Badem yağı; omega-3 yağ asitleri, fosfolipitler, E vitamini ve magnezyum gibi saç için sağlıklı birçok madde içerir. Badem yağı kullanmak saçlarını hem besler ve güçlendirir hem de saç kaybı ve saç hasarı tedavisinde idealdir. Saçı ipeksi hâle getirmek, parlatmak ve kafa derisini beslemek için birkaç damla yeterlidir. Saf badem yağı kullan. Mağazalarda satılan çoğu ürün sadece küçük oranda badem yağı ve bol miktarda petrolden elde edilmiş parafin içerir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Kapsamlı Bir Uygulama Yapmak

 1. 1
  Saçını durula ve tara. Badem yağı en iyi ıslak saça nüfuz eder. Saçındaki düğümlerin yumuşaması için ılık suyla durula. Badem yağını sürmeden önce bir tarakla saçındaki dolaşıkları aç.
 2. 2
  Badem yağını ısıt. Küçük bir kâsedeki badem yağını mikrodalgaya koy ve 10’ar saniyelik artışlarla ısıtarak ılık olacağı ama aşırı ısınmayacağı bir dereceye getir. Isının, saçın dıştaki kütiküllerini açması için yağın ılık olması gerekir. Bu, nemin saçına nüfuz etmesini kolaylaştıracaktır.[1]
  • Yanmamak için yağı, elinin tersini birkaç santim uzakta tutarak test et.
 3. 3
  Yağı kafa derine sür. Avucuna azıcık badem yağı dök ve köklerin etrafındaki kafa derine sür. Parmaklarını kullanarak başının önünden başlayıp tepesine doğru nazikçe masaj yap. Sonra enseden başlayıp tepeye doğru çık. Bu, yeni saçların çıkmasını teşvik etmeye, köklerini nemlendirmeye ve saçını korumaya yardım edecektir.[2]
  • Köklere masaj yapmak kepeği engellemeye de yardım edebilir.[3]
 4. 4
  Geniş dişli bir tarakla yağı dağıt. Saçını köklerden uçlara doğru tara. Saçını tamamının az miktardaki badem yağıyla kaplandığından emin ol. Bunun için saç uçlarına birkaç damla daha yağ gerekebilir.
 5. 5
  Saçını kapat. Bir duş bonesi tak ve kafa derinle saçının yağı emmesi için yaklaşık bir saat bekle. Saçın çok kuruysa bütün gece bekletebilirsin.[4]
 6. 6
  Saçını şampuanla. Yağı çıkarmak için saçını şampuanla yıka. Saçını şampuansız durularsan yağlı gözükecektir. Saçını sadece bir kez şampuanla ve kafa derine yağı nasıl sürdüysen öyle sür. Başının ön tarafından başlayıp, yukarıya doğru çık, sonra da ense bölgenden başının yukarısına doğru ilerle.[5]
 7. 7
  Saçını durula ve kurula. Şampuanı durula ve saçını bir havluyla hafifçe dokunarak kurula. Saçın kuruyunca ipeksi ve parlak gözükecektir.
 8. 8
  En iyi sonuçlar için haftada bir bunu tekrarla. Badem yağını düzenli olarak uygulamak zaman içinde yeni saç büyümesini teşvik etmeye yardımcı olacaktır. Nemi içeride hapsederek saçının daha güçlü, pürüzsüz ve yumuşak olmasını da sağlayacaktır.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Hızlı Bakım Uygulamak

 1. 1
  Saçını tara. Islatmadan, dolaşıklar açılana kadar saçını tara. Saçını takılıp canını acıtmasını ve kırılmasını önlemek için saç uçlarından başlayıp yukarıya doğru ilerle.
 2. 2
  Birkaç damla badem yağını avuçlarına sür. Sadece birkaç damla, yani bir yemek kaşığından daha az badem yağı saçını kaplamaya yetecektir. Ölçüyü kaçırmaman gerekir, yoksa günün geri kalanında saçının yağlı bir görüntüsü olur.
 3. 3
  Parmaklarını saçlarının arasından geçir. Saç uçlarından başla, sonra yavaşça tutamlarına uygula ve kafa derine en az 15 santim kala dur. Saç uçlarını badem yağıyla kaplamak saçların uçuşmasını ve kabarmasını önleyecek, saçına daha parlak bir görünüm kazandıracaktır.
  • Saç diplerinin çok yakınına sürme, yoksa saçın yağlı gözükür.
 4. 4
  Uçlara gerektiği kadar sür. Badem yağı kullanmak saçını kuruluktan ve uçlarının kırılmasından korumanın harika bir yoludur. Saçının güçlü ve güzel kalması için günde birkaç kez ya da ne kadar sık ihtiyaç duyuyorsan o kadar parmaklarına birkaç damla döküp saçının tam uçlarına sür.
  Reklam

İpuçları

 • Bu doğal uygulamayı düzenli bir şekilde kullan.
 • Her gün birkaç bademi kahvaltılık gevreğinin içinde, gün ortasında atıştırmalık olarak ya da salataya koyarak yemek saç sağlığın için iyidir.
 • Nemi hapsetmek ve kırık saç uçlarını onarmak için 2 yemek kaşığı (30 ml) organik badem yağı, 1 yemek kaşığı natürel sızma zeytinyağı, 1 yemek kaşığı (15 g) bal ve saç büyümesini teşvik etmek ve kafa derisini ferahlatmak için 2 damla saf çay ağacı yağı kullanarak bir nem maskesi yapmayı dene. Damlamasını önlemek için saçını bir duş bonesiyle örterek ya da havluya sararak 30 dakika beklet. Bu, en çok havluyla kurutulmuş saçlarda işe yarar ve uzun saçlar için karışımı iki katına çıkarmalısın.
 • Yağı çok fazla kullanma. Kullanırsan saçından çıkarmak için daha fazla şampuan kullanman gerekir ve kafa derinin ürettiği doğal yağları çıkarabilirsin.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Badem yağı
 • Duş bonesi

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Laura Martin
Ortak yazarlar :
Profesyonel Saç Stilisti
Bu makaledeki ortak yazarlar Laura Martin. Laura Martin Georgia’da Lisanslı bir Güzellik Uzmanı’dır. 2007 yılından bu yana saç stilisti ve 2013 yılından bu yana güzellik uzmanlığı öğretmenidir. Bu makale 3.558 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 3.558 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam