Kirliliği olan bölgelerde çok fazla zaman geçirmemeye çalış. Eğer trafiğin yanından yürümek zorundaysan şapka tak ya da eşarp bağla.
 4. 4
  Saçını düzenli olarak kes. Kırıkları aldırmak saçına hemen daha dolgun bir görüntü verir. Kesmek, zamanla saçı kökten uca sağlıklı kılar.
 5. 5
  Stresten arınmaya çalışın. Stres saç dökülmesinin bir nedeni olabilir. [6]

Hayatını daha sakin hale getirmenin yollarını bul. Ardından saçlarının nihayet kalınlaşmaya başladığını görebilirsin.

 1. 1

İpuçları

 • Saç diplerinde kan dolaşımını uyarmak, desteklemek ve de aşırı dökülmeyi azaltmak maksadıyla, saç diplerine parmak uçlarınla (tırnaklarınla değil) her gün masaj yap. Saç diplerini şampuanlarken ve masaj yaparken başını aşağıya doğru çevir. Bu, kan dolaşımının başına doğru artmasına yardımcı olur.
 • Isıtılmış Hindistan cevizi ve okaliptus yağları ile gecelik sıcak yağ bakımı uygula.
 • Düzenli olarak kullandığın şekillendirici ürünlere dikkat et çünkü bazıları saç dökülmesine, kepeğe ve kafa derisi kuruluklarına neden olabilir.
 • Hamilelik, emzirme, menopoz ve hatta doğum kontrol ilaçları, beslenme ihtiyaçlarında ve hormonal seviyende, saç dökülmesini destekleyen sürekli değişen faktörlere sebep olabilir.
 • Sabırlı olmayı unutma. Daha dolgun saç bir gecede olmaz ama sağlıklı saç alışkanlıklarını sürdürürsen sonuçları göreceksin.
 • Aşırı saç dökülmesinin ve incelmesinin olağan dışı nedenleri için daima bir sağlık uzmanına danış.

Bir tıbbi durum veya ilaç saç dökülmesi yan etkilerine neden olabilir.

 • Eşit miktarda Hindistan cevizi yağını, zeytinyağı ve birkaç damla gül suyunu ısıtıp iyice karıştır. Nazikçe saç diplerine masaj yap ve gece boyu öyle bırak. Sabahları hafif bir bitkisel şampuanla yıka.
 • Saçın ıslak olduğunda ya da sen duştayken kolayca zarar görebilir, o yüzden nazik davran.
 • Saçlarını ıslakken fırçalama.
 • Sıkı atkuyruklarına dikkat et çünkü kırılmaya neden olabilir.

Makale Bilgisi

Courtney Foster bu makalenin ortak yazarıdır. Courtney Foster, New York dışında yerleşik, lisanslı bir Güzellik Uzmanı, sertifikalı Saç Dökülme Uzmanı ve Güzellik Eğitmeni’dir. Courtney, Courtney Foster Beauty Ltd. Şti.ni yürütmektedir ve çalışmaları Wendy Williams Show, Good Morning America, Today Show, Late Show with David Letterman ve East/West Magazine’de yer almıştır. Manhattan’daki Empire Güzellik Okulu’nda eğitim aldıktan sonra New York’ta Güzellik Uzmanlığı lisansını almıştır.

Kategoriler: Kişisel Bakım ve Stil

Diğer dillerde:

English: Grow Your Hair Thicker Naturally, Español: hacer que tu cabello crezca más grueso de manera natural, Português: Fazer seus Cabelos Crescerem mais Grossos Naturalmente, Italiano: Avere Capelli Più Spessi Naturalmente, Deutsch: Auf natürliche Weise dickeres Haar bekommen, Français: donner plus de volume à ses cheveux naturellement, Русский: придать волосам объема, 中文: 让你的头发自然地生长得更浓密, Nederlands: Op natuurlijke wijze dikker haar krijgen, Čeština: Jak získat přirozeně hustší vlasy, हिन्दी: बालों को घना बनाएँ (Kaise, Baal, Ghane, Kare, Gharelu, Nuskhe), العربية: نمو الشعر كثيفًا بطرق طبيعية, ไทย: ทำให้ผมหนาขึ้นโดยธรรมชาติ, Tiếng Việt: Làm Tóc Dày Hơn, 日本語: 自然に髪を豊かにする, 한국어: 자연스럽게 머리 숱을 늘리는 방법

Bu sayfaya 18.345 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?