Kına, saçını kızıl-kahve bir renge boyamak için kullanabileceğin zararsız, bitki bazlı bir boyadır. Saçına kına sürmek etrafı epey batırabilir ve alnını ya da etrafı lekelememek için bazı önlemler alman gerekir. Kınayı saçına sürünce streç filmle kaplamalı ve durulamadan önce saçında birkaç saat bekletmelisin. Saçını kınayla boyamanın anahtarı hazırlık yapmaktır çünkü kına tozu sürülmeden önce karıştırılmalı ve birkaç saat bekletilmelidir, o yüzden tozu mutlaka önceden karıştır.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Sürme İşlemi İçin Hazırlanmak

 1. 1
  Kına tozunu karıştır. Kına toz şeklinde bulunur ve saçına sürmeden önce kına tozunu suyla karıştırman gerekir. ½ su bardağı (50 g) kınayı ¼ su bardağı (60 ml) ılık suya ekle. İkisini karıştır. Kınanın patates püresi kıvamını alması için gerektikçe tatlı kaşığıyla (15 ml) daha fazla su ekle.
  • Tozla suyu karıştırınca kâseyi streç filmle kapat ve oda sıcaklığında yaklaşık 12 saat hazır hâle gelmesini bekle.
  • Boyayı sürmeye hazır olduğunda yoğun ama sürülebilecek bir kıvama gelinceye kadar biraz daha suyla karıştır.
 2. 2
  Saçını şampuanla yıka, sonra da kurut. Kınayı sürmeden önce saçlarının temiz olması gerekir. Saçını kirlerden, yağdan ve şekillendirici ürünlerden arındırmak için duşta ya da küvette her zamanki şampuanınla yıka. Saçında hiç şampuan kalmasın. Duştan çıkınca saçını havluyla veya fön makinesiyle kurut ya da kendi kendine kurumasını bekle.
  • Saçına krem sürme çünkü kremdeki yağlar kınanın köklerine adamakıllı nüfuz etmesini engelleyebilir.[1]
 3. 3
  Saç çizgini yağla koru. Saçın uzunsa yüzünden, omuzlarından ve boynundan çekmek için tepeye toplayıp toka tak. Kısa saçlıysan saçını yüzünden uzak tutmak için bir saç bandı tak. Saç çizgine, alnını, boynunu ve kulaklarını da dâhil ederek parmaklarınla biraz Hindistan cevizi yağı, vücut yağı ya da petrol jölesi (vazelin) sür.[2]
  • Yağ, kınayla cildin arasında bir engel oluşturarak saç çizginin etrafındaki lekeleri önleyecektir.
 4. 4
  Saçını tara ve ayır. Saçını serbest bırak ve geniş dişli bir tarakla tara. Bu, saçının kabarmasına neden olmadan dolaşıkların ve düğümlerin açılmasını sağlayacaktır. Saçını ortadan ayır ve başının iki yanına eşit olarak dökülmesine izin ver.[3]
  • Saçını bölümlere ayırmana gerek yok çünkü katmanlar hâlinde boyayacaksın.
 5. 5
  Cildini koru. Kına her yere kolayca bulaşabilir, o yüzden eski giysiler giymek ve kendini bir bezle ya da eski bir havluyla korumak iyi bir fikirdir. Havluyu omuzlarına ser. Havluyu, boynunu ve omuzlarını kapatacak şekilde ser ve kaymaması için bir iğne ya da tokayla sabitle. Kına, cildi lekeleyebildiği için ellerini ve tırnaklarını korumak amacıyla lastik ya da nitril eldiven tak.
  • Naylon bir örtü, panço ya da berber örtüsü kullanabilirsin.
  • Cildine damlayan kınayı hemen silmek için yakında ıslak bir bez bulundur.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Kına Macununu Sürmek

 1. 1
  Macunu saçının küçük bir kısmına bolca sür. Saçının en üst katından başlayarak başının arkasının orta kısmından saçının 5 cm genişliğinde bir bölümünü al. Bunu tarakla saçının geriye kalanından ayır. Geniş bir saç boyama fırçasıyla ya da parmaklarınla 1 ila 2 tatlı kaşığı (2 ila 4 g) kınayı saç diplerine sür. Gerekirse macundan biraz daha ekleyerek kınayı uçlara doğru yay.
  • Kına macunu, geleneksel boya kadar kolay yayılmaz, o yüzden saçının tamamının kökten uca kınayla kaplandığından emin ol.
 2. 2
  Saçını kıvırıp başının üstünde topla. Saçının ilk bölümünü kınayla tamamen kaplayınca birkaç kez kıvırıp başının üstünde topuz yap. Kına macunu oldukça yapışkandır, o yüzden kıvırdığın saçın orada kalacaktır.[4] İstersen saçını tokayla da tutturabilirsin.
  • Saçın kısaysa bu kısmı saçının geri kalanından ayırmak için kıvır ve başının üstüne tokayla tuttur.
 3. 3
  Kınayı bir sonraki kısma sür. Saçının aynı en üst katmanıyla çalışırken önceki kısmın yanından 5 cm genişliğinde yeni bir tutam al. Parmaklarınla ya da bir saç boyası fırçasıyla kınayı saç diplerine sür. Gerekirse biraz daha macun ekleyerek kınayı uçlara doğru yay; bunu bu bölümün tamamı kına macunuyla kaplanana kadar yap.
 4. 4
  Bu kısmı kıvırıp bir önceki topuzun etrafına sar. Boyanan kısmı birkaç kez kıvır. Saçın ilk bölümüyle yaptığın topuzun etrafına sar. Kına çok yapışkan olduğu için kıvırdığın kısım orada kalacaktır ama tokayla da tutturabilirsin.
  • Saçın kısaysa bu kısmı kıvır, ilk kısmın üstüne yerleştirip tokayla tuttur.
 5. 5
  Kınayı saçının geri kalanına sürmeye devam et. Daha önceki gibi kınayı, saçını küçük bölümlere ayırarak sür. Kınayı tutamın iki yanına da uygulayarak başının ön tarafına doğru ilerle. Saçının iyice kaplanması için saçını 5 cm genişliğindeki kısımlara ayırmaya devam et. Saçının en üst katını boyayınca alttaki kata geç ve tüm saçın boyanana kadar devam et.
  • Saçını her bir bölümünü kıvırıp esas topuzun etrafına sarmaya devam et.[5]
 6. 6
  Saç çizginin etrafına rötuş yap. Saçının her bir kısmı boyanıp topuzun etrafına sarıldıktan sonra saç çizginin etrafına bak ve kınanın seyrek gözüktüğü veya daha fazla boyanın sürülmesi gerektiği yerlere biraz daha macun ekle. Saç çizgine ve diplerine özellikle dikkat et.[6]
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Sabitlemek ve Durulamak

 1. 1
  Saçını streç filmle sar. Saçının tamamı boyanınca streç filmden uzun bir parça alıp saçına sar. Streç filmi saç çizginin etrafına sar ve saçını ve başının üstünü tamamen kapat. Kulaklarını kapatma.
  • Saçını streç filmle sarmak kınanın ılık ve nemli kalmasına yardım eder ve sabitlenmesini sağlar.[7]
  • Saçın böyleyken dışarı çıkman gerekirse streç filmi kapatmak için etrafına bir şal sarabilirsin.
 2. 2
  Kınanın ılık kalmasını sağla ve sabitlenmesine izin ver. Kınanın sabitlenmesi genellikle iki ila dört saat sürer. Kınayı saçında ne kadar uzun bırakırsan rengi o kadar koyu ve canlı olacaktır. Kınayı ılık tutarak rengin koyulaşmasını kolaylaştırabilirsin. Hava soğuksa içeride kal ya da dışarı çıkmak zorundaysan bir şapka tak.
  • Rengin maksimum canlılıkta olmasını istiyorsan kınayı saçında 6 saat bekletebilirsin.[8]
 3. 3
  Saç kremiyle durula. Kınanın sabitlenmesi için yeterince zaman geçince eldivenlerini tekrar tak ve streç filmi çıkar. Duşa gir ve kına macununu saçından temizle. Macunu gevşetmeye yardım etmesi için saçına krem sür.
  • Su berrak akıncaya ve saçında hiç macun kalmayıncaya kadar kremlemeye ve durulamaya devam et.
 4. 4
  Rengin oturması için birkaç gün bekle. Kınanın iyice oturması yaklaşık 48 saat sürer. Saçın ilk kuruduğunda çok parlak ve turuncu gözükecektir. Sonraki birkaç gün içinde renk koyulaşacak ve turunculuğu azalacaktır.[9]
 5. 5
  Saçın uzadıkça köklere rötuş yap. Kına kalıcı bir boyadır, o yüzden rengin zamanla akmasından ya da solmasından endişe etmene gerek yoktur. Daha koyu ve canlı bir renk elde etmek için yeniden sürebilir ya da saçın uzadıkça köklere biraz daha macun sürebilirsin.[10]
  • Köklere rötuş yaparken benzer bir renk elde etmek için saçında bekletme süren, ilk uygulamadakiyle aynı olsun.
  Reklam

İpuçları

 • Lekelenmeyi önlemek için yerleri ve tezgâhları mobilya örtüsüyle ört.
 • Kına daima kırmızımsı bir renk oluşturur. Saçların başlangıçta koyu renkse sonuç kızıl-kahve olacaktır. Sarı saçlıysan turuncumsu bir kızıl ortaya çıkacaktır.
 • Kına bazen sürüldükten sonra damlayabilir. Karışımı jel kıvamına getirmek için bir çeyrek tatlı kaşığı ksantan sakızı eklemeyi dene.
Reklam

Uyarılar

 • Daha önce saçını kınayla hiç boyamadıysan sonuçların hoşuna gideceğinden emin olmak için bir saç tutamı testi yap. Boyayı göze çarpmayan ve küçük bir saç tutamına sür. 2 ila 4 saat beklettikten sonra yıka. 48 saat bekle ve ortaya çıkan renge bak.
 • Perma yaptırdıktan ya da saçını kimyasal olarak düzleştirdikten sonraki altı ay içinde kına uygulamak tavsiye edilmez. Saçını kınayla boyadıktan sonraki 6 ay boyunca da bu ürünleri kullanmaktan kaçın.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Kına tozu
 • Havlu
 • Hindistan cevizi yağı
 • Fırça
 • Eski giysiler
 • Eski bir havlu
 • Saç tokası
 • Eldivenler
 • Nemli bir bez
 • Tarak
 • Streç film
 • Saç kremi

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 11.201 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 11.201 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam