Saçının rengini açmak yeni bir imaj yaratmanın harika bir yoludur. Sarı veya açık kahverengi gibi açık renkli saçlarda hidrojen peroksit, limon suyu, bal ve papatya çayı gibi doğal ürünler buklelerinin rengini açarken daha nazikçe çalışabilir. Ancak saçların koyu renkse rengini tamamen açmak için açıcı kullanman gerekecektir. Saç rengini açmak için kullanılan tüm yöntemlerin saçına zarar verme potansiyeli vardır, ama açıcı bunların en zararlı olanıdır ve bu yüzden de kullanımı profesyonel ellere bırakılmalıdır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 5:
Saçın Rengini Limon Suyuyla Açmak

 1. 1
  Eşit miktarda limon suyunu ve suyu karıştır. Limon saç için doğal açıcıdır. Doğal olmasıyla beraber saçını kurutabileceği için suyla seyreltilmesi önemlidir. 1 ölçü limon suyunu asit derecesini azaltmak için 1 ölçü suyla karıştırdıktan sonra sprey şişesine koy. [1]
  • En iyi sonucu almak için taze ve organik limon suyu kullan. Şişe limon suları işe yarayabilir ama limon suyunun %100 gerçek limon suyu olduğundan emin ol. Alternatif olarak, kendi limonunu alıp ikiye böldükten sonra suyunu sıkabilirsin.
  • Limon suyu asidiktir ve saçını kurutur. Saçın zaten çok kuruysa zararı en aza indirmek için su yerine hindistancevizi yağı veya saç kremi kullanabilirsin.
  • Saçına zarar gelmesinden korkuyorsan limon suyuna daha fazla su katarak seyreltebilirsin.
 2. 2
  Karışımı saçına sık. Limon suyu karışımını yaptıktan sonra saçının hangi bölümlerini açmak istediğine yani her yerini mi, sadece uçlarını mı ya da gölgeli olarak mı açacağına karar ver. Daha sonra karışımı bu bölümlere sık. [2]
  • Saçını elinle ya da geniş dişli tarakla tarayarak karışımın eşit bir şekilde dağıldığından emin ol.
 3. 3
  Saçını açık havada güneşte kurut. Saçını limon suyu karışımıyla kapladıktan sonra dışarıda güneşin altında otur. Sıcaklık limondaki sitrik asidin saçının rengini açmasına yardım edecektir. Bu yüzden, saçın açık havada tamamen kuruyana kadar dışarda kal. [3]
  • Saçının zarar görmesini engellemek için güneşin altında bir buçuk saatten fazla kalma.
  • Saçına zarar gelmesinden korkuyorsan limonlu karışımı saçına duş yaparken en başta kullanabilirsin. Duşun bittikten sonra saçını durulayıp ardından saç kremi kullanabilirsin. Saçını yavaş yavaş açmak için bu işlemi düzenli olarak tekrarla.
 4. 4
  Saçını limon suyundan arındırdıktan sonra kremle. Saçının çoğu kuruduğunda duş al ve limon suyunu her zaman kullandığın şampuanını kullanarak yıka. Saçının iyi bir şekilde nemlendiğinden emin olmak için saçını kremle ve kendi halinde kurumaya bırak. [4]
  • Saçını daha fazla açmak istiyorsan limon suyunu gece boyunca saçında bekletip sabah yıkayabilirsin.
  • Saçının daha yoğun nemlendirme işlemine ihtiyacı varsa saçın kremliyken bone takarak bir ısıtıcının altında durmayı dene.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 5:
Ham Balla Saçın Rengini Açmak

 1. 1
  Balı biraz suyla karıştır. Ham balda eser miktarda hidrojen peroksit bulunur. Bu yüzden saçını nazikçe açabilir. Doğal saç açma karışımı yapmak için 1 ila 2 yemek kaşığı (20-40 gram) ham balı 1 bardak (240 ml) suyla iyice karıştır. [5]
  • Daha besleyici bir bakım için su yerine zeytinyağı kullan. Zeytinyağı yüksek derecede nemlendirici etkiye sahiptir ama aynı zamanda içinde açıcı ajanlar içerir. Bu yüzden de balla birlikte oldukça etkili olur.
 2. 2
  Karışımı saçına uygula. Suyla bal tamamen birbirine karıştığında temiz elinle saçına masaj yaparak uygula. Bu karışımı saçının tamamına uygulayabilirsin ya da sadece ışıltı katmak istediğin yerlere uygulayabilirsin.[6]
  • Balın eşit dağıldığından emin olmak için karışımı saçına tarakla yedir.
  • Sık saçlıysan saçını iki bölüm alttan ve iki bölüm üstten olacak şekilde dört bölüme ayır. Bu şekilde balı saçına uygulamak ve eşit şekilde dağıtmak daha kolay olur.
 3. 3
  Karışımı saçında bir saate kadar beklet. Saçına ballı karışımı sürdükten sonra karışımın saçını açmasına zaman tanımak için 30 ila 60 dakika beklet. Saç renginin daha fazla açılması için istersen duş bonesi takıp ballı karışımı gece boyunca saçında bekletebilirsin. [7]
  • Gece boyunca ballı karışımı saçında bekletmek aynı zamanda nemlendirici bakım maskesi görevi de yapacaktır. Sabah kalktığında çok daha yumuşak saçlara sahip olabilirsin!
  • Bonenin geceleyin kafandan çıkmasından endişe ediyorsan boneyi taktıktan sonra kafanı havluyla veya ipek eşarpla sar.
 4. 4
  Balı saçından arındır ve saçını kremle. Saçını baldan temizlemek için hazır olduğunda her zaman kullandığın şampuanınla saçını yıka. Ardından saçına iyi bir saç kremi uygula ve saçını açık havada kurumaya bırak.[8]
  • Balı saçından suyla akıttıktan sonra saçın hâlâ yapış yapış bir his veriyorsa şampuanla yıka. Bunu kremi eklemeden önce yap.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 5:
Papatyayla Saç Açıcı Karışım Hazırlamak

 1. 1
  Demli bir papatya çayı demle. Demli bir papatya çayı demlemek için bir çaydanlık suyu kaynat. Bir tane papatya çayı poşetini fincana koy ve su ekle. Çayın demli olabilmesi için 10 ila 15 dakika çay poşetini suda bekleterek demle.
  • Çok uzun ve sık saçların varsa iki veya daha çok poşet çaya ihtiyacın olabilir. Kullandığın her ekstra fincan için ekstra bir poşet çay daha ekle.
 2. 2
  Çayı tamamen soğut. Çay yeterince demlendikten sonra poşetleri fincandan çıkarıp at. Çayı kullanırken yanmamak için mutfak tezgâhının üzerinde oda ısısına gelinceye kadar beklet.
  • Çayı 20 ila 30 dakika bekletmek genelde soğuması için yeterlidir.
 3. 3
  Duş almaya başlarken çayı saçına uygula. Karışımı duş almaya başlarken saçına sık ya da kafandan aşağı dök. Sen kendini yıkarken bu karışımın saçında beklemesine izin ver.
  • Papatya çayını kafanda yarım saat bekletebilirsin. Bu yüzden karışımı saçına henüz duşa girmeden de uygulamak isteyebilirsin.
  • İstersen soğumuş çayı sprey şişesine koyup saçına sıkarak yarım saat güneşte oturmayı da tercih edebilirsin.
  • Benzer bir karışımda elma sirkesi de kullanabilirsin. Ancak, ½ bardak (120 ml) sirkeyi 1 bardak (240 ml) su ile seyrelttikten sonra aynen papatya karışımını kullandığın şekilde kullanman gerekir.
 4. 4
  Saçını papatya çayından arındır ve her zaman yaptığın şekilde kremle. Duşun sonunda saçındaki çayı her zaman kullandığın şampuanınla yıka. İyi bir saç kremiyle saçını nemlendir ve kendi hâlinde kurumaya bırak.
  • Çay diğer hidrojen peroksit veya açıcı gibi yöntemler kadar saçı kurutmaz, ancak yine de saçını iyi bir saç kremiyle yıkamak isteyebilirsin.
  • Özellikle karışıma sirke eklediysen şampuan kullanmak zorunda değilsin. Çay geride artık bırakmaz ve sirke saçtaki yağı ve kalıntıları arındırarak şampuan görevi görebilir.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 5:
Saç Rengini Açmak İçin Hidrojen Peroksit Kullanmak

 1. 1
  Eşit miktarda su ve hidrojen peroksiti bir sprey şişesinde karıştır. Daha etkili bir açılma elde etmek için birçok kozmetik mağazasında bulabileceğin %3’lük hidrojen peroksit solüsyonunu kullan. 1 ölçü hidrojen peroksitle 1 ölçü suyu bir sprey şişesinde karıştır ve karışması için iyice salla. [9]
  • Daha güçlü bir hidrojen peroksit solüsyonu kullanmak saçına zarar verebilir.
 2. 2
  Saçını tarayıp bölümlere ayırarak tuttur. Hidrojen peroksit karışımını uygulamadan önce saçını tarak veya fırçayla iyice tarayarak aç. Daha sonra saçını parçalara ayırarak klipslerle tuttur. Bu şekilde karışımı saçının tamamına uyguladığından emin olabilirsin.[10]
  • Saçını dört bölüme ayırman gerekir: iki bölüm altta ve iki bölüm üstte.
  • Saçını yukarıdan yarım at kuyruğu yapar gibi saçın yarısını yatay bir şekilde alarak başının arkasında kulak hizasından ayır. Her bir bölümü saçı yandan örer gibi dikey olarak ikiye ayır.
 3. 3
  Hidrojen peroksit karışımını saçına sık. Saçın tamamının açılması için saçını ayırdıktan sonra karışımı mümkün olduğunca eşit bir şekilde tüm saçına sık. Saçında ışıltı yaratmak istiyorsan pamuk topunu ya da makyaj pamuğunu hidrojen peroksit karışımıyla ıslattıktan sonra rengini açmak istediğin bölümlere sür. [11]
  • Alternatif olarak, eğer gölge etkisi yaratmak istiyorsan karışımı daha çok saçlarının uçlarına uygula.
  • Bir bölümü bitirdikten sonra saçın diğer bölümünü aç ve aynı işlemi tekrarla.
 4. 4
  Karışımı saçında yarım saat beklet. Hidrojen peroksit karışımını istediğin şekilde uyguladıktan sonra saçını ne kadar açmak istediğine göre saçında beklet. Ortalama bir açılma için 30 dakika bekletmek iyi olur. Karışımı saçında daha fazla bekletmek saçının kurumasına sebep olabilir.[12]
  • Renk açma işleminin hızını arttırmak istiyorsan saçında hidrojen peroksit karışımı uyguladıktan sonra güneşte bekle. Saçın kurumaya başladığında saçını yıkayabilirsin.
 5. 5
  Saçını karışımdan arındır ve kremle. Saçın arzu ettiğin renge ulaştığında saçını soğuk suyla yıkayarak hidrojen peroksitten arındır. Saçını nemlendirmek için sevdiğin beğendiğin bir saç kremini saçına uygula ve daha fazla soğuk su kullanarak saçını durula. Saçını açık havada kurut. [13]
  • Mümkünse nemlendirici özelliği olan bir saç kremi kullan. Hidrojen peroksit saçı kurutmaya eğilimlidir. Bu yüzden nemlendirici özelliği olan iyi bir saç kremi işe yarayabilir.
  • Saçını açık havada kurutmak isteyebilirsin çünkü saç kurutma makinasının verdiği ısı saçı gereğinden fazla kurutabilir.
  • Saçını açık havada kurutman mümkün değilse saçının yaklaşık %75 ila %90’ını kurutma makinasını soğuk ayarda ya da düşük ısıda kullanarak kuruttuktan sonra kendi kendine kurumaya bırak.
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 5:
Açıcı Kullanarak Saç Rengini Açmak

 1. 1
  İşlemden önce saçını düzenli olarak yoğun bir şekilde nemlendir. Açıcı kullanarak saç rengini açmak saça çok zarar vereceği için ve saçın ciddi anlamda nem kaybetmesine yol açacağı için işlemden önce saçın iyi bir şekilde nemlendirilmiş olduğundan emin olmalısın. Açıcı kullanmadan yaklaşık iki hafta önce saçına haftada iki kez yoğun nemlendiricili bir maske uygulayarak saçının tamamen nemlendirildiğinden emin ol. [14]
  • Saçın aşırı derecede kuruysa açma işlemi uygulamadan önce yoğun nemlendiricili maskeyi haftada üç kere uygulamak isteyebilirsin.
 2. 2
  Paketin üzerindeki talimatlara göre açıcıyı oksidanla karıştır. Açıcı tozu kozmetik mağazalarından alabilirsin ancak tozu saçına uygulamadan önce oksidanla karıştırman gerekir. Paketin üzerindeki talimatlarda belirtilen miktardaki tozu ve oksidanı metal olmayan bir kaba koyup iyice karıştır.[15]
  • Oksidanlar etki etme gücüne göre çeşitlere ayrılır. Saçın rengini açıp zararı en aza indirmek için 30 volüm olan oksidanı tercih et. Kafa derin çok hassassa 20 volüm olan oksidanı kullanmak isteyebilirsin.
  • Açma işleminde yeniysen 10 veya 20 volümle başlamak isteyebilirsin. İstediğin rengi hemen elde edemesen de bu şekilde süreçten daha yavaş geçmiş olursun.
  • Daha önce hiç işlem görmemiş saçta açıcı daha iyi çalışsa da boyanmış saça da açıcı kullanabilirsin.
  • Saçının rengi ne kadar koyuysa açma işleminin verdiği zarar genellikle o kadar fazla olur.
 3. 3
  Açıcıyı saça boyama fırçasıyla uygula. En iyi sonucu almak için açıcı karışımını saçına boya fırçasıyla ya da saç boyama fırçasıyla uygula. Fırçanın sivri ucunu saçını ayırmak için kullanarak mümkün olduğunca saç diplerine kadar ulaş. Dikkatli bir şekilde karışımı saç uçlarına doğru uygula.[16]
  • Saçına açıcı karışımı uygularken lastik eldiven kullandığından emin ol.
  • Saç diplerinin biraz görünmesini sorun yapmayacaksan açıcıyı saç derine kadar uygulamamayı tercih edebilirsin. Bu şekilde saç köklerin daha az zarar görür.
 4. 4
  Açıcıyı saçında yaklaşık yarım saat beklet. Açıcıyı saçın tamamına uyguladıktan sonra ortalama 30 ila 45 dakika saçında beklet. 15 dakikada bir saçını kontrol ederek istediğin tona (açık sarı, sarı ya da orta kahverengi) ulaşıp ulaşmadığını gör. [17]
  • Açıcıyla birlikte gelen talimatları uygula çünkü başladığın seviyeye göre her markanın farklı uygulama süresi vardır.
  • Herkesin saçı farklıdır. Açıcı senin saçında arkadaşınınkinden ya da kız kardeşininkinden daha yavaş ya da daha hızlı sonuç veriyor olabilir. İşlem sürelerini sadece referans için kullan.
  • Açıcıyı saçında asla 45 dakikadan fazla tutma. Saçın yeterince açılmazsa ertesi gün bir daha işlem yapman gerekir.
 5. 5
  Saçını yıkayarak açıcıdan arındır. Süren dolduğunda saçındaki açıcıyı soğuk suyla yıka. Daha sonra saçlarını iyice temizlenene kadar sevdiğin bir şampuanla yıka. [18]
  • Saçını duruladıktan sonra bu seferlik saç kremi uygulama. Çünkü saç kremi tonlayıcının çalışmasını engelleyebilir.
  • Mümkünse iyi bir nemlendirici şampuan kullan. Açıcı kullandıktan sonra saçın kuruyacağı için bu şampuan saçını biraz yumuşatacaktır.
 6. 6
  Saçına tonlayıcı sür ve beklet. Saçın rengini açtıktan sonra genellikle hoş beyaz bir ton değil de pirinç sarısı bir ton elde edersin. Bu rengi yumuşatmak için nemli saçına tonlayıcı kullan. Tonerin saçındaki pirinç sarısı tonları kırması beklenir ve bu yüzden tonlayıcıyı saçında 20-30 dakika bekletmen gerekir. [19]
  • Tonlayıcıyı kozmetik mağazalarında ve birçok eczanede bulabilirsin.
  • Aynı şeyi mor şampuanla da yapabilirsin. Mor şampuan saçtaki pirinç rengini ve sarı tonlarını çıkaracaktır. Ayrıca mor şampuanı saçta tonlayıcı kadar uzun süre bekletmeye de gerek yoktur.
 7. 7
  Tonlayıcı sürdüğün saçı yıkadıktan sonra nemlendiricili bakım maskesi uygula. İstenilen süre boyunca tonlayıcıyı saçında beklettikten sonra saçını soğuk suyla yıka. Saçına yoğun saç bakım maskesi uyguladıktan sonra talimatlara uygun şekilde saçını yıka. [20]
  • Saçın çok koyu renkse saçını tamamen sarı yapmak için iki veya üç kez açma işlemi uygulaman gerekecektir. Ancak, saçına tekrar açma işlemi uygulamadan önce saçın kendini toparlaması için biraz süre tanıman gerekir. Saçına tekrar işlem yapmadan önce en az iki hafta bekle.
  Reklam

İpuçları

 • Saçının kalitesine dikkat et. Eğer bir açma işlemi sonrası saçın zarar görürse ikinci işlemi uygulamadan önce saçının tekrar sağlıklı hâle gelmesini bekle.
 • Tüm açma işlemleri sabır gerektirir. Saça zarar vermemek ve hoşuna gitmeyen bir renge ulaşmamak için acele etmemek en iyisidir. Arzu ettiğin tona ulaşmadan birden fazla işlem yapmayı göze al.
 • Doğal yöntemlerle büyük sonuçlar almayı bekleme. Doğal yöntemler saçının rengini yavaş ve nazik bir şekilde açar. Esmerken bir işlemle sarışın olmayı bekleme.
 • Daha besleyici bir karışım kullanmayı da düşünebilirsin. Örneğin ilk olarak limon suyu ve su karışımı kullandıysan saçında daha hassas çalışacağı için ikinci seferde bal ve zeytinyağı karışımını dene.
 • Doğal açma yöntemleri kullanıyor olsan bile saçının tamamına uygulama yapmadan önce karışımı saçının küçük bir kısmında mutlaka dene. Saçının görünmeyen bir kısmına açıcı karışımı uygula. Sonuçtan memnun kalırsan karışımı saçının tümüne uygulayabilirsin.
 • Bu karışımları yıkanmamış saça uygulamak en iyisidir. Çünkü bu şekilde saçındaki doğal yağlar saçını kaplar ve işlemlerin sebep olabileceği kurumaya karşı saçını korur. En iyi sonucu almak için işlemden 24-72 saat önce saçını yıkama.
 • Sarı ve açık kahverengi gibi açık renkli saçlara sahipsen limon suyu, bal, papatya çayı ve hidrojen peroksit gibi doğal açma yöntemleri çok iyi iş görür. Saçın koyu renkse saçının rengini açmak için açıcı kullanman gerekecektir.
 • Unutma ki ilk başta saçın ne kadar açık renkliyse bu açma işlemleri de o kadar etkili olur.
 • Bütün bu renk açma yöntemlerini uygularken eski kıyafetler giydiğinden emin ol. Saçının rengini açan karışımlar kıyafetinin rengini de açabilir. Açıcı karışımın yere damlaması ihtimaline karşı yere eski havlu ya da plastik çöp poşeti sermek de iyi bir fikir olabilir.
Reklam

Uyarılar

 • Kaşlarını ya da kirpiklerini boyamaktan kaçın, aksi takdirde gözlerin zarar görebilir.
 • Açıcı karışımları saçında bekletirken tavsiye edilen süreyi aşma, aksi takdirde saçın zarar görebilir.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

Limon Suyu Açıcı Karışımı

 • 1 ölçü limon suyu
 • 1 ölçü su
 • Sprey şişesi
 • Şampuan
 • Saç kremi

Ballı Açıcı Karışım

 • 1-2 yemek kaşığı (20-40 gram) ham bal
 • 1 su bardağı (240 ml) su
 • Şampuan
 • Saç kremi

Papatya Çayı İçeren Karışım

 • Papatya çayı poşetleri
 • Kaynar su
 • Şampuan
 • Saç kremi

Hidrojen Peroksit İçeren Karışım

 • 1 ölçü hidrojen peroksit %3 solüsyonu
 • 1 ölçü su
 • Sprey şişesi
 • Top pamuk (opsiyonel)
 • Tarak
 • Saç klipsleri
 • Saç kremi

Toz Açıcı İçeren Karışım

 • Yoğun saç bakım kremi
 • Toz açıcı
 • Oksidan
 • Boya fırçası ya da saç boyama fırçası
 • Şampuan
 • Tonlayıcı
 • Nemlendirici saç bakım maskesi

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Christine George
Ortak yazarlar :
Uzman Saç Stilisti ve Saç Renklendirme Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Christine George. Christine George, Uzman Saç Stilisti, Saç Renklendirme Uzmanı ve Los Angeles, Kaliforniya’da ilk sıralarda yer alan butik bir kuaför salonu olan Luxe Parlour’un Sahibi’dir. Christine saç stilistliği ve saç renklendirme alanında 23 yıldan fazla deneyime sahiptir. Özel saç kesimleri, yüksek kalitede renklendirme hizmetleri, balyaj, klasik röfle ve renk düzeltme konularında uzmanlaşmıştır. Güzellik uzmanlığı derecesini Newberry Güzellik Okulu’ndan almıştır. Bu makale 31.827 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 31.827 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam