Boya kullanmak zorunda kalmadan saç rengini koyulaştırman mümkündür. Saç rengini koyulaştıran doğal yöntemlerin çoğu, kahve ya da çay gibi ev malzemelerini kullanır, Bektaşi üzümü tozu (amla tozu) ve hardal yağı gibi diğer malzemeleri bulmaksa daha zor olabilir. Çoğu doğal yöntem, zaman içinde saçlarını sadece çok hafifçe koyulaştıracaktır; daha çarpıcı bir değişim istiyorsan kına, sık kullanılan doğal bir boyadır.

Yöntem 1 / 7:
Saç Rengini Hardal Yağıyla Koyulaştırmak

 1. 1
  Biraz hardal yağı satın al. Bunu bazı aktarlarda ya da Hint ve Güney Asya gıdası satan marketlerde bulabilirsin. Esansiyel yağ olanını değil de pişirme yağını (tercihen soğuk sıkılmışını) aldığından emin ol. Esansiyel hardal yağı, cildi tahriş edebilir.
  • Cildin tahriş olursa yağı kullanmayı hemen bırak. Hatta, yağı kullanmadan 48 saat önce kulağının arkasına madeni para boyutundaki yağı sürerek yama testi yapman iyi olur.
  • Hardal yağını, yaşadığın yerdeki marketin dünya mutfakları reyonunda da bulabilirsin.
 2. 2
  Hardal yağının sadece dışarıdan kullanmaya uygun olduğunu aklında bulundur. Hardal yağının yemeklik olarak tüketilmesi Avrupa Birliği’nde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Kanada’da yasaklanmıştır. Yağ, yüksek miktarda erusik asit içerir; erusik asit, kalp sorunlarına ve kansızlığa neden olabilir ve akciğer kanseri riskini artırabilir.[1] [2]
 3. 3
  Hardal yağını ısıt. Yağı saçlarına sürmeden önce, küçük bir kâseye koyup mikrodalgada ya da ocakta, küçük bir tencerenin içinde hafifçe ısıt. Çok fazla ısıtmamaya dikkat et. Oda sıcaklığından sadece birazcık daha ılık olması yeterlidir.
  • Yağı kâsede ısıtmadıysan ısıttıktan sonra bir kâseye al ve yağı nerede süreceksen oraya getir.
 4. 4
  Giysilerinin, cildinin ve çalışma alanının lekelenmesini önle. Yağ, giysilerini, cildini ve çalışma alanını lekeleyebilir. Aşağıdaki önlemleri al:
  • Giysilerini korumak için, eski giysiler giymeyi ya da en azından omuzlarına bir havlu örtmeyi ihmal etme.
  • Yağın, ellerini lekelemesini engellemek için eldiven tak.
  • Boynunun, kulaklarının ve saç çizginin lekelenmesini önlemek için, buralara petrol jölesi ya da yoğun bir nemlendirici sür.
  • Çalışma alanını gazeteyle ya da eski havlularla kapla.
 5. 5
  Hardal yağını saçlarına sür. Saç uçlarından başla. Uçlar yağla kaplanınca, köklere doğru ilerle. Parmaklarının ve/veya ellerinin arasındaki tutamlara hafifçe masaj yaparak ilerlerken, yağı saçlarına eşit miktarda sürmeye dikkat et.
  • Yağı ellerinle, saç boyası fırçasıyla ya da sulu ürünler için yapılan şişe aplikatörüyle sürebilirsin. Saç boyası fırçasını ya da şişe aplikatörünü eczaneden veya kozmetik malzemeleri dükkânından satın alabilirsin.
 6. 6
  Yağı kafa derine masaj yaparak sür. Köklere gelince, kafa derine masaj yap. Bu, kafa derini nemlendirmeye yardım eder. Birçok insan, kafa derisine hardal yağı sürmenin saç gelişimini iyileştirdiğini iddia eder ama bunun için neredeyse hiç bilimsel kanıt yoktur.
 7. 7
  Yağın eşit şekilde dağılmasını sağla. Tüm saçının yağla eşit şekilde kaplanmasını sağlamak için, ellerini saçlarında gezdir. Saçlarını geniş dişli bir tarakla taramak, eşit dağılımı sağlamaya yardım edecektir.
 8. 8
  Saçlarını duş bonesiyle ört. Gerektiğinde, bir naylon poşeti bone yerine kullanabilirsin.
 9. 9
  Yağı saçlarında en az iki saat beklet. Yağın saçlarına işlemesi için zaman gerekir. Tüm gece bile kalabilir.
 10. 10
  Saçlarını yıka. Saçlarını yumuşak bir şampuanla yıka. Saçlarındaki yağlı hissin geçmesi için iki kez yıkaman gerekebilir. Büyük ihtimalle hâlâ biraz yağ kalacağından, saçlarının yağlı gözükmemesi için krem sürmemen iyi olabilir.
  • Krem kullanmayı gerçekten istiyorsan saçlarının alt kısımlarına sadece birazcık sür.
 11. 11
  Bunu haftada 3 defaya kadar tekrarla. Hardal yağını saçına haftada 3 defaya kadar sürebilirsin.
  Reklam

Yöntem 2 / 7:
Saç Rengini Bektaşi Üzümü Tozuyla Koyulaştırmak

 1. 1
  Bektaşi üzümü tozu satın al. Hint Bektaşi üzümlerinden yapılan bir toz olan Bektaşi üzümü tozunu internetten bulmak kolaydır ama yaşadığın yerdeki dükkanlardan bulmak daha zor olabilir. Gidip elden almayı tercih edersen Hint ürünleri ya da doğal/bitkisel ürünler bulunduran dükkânlarda bulma ihtimalin olabilir.
 2. 2
  Bektaşi üzümü tozundan bir macun yap. 2 tatlı kaşığı (10 ml) Bektaşi üzümünü bir kâseye koy. Sonra, 1 tatlı kaşığı (5 ml) herhangi bir yağı aynı kâseye koy (birçok insan, Hindistan cevizi yağı kullanıyor). Sonra, Bektaşi üzümünün ve yağın üzerini kaplaması için 1 tatlı kaşığı (5 ml) su ekle (sıcak su tavsiye edilir). Karışımın pürüzsüz olması için bütün bunları karıştır.
 3. 3
  Bektaşi üzümü-yağ-su karışımına krem ekle. 3 tatlı kaşığı (15 ml) krem al ve karışıma ekle. Saçların çok uzunsa Bektaşi üzümü-yağ-su-krem karışımını iki katına, hatta üç katına çıkarman iyi olabilir. 2 ölçek Bektaşi üzümü, 1 ölçek yağ, 1 ölçek su ve 2 ölçek krem oranını kullan.
 4. 4
  Koruyucu giysiler giymeyi ihmal etme. Bektaşi üzümünün renk koyulaştırıcı özellikleri olduğu için, lekelenmesini umursamayacağın şeyler giy. Karışımı pantolonuna ya da çoraplarına dökmeyeceğinden eminsen omuzlarına sadece bir havlu da örtebilirsin.
 5. 5
  Saçlarını ıslat ve bölümlere ayır. Saçlarını son 48 saat içinde yıkadıysan yıkamana gerek yok çünkü sonrasında şampuanlayarak zaten karışımı çıkartacaksın.
  • Yıkayalı 48 saatten fazla olduysa o zaman doğal yağların, Bektaşi üzümünün emilmesine engel olabilir.
 6. 6
  Karışımı saçlarına sür. Bektaşi üzümü-krem karışımını saçlarına krem sürer gibi sür. Karışımın eşit şekilde dağıldığından emin ol ve kafa derinle saç uçlarına özellikle özen göster.
  • Bektaşi üzümünün, kafa derin için çok faydalı olan güçlü antioksidan özellikleri vardır, o yüzden karışım kafandayken, kendine biraz kafa derisi masajı yapmaya zaman ayır![3] [4]
 7. 7
  Karışım, 30 ila 90 dakika kafanda kalsın. Mobilyalarını ve giysilerini korumak için, saçlarını bir bone ya da naylon poşetle örtmen iyi olur.
 8. 8
  Saçlarını yıka. Karışımı yıkamak için ılık su kullan. Sıcak su, rengin bir kısmını çıkarabilir.
 9. 9
  Haftada bir kez tekrarla. Bektaşi üzümünün sadece çok hafif bir koyulaştırıcı etkisi vardır; sonuçların görülmesi biraz zaman alabilir. Genelde, Bektaşi üzümü tozu daha çok nemlendirici ve gürleştirici özellikleriyle ünlüdür.
  • Koyulaştırmaya ve nemlendirmeye yardım etmek için Bektaşi üzümünü kınayla birlikte kullanmak daha yaygındır.
  Reklam

Yöntem 3 / 7:
Saç Rengini Kına Tozuyla Koyulaştırmak

 1. 1
  Kına saç boyası satın al. Kına saç boyasını birçok dükkândan ya da İnternet’ten satın alabilirsin. Çoğu doğal gıda dükkânında, hatta bazı eczanelerde kına saç boyası bulunur. Birçok insan, Hint ürünleri satan dükkânlardaki kınaları öneriyor çünkü bunların daha saf olduğuna inanılıyor.
  • Kınayı, doğal gıda dükkânlarından ya da eczanelerden alırsan yalnızca doğal içerikler kapsadığından emin olmak için içindekiler kısmını oku. Bazı üreticiler, kınayı standart saç boyalarında bulunan zararlı kimyasallarla karıştırıyor.
  • Saf kına tozunun saçlarını kızıl kahve bir renge boyayacağını aklında bulundur. Saçlarının koyu kahverengi ya da siyah olmasını istiyorsan boyanın içinde büyük ihtimalle başka bitkiler (örneğin, çivit otu) olacaktır. Paketin içindeki tüm içeriklerin doğal olduğundan emin olmak için etiketi okumayı ihmal etme!
  • Kına kullanmak istiyorsan bunun bitkisel bir boya olduğunu, o yüzden de saçlarından çıkarılamayacağını ya da ağartıcıyla veya başka boyalarla renginin açılamayacağını unutma.
 2. 2
  Malzemelerini bir araya getir. Kına macununu karıştırmak için leke tutmayan bir kâseye ve bir çırpma teline ihtiyacın olacak. Macunu sürerken saçlarını bölümlere ayırmak için saç tokaları, ellerini korumak için eldiven ve bir saç boyası sürme fırçası da gerekecek.
  • Kınayı sürünce saçlarını kapatmak için de bir şey gerekecek: Streç film popüler bir seçenektir ama duş bonesi ya da naylon poşet de olur.
 3. 3
  Giysilerini, cildini ve çalışma alanını koru. Saçlarını kınayla boyamak, ortalığı bir hayli kirletebilir. Lekelenmesini önemsemeyeceğin giysiler giy. En azından, omuzlarını eski bir havluyla ört. Kınanın cildini lekelemesini engellemek için, alnının çevresine, boynuna ve kulaklarına petrol jölesi ya da yoğun bir nemlendirici sür. Çalışma alanını gazetelerle ya da eski havlularla koru.
 4. 4
  Kına tozuyla bir macun yap. Bu macunu nasıl yapacağın, üreticinin talimatlarına, istediğin kına miktarına ve hangi rengi seçtiğine bağlı olacak.
  • Temel bir kına macununda yaygın olarak kullanılan malzemeler, kaynar sıcak su, limon suyu ve kına tozudur. Elde etmen gereken doku, patates püresine benzer.[5]
  • Bazı kına üreticileri, macunu sürmeden önce birkaç saat beklemesi gerektiğini yazar. Bekletmen gerekip gerekmediğini görmek için, kına paketiyle birlikte gelen talimatları oku.
 5. 5
  Saçını tutamlara ayır. Saçını tutamlara ayırmak için saç tokası kullan. Saçını kaç tutama ayırman gerektiği, saçının gürlüğüne ve uzunluğuna bağlıdır. En az 6 tutama ayırmayı hedefle: 2 tane ensende, 2 tane kafanın ortasının yakınında, 2 tane de tepede olsun.
 6. 6
  Kına macununu saçlarına sür. Kına macununu ellerinde eldivenle ve ensenden başlayarak saçlarına sür. Hem tutama uçlardan başla ve köklere doğru ilerle. Macunu bir tutama sürdükten sonra, diğer tutamları engellemesin diye yukarıya doğru tokayla tuttur.
  • Her bir saç tutamına bolca macun sürdüğünden emin ol. Saçının iyice kınayla kaplanmış olması gerekiyor.
  • Kınayı bir saç boyası sürme fırçasıyla sürmeyi faydalı bulabilirsin. Eğer fırçayla sürülemeyecek kadar yoğunsa endişelenme! Kınayı (eldivenli!) ellerinle de sürebilirsin.
 7. 7
  Kafanı ört. Birçok insan, kınayı sürdükten sonra streç film kullanılmasını tavsiye ediyor. Bu içine sinmezse duş bonesi ya da naylon poşet de kullanabilirsin. Önemli olan, saçlarının örtülmesini ve kafana yakın olmasını sağlamaktır.
  • Kafanı örtmek çok önemlidir çünkü kınanın kurumasını önleyecektir. Kına kurursa artık işe yaramaz.
 8. 8
  Bekle. Kınayı saçlarında ne kadar bekleteceğin, üreticinin talimatlarına ve rengin ne kadar yoğun olmasını istediğine bağlı olacaktır. Muhtemelen en az birkaç saat gerekecektir. Hatta, bazı insanlar kınayı saçlarında bütün gece bekletiyorlar.
 9. 9
  Kınayı yıka. Bu kısım için eldiven takmayı ihmal etme, yoksa ellerin lekelenir. Saçlarındaki tüm kınayı yıkayınca, saçlarını her zamanki gibi şampuanlayıp kremleyebilirsin.
  • Saçlarını lavaboda ya da küvetteki musluğun altında yıkamanın daha etkili olduğunu görebilirsin. Kına parçaları saçlarından çıkarken etraf epey batabilir, o yüzden çoğu insan bunu duş alırken yapmamayı tercih ediyor.
 10. 10
  Leke konusuna dikkat et. Saçlarını kınayla boyadıktan sonraki ilk birkaç gün içinde renk, yastık kılıflarına ve giysilere çıkabilir, o yüzden saçını birkaç kez yıkayana kadar başını nereye koyduğuna dikkat et!
 11. 11
  Kınayı aşırı kullanmaktan kaçın. Kınayı çok sık kullanırsan saçlarını kurutabilir ve saç uçlarında birikerek renklerini çok koyu ve donuk yapabilir. Bütün saçına sürmek yerine, sadece saç diplerine rötuş yap.
  Reklam

Yöntem 4 / 7:
Ceviz Kabuklarını Kullanmak

 1. 1
  Ceviz kabuklarını ez. Atılmış ceviz kabuklarını kullan ya da kabukların yerine kullanmak için ceviz tozu satın al. Ne kadar fazla kabuk kullanırsan renk o kadar yoğun olur.[6]
 2. 2
  Ceviz kabuklarını yarım saat kaynat. Kabukları bir tencereye koy ve üstlerini suyla kapla. Yüksek ateşte 30 dakika kaynat.[7]
 3. 3
  Suyun soğumasını bekle. Suyun soğumasını bekleyebilirsin ya da süreci hızlandırmak için suyu koyduğun tencereyi buzdolabına koyabilirsin. Tencereyi tutmadan önce onun tamamen soğumasını beklemelisin yoksa kendini yakabilirsin.[8]
 4. 4
  Suyu bir kaba boşalt. Hafif renkli suyu, saç rengini koyulaştırmak için kullanacaksın, o yüzden kullanabileceğin bir kaba boşalt. Suyun, değdiği her şeyi boyayacağını unutma, o nedenle dökmemeye ya da tenine değdirmemeye dikkat et.[9]
 5. 5
  Hafif renkli suyu, saçlarına sür. Boya aplikatör fırçası, sıvı püskürtme şişesi ya da bir parça pamuk kullanarak boyalı suyu saçına sür. Saçlarını tamamen kapladığından emin ol.[10]
 6. 6
  Bir saat beklet. Ürünün saçlarına işlemesi için bir saat ver. Gerçekten koyu bir ton istiyorsan daha fazla beklet. Ne kadar bekletirsen saçların o kadar koyulaşır.[11]
 7. 7
  Ilık suyla yıka. Sıcak su, rengin bir kısmını çıkarabilir, o yüzden saçlarını ılık suyla yıka. Koyu rengi korumak için, saçlarını ılık suyla yıkamaya devam et.[12]
  Reklam

Yöntem 5 / 7:
Saç Rengini Kremle Koyulaştırmak

 1. 1
  Kahverengi saçlar için üretilmiş bir şampuan ve saç kremi satın al. Mümkün olan en koyu tonu kullan. Bu ürünler, saçın zaten kahverengiyse koyu tonları daha koyulaştıracak, açık noktaları daha da öne çıkartacaktır.
  • Bunları çoğu eczaneden satın alabilirsin. Bazı kuaför salonlarında bu şampuan ve kremlerin daha etkili (ama daha pahalı) çeşitleri olabilir.
 2. 2
  Saçını her zamanki gibi yıkayıp kremle. Her zaman kahverengi saçlara özel şampuan ve saç kremi kullan.
 3. 3
  Tekrarla. Saçlarını ne kadar çok yıkarsan sonuçları o kadar erken görürsün. Saçlarını her gün ya da iki günde bir yıkarsan sonuçları bir ya da iki hafta içinde görmelisin.
 4. 4
  Şampuanına kakao tozu ekle. Kahverengi saçlara özel şampuan satın almak istemiyorsan birçok insan, şampuanına kabaca 1:1 oranında kakao tozu ekleyerek saçlarını koyulaştırabileceğini öne sürüyor.
  • Bir şişenin yarısını şampuanla, yarısını da kakao tozuyla doldur ve tamamen karışana kadar iyice çalkala.
  Reklam

Yöntem 6 / 7:
Saç Rengini Siyah Çayla Koyulaştırmak

 1. 1
  Bir demlik demli çay yap. Parmaklarını batırıp içinde gezdirebileceğin kadar soğumasını bekle.
 2. 2
  Siyah çayı büyük bir kâseye dök. Kâsenin, saçlarının sığacağı kadar geniş olmasına dikkat et.
 3. 3
  Saçlarını çaya batırıp 15 dakika beklet. Saçlarının çayı emmesi için zaman ver.
 4. 4
  Saçlarını yıka. Çayı saçlarından ılık suyla yıka.
 5. 5
  İki hafta boyunca her gün tekrarla. Saç renginin koyulaşması muhtemelen yaklaşık 2 hafta alacaktır. Ondan sonra, saçlarını haftada bir kez siyah çayla ıslatarak saç rengini koruyabilirsin. Saç kalitene bağlı olarak, saçın daha kısa sürede kendi açık rengine dönebilir.
 6. 6
  Bunun bir varyasyonunu dene. Bu yöntemin bir varyasyonu, tepeleme 3 yemek kaşığı (45 ml) siyah yaprak çayı ve tepeleme 1 yemek kaşığı (15 ml) biberiye yaprağını, 4 su bardağı (1 litre) kaynar suda yaklaşık 45 dakika demlemek, sonra da soğumaya bırakmaktır.
  • Saçlarını şampuanlayıp duruladıktan sonra, karışımı saçlarına dök. Bir bone takıp en az 30 dakika beklet, sonra da ılık suyla yıka.[13]
  Reklam

Yöntem 7 / 7:
Saç Rengini Kahveyle Koyulaştırmak

 1. 1
  Koyu bir kahve demle. Kabaca 3 su bardağı kahveye yeterince su ekle. Normalde içmek için kullanacağının en az iki katı öğütülmüş kahve kullan.
  Laura Martin

  Laura Martin

  Profesyonel Saç Stilisti
  Laura Martin Georgia’da Lisanslı bir Güzellik Uzmanı’dır. 2007 yılından bu yana saç stilisti ve 2013 yılından bu yana güzellik uzmanlığı öğretmenidir.
  Laura Martin
  Laura Martin
  Profesyonel Saç Stilisti

  Biliyor muydun: Kahve suya göre biraz daha asidiktir ve saçını yumuşatır, parlaklık katar. Bunun nedeni kahvenin içindeki asidin, kütikülleri yani saç gövdesinin dış katmanını düzleştirerek saçının ışığı daha fazla yansıtmasını sağlamasıdır.

 2. 2
  Kahvenin soğumasını bekle. Kendini yakmamaya dikkat et. Kahvenin oda sıcaklığına gelmesini bekleyebilirsin ya da daha hızlı soğuması için kahveyi buzdolabına koyabilirsin.
 3. 3
  Kahveyi saçlarına dök. Başını lavaboya eğ ya da duşa gir, sonra da kahveyle en az 3 kez durula.
  • Başka bir yöntemse kahveyi geniş bir kâseye dökmek, sonra da saçını kâsenin içine sokup birkaç saniye orada bekletmektir.
 4. 4
  Saçını yıkayıp durula. Kahveyi saçlarından ılık suyla yıka.
 5. 5
  Tekrarla. Bu yöntemi her uyguladığında, saçlarının birkaç ton koyulaştığını göreceksin.
 6. 6
  Bir varyasyon dene. 2 su bardağı (500 ml) durulama gerektirmeyen kremi 2 yemek kaşığı (30 ml) organik granül kahveyle ve 1 su bardağı (240 ml) demlenmiş kahveyle (önce kahvenin soğuk olduğundan emin ol!) karıştır. Bunu saçlarına sür ve yaklaşık 1 saat beklettikten sonra durula.
  Reklam

İpuçları

 • İşin bittiğinde saçlarını kurulamak için bir havluyu hazırda beklet. Saçlarındaki sıvı her yere damlarken havlu aramak istemezsin.
 • Saçlarına renk koyulaştırıcı ürünleri sürerken, koruyucu eldiven takmayı ve lekelenmesini önemsemeyeceğin giysiler giymeyi ihmal etme. Çalışma alanını da gazeteyle ve/veya eski havlularla kaplaman iyi olur.
Reklam

Uyarılar

 • Bütün bu ürünler, özellikle de kına, değdikleri yerde leke bırakabilir. Bunları kullanırken, cildine, tırnaklarına, giysilerine ya da evindeki yüzeylere gelmemelerine dikkat et.
 • Daha önce kullanmadığın bir şey, örneğin Bektaşi üzümü tozu ya da hardal yağı kullanıyorsan olumsuz bir tepki vermeyeceğinden emin olmak için, kullanmadan 48 saat önce cildinde yama testi yap.
 • Saçlarını kınayla boyarsan standart bir saç boyası kullanmadan önce kuaförüne danış: İkisi, etkileşime girebilir ve saçların için felaket sonuçlar ortaya çıkabilir.
 • Kına kullanırken bundan sonra saçını boyarken kullanmak için bir havluyu feda etmelisin çünkü kına lekesi çıkmaz.
 • Hazırlıklı ol: Hardal yağı epey kötü kokar!
 • Avrupa Birliği’nde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Kanada’da, hardal yağının sadece dışarıdan kullanımı onaylanmaktadır.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Göğüsler Ameliyatsız Nasıl BüyütülürGöğüsler Ameliyatsız Nasıl Büyütülür?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Nasıl BronzlaşılırNasıl Bronzlaşılır?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bacaklardaki Yara İzlerinden Nasıl KurtulunurBacaklardaki Yara İzlerinden Nasıl Kurtulunur?
Cilt Rengi Doğal Yollarla Nasıl AçılırCilt Rengi Doğal Yollarla Nasıl Açılır?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Alkolden Kaynaklanan Ağız Kokusu Nasıl GiderilirAlkolden Kaynaklanan Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?
Baş Vermemiş Bir Sivilceden Nasıl KurtulunurBaş Vermemiş Bir Sivilceden Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam