Saçlar; ısıyla şekillendirme aletleri, boyalar, kimyasal düzleştiriciler ve güneşe maruz kalma nedeniyle kuruyabilir ve zarar görebilir. Saçının nemini ve hacmini yüksek kaliteli bir derinlemesine bakım ile eski hâline getirmek isteyebilirsin. Doğru derinlemesine bakım uygulaması saçını nemli ve parlak hâle getirebilir!

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Marketten Alınan Bir Saç Kremi Kullanmak

 1. 1
  Bir ürün seç. Saç tipine uygun bir derinlemesine bakım kremi bul. Piyasada pek çok ürün var ve hepsi saça nemi geri kazandırmak için yapılmış olsa da özel ihtiyaçlarına göre hazırlanmış bir tane bulmalısın.
  • Kabarık, kıvırcık saçların varsa özellikle kabarık saçlar için yapılmış ürünleri ara.
  • İnce saçlara sahipsen "hafif" veya "ağırlaştırmayan" olarak tanımlanan ürünler ara. Daha ağır yağlarla yapılan ürünler saçının ağırlaşmasına neden olur.
  • Kıvırcık saçların varsa kabarmayı engellemek için tasarlanmış ürünleri ara.
 2. 2
  Saçını yıka. Saçını çok fazla arındırmayan yumuşak bir şampuan kullan. Saçları doğal yağlarından arındıran, kuruluğa ve kırılmaya neden olan aşındırıcı bir temizlik maddesi olan sülfat içeren şampuanlardan kaçın.
 3. 3
  Derinlemesine bakım kremini uygula. Eline bozuk para kadar krem sık ve ellerini birbirine sür. Ardından ürünü saçına uygula, saçının yaklaşık yarısından başlayarak uçlarına doğru ilerle. Daha sonra elinde kalan ürünü saçın köklerinden uçlarına doğru yay. Saçının kalanından daha kuru olma eğiliminde olan uçlarına özellikle önem ver. Gerekirse ürünü dağıtmak için geniş dişli bir tarak kullan.[1]
 4. 4
  Ürünün emilmesine izin ver. Derinlemesine bakım kremleri, saçının her bir telinin özüne ulaşması için en az 10 dakika gerektirir. Bazıları daha uzun süre bırakılmasını önerebileceğinden kullandığın ürünle ilgili talimatları kontrol et, ancak çoğu 30 dakika veya daha kısa sürede işlevini gösterir.[2] Başını plastik bir boneyle kapatarak saç kremini yerinde tutmak isteyebilirsin ama bu isteğe bağlıdır.
 5. 5
  Isı uygula. Bazı ürünler saçındaki ürünü ısıtmak için saç kurutma makinesi kullanmanı önerir, bu da ürünün saçında daha kolay emilmesini sağlar. Sıcak havayı başına yönlendirmek ve ürünü iyice ısıtmak için düşük ayarda bir saç kurutma makinesi kullan.[3]
  • Saç kurutma makinesinin çok ısınmamasına dikkat et çünkü plastik kapağı eritmek istemezsin.
 6. 6
  Ürünü durula. Boneyi çıkar ve saçını soğuk suyla durula, bu, saç tellerini sıkılaştıracak ve parlak görünmesini sağlayacaktır. Duruladıktan sonra saçını havluyla nazikçe kurula, ardından kurumaya bırak ve her zamanki gibi şekillendir. Saçın hacimli, parlak ve bakımlı hâle gelmiş olacaktır.
  • Saçını şampuanlamadan önce birkaç gün bekle, böylece saçını yıkayarak saç kremi uygulamasının etkilerini ortadan kaldırmazsın.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Evde Bakım Ürünü Yapmak

 1. 1
  Malzemelerini topla. Her tür saç için işe yarayan doğal, etkili bir derinlemesine bakım işlemi yapmak için, gıda bölümünden yalnızca birkaç parçaya ihtiyacın var. Aşağıdaki ürünleri satın al (veya buzdolabında var mı diye bak):
  • 1 avokado
  • 1/2 muz
  • 1/2 kutu Hindistan cevizi sütü
  • 1/4 su bardağı bal
  • 1 yumurta veya 1/4 su bardağı mayonez
 2. 2
  Malzemeleri karıştır. Ürünleri bir blender veya mutfak robotuna koy ve pürüzsüz olana kadar püre hâline getir. Topak kalmadığından emin ol, aksi takdirde işlem saçın için o kadar etkili olmayacaktır.[4]
 3. 3
  Saçını yıka. Saç tellerini çok fazla arındırmayan yumuşak bir şampuan kullan. Saçları doğal yağlarından arındıran, kuruluğa ve kırılmaya neden olan aşındırıcı bir temizlik maddesi olan sülfat içeren şampuanlardan kaçın.
 4. 4
  Saç kremini uygula. Saç kremini nemli saça yaymak için eski bir pasta fırçası veya parmaklarını kullan. En kuru olma eğiliminde olan alanlara odaklanarak köklerinden uçlarına kadar masaj yap.
  • Saçların çok kalınsa tüm saçlarının kaplandığından emin olmak için saçını bölümlere ayır ve her seferinde bir bölüme uygula.
  • Artık derinlemesine bakım ürünün varsa daha sonra kullanmak üzere buzdolabında (veya dondurucuda) saklayabilirsin.
 5. 5
  Saç kreminin emilmesine izin ver. Saç kremini plastik bir boneyle örtmek isteyebilirsin. Emilme sürecini hızlandırmak için saç kremini düşük ayarda ısıtmak için saç kurutma makinesi kullanabilirsin.[5]
 6. 6
  Saçını durula. Plastik kapağı çıkar ve saçını soğuk suya tut. Su berraklaşana ve saç kremi tamamen durulanana kadar birkaç kez durula. Saçını havluyla nazikçe kurula, ardından her zamanki gibi şekillendir.
  • Saçını durularken sıcak su kullanma çünkü bu yumurta veya mayonez ile istenmeyen bir reaksiyona neden olabilir.
  • Saçını şampuanlamadan önce birkaç gün bekle, böylece saçını yıkayarak saç kremi uygulamasının etkilerini ortadan kaldırmazsın.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Hızlıca Derinlemesine Bakım Yapmak

 1. 1
  Pratik bir saç kremi yap. Zeytinyağı ve bal, bal saçını nemlendirdiği ve zeytinyağı nemi saçına hapsedeceği için saçına hızlı bir şekilde bakım yapmak için birlikte çalışır. 1/4 su bardağı bal ve 1/4 su bardağı zeytinyağını bir kâsede karıştır.
 2. 2
  Saç kremini uygula. Saçını nemlendir, ardından bal ve zeytinyağı karışımını uygulamak için bir pasta fırçası veya parmaklarını kullan. Kremi en kuru olma eğiliminde olan noktalara odaklanarak köklerinden uçlarına kadar saçına sür. İşlem gören saçlarını kapatmak için plastik bir bone kullanmak isteyebilirsin.[6]
 3. 3
  Biraz ısı uygula. Bu hızlı bir yumuşatma yöntemi olduğundan ısı uygulamanın en iyi yolu saç kurutma makinesi kullanmaktır. Saç kurutma makineni orta ayara getir ve ılık havayı en az 10 dakika başına yönlendir.
  • Saç kurutma makinesinin konumunu düzenli olarak değiştir, böylece saçının tamamına ısı uygulamış olursun.
 4. 4
  Saç kremini durula. 10-30 dakika sonra boneyi çıkar ve bal ve zeytinyağı karışımını soğuk suyla saçından durula.[7] Su berraklaşana kadar durulamaya devam et. Saçını havluyla kurula ve ardından her zamanki gibi şekillendir.
  Reklam

İpuçları

 • Saçın üzerinde çalışırken aromaterapinin faydalarından yararlanmak için ev yapımı derinlemesine bakım ürününe en sevdiğin esansiyel yağdan birkaç damla ekle.
 • Badem yağı gibi diğer yağ türleri zeytinyağı yerine kullanılabilir.
 • Bu bakımı gereken sıklıkta uygula: Kuru, hasar görmüş saçlar için haftada bir veya saçın o kadar zarar görmemişse birkaç ayda bir yap.
 • Saçların yağlıysa ürünü saç köklerine veya saç derine sürmekten kaçın. Bu, saçının yağlı görünmesine neden olabilir.
 • Hatta Hindistan cevizi sütünü, yarım limonun suyunu kullanarak ve içine bir kaşık dolusu gliserin ekleyerek kesip bir saç kremi bile yapabilirsin.
 • Pahalı derinlemesine bakım kremlerine bir servet harcama; malzemeleri karşılaştır ve üst düzey saç kremi ile aynı 4-5 ana bileşene sahip daha ucuz bir saç kremi seç.[8]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Vanessa Garcia
Ortak yazarlar :
Lisanslı Güzellik Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Vanessa Garcia. Vanessa Garcia Kaliforniya’da Lisanslı Güzellik Uzmanı’dır. Kuaförlük alanında 10 yılın üzerinde bir deneyime sahiptir. Bu makale 2.335 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 2.335 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam