Saçı bir düzleştiriciyle kıvırcık yapmak küçük halka gibi görünmeyen dolgun ve canlı bukleler oluşturabilir. Bu biraz alıştırma gerektirir ancak tekniği öğrendikten sonra harika ve neredeyse kırmızı halıda yürümeye hazır görünürsün. Her zaman istemiş olduğun güzel bukleleri nasıl bir saç maşası kullanmadan elde edebileceğini öğrenmek için yazının devamını oku.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Saçını Hazırlamak

 1. 1
  Temiz ve kuru saçla başla. Tamamen temiz ve kuru bir saçla başlamaya dikkat et. Islak saç hiç kıvırcık olmaz ve aynı zamanda nemli saç da kıvrılmaz. Elinde sihirli ıslak-kuru saç düzleştiricilerinden bir tane bile olsa en iyisi saçının kuru olması olur. Kirli saç da çok iyi şekil tutmaz, bu yüzden saçını son 24 saat içinde yıkamış olmaya dikkat et.[1]
  • Önce saçını saç kurutma makinesiyle kurutacaksan saç köpüğü kullan. Ekstra hacim saçını kıvırcık yaparken çok sönük görünmesini önler.
 2. 2
  İnce bir saç düzleştirici kullan. Düzleştiricinin plakadan tutma yerine genişliği yaklaşık 2,5 ila 5 cm ve kenarları kıvrımlı olmalıdır; aksi takdirde düzgün bukleler oluşturmaz. Düz, kısa kürek şeklindeki düzleştiriciler de kıvırcık yapmaz. Bu tür bir saç düzleştiricin varsa tutup sarmak çok daha zor olur ve saç durması gereken yerde durmaz.[2]
  • İyi kalitede bir düzleştiriciye sahip olduğundan emin ol. En iyisi hızlı çalışır, saçını daha düzgün yapar ve saça kalitesiz düzleştiricilerden daha az zarar verir. Bunların parlaklık ve buklelerin yoğunluğu gibi şeylere büyük etkisi olabilir.[3]
  • Düzleştiriciyi saçın için ihtiyaç duyduğun en düşük sıcaklığa getir. Saçın ince ve seyrekse 150 dereceyi geçme. Düzleştirici normal saçta 150 ila 200 derecede kullanılabilir. Saçın gür, kalın veya kabarık ise düzleştiricinin sıcaklığını 170 ila 200 dereceye kadar yükseltebilirsin.[4]
 3. 3
  Isıya karşı koruyucu ürün uygula. Isıya karşı koruyucu bir ürün ya da termal sprey uygulamak saçın "kızarıp" yanmaması için saçla düzleştirici arasında koruyucu bir set oluşturur. Spreyi saçının her tarafına sık; taraman gerekmez çünkü uçacak ve çabuk kuruyacaktır.[5]
  • Saçın gürse başlamadan önce spreyi her bir kısma sık. Spreyi sadece saçının üstüne sıkarsan alt katlara ulaşamayacaktır.
  • Ayrıca ısı uygulamadan önce dolaşıklıkları da tarayarak açmaya dikkat et.
 4. 4
  Saçını kısımlara ayır. Tüm saçına bir kerede müdahale etmeye çalışmak yerine saçı kısımlara ayırırsan kıvrıcık yapabilme şansın artar.[6] Genelde saçın ne kadar gürse o kadar kısma ayırman gerekir. Saçını kulaklarının yukarısında toplayıp kafanın tepesinde bir topuz yap. Saçın önünden çekilmiş olmalıdır.
  • Kulaklarına ve boynuna yakın olacak şekilde saç derinin dibinden başla. İlk "kat" buklelerin için yapabileceğin kadar saç bırak. Bunun iyi kuralı bir kerede 3 ila 7 cm saçı yapmandır. Gerisine toka tak.[7]
  • O katla işin bitince tokayı çıkartıp başka bir kat salacaksın. Yine o anda kıvırcık yapamayacağın saça toka tak. Katları kıvırmaya devam et.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Farklı Teknikler Keşfetmek

 1. 1
  Kıvrımlar ve bukleleri değişimli olarak yap. Kıvrımlar ve bukleler saçını saç düzleştiriciyle kıvırcık yapmanın birbirinden biraz farklı yöntemleridir. Hangisini beğendiğini görmek için ikisini de dene.
  • Kıvrımlar: Saç uzunluğunun yarısından başla, düzleştiriciyi saça kenetle ve kendi üstünde yarım tur döndür. Şimdi saç ve düzleştiriciyle bir U şekli oluşturmuş olacaksın. Düzleştiriciyi yarım tur dönmüş açıda tutarak yavaşça saç gövdesinden saç ucuna doğru çek. Düzleştiriciyi ne kadar hızlı çekersen buklenin/kıvrımının belirginliği o kadar az olur. Büyük, yumuşak kıvrımları seviyorsan düzleştiricini yavaş hareket ettir.[8]
  • Bukleler: Saç derisine yakın olacak şekilde başla (ancak yanlışlıkla yakacak kadar değil), düzleştiriciyi kenetle ve kendi etrafında yarım tur döndür (kıvrımlarda yapıldığı gibi). Düzleştiriciyi yavaşça saç gövdesinden ucuna doğru çek. Yine düzleştiriciyi ne kadar yavaş hareket ettirirsen bukle o kadar sıkı olur. Düzleştiriciyi ne kadar hızlı hareket ettirirsen dalga o kadar yumuşak olur.[9]
 2. 2
  Düzleştiriciyi yarım tur yerine tam tur döndürerek daha belirgin bukleler elde et. Kıvrımlar ve buklelerde saç düzleştiriciyi yarım tur döndürdün. Daha halkamsı, tamamlanmış bukleler istiyorsan düzleştiriciyi saç üstüne sararak tam tur döndür, bir tür halka oluştur.[10] .
  • Saçının yarım ve tam turda nasıl olduğuna bak. Yarım turun yeterli olduğunu veya üç çeyrek turun senin için daha ideal olduğunu görebilirsin. Ayrıca bazı günler yarım tur günleri olabilir ve diğer günler tam tur yapmak isteyebilirsin. Bu sana kalmış!
 3. 3
  Düzleştiriciyi alta doğru ve üste doğru döndürmeyi dene. İster yarım tur döndür ister tam tur döndür, düzleştiricini döndürürken bir karar vermek zorundasın: alta doğru döndürmek veya üste doğru döndürmek. İkisi de yanlış değildir ancak bukle açıdaki farka göre tersine döner. Sana en çok hangisi yakışıyor?
  • Tutarlı olmaya çalış. Bir tarafta bir yöne doğru kıvırıp diğer kolunla yapmaya başlayınca kazara yön değiştirme ihtimalin yüksektir. Yanlışlıkla bunu yaparsan muhtemelen buklelerin farklı yönlere baktığını sadece sen fark edersin.[11]
  • Öte yandan yön değiştirmek de harika görünebilir. Sadece işlem boyunca tutarlı bir düzende gitmeye dikkat etmelisin.
 4. 4
  Düz dalgalar yapmayı dene. Arada bir 1995 yılını getirmek güzel olabilir. Saç düzleştiricini saçına kenetle ve yarım tur yukarıya doğru döndür. Sonra onu saçın bir sonraki kısmına kenetle ve yarım tur aşağıya doğru döndür. Bu teknik neredeyse parmak dalgası gibi düz dalgalara sahip olmanı sağlar. Bu işlemi saçın boyunca tekrarla.
  • Bu düz dalgalar için saçının her bir parçasını sıkıştırman gerekir. Kıvırcık yapmak için bir hediyedeki kurdeleyi veya balonu kıvırır gibi saçı tepede kıvırıp yavaşça aşağıya doğru sürüklemelisin.[12]
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Saçını Kıvırcık Yapmak

 1. 1
  Biraz saç spreyi sık. Saçın kolay kıvrılmıyorsa veya bukleyi tutmuyorsa kıvırmadan hemen önce saç kısımlarına saç spreyi sık. Bukelelerinin saç düzleştiriciden çıktığı andaki şekillerini korumasını istiyorsan kıvırmadan hemen önce saça çok az miktarda saç spreyi püskürt.[13]
  • Bu iş için aerosol olmayan bir sprey kullanmaya dikkat et. Aerosol yapış yapış bir karmaşa oluşturur.
  • Çok fazla saç spreyi de sıkma. Bunu yaparsan saç katı ve kıtır kıtır olur, bu da hedeflediğin görüntü değildir.
 2. 2
  Saçının kıvırmak istediğin kısmını tut. Her bir bukleye ne kadar saç dâhil edeceğin sana bağlıdır ancak aklında bulundurman gereken birkaç kural vardır:
  • Küçük kısımlar daha küçük, daha sıkı ve aynı zamanda daha fazla bukleler oluşturur. Küçük halkalara benzeyen bir görüntü oluşmasını istiyorsan kısımların genişliği 5 cm'den az olmalıdır.
  • Daha büyük kısımlar biraz daha doğal görünen daha canlı, daha gevşek bukleler oluşturur. Büyük bukleler için 5 cm'den daha geniş saç kısımları kullan.[14]
  • Karıştır. Tek bir büyüklüğe tamamen bağlı kalmak zorunda değilsin. Örneğin, havalılık ve hacim oluşturmak için yüzünün yakınında ve kafanın tepesinde daha büyük bukleler yapıp alt kısımda destek için daha sıkı, daha ince bukleler yapabilirsin. Birkaç farklı yolu deneyip en çok hangisini beğendiğini gör.
 3. 3
  Yukarıdaki tekniklerden birini kullan. Yukarıdaki yöntemlerin temel ilkeleri aynıdır: saç düzleştiricini kendi üstüne doğru döndürüp hafifçe ve yavaşça saçından aşağıya sürükle. Hareket ettiremeyecek kadar sıkı ve saçın kurtulacağı kadar bol olacak şekilde değil, saçı düzleştiricinin plakalarında tutacak şekilde hafifçe kenetle.
  • Değiştirebileceğin değişkenler şunlardır: saçının neresinden başlayacağın (saç derisine doğru veya uçlarına doğru), saç düzleştiriciyi ne kadar yavaş hareket ettireceğin ve saç düzleştiriciyi ne kadar döndüreceğin. Kendin için mükemmel görünümü bulabilmek için bu üç değişkenle deneyler yap.
  • Tüm saçını kıvırmak zorunda da değilsin. Daha düz veya sadece dalgalı olan birkaç saç tutamı sana doğal bir kumsal havası verebilir.
 4. 4
  Bitir. Kıvırmayı bitirdiğinde saçını olduğu gibi bırakabilir ya da istediğin saç şekliyle sonlandırmak için ek bir dokunuş yapabilirsin.
  • Daha gevşek bukleler için: Parmaklarını nazikçe saçından geçirip saçını karıştır. Saçının hacmi biraz daha artar, rahat ve doğal bir görünüm elde edersin.[15]
  • Daha sıkı olması için: Gün boyu parlak ve sıkı olmaları için buklelerini bir saç spreyiyle hafifçe nemlendir. Çok nemli bir bölgede yaşıyorsan nem karşıtı bir sprey kullanmayı da düşün.
  Gina Almona

  Gina Almona

  Profesyonel Saç Stilisti
  Gina Almona, New York’ta bulunan Blo It Out adlı kuaför salonunun sahibidir. 20 yıldan fazla güzellik eğitimi deneyimiyle Gina’nın çalışmaları People Magazine, Time Out New York ve Queens Scene’de yer almıştır. International Beauty Show gibi sergilerde yer alarak ve atölye çalışmalarına katılarak sektöre bakışını taze tutmayı başarmıştır. Güzellik Uzmanlığı eğitimini Astoria’daki Long Island Güzellik Okulu’ndan almıştır.
  Gina Almona
  Gina Almona
  Profesyonel Saç Stilisti

  Saç düzleştiricinin yerine geçebilecek şeyler wag maşası, saç maşası ya da saç kıvırma çubuğudur. Ayrıca dalgalı saçlar için yatmadan önce saçlarına halka şekli verip toka takabilir ve tokaları sabah çıkartabilirsin.

  Reklam

İpuçları

 • Düzleştiriciyi saçında çok fazla bekletme; aksi takdirde saçın yanabilir ve yıpranabilir.
 • Saçında dolaşıklık olmamasına dikkat et.
 • Saçından buhar çıkması tamamen normaldir; bu, sıcağa karşı koruyucu ürünün işe yaradığını gösterir. Ancak yanık saç kokusu alırsan ya da yanma görürsen ısıyı hemen kaldır ve daha hızlı hareket et ya da daha sonra daha düşük bir sıcaklıkta devam et.
 • Seramik düzleştiriciler saç için daha iyi olma eğilimi gösterir çünkü metal plakalar saç gövdesine zarar verebilir.
 • Saçında sıcak şekillendirme ürünleri kullanırken ısıya karşı koruyucu kullanmak çok önemlidir. Bu, saçını kırılmaya karşı korur, kabarmaya karşı koyar ve saçını sağlıklı tutar.
 • Yanma ihtimalini önlemek için ensendeki saçları yaparken birinin yardımına ihtiyaç duyabilirsin.
 • Isıya karşı koruyucu ürünün yoksa Hindistan cevizi yağı kullan.
 • Tekniğini kullanarak alıştırmalar yap. İlk başta mükemmel olmayabilir ancak sonunda istediğin gibi olur.
 • Saçının temiz olmasına dikkat et. Yağlı ya da kirli olursa düzleştirici saçına zarar verebilir.
 • Daha iyi sonuçlar için saçını kıvırcık yapmadan önce düzleştir.
 • Bunu yapmak için saçının düz ya da dalgalı olması gerekir. Düz olarak kurutulmamışsa kıvırcık saçta işe yaramaz.
 • Saçı bir maşayla veya düzleştiriciyle kıvırcık yapmadan önce her zaman ısıya karşı koruyucu bir ürün kullan.
 • Saçı düzleştiricide ne kadar sıkı tutarsan bukleler o kadar belirgin olur.
Reklam

Uyarılar

 • Saç düzleştiriciyi saçın bir kısmında 7 ila 10 saniyeden uzun tutma.
 • Bunun için tasarlanmış bir düzleştiriciye sahip değilsen düzleştiriciyi asla ıslak saçta kullanma.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Gina Almona
Ortak yazarlar :
Profesyonel Saç Stilisti
Bu makaledeki ortak yazarlar Gina Almona. Gina Almona, New York’ta bulunan Blo It Out adlı kuaför salonunun sahibidir. 20 yıldan fazla güzellik eğitimi deneyimiyle Gina’nın çalışmaları People Magazine, Time Out New York ve Queens Scene’de yer almıştır. International Beauty Show gibi sergilerde yer alarak ve atölye çalışmalarına katılarak sektöre bakışını taze tutmayı başarmıştır. Güzellik Uzmanlığı eğitimini Astoria’daki Long Island Güzellik Okulu’ndan almıştır. Bu makale 7.329 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 7.329 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam