Hindistan cevizi yağı kullanmak saçını ve cildini yumuşak, ışıl ışıl ve sağlıklı kılmak için harika bir doğal yöntemdir. Hindistan cevizi yağı doğaldır ve zararlı kimyasallar içermez. Yoğun nemlendiricilerini, göz altı kremlerini ve losyonlarını bir kenara at – artık onlara ihtiyacın yok! Bir kavanoz işlenmemiş Hindistan cevizi yağı tüm cilt ve saç tiplerine uygun çok-amaçlı bir nemlendiricidir. Hindistan cevizi yağını saçına ve cildine nasıl uygulayacağını öğrenmek istiyorsan okumaya devam et.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Saçını Nemlendirmek

 1. 1
  Üzerine eski kıyafetler giy. Hindistan cevizi yağı etrafa damlayabilir, bu nedenle eski bir tişört giy veya güzel kıyafetlerine bulaşmasını istemiyorsan omuzlarına bir havlu koy. En iyisi nemlendirme işlemine banyoda başlamaktır ama saçların birkaç saat boyunca yağı emerken evde dolaşabilirsin.
 2. 2
  Saçlarını sarmak için bir şey seç. Saçlarını sarmak için plastik bir duş bonesi, büyük bir parça streç film veya ikinci bir eski tişört kullanabilirsin. Birkaç saat ya da gece boyunca kafanda duracak bir şey bulmalısın.
 3. 3
  Bir kaseye 3-5 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı koy. Kullanacağın miktar saçının uzunluğuna ve gürlüğüne bağlıdır. Uzun ve gür saçların varsa, 5 yemek kaşığı kullan; saçın kısaysa ve seyrekse yalnızca 3-4 kaşık yağ yeterlidir.
  • İşlenmemiş, soğuk sıkım Hindistan cevizi yağı kullan (işlenmiş veya solvent içeren yağ olmasın). İşlenmiş Hindistan cevizi yağında katkı maddeleri bulunur ve yağ onu saçların ve cildin için sağlıklı hale getiren doğal bileşenlerinin bir kısmını kaybettiği işlemlerden geçirilir. İşlenmemiş Hindistan cevizi yağı doğal ve sağlıklıdır. Benzer şekilde, solvent çıkartma işlemi uygulanmış yağlar da genellikle tehlikeli hekzan solvent kalıntıları içerir.
  • Çok fazla yağ kullanmamaya dikkat et; yağı daha çok saçının orta kısmına ve uçlarına uygula. Özellikle saç derisi bölgesine fazla yağ uygulaman, saçının yıkandıktan sonra bile yağlı görünmesine neden olabilir. Saçın kafa derinden gelen kendi doğal yağlarını üretir.
 4. 4
  Hindistan cevizi yağını ısıt. Mikrodalga fırın kullanmaktan kaçın çünkü yağın içindeki biyoaktif bileşenleri yok edebilir.
  • Hindistan cevizi yağını ellerinle eritebilirsin. Avcuna bir yemek kaşığı yağı koy ve avuçlarını nazikçe ovala. Hindistancevizi yağı çok az ısıyla erir.
  • Ufak bir tencere veya kaseyi ocakta ısıt. Kabı ateşten al ve yağı içine koy. Yağı erimeye ve ısınmaya bırak.
  • Hindistan cevizi yağını ocakta da ısıtabilirsin. Bir kaşık yağı ufak bir tencereye koy ve kısık ateşte eriyene kadar ısıt.
  • Hindistan cevizi yağını kavanozu yağ eriyene kadar sıcak suyun altına tutarak da ısıtabilirsin, erimesi yalnızca birkaç saniye sürecektir.
 5. 5
  Hindistan cevizi yağını saçına sür. Yağı eline dök ve önce saçlarının uçlarına uygulamaya başla. Parmaklarınla masaj yap ve üst kısımdan saç uçlarına doğru iyice yedir. Yağı kafa derine uygulamaktan kaçın. Saçın tamamen Hindistan cevizi yağına bulanana kadar saçına masaj yapmaya devam et.
  • Yağı eşit şekilde dağıtmak için tarak kullanabilirsin. Yağı saç köklerinden uçlara doğru yay.
  • Saç köklerinden ziyade saç uçlarını nemlendirmek istiyor olabilirsin. Bu durumda Hindistan cevizi yağını kafana dökmek yerine yalnızca saç uçlarına uygula. Ellerinle masaj yap.
  • Saçların ince telliyse yağı sadece saç uçlarına uygula.
 6. 6
  Saçlarını tepede topla ve kapat. Duş bonesi, streç film veya eski bir tişörtle kafanı sar ve saçlarını tamamen kaplamasına özen göster.
  • Saçlarını tepede toplamak için bol bir saç lastiği kullanabilirsin.
  • Sarma işlemi sırasında yüzüne damlayan yağları silmek için bir havlu kullan.
  • İnce telli saçların varsa, yağın saç köklerine inmesini önlemek için saçını tepede toplamadan sar.
 7. 7
  En az 2 saat veya bir gece beklet. Yağ saçında ne kadar uzun kalırsa, saçın o kadar nemlenir. En iyi sonucu almak için elinden geldiğince uzun süre bekle.
 8. 8
  Saçlarını aç ve yıka. Hindistan cevizi yağını yıkamak için sülfat içermeyen bir şampuan kullan. Saçını iki veya üç kez, yağdan iyice arınana kadar yıka.
 9. 9
  Saçını kurumaya bırak. Nemlendirme işleminin etkilerini görmek için saçını doğal halinde kurumaya bırak veya makineyle kurut. Bu özel Hindistan cevizi yağı uygulamasından sonra saçın yumuşak ve ışıl ışıl olmalı.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Yüzünü Nemlendirmek

 1. 1
  Normal yüz temizleme rutinini uygula. Yüzünü sadece suyla yıkayabilir, fırçayla ölü derilerden arındırabilir veya yağla temizleme yöntemi uygulayabilirsin. Bu işlemin ardından yüzünü yıka. Yumuşak bir havluyla nazikçe kurula ve havluyu yüzüne sürtmemeye özen göster -yüzün hassas bir cilde sahiptir ve cildini çekip germek hasara neden olabilir.
 2. 2
  Gözlerinin etrafına biraz Hindistan cevizi yağı sür. Hindistan cevizi yağı muhteşem bir göz altı kremidir. Kağıt gibi ince olan deriyi nemlendirmeye yardımcı olur, koyu halkaları giderir ve kırışıklıkları önler. Çok az miktarda yağı göz altlarına hafifçe sürmek için -yağı ovalama- parmak uçlarını kullan ve kırışıklık olan bölgelere odaklan. Ardından yağı yaymak için parmağını göz altında nazikçe gezdir.[1]
  • Gözün için muhtemelen nohut büyüklüğünde yağ yeterli olacaktır. Çok fazla sürmemeye dikkat et.
  • Hindistancevizi yağını gözlerine kaçırmamaya özen göster. Gözlerini ince bir tabaka halinde kaplayacak, görüşünü bir süre bulanıklaştıracaktır!
 3. 3
  Diğer kuru bölgelere de Hindistan cevizi yağını az miktarda uygula. Kaşlarının ortası, şakakların veya başka bölgeler çok kuruyorsa, az miktarda Hindistan cevizi yağı uygula. Dairesel hareketlerle yağı nazikçe yedir.
 4. 4
  Dudaklarına Hindistan cevizi yağı sür. İşlenmemiş Hindistan cevizi yağı çatlamış dudakları yumuşatır ve nemlendirir. Yağ yenilebilir olduğu için birazını yutmanda sakınca yoktur. Hatta Hindistan cevizi yağı yemek sağlığın için çok faydalıdır. Şekerli scrub yapmak istiyorsan, 1 ölçek esmer şeker, 1 ölçek Hindistan cevizi yağı ve 1 ölçek balı karıştır. Karışımı dudaklarına uygula. Fazlasını sil.
 5. 5
  Yüz kremi olarak Hindistan cevizi yağı kullan. Kuru bir cildin varsa yüz kremi olarak Hindistan cevizi yağı kullanabilirsin. Ancak yağı makyaj yapmadan önce sürme çünkü makyajının görünüşünü etkiler. Yağı duştan veya yüzünü yıkadıktan sonra sür. Makyaj yapmadan önce 10 dakika cildinin yağı emmesini bekle. Tüm yüzün için bozuk para büyüklüğünde bir miktar yeterlidir.
  • Bazıları Hindistan cevizi yağını tüm yüzlerine sürdüklerinde yüzlerinde sivilce çıkar. Başlangıçta birkaç gün yalnızca tek bir bölgeye Hindistan cevizi yağı sürerek deneme yap. Sonuç hoşuna giderse ve sivilce yapmazsa tüm yüzüne uygula.
  • Yağla temizleme yöntemi için de Hindistan cevizi yağı kullanabilirsin. Gözeneklerin tıkanmaya meyilliyse dikkatli ol. Hindistan cevizi yağının cildine fazla ağır geleceğinden endişe ediyorsan hintyağıyla karıştırıp sürebilirsin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Vücudunu Nemlendirmek

 1. 1
  Banyodan sonra Hindistan cevizi yağı uygula. Cildin banyo veya duştan sonra hala sıcak ve yumuşakken Hindistan cevizi yağı daha kolay emilecektir.
 2. 2
  Kollarını bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağıyla nemlendir. Bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını al ve kolunun üstüne koy. Dirseklerinden başla ve yağı tüm koluna yay. Hindistan cevizi yağı cildinde eriyene kadar yağı elinle ovala. Yağı eşit şekilde yay ve tamamen kaybolana kadar ovalamaya devam et. Aynı işlemi diğer koluna uygula.
 3. 3
  Bacaklarını iki yemek kaşığı Hindistan cevizi yağıyla nemlendir. İki yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı al ve üst bacağına, diz bölgene, alt bacağına ve ayağına sür. Yağ eriyene kadar ovalamaya devam et. Aynı işlemi diğer bacağına uygula.
 4. 4
  Gövdeni nemlendirmek için bir yemek kaşığı yağ al. Yağı sırtına, kalçalarına, karnına, göğüslerine ve nemlendirmek istediğin bölgelere uygula. Hindistan cevizi yağını tıpkı diğer losyonlar kullanabilirsin.
 5. 5
  Hindistan cevizi yağının emilmesini bekle. Cildinin yağı tamamen emmesi 15 dakikayı bulabilir. Bu sırada banyoda takıl veya güzel kıyafet ve mobilyalarına yağ bulaştırmamak için üstüne bir bornoz giy.
 6. 6
  Küvete su doldur. Yaklaşık 30 ml Hindistan cevizi yağını küvete doldurduğun sıcak suya karıştır ve çözülmesi için suyu elinle karıştır. Bir süre bu suyun içinde yat. Bunu cildinin eskisi kadar kuru olmadığını fark edene kadar birkaç hafta boyunca haftada bir iki kez tekrarla.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Hindistancevizi Yağının Diğer Kullanımları

 1. 1
  Hindistancevizi yağını masaj yağı olarak kullan. Hindistancevizi yağına lavanta veya gül yağı gibi uçucu bir yağdan birkaç damla katarak güzel bir koku verebilirsin. Ardından bunu duyuları harekete geçiren ev yapımı bir masaj yağı olarak kendine veya partnerinin vücuduna sür.
 2. 2
  Kabaran saçları düzeltmek için Hindistan cevizi yağı kullan. Nohut büyüklüğünde Hindistan cevizi yağını ellerinin arasında ovala ve can sıkıcı kabarık saçlarına sür.
 3. 3
  Yara izlerinin belirginliğini azaltmak için Hindistan cevizi yağı sür. Bol miktarda Hindistan cevizi yağını yara izinin üstüne ovala. İşlemi günde iki kez tekrarla. Zamanla yara izinin küçüldüğünü ve teninde görünmez hale geldiğini fark edeceksin.
 4. 4
  Egzema tedavisi için Hindistan cevizi yağı kullanmayı dene. Kaşıntıyı azaltmak ve egzemalı bölgeyi nemlendirmek için cildinin kuru ve kızarık yerlerine Hindistan cevizi yağı sür.[2]
 5. 5
  Saçlarına ipeksi bir görünüm kazandırmak için Hindistan cevizi yağı kullan. Bir kaseye Hindistan cevizi yağı koy. Erimesi için ısıt ve sonra soğumaya bırak.
  • Eline az miktar yağ al.
  • Saç derine uygula. Masaj yap ve saçını topla.
  • Bu işlemi gece uygula ve sabah saçını yıka. Saçın ipeksi bir hal alacak ve güçlenecek.
 6. 6
  Tırnak eti yağı olarak Hindistan cevizi yağı kullan. Ellerini su ve sabunla iyice yıka. Tırnak etlerine Hindistan cevizi yağı uygula. Bir elin için nohut büyüklüğünde bir miktar yeterlidir. İyice emilene kadar tırnak etlerine uygula.
 7. 7
  Hindistan cevizi yağını kurutulmuş köri yaprakları, nim ağacı yaprakları ve amber çiçeği yaprakları ile karıştır. Hindistan cevizi yağını ve diğer içeriği birlikte ısıt. Oda sıcaklığına gelmesini bekle, ardından pamuk yardımıyla saç derine uygula. Hafif bir masaj yap ve yağı bir gece saçında bırak. Ertesi sabah saçını şampuanla. Saçın inanılmaz parlak ve yumuşak olacak.
 8. 8
  Makyajını Hindistan cevizi yağıyla temizle. Bir tür yağlı krem işlevi görür; yağı yüzüne sür, birkaç dakika beklet, ardından bir pamuk ya da mendille sil ve yüzünü her zamanki gibi yıka. Bazen inatçı eyelinerlar ve maskaralar üzerinde makyaj temizleme mendillerinden daha etkilidir.
  Reklam

İpuçları

 • Az miktarda Hindistan cevizi yağı yeterlidir. Fazla kullanmamaya dikkat et.
 • Hindistan cevizi yağı saç şekillendirme sırasında saça verilen zararı azaltmak ve kepeği önlemek için idealdir.
 • Saçını evde boyuyorsan, Hindistan cevizi yağı boyaya nem katarak kimyasalların verdiği hasarı azaltmaya yarar. Boya şişene birkaç damla Hindistan cevizi yağı ekle ve kullanmadan önce iyice çalkala.
 • Yağ uyguladığın saçı yıkamadan en fazla bir gün bekletebilirsin. Aksi halde saçının kötü kokmasına ve yağlanmasına neden olur.
 • Hindistan cevizi yağı hassas cilde uygulamak için harika bir losyon/nemlendiricidir çünkü %100 doğaldır ve sivilceye neden olmaması gerekir (alerjik değilsen).
 • Bacaklarına jilet yaptıktan sonra nemli bir ışıltı/parlaklık için az miktarda uygula.
 • Saçlarına haftada 2-3 kez Hindistan cevizi yağı uygula ve saçını yıka. Kısa süre içinde daha pürüzsüz, yumuşak ve ipeksi saçlara kavuştuğunu göreceksin.
 • Kıyafetlerine Hindistan cevizi yağı gelmemesine özen göster; leke bırakır.
 • Hindistan cevizi yağını gıda reyonundan al çünkü kozmetik versiyonu genellikle kimyasal işlemden geçirilir.
 • Karite (shea) yağı da cilt için harikadır çünkü genellikle ana malzemesi Hindistan cevizidir.
Reklam

Uyarılar

 • Sıcak Hindistan cevizi yağı işlemi iyidir ama yağı fazla ısıtmaktan kaçın. Cildini yakabilir.
 • Hindistan cevizi yağını mikrodalga fırına koymaman daha iyidir çünkü mikrodalga yağın nemlendirme özelliğine katkısı olan yapı maddelerini yok edebilir. Bunun yerine Hindistan cevizi yağı kabını sıcak suyun altına tut.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Courtney Foster
Ortak yazarlar :
Lisanslı Güzellik Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Courtney Foster. Courtney Foster, New York dışında yerleşik, lisanslı bir Güzellik Uzmanı, sertifikalı Saç Dökülme Uzmanı ve Güzellik Eğitmeni’dir. Courtney, Courtney Foster Beauty Ltd. Şti.ni yürütmektedir ve çalışmaları Wendy Williams Show, Good Morning America, Today Show, Late Show with David Letterman ve East/West Magazine’de yer almıştır. Manhattan’daki Empire Güzellik Okulu’nda eğitim aldıktan sonra New York’ta Güzellik Uzmanlığı lisansını almıştır. Bu makale 272.704 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 272.704 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam