Saçların sanki hiç uzamıyor gibi mi? Saç tutamların çok fazla işlem görmekten zarar görmüş, aşırı ısıya maruz kalmaktan kurumuş ya da fırçayla kabartmaktan ötürü kırılmış durumda mı? Saçlarının hızlı uzamasını bir kenara bırak, normal biçimde uzaması için bile nemlendirilmesi, yenilenmesi ve hasarın giderilmesi gerekir. Saç uzamasını tetikleyecek mucize bir yöntem yoktur. Dengeli bir hayat sürmek ve saçlarına ve kafa derine düzgün bir şekilde bakım yapmak saç uzamasını destekleyecektir.

Kısım 1
Kısım 1 / 4:
Sağlıklı, Dengeli Bir Hayat Sürmek

 1. 1
  Susuz kalma. Yeterince su içmemek hücre gelişmesine ve çoğalmasına engel olur; saçların H2O olmadan uzamaz! Düzgün biçimde su almak sadece saçlarının uzaması için elzem olmakla kalmaz, vücudunun düzgün bir şekilde çalışmasını da sağlar. Günde altı ila sekiz bardak su içmeyi hedefle.
  • Her gün kafeinli bir ya da iki içeceğin yerine su iç.
  • Su içme zamanın geldiğinde sana hatırlatması için alarm kur.
 2. 2
  Saç uzamasını destekleyen ve kafa derisi sağlığını iyileştiren yiyecekler ye. Proteinler, özellikle de keratin saçın yapı taşıdır. Saç uzamasını desteklemek için sert kabuklu yemişler, mercimek ve yağsız etler bakımından zengin bir beslenmen olsun. Kafa derisinin sağlığını iyileştirmek için A vitamini (koyu renkli yapraklı sebzeler ve tatlı patates), C vitamini (narenciye), demir (yağsız kırmızı et) ve omega 3 yağ asitleri (avokado) bakımından zengin yiyecekler ye.[1]
  • Riskli şok diyetlerden kaçın. Vücudun işlerin yolunda olmadığını düşünürse saçların uzamaz. Nefis saçlar için gereken besin maddeleri ve vitaminler saç köklerine gitmez ve gerekli fonksiyonların devam etmesi için kullanılır. Bazı aşırı durumlarda saçların dökülebilir bile.
  • Yumurta, muz, kuru üzüm, Hindistan cevizi ve zeytinyağı da saçlarının sağlıklı biçimde uzaması ve kafa derisi sağlığının korunması için gereken vitaminler ve besin maddeleri bakımından zengindir.
  • Çok fazla tuz, gazlı içecekler, şeker, alkol ve beyaz un, saçın uzamasını engelleyebilir.
 3. 3
  Her gece en az 8 saat uyu. Yeterince uyumak sağlıklı ve dengeli bir hayat sürmek için şarttır. Kaygı ve stres mide asitlerini arttırabilir ve bu da hem sindirimin düzgün olmasını hem de saç büyümesi için gereken proteinlerin, vitaminlerin ve besin maddelerinin özümsenmesini engelleyebilir. Bazen aşırı stres hormon seviyelerini değiştirebilir, saçlarının büyüme döngüsünü bozabilir ve sonunda saçlarının dökülmesine neden olabilir. Uyumak stresi azaltır ve hücre gelişimini ve onarımını destekler.[2]
  • Uyku zamanı gelince telefonunu, tabletini ya da bilgisayarını komodine bırak.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 4:
Saçlarını Yıkamak, Kremlemek, Şekil Vermek ve Kesmek

 1. 1
  Saç tipine uygun bir şampuan ve saç kremi kullan. Bütün saç ürünlerinin etiketlerini dikkatlice oku. Özellikle senin saç tipin için üretilmiş ve A, B, C ve/veya E vitamini içeren şampuanlar ve kremler bul. Bu vitaminler saçlarını besleyip nemlendirecektir. Sodyum loril sülfat ve amonyum loril sülfat gibi iki ya da daha fazla deterjan içeren ürünlerden uzak dur. Bu ürünler saçının doğal yağını söker ve saça daha fazla zarar verir.[3]
  • Saçların kuruysa nemlendirici bir şampuan ara. Yağlı saçlar içinse arındırıcı ya da derinlemesine temizleyen bir şampuan ara.
  • Saçını çok sık yıkama. Saçını bir gün şampuanladığın, saç kremini ertesi gün kullandığın dönüşümlü bir program uygula.[4]
  • Saçını şampuanlarken ürünü doğrudan kafa derine sür. Köpürtüp saçlarından aşağıya inmesine izin ver.
  • Kafa derin yağlıysa saç kremini sadece saç uçlarına sür.[5]
 2. 2
  Yoğun bir saç bakım kremi kullan. Haftada bir gün yoğun bir saç bakım kremi kullanmak, yıpranmış saçları kökünden ucuna kadar onarabilir, yenileyebilir ve yeniden nemlendirebilir.[6] Yoğun bir saç bakım kremini ya yaşadığın yerdeki kozmetik mağazasından alabilirsin ya da evde doğal malzemelerle kendi yoğun bakım kremini yapabilirsin.[7]
 3. 3
  Hayvan kılı saç fırçası kullan. Hayvan kılı fırçasıyla fırçalamak saçlarının sağlıklı ve parlak olmasını sağlar. Bu fırçalar hem kafa derini canlandırıp saçlarını doğal olarak nemlendirir hem de kabarmayı önler ve saçının dokusunu iyileştirir. Hayvan kılı fırçasını kullandıktan sonra şekillendirici ürünlere duyduğun gereksinim azalacak ve saçlarını daha az yıkaman gerekecektir.[8]
  • Saçını fırçalarken saçının doğal yağlarını yaymaya odaklan. Bir hayvan kılı fırçası bu iş için harikadır.
  • Metal ya da plastik kıllı fırçalardan uzak dur.
  • Islak saçları açarken karışıklıkları açmak için geniş dişli bir tarak kullan. Kırılmaları önlemek için saç uçlarından başlayıp köklere doğru ilerle.[9]
 4. 4
  Düzenli olarak saçlarının uçlarından aldır. Saçlarının uçlarından düzenli olarak (yaklaşık 6 ila 8 haftada bir) aldırmak saçlarının sağlıklı gözükmesini ve öyle olmasını sağlar. Saç uçlarından aldırmak saçın büyümesini engellemez çünkü saç büyümesi uçlardan değil, köklerden olur.[10]
  • Saç uçlarından düzenli olarak aldırmak çatallaşan uçların yukarıya çıkıp büyük kırıklara neden olmasını da engeller.
 5. 5
  Saçını sıkıca toplamaktan ve çekiştirmekten kaçın. Belirli saç modelleri saç köklerini çekiştirir ve hatta saç uzamasını yavaşlatabilir.[11] Afrika örgüsü, diğer örgüler ve yüksek at kuyrukları gibi kafa derisini çekiştiren saç stilleri de saçın kırılmasına yol açabilir. Saçı fırçayla kabartmak da kökleri zorlar ve uçların kırılmasına yol açar.
 6. 6
  Saçını açık bırak ya da gevşek topla. Saçlarını sıkıca yukarıda toplamak ve bu şekilde saçlarına ve köklerine zarar vermek yerine, açık ve doğal bırak. Saçlarını arkaya topladığında gevşek bir örgü yap. Koşuya mı çıkacaksın? Saçlarını aşağıdan, gevşek bir atkuyruğu yap.
  • Saçlarını gözlerinin önünden çekmen mi gerekiyor? Sevimli bir saç bandı ya da kıvırdığın bir bandanayı takmayı dene.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 4:
Saçlarını Isıdan Korumak

 1. 1
  Isıya karşı bir koruyucu kullan. Saçlarını fön makinesiyle kuruturken, düzleştirirken ya da kıvırırken ısıya karşı bir koruyucuyla daha fazla zarar görmesini engelle. Herhangi bir eczaneden satın alabileceğin ısıya karşı koruyucuyu saçlarına şekil vermeden önce sür.
 2. 2
  Saçlarını fön makinesiyle kurutmaktan kaçın. Zaten yıpranmış saçı gereksiz yere ısıya maruz bırakmak saçın sadece daha fazla kırılmasına neden olacaktır.[12] Saçını fönle kurutmak yerine kendi hâline kurumaya bırak.
  • Saçlarını fön makinesiyle kuruturken daima ısıya karşı bir koruyucu kullan![13]
  • Bir difüzörün varsa kullan! Fön makinesinin ucuna takılan bu alet ısının saçlarına eşit derecede dağılmasına yardım eder.
 3. 3
  Saç kıvırma maşasını ya da düzleştirici maşayı az kullan. Fön makinesi gibi, zaten yıpranmış saçları kıvırmak ya da düzleştirmek saçın sadece daha çok zarar görmesine neden olacaktır. Saçlarını kıvırırsan ya da düzleştirirsen şekil vermeden önce fön makinesiyle kurutma. Onun yerine kendi kendine kurumasına izin ver.
  • Saçlarını kıvırırken ya da düzleştirirken daima ısıya karşı bir koruyucu kullan!
  • Plakaların ya da gövdenin ısısını gösteren bir saç düzleştirici ya da saç kıvırma aleti kullan. Bu aletleri mümkün olan en düşük ısıda çalıştır.
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 4:
Her Hafta Kafa Derisi Masajı Yapmak

 1. 1
  Kullanacağın yağı seç. Kafa derine masaj yaparken çeşitli yağlar kullanabilirsin. Jojoba yağı, Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, Hint yağı ya da yumurta yağı kullan. Biberiye ve çörek otu yağı dâhil farklı esansiyel yağları da deneyebilirsin.[14]
 2. 2
  Parmak uçlarına birkaç damla yağ al. Seçtiğin yağdan bir yemek kaşığını küçük bir tabağa dök. Parmak uçlarını yağa batır. Parmaklarını sallayarak fazla yağı tabağa dök.
  • Şişesinin ağızlığı varsa yağı doğrudan kafa derine sürebilirsin.
 3. 3
  Kafa derine masaj yap. Kökleri uyarmak için parmak uçlarını kullanarak kafa derine masaj yap. Kafa derini yaklaşık 10 dakika ovuştur. Gerektikçe parmak uçlarını yağın olduğu tabağa batır.
  • Kafa derin yağlıysa yağı çok fazla sürme. Temkinli kullan.
 4. 4
  Saçlarını hayvan kılı tarağı ya da fırçasıyla fırçala. Saçlarını kökten uca hayvan kılı fırçasıyla fırçala. Bu, yağı ve saçının doğal yağını tüm saçına dağıtacaktır. Metal ya da plastik kıllı fırçalardan uzak dur.
 5. 5
  Saçlarının yağı emmesini bekle. Saçların yağlı ya da normalse birkaç saat yağı emmesini bekle. Saçların kuruysa yağı saçlarında bir gece beklet. Saçlarının kabarmasını (ve yatacaksan yastık kılıfında leke kalmasını) engellemek için başına yumuşak bir havlu sar ya da duş bonesi tak.
 6. 6
  Saçlarını iyice yıka. Saç bakımını tamamladıktan sonra saçlarını şampuan ve suyla yıka. Yağı gidermek için birkaç kez yıkaman gerekebilir.
  • Saç bakımından sonra krem kullanma.
  • Saçların doğal olarak yağlı değilse, istersen şampuanı atlayıp yağı saçında bırakabilirsin.
 7. 7
  Saçlarını kurut ve şekillendir. Saçlarını havluyla kurut. Saçlarını bir hayvan kılı fırçasıyla aç ve kendi kendine kurumasını bekle. Fön makinesiyle kurutmayı tercih edersen ısıya karşı bir koruyucu kullan. Saçlarını açık bırak, gevşek bir örgü ya da gevşek bir at kuyruğu yap.[15]
  Reklam

İpuçları

 • Saçlarını çok sık fırçalama. Bu, zayıf köklerin gevşemesine neden olur ve saçın dökülür.
 • Saçların yılda 15 cm, sıcak havalarda daha fazla uzar.
 • Boyamak, perma yapmak ve saçı kimyasal olarak düzleştirmek saç kılı yuvasına zarar verebilir. Köklerin yeniden toparlanmasına ve saçının yeniden uzamasına fırsat vermek için saçına işlem yaptırmayı bırak.[16]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Nasıl BronzlaşılırNasıl Bronzlaşılır?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Enfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi EdilirEnfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi Edilir?
Reklam
 1. http://www.webmd.com/beauty/dry-damaged-hair-12/slideshow-dry-hair
 2. Courtney Foster. Sertifikalı Saç Dökülme Uzmanı. Uzmanla Görüşme. 9 December 2019.
 3. Courtney Foster. Sertifikalı Saç Dökülme Uzmanı. Uzmanla Görüşme. 9 December 2019.
 4. http://www.philipkingsley.com/hair-guide/hair-care-styling/blow-drying-your-hair/
 5. Courtney Foster. Sertifikalı Saç Dökülme Uzmanı. Uzmanla Görüşme. 9 December 2019.
 6. http://www.womenshealthmag.com/beauty/how-to-give-yourself-a-scalp-massage
 7. http://www.today.com/health/getting-root-female-hair-loss-2D80554294
 8. Videos provided by AnnieJaffrey

Bu wikiHow makalesi hakkında

Courtney Foster
Ortak yazarlar :
Sertifikalı Saç Dökülme Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Courtney Foster. Courtney Foster, New York dışında yerleşik, lisanslı bir Güzellik Uzmanı, sertifikalı Saç Dökülme Uzmanı ve Güzellik Eğitmeni’dir. Coutrney, Courtney Foster Beauty Ltd. Şti.ni yürütmektedir ve çalışmaları Wendy Williams Show, Good Morning America, Today Show, Late Show with David Letterman ve East/West Magazine’de yer almıştır. Manhattan’daki Empire Güzellik Okulu’nda eğitim aldıktan sonra New York’tan Güzellik Uzmanlığı Lisansı almıştır. Bu makale 1.323 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.323 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam