Uzun, sağlıklı saçlar hem erkeklerin hem de kadınların etkileyici bir özelliğidir. Saçlarını uzatmak istiyorsan ama bunu nasıl yapacağını bilmiyorsan o zaman doğru yerdesin! Saçına özel bakım uygulama ve saç büyümesini hızlandıracak yaşam tarzı değişiklikleri yapma konusunda bilgi edinmek için okumaya devam et. Bu, saçını çok kısa kestiysen ve daha hızlı uzamasını istiyorsan da sana yardımcı olacaktır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Saçına Bakım Uygulamak

 1. 1
  Sıcak yağ masajı yap. Saçlar köklerden uzamaya başlar, yani kafa derine iyi bakmak saç uzamasını hızlandırabilir. Saça bakım yapan yağ, ısıtıp kafa derine masaj yaparak sürdüğünde saç uzamasını harekete geçirecektir. Biraz zeytinyağını, Hindistan cevizi yağını ya da argan yağını elini yakmayacak kadar ısıt. Bunu kafa derine 5-10 dakika boyunca nazikçe sür ve yağın saçına bir 30 dakika daha işlemesine izin ver. Bitince yağı ılık suyla durula.[1]
 2. 2
  Elma sirkesiyle yıkamayı dene. Elma sirkesi, elinden her iş gelen ürünlerden biridir; saçlarda, ciltte ve çoğu sağlık probleminde harikalar yaratır. Birçok marifetinin arasında, saç uzamasını hızlandırma gücü de vardır. 3 ölçek elma sirkesini 1 ölçek suyla karıştır ve bir sprey şişesine koy. Her duş aldığında, şampuan sonrası saçlarına sirke karışımını püskürt. 1-2 dakika bekledikten sonra durula. Bunu birkaç hafta kullandıktan sonra bir değişim fark edeceksin.
 3. 3
  Yoğun bir saç kremi kullan. Zarar görmüş saçlar, sağlıklı saçlar kadar iyi uzamaz; saç foliküllerini onarmak için yoğun bir nemlendirici kullanmak, zaman içinde saç uzamasını hızlandıracaktır. Saç tipine uygun yoğun bir saç kremi al (çoğu eczanede ve kuaförde mevcuttur) ve uygulama için kutudaki talimatlara uy. Normalde, saç kremi saçlarında 20-30 dakika kalır, sonra da soğuk suyla durulanır.
 4. 4
  Yumurta beyazı ve aloe maskesi yap. Yumurta beyazı ve aloe vera, saç için yüzyıllardır kullanılmaktadır. Bunlar, saça nem kazandırır, daha sağlıklı bir görünüm verir ve saç uzamasını da hızlandırır. Bir yumurta beyazını taze aloe verayla (ya da %100 şişelenmiş aloeyle) karıştır ve bu karışımı tüm saçına ve kafa derine iyice sür. Maskeyi 15-20 dakika beklet, sonra da soğuk suyla durula. Bittiğinde saçlarının kendi kendine kurumasına izin ver.
 5. 5
  Saçını soğanla yıkamayı dene. Soğan suyu elde etmek için kesilmiş bir soğanı suda 10-15 dakika kaynat. Soğumasını bekle, sonra da saçlarına ve kafa derine iyice sür. Soğan, saçlara ışıltı katarken uzamasına da yardımcı olan besin maddeleri içerir. Soğuk suyla durula ve saçlarının kendi kendine kurumasını bekle. Endişelenme, saçlarını iyice duruladığın sürece soğan kokusu kalmayacaktır.[2]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Yaşam Tarzında Değişiklikler Yapmak

 1. 1
  Saçlarını ne zaman fırçalaman gerektiğini bil. Saçlarını fırçalamak, saç uzamasını hızlandırmak için iyidir çünkü kafa derisini canlandırır ve doğal yağları her bir saç telinin gövdesine yayar. Ama, konu saçlarını fırçalamak olduğunda, yapılması ve yapılmaması gereken şeyler vardır. Saçlarını günde 1-2 kez fırçalamayı hedefle (örneğin, uyandığında ve geceleri). Ama, saçlarını çok fazla fırçalamaktan kaçın çünkü bu, uzatmaya çalıştığın saçlarını koparabilir. Ek olarak, saçlarını asla ıslakken tarama çünkü bu, saçların en hassas olduğu ve kolayca kırıldığı zamandır.
 2. 2
  Sıcak aletlerden ve kimyasallardan uzak dur. Normalde bu, erkeklerden çok kadınlar için bir sorun olsa da sıcak aletler (örneğin, saç kurutma makinesi ve saç düzleştirici) ve kimyasallar (örneğin, saç boyaları ve saç açıcılar) kullanmak, saçlarına önemli ölçüde zarar verir. Bunlar, saçlarının kabarık ve cansız görünmesine neden olmakla kalmaz, saçlarının daha yavaş uzamasına da yol açar. Mümkün olduğunca saçlarının kendi kendine uzamasına izin ver ve şekil vermek için aletler kullanma.
 3. 3
  Duş alma rutinini değiştir. Saçlarının muhteşem gözükmesini sağlamıyor olabilir ama kafa derinin ürettiği doğal yağ, saç sağlığını iyileştirmek ve saç uzamasını hızlandırmak için şarttır. Saçlarını her gün yıkamak, bu yağları yok ederek saçının daha yavaş uzamasına neden olur. Saçını bir hafta içinde mümkün olduğunca az yıka. İki günde birden daha sık yıkamamaya çalış.
 4. 4
  Saç uzaması için takviyeler al. Piyasada, saç uzamasını hızlandırmaya yardım eden bazı vitaminler ve takviyeler vardır. Düzenli alındığında, saçının uzamasında her ay bir artış görürsün. Biotin ve balık yağı ara; bunların her ikisi de saç ve tırnak sağlığını iyileştirir ve hızlı uzamalarını sağlar. Tüm vitaminlerini ve minerallerini düzgün olarak aldığından emin ol ve gerekiyorsa takviye olarak bir multivitamin kullan.[3]
 5. 5
  Doğru şampuan kullan. Piyasada, her biri farklı bir saç tipi ya da belli bir saç şekli için üretilmiş düzinelerce şampuan var. Ama, şampuanlarda uzak durman gereken tek bir içerik, silikondur. Reklamlarda yararlı olduğu söylense de silikon, nemi ve besin maddelerini bloke ederek saç uzamasını engeller. Doğal içerikler kullanan ve silikon içermeyen saç ürünlerini (şampuanları ve diğerleri) tercih et.
 6. 6
  Doğru saç kremini kullan. Belirtildiği gibi, silikon nemi ve besin maddelerini bloke eder, o yüzden doğal içerikler kullanan bir saç kremi tercih et. Başka bir seçenekse, sadece saçta bırakılan bir saç kremi kullanmaktır (saçta bırakılan saç kremlerini durulama).
 7. 7
  Saçlarını soğuk suyla yıka. Sıcak duşlar çok rahatlatıcı olabilir ama suyun sıcaklığı, her bir saç telinin yuvasını açarak değerli nemin kaçmasına, böylece saçın daha kırılgan ve hasara karşı daha dayanıksız olmasına yol açar. Saçını yıkarken, dayanabileceğin en soğuk suyla yıka. Düşük ısı, saç yuvasını kapatacak ve aksi hâlde dışarı kaçacak nemin içeri hapsolmasına yardımcı olacaktır.[4]
 8. 8
  Sağlığını koru. İnsanların stresten ‘saçlarının döküldüğünden’ yakınması boşa değildir; stres, kötü beslenme ve egzersiz yapmamak, saçın seyrelmesine ve saç uzamasının yavaşlamasına neden olabilir. İyi beslenmeyi ve egzersiz alışkanlıklarını teşvik etmek için yaşam tarzında gerekli değişiklikleri yap ve mümkün olduğunda stresinden kurtul.
 9. 9
  Susuz kalma. Su, genel olarak sağlık açısından çok önemlidir ama bol su içmek, kafa derinin ve saç foliküllerinin, saç uzaması için gerekli olan neme kavuşmasına yardımcı olabilir. Vücuduna yeterli nemi sağlamak için gün içinde 8-10 bardak su iç.
 10. 10
  Saçlarını ne zaman keseceğini bil. Konu saç uzatma olduğunda iki ana grup vardır: saçlarını düzenli olarak kestirmeyi savunanlar ve kesinlikle saç kestirilmemesi gerektiğini düşünenler. Bunlar, zıt görüşler gibi gözükse de her ikisi de doğru. Saçlarını kestirmenin nedeni ya kısalttırmaktır ya da hasarlı kısımları aldırmaktır. Saçını uzatmaya çalışırken ilk neden için saçını kestirmen iyi olmaz. Onun yerine, uç kırıklarını aldırmak için saç belli aralıklarla düzeltilmelidir. Bu, saç uzamasını hızlandırmaz ama saç sağlığını iyileştirir; kabarık ve kırılgan hâldeki uzun saçlar göze iyi görünmez. Bu yüzden, saçlarının iyi gözükmesini sağlamak için yılda 1-3 kez kestirmeyi hedefle.
  • Saçın, o tuhaf orta uzunluktayken, daha çok uzayana kadar düzgün bir şekil vermenin yollarını bul.
 11. 11
  Saten yastık kılıfları kullan. Bu, kulağa tuhaf gelebilir ama çoğu yastık kılıfının kumaşı (pamuklu ya da diğer düğümü seyrek kumaştan yapılmış kılıflar) saçlarının dökülmesine neden olur. Bunun nedeni, sen uyurken “sert” kumaşın saçlarınla sürtünmeye neden olması ve saç tellerini koparmasıdır. Bunu önlemek için, her zamanki yastık kılıflarını, saçlarının takılmadan kaymasını sağlayacak kadar yumuşak olan saten yastık kılıflarıyla değiştir.[5]
  Reklam

İpuçları

 • Saçının ayda ortalama 0,65 cm uzadığını aklında bulundur, o yüzden saçlarının ideal uzunluğuna erişmesi uzunca bir süre alabilir.
 • Saçın uzadıkça, uzamanın tuhaf evrelerinde saçının çekici gözükmesini sağlamak için farklı şekil verme teknikleri kullanman gerekebilir.
 • Saçını yıkarken şampuanı daha az sıklıkta kullan. Şampuanlar, içlerindeki yoğun temizleyici kimyasallar yüzünden saça çoğunlukla zarar verir. Saçlarını kirden, tozdan ve fazla yağdan temizlemek için sadece suyla yıka.
 • Başkalarının ne düşündüğünü umursama. Sana kız diyenler sadece aptallar ve bir önemleri yok. Başkalarının olumsuz düşüncelerinin seni etkilemesine izin verme.
 • Şampuanında, saç kreminde ve saç spreyinde sülfatlar, silikonlar ve alkol olmasın.
 • Saçını orta uzunluğa geldiğinde toplayamazsın. Saçın bu aşamalarda korunmazsa zarar görebilir. Bir saç bandı ya da sana yakışan bir şey kullan.
 • Yumuşak ve parlak kalmasını sağlamak için saçına protein sür.
 • ‘Saçın tuhaf göründüğü dönem’ çoğu insanın saçını uzatmaktan vazgeçmesine neden olabilir. Bu aşamada, sana en çok yakışanı bulmak için farklı saç şekilleri dene.
 • İstediğin uzunluğa eriştiğinde, berberine yeniden gitmeye başla ve saçlarını istediğin uzunlukta tutmasını sağla.
Reklam

Uyarılar

 • Yaygın bir söylentiye göre, saçın ne kadar uzarsa o kadar dökülür; ama, bu düşüncenin bilimsel bir temeli yoktur. Saçın uzadıkça, daha sık dökülüyormuş gibi gözükür çünkü her bir saç teli, kısa saçlardan daha uzundur ve daha çok fark edilir. Günde ortalama 100 saç teli dökülür. Bu çok az bir sayıdır ve bunlar, tekrar çıkar; uzun saç kesinlikle kelliğe yol açmaz, tabii birisi tutup çekmediği sürece.
 • Unutma ki tıpla ilgili mesleklerde uzun saç, hijyenik bulunmadığından hoş karşılanmayabilir. Eğer tıp alanında kariyer yapmayı düşünüyorsan gençken uzun saçlı olmakta sorun yok ama er ya da geç saçını tekrar kısa kestirmek zorunda kalabilirsin. Bununla birlikte, çalıştığın yerle konuyu netleştirmekte fayda var çünkü çoğu hastane (erkekte ya da kadında) uzun saça (atkuyruğu gibi) bağlanması şartıyla izin verir.
 • Matkap gibi elektrikli aletlerle çalışıyorsan saçını bağla çünkü saçın elektrikli aletlere dolanabilir.
 • İşin gereği yiyeceklerle uğraşıyorsan muhtemelen bir saç filesi takman istenecektir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 175 kişi çalıştı. Bu makale 70.095 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 70.095 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam