Her hareketinde salınan ışıl ışıl buklelerle doğmamış olsan bile, saçını bir iki günlüğüne kıvırcık olmaya ikna edebilirsin. Saç düzleştirici ya da bukle maşası gibi ısıtmalı aletler kullanarak belirgin bukleler ya da dalgalar oluşturabilirsin. Isıya başvurmadan saçlarını kıvırcıklaştırmak için bigudi kullanabilir, saçını elle sıkabilir, örebilir ya da kıvırabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 6:
Bukle Maşası Kullanmak

 1. 1
  Bukle maşasını ısıt. Çoğu bukle maşasını kullanmadan önce 1-5 dakika ısıtman gerekir. Maşa doğru sıcaklığa gelmeden saçını kıvırcıklaştırmaya çalışırsan bukleler dayanmayacaktır.
  • Bazı bukle maşalarında en iyi sonucu alana kadar deneyebileceğin farklı ayarlar bulunuyor. Ama saçına verdiği zararı en aza indirgemek için maşayı en düşük sıcaklıkta kullanmaya çalış. Kutusunda “saça zarar vermez” yazan bukle maşalarını tercih et.
  • Genelde ince saçlar için 160°C, daha gür saçlar içinse 220°C kullanmak uygundur.
  Uzman Cevabı
  S

  Bir wikiHow okuyucusunun sorusu: "Saçlarımın bukleleri tutmasını nasıl sağlayabilirim?"

  Laura Martin

  Laura Martin

  Lisanslı Güzellik Uzmanı
  Laura Martin Georgia’da Lisanslı bir Güzellik Uzmanı’dır. 2007 yılından bu yana saç stilisti ve 2013 yılından bu yana güzellik uzmanlığı öğretmenidir.
  Laura Martin
  UZMAN TAVSİYESİ

  Lisanslı bir güzellik uzmanı olan Laura Martin şunu öneriyor: "Saçınıza şekil vermeden önce ısıdan koruyucu bir ürün uygulayın. Daha sonra maşadan daha uzun olmayacak şekilde saç tutamlarını bukle yapın. Saçlarınızı bukle yapmayı bitirdikten sonra saç spreyi sıkın."

 2. 2
  Saçın tümüyle kuru olsun. Sıcak maşayı nemli saça uygularsan saçına çok ciddi zarar verebilirsin. Bunun nedeni maşanın aşırı sıcak olması değil, saçındaki suyun çok sıcak buhara dönüşmesi. Ayrıca ıslak saç, kuru saça göre daha dayanıksız, dolayısıyla da ısının verdiği zarara karşı daha savunmasızdır. Sen iyisi mi tedbirini al ve önce saçını bir güzel kurut. Nemli kalan yerleri saç kurutma makinesiyle kurut. (Kuruyana kadar bekleyebilirsin de. Saçının gürlüğüne göre bu zaman alabilir. Ama saçını daha az ısıya maruz bırakmak istiyorsan bekleyebilirsin. Saç kurutma makinesi senin için en iyi seçenekse makineyi soğuk ayarda kullan.)
  • Saçının tümüyle kuruyup kurumadığından emin olamıyorsan saç kurutma makinesini “soğuk” ayara getirip tüm kafana tut. Soğuk havanın değdiği ıslak yerler eline buz gibi gelecektir.
 3. 3
  Maşa ısınırken saçındaki dolaşıklıkları aç. Saçının ucundan başlayıp birkaç santimetrelik kısmını fırçayla aç, sonra saçın boydan boya kolayca taranır hale gelene kadar devam et. Bu, saçının daha az zarar görmesini sağlayarak dökülmeyi, uçlardaki kırıkları ve benzerlerini azaltır.
 4. 4
  Isıdan koruyucu sprey uygula. Saçına şekil vermek için sıkça ısı uyguluyorsan ısıdan koruyucu sprey kullanman çok önemli. Bu, yüksek sıcaklıklara maruz kalmanın verdiği zarardan saçı korur, saçın kuruyup yıpranmasını engeller. Saçını kıvırcıklaştırmadan önce spreyi bolca tüm saçlarına sık.
  • Isıdan koruyucu spreyler çoğu bakım ürünleri mağazasında ya da kuaförde bulunur.
 5. 5
  Saçını tutamlara ayır. Saçların ince telli olsa bile daha iyi sonuç almak için saçını küçük tutamlara ayırmalısın. Böylece saçının tamamının, daha muntazam biçimde kıvrılmasını sağlayabilirsin. Saçını, bukle maşasının çapından biraz daha küçük tutamlara ayır.
  • Saçının en üst kısmını saç iğnesiyle ya da tokayla tuttur. Başparmaklarını kullanarak, kulak hizasından yukarıdaki tüm saçlarını topla ve tokayla başının üstünde tuttur.
  • İlerledikçe üstteki tutamları teker teker serbest bırak. Saçın alt kısmı bitince tokayı çıkar, biraz daha saç alıp kıvır. Tüm saçı kıvırana kadar bu şekilde devam et.
  • Unutma ki saçını büyük tutamlar halinde ayırırsan daha büyük ama gevşek bukleler elde edersin. Saçını küçük tutamlara ayırırsan lülelerin daha küçük, daha sıkı olur.
 6. 6
  Kıvırmaya başla. Tüm hazırlıkları tamamladığına göre artık saçını kıvırmaya hazırsın. Saçından küçük bir tutam al, maşanın türüne göre uçtan ya da üstten maşaya dolamaya başla:
  • Kimi bukle maşalarının sapına yakın bir mandalı bulunur. Senin bukle maşan da bu türdense mandalı aç, saçın ucunu maşanın sapa yakın bölümüne yerleştir, sonra mandalı kapatarak saçı sabitle. Artık sadece maşayı saç köklerine doğru döndürerek saçın o kısmının tamamını maşaya dolayabilirsin. Saç dibine 2,5 cm kadar kala maşayı döndürmeyi bırak yoksa alet kafa derini yakabilir.
  • Bazı saç maşalarının mandalı yoktur. Bu tür maşalarda saçın sonuna yakın bir yerden başlamalı, saçı aletin etrafına elinle dolamalısın. Saçın o kısmı kıvrılırken saçı ucundan tutman gerekiyor. Bazı bukle maşalarının yanında, bu işi yaparken elinin yanmaması için takabileceğin, güvenlik amaçlı bir eldiven geliyor.
 7. 7
  Maşayı yerinde tut. Etrafına sarılı saç ısınıp kıvrılana dek, maşayı birkaç saniye öylece tutmalısın. Bu yaklaşık 10 saniye sürer ama bir maşadan diğerine ve maşanın ayarlı olduğu sıcaklığa göre değişebilir.
  • Deneme yaparak, kullandığın maşayla kusursuz bir bukle elde etmek için gereken zamanı bul. Ama saçını yakmamak için, daha kısa bir süreden başlamayı unutma.
  • 10 saniye sonra bıraktığında saçın kıvrılacak. Eğer saçın hâlâ biraz düzse kıvırma sırasında tel tokayla tutturmayı dene. Saçın tümüyle buklelerdeki tel tokaları çıkar.
 8. 8
  Bir sonraki bukleye geç. İlk bukleden elde ettiğin sonuç seni memnun ettiyse bir sonraki saç tutamına geç ve aynı adımları tekrarla.
  • Düzenli görünmesini istiyorsan tüm bukleleri maşaya aynı yönde sar.
  • Sarma yönünü değiştirerek daha doğal bir görünüm elde edebilirsin.
 9. 9
  Buklelerini gevşet (isteğe bağlı). Saçının daha yumuşak ve dökümlü durmasını istiyorsan parmaklarını birkaç defa buklelerinin arasından geçir. Sen bunu yapınca buklelerin gevşeyip aşağı sarkacaktır. Başını öne eğip parmaklarınla bukleleri kabartmak ve birbirinden ayırmak da işe yarar.
  • Saçını kıvırcıklaştırdıktan sonra fırçayla tarama. Bu, buklelerin gevşemesine ve açılmasına neden olur.
  • Eğer bukleleri fırçalarsan saçın kıvırcık olmaktan çıkıp dalgalı bir hal alacaktır ki bu da başlı başına güzel bir tarz olabilir.
 10. 10
  Buklelerini saç spreyiyle sabitle (isteğe bağlı). Eğer saçın düzse ya da buklelerinin gün içinde açılmasından, kabarmasından korkuyorsan buklelerine biraz saç spreyi sık. Lülelerin sımsıkı olmasını istiyorsan kıvırır kıvırmaz her bir bukleye sprey sıkabilirsin. Ama daha rahat bir tarz için, buklelerin biraz gevşemesini bekle ve spreyi ancak tüm saçlarını kıvırmayı bitirdikten sonra sık.
  • Lülelerini çok sertleştirmeyecek, saçını “çıtır çıtır” yapmayacak, sadece gevşekçe bir arada tutacak bir sprey seç. Sprey şişesini başından 30,5-35,5 cm uzakta tutup saçlarının her yanına eşit miktarda sık. Fazla sıkmamaya özen göster.[1]
  • Saç spreyini asla saçların hâlâ maşaya sarılıyken sıkmamalısın. Maşanın ısısı, saç spreyindeki alkolle bir araya gelince saçlarını kızartır.
  • Saçın çok ince telli ya da cılızsa daha dayanıklı bukleler yapmak için her tutamı sarmadan önce spreyleyebilirsin. Spreyi, saçı maşaya sarmadan önce sıkmak, buklelerin daha yumuşak, daha az “çıtır” olmasını sağlar.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 6:
Saç Düzleştirici Kullanmak

 1. 1
  Saç düzleştiriciyi ısıt. Çoğu saç düzleştiricinin kullanılmadan önce ısıtılması gerekir. Eğer düzleştirici doğru sıcaklığa gelmeden saçlarını kıvırcıklaştırmaya çalışırsan buklelerin dayanmayacaktır.
  • Bazı saç düzleştiricilerde, en iyi sonucu alana kadar deneyebileceğin farklı ayarlar bulunuyor. Ama saçına verdiği zararı en aza indirgemek için maşayı en düşük sıcaklıkta kullanmaya çalış.
  • Genelde ince saçlar için 160°C, daha gür saçlar içinse 220°C kullanmak uygundur.
  • Saçını kıvırcıklaştırmak söz konusu olduğunda, saç düzleştiricinin genişliği de önemli. Dar (genişliği 2,5-5 cm arasında) ve yuvarlak kenarlı bir alet kullanman gerekiyor. Düz ve yayvan bir saç düzleştiriciyle bukle yapamazsın.
 2. 2
  Saçın tümüyle kuru olsun. Sıcak düzleştiriciyi nemli saça uygularsan saçına çok ciddi zarar verebilirsin. Bunun nedeni düzleştiricinin aşırı sıcak olması değil, saçındaki suyun çok sıcak buhara dönüşmesi. Sen iyisi mi tedbirini al ve önce saçını bir güzel kurut. Nemli kalan yerlere saç kurutma makinesi tut.
  • Saçını kurulamadan önce biraz hacimlendirici köpük kullanabilirsin. Bu, buklelerinin esnek olmasını ve şekil verdikten sonra saçının hacimsiz görünmesini önler.
  • Düzleştirici ısınırken saçındaki dolaşıklıkları aç. Saçının ucundan başlayıp birkaç santimetrelik kısmını fırçayla aç, sonra saçın boydan boya kolayca taranır hale gelene kadar devam et.
 3. 3
  Isıdan koruyucu sprey uygula. Saçına şekil vermek için sıkça ısı uyguluyorsan ısıdan koruyucu sprey kullanman çok önemli. Bu, yüksek sıcaklıklara maruz kalmanın verdiği zarardan saçı korur, saçın kuruyup yıpranmasını engeller. Saçını kıvırcıklaştırmadan önce bolca tüm saçlarına sık.
  • Isıdan koruyucu spreyler çoğu bakım ürünleri mağazasında ya da kuaförde bulunur.
 4. 4
  Saçını tutamlara ayır. Saçların ince telli olsa bile daha iyi sonuç almak için saçını küçük tutamlara ayırmalısın. Böylece saçının tamamının, daha muntazam biçimde kıvrılmasını sağlayabilirsin.
  • Saçının tepesini saç iğnesiyle ya da tokayla tuttur. Başparmaklarını kullanarak, kulak hizasından yukarıdaki tüm saçlarını topla ve tokayla başının üstünde tuttur.
  • İlerledikçe katları teker teker serbest bırak. Saçın alt katmanı bitince tokayı çıkar, biraz daha saç alıp kıvır. Tüm saçı kıvırana kadar bu şekilde devam et.
 5. 5
  Kıvırmaya başla. Tüm hazırlıkları tamamladığına göre artık saçını kıvırmaya hazırsın. Saçının kıvırmak istediğin tutamını al, dolaşıklık kalmasın diye şöyle bir fırçala. Düzleştiriciyi saçına tuttur, sonra yarım tur döndür ki saçın U şeklini alsın. Saçın kökünden ucuna inene kadar düzleştiriciyi bu pozisyonda tut.
  • Ne tür buklelere sahip olacağını, düzleştiricinin pozisyonu belirleyecektir. Saçının kökten uca kadar kıvrılmasını istiyorsan düzleştiriciyi kafa derini yakmadan olabildiğince köklere yaklaştır.
  • Saçının yalnızca uçlarını kıvırcık yapmak istiyorsan düzleştiriciyi kullanmaya saçının yaklaşık ortasından başla.
  • Düzleştiriciyi ne kadar yavaş hareket ettirirsen buklelerin o kadar sıkı olacaktır. Eğer düzleştiriciyi saçında çok hızlı hareket ettirirsen bukleler yumuşak ve gevşek olur.
  • Unutma ki saçını büyük tutamlar halinde (5 cm’den geniş) ayırırsan daha büyük ama gevşek bukleler elde edersin. Saçını küçük tutamlara ayırırsan (5 cm’den dar) lülelerin daha küçük ve daha sıkı olur.
 6. 6
  Buklelerini gevşet (isteğe bağlı). Saçının daha yumuşak ve dökümlü durmasını istiyorsan parmaklarını birkaç defa buklelerinin arasından geçir. Sen bunu yapınca buklelerin gevşeyip aşağı sarkacaktır. Başını öne eğip parmaklarınla bukleleri kabartmak ve birbirinden ayırmak da işe yarar.
  • Bukleleri gevşetmeden önce saçının tümüyle soğumasını bekle.
  • Saçını kıvırcıklaştırdıktan sonra fırçayla tarama. Bu, buklelerin gevşemesine ve sönmesine neden olur.
  • Eğer bukleleri fırçalarsan saçın kıvırcık olmaktan çıkıp dalgalı bir hal alacaktır ki bu da başlı başına güzel bir tarz olabilir.
 7. 7
  Buklelerini saç spreyiyle sabitle (isteğe bağlı). Eğer saçın düzse ya da buklelerinin gün içinde açılmasından, kabarmasından korkuyorsan buklelerine biraz saç spreyi sık. Lülelerin sımsıkı olmasını istiyorsan kıvırır kıvırmaz her bir bukleye sprey sıkabilirsin. Ama daha rahat bir tarz için, buklelerin biraz gevşemesini bekle ve spreyi ancak tüm saçlarını kıvırmayı bitirdikten sonra sık.
  • Lülelerini çok sertleştirmeyecek, saçını “çıtır çıtır” yapmayacak, sadece gevşekçe bir arada tutacak bir sprey seç. Sprey şişesini başından 30,5-35,5 cm uzakta tutup saçlarının her yanına eşit miktarda sık. Fazla sıkmamaya özen göster.
  • Saç spreyini asla saçını kıvırmadan önce sıkma. Maşanın ısısı, saç spreyindeki alkolle bir araya gelince saçlarını kızartır.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 6:
Bigudi Kullanmak

 1. 1
  Bigudi seç. Bigudiler birçok farklı türde, şekilde ve büyüklükte olabilir. Saç türüne ve elde etmek istediğin kıvırcıklığa en uygun bigudileri seç.
  • Sıcak ya da ısıtmalı bigudiler çok etkilidir ve daha fazla saçı daha çabuk kıvırcıklaştırır ama saça daha çok zarar verir. Sünger ve cırt cırtlı (yapıştırmalı) bigudilerinse kullanımı çok kolaydır ama bukle yapmak daha çok zaman alır.[2]
  • Cırt cırtlı bigudiler doğuştan düz saçlar için çok iyi bir seçenektir çünkü saçına dolanma riski düşüktür.
  • Küçük bigudiler çok sayıda sıkı bukle oluştururken büyük bigudiler büyük ve gevşek dalgalar yapar ki bu da saçına hacim vermek için idealdir.
 2. 2
  Islak mı kuru mu uygulayacağına karar ver. Bigudinin türüne göre, uygulamayı saçın ıslakken ya da kuruyken yapman gerekebilir. Sıcak bigudiler daima saç kuruyken kullanılmalıdır yoksa saça büyük zarar verir. Cırt cırtlı bigudiler de genelde kuru saça uygulanır. Saçın ıslakken bigudi kullanmak istersen özel ıslak saç bigudilerini tercih etmelisin.
  • Eğer bigudileri kuru saçta kullanacaksan saçını kıvırcıklaştırmadan bir gün önce yıkamalısın. Yıkanmasının üstünden bir gün geçmiş saç, yeni yıkanmış saçtan çok daha güzel buklelenir.[3]
  • Saçın kıvırcıklaşmamakta ısrarlıysa şampuanlama sonrasında saçına krem uygulama. Bu, saçının aşırı yumuşak olmasını önler ve bigudinin saçına tutunmasını kolaylaştırır.[3]
  • Eğer bigudileri ıslak saçta kullanıyorsan unutma ki bigudileri çıkarmadan önce saçının tamamen kuruması gerekiyor. O yüzden bigudileri yatmadan önce, saçın ıslakken kullan ve gece öyle uyu.
 3. 3
  Saç ürünü uygula. Bigudi kullanıyorsan uyguladığın azıcık saç ürününün büyük faydasını görebilirsin. Hangi ürünü kullanacağın yine saçının ıslak olup olmadığına ve kullandığın bigudi türüne göre değişiyor.
  • Sıcak bigudi kullanıyorsan saçının zarar görmesini önlemek için ısıya karşı koruma sağlayan bir sprey ya da kuru yağ kullanmalısın. Sabitleyici bir ürün de buklelerin şeklini korumasına yardımcı olur.[2]
  • Eğer sünger ya da cırt cırtlı bigudi kullanıyorsan buklelerinin sönmesini önlemek için sabitleyiciye ek olarak hacim verici saç spreyi kullanmalısın.[2]
  • Eğer saçın ıslakken bigudi kullanacaksan yumuşatıcı bir krem ya da serum, saçlarının kabarmasını önleyebilir.[2]
 4. 4
  Saçını tutamlara ayır. Saçını, lastik toka ya da dişli mandal toka kullanarak tutamlara ayırmalısın. Bu tutamların büyüklüğü bigudilerinin büyüklüğüne göre değişecek. Her bir tutam, kullanmayı düşündüğün bigudiyle aynı genişlikte olmalı.
  • Saçının ortasında, üstünde ve arkasında bir “mohawk” kısmı bırak.
  • Bu kısmı iki yanından 3-4 dikey sıra halinde tutamlar ayır.
  • Sarmayı bitirdikçe tutamları serbest bırak. Saçın en alttaki tutamları bitince tokayı çıkarıp bir sonraki tutama geç. Tüm bigudileri sarana kadar böyle devam et.
 5. 5
  Her bigudiye doğru miktarda saç sar. Bigudinin alabileceğinden büyük tutamlar yapma isteğine karşı koy. Yoksa saç tutamının sadece en altında ufacık bir bukleyle kalıverirsin. Bigudi başına 2,5-5 cm genişlikteki tutamlar yapmak iyi bir standart. Saç tutamların bigudiden geniş olmamalı yoksa saçın düzgün kıvrılmaz.[2]
  • Eğer bigudilerin farklı boylardaysa büyükleri kafanın üst kısmında kullan. Saç çizgisine yaklaştıkça daha küçük bigudilere geç.
  • Saçların uzunsa unutma ki tutamın sadece en uç kısmı bigudiye gerçekten temas edecek, geri kalanı üst üste binecek. Daha fazla bukle istiyorsan daha küçük tutamlar yap.
 6. 6
  Saçını bigudiye sar. En alttan başlayarak, saçın ucunu bir parmağınla sıkıca bigudiye oturt, sonra bigudiyi saç boyunca düzgün ve sıkı biçimde döndürerek sar. Güzel bukleler elde etmek için gergin sarman çok önemli, o yüzden saçın bigudiye sıkıca dolandığından emin ol.[3]
  • Buklelerin düzgün ve tutarlı olmasını istiyorsan saçını bigudiye dolarken öbeklenmesini, toplanmasını önlemelisin.
  • Isıtmalı bigudi kullanıyorsan dikkat et ki bigudinin uçları ellerini yakmasın. Bigudiyi saçına yerleştirirken rahatça tutabileceğin, serin bir yerini bulmaya çalış.
 7. 7
  Bigudileri sabitle. Cırt cırtlı bigudiler tel toka kullanmadan kendiliğinden saça tutunur ama diğer bigudileri yerine sabitlemen gerekir. Bazı bigudi setleri yanında tokayla geliyor. Bunlar bir tarafı düz diğer tarafı dalgalı olan uzun, U biçiminde tel tokalar. Tokayı, düz tarafı kafa derisine gelecek, dalgalı kısmıysa başının yanında bigudiyi tutacak biçimde takmalısın.
  • Bu tokaların çok kalıcı olmadığını unutma. Eğer başını ansızın ya da çok hızlı hareket ettirirsen tokalar çıkabilir.
  • Eğer bigudilerle birlikte tel toka gelmediyse bunları bakım ürünü satan mağazalardan alabilirsin. Alternatif olarak, kelebek tokalar da saçını yerinde tutar.
  • Tokanın saçında iz bırakmasını istemiyorsan saçla toka arasına kâğıt mendil sıkıştırabilirsin.[3]
 8. 8
  Saçını şekillenmeye bırak. Tüm bigudiler saç bitiminden başının tepesine kadar yerine yerleştirildiyse saçının şekillenmesini beklemelisin. Bunun ne kadar süreceği bigudinin türüne, saçının ıslak ya da kuru olmasına göre değişir.
  • Isıtmalı bigudileri tamamen soğuduklarında çıkarabilirsin. Bu genelde 10-15 dakika kadar sürer. Bu süre ısının bigudiye dolanmış saçların tümüne nüfuz etmesi ve saçın kıvrılmış halde soğuması için yeterlidir.[2]
  • Cırt cırtlı ya da sünger bigudilere saç kurutma makinesiyle sıcak hava tutman, sonra soğumasına izin vermen ve 15-20 dakika kadar bekletmen gerekir. Bigudiler kafanda ne kadar uzun süre kalırsa buklelerin o kadar sıkı olur.[2]
  • Saçını ıslakken sardıysan tümü kuruyana kadar bigudileri çıkarmaman gerekir. Bu da birkaç saat ya da tüm gece sürebilir. Saçının en nemli kısımları buklelerin içinde kalan yerleridir. O yüzden saç kurutma makinesi kullanmak bu süreci hızlandırmada pek işe yaramaz.
 9. 9
  Bigudileri çıkar. Saçının şekil aldığından eminsen bigudileri alttan başlayıp yukarı giderek çıkarabilirsin. Önce boynuna ve kulaklarına yakın bigudileri çıkar, sonra başının tepesine doğru ilerle.
  • Bigudileri çıkardıktan sonra saçını fırçalayarak bukleleri gevşetebilirsin. Bukleler iki üç fırça darbesine dayanır ama aşırıya kaçarsan söner.
  • Alternatif olarak, bukleleri ayırmak için parmaklarını saçlarının arasında gezdirebilir, böylece biraz hacim kazandırabilirsin.
 10. 10
  Buklelerini saç spreyiyle sabitle (isteğe bağlı). Saçına sprey sıkarak buklelerin gün boyu biçimini korumasını sağlayabilirsin. Buklelerin kaskatı görünmemesi için, sprey şişesini başından 30,5-35,5 cm uzakta tut.
  • Saçlarının daha gevşek görünmesini istiyorsan bir tutamı kaldır, sonra geri bırakırken hafifçe spreyle.
  • Saçının kabarmasını önlemek ve parlamasını sağlamak için saçlarına az miktarda serum uygulayabilirsin.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 6:
Saç Sıkma Yöntemini Kullanmak

 1. 1
  Saçını yıka ve kremle. Bu yöntem yalnızca ıslak saçta işe yarar, o yüzden önce saçını yıkaman gerekiyor. Ilık bir duş alırken saçını hacim kazandıran ya da kıvırcıklaştıran bir şampuanla iyice köpürt. Sonra saç uçlarına ve ortalarına az miktarda krem uygula.
  • Krem uyguladıktan sonra saçını geniş dişli bir fırçayla tarayıp dolaşıklıkları aç. Krem, saçını açmayı çok daha kolaylaştıracak ve zarar vermeni önleyecek.
  • Saçını iyice durula çünkü saçında kalan ürünler saçı ağırlaştırabilir ve kıvırcıklaşmasını önleyebilir.
 2. 2
  Saçını havluyla kurula. Duştan çıkınca emici bir havluyla saçını iyice kurula ve saç uçlarını sıkarak suyun fazlasını akıt. Saçın çok ıslaksa uyguladığın ürün de suyla birlikte akıp gider ve saçın istediğin gibi kıvırcıklaşmaz.
  • Saçını havluyla ovalama çünkü bu hem saça zarar verir hem de kabarmasına yol açar.
  • Saçtaki fazla nemden kurtulmak için saç kurutucu kullanmaktan kaçın çünkü saç kurutma makinesi saçı dağıtır, düzleştirir ve bu da kıvırcıklaşmasını zorlaştırır.
 3. 3
  Saçını tara. Geniş dişli bir tarakla saçındaki daha küçük düğümlerden kurtul. Saçında hiç dolaşıklık kalmasın çünkü saçın kuruduğunda bunların hepsi göze batar! Eğer saçını duşta fırçaladıysan zaten büyük bir dolaşıklık kalmamış olmalı, o yüzden sadece küçük dolaşıklıkları aç.
  • Eğer saçındaki dolaşıklıklar açılmamakta ısrarcıysa dolaşıklık açıcı bir ürün ya da sprey kullan.
  • Saçını daima saç uçlarından başlayıp yukarı doğru tara ya da fırçala. Böylesi ıslak saça daha az zarar verir.
 4. 4
  Saç ürünü uygula. Saçını kıvırcıklaştırmak için uygulayabileceğin birçok farklı ürün var. Örneğin saç kıvırcıklaştırıcı spreyler, jeller ve kremler. Bununla birlikte en belirgin ve uzun ömürlü bukleleri sağlayan, en çok tercih edilen ürün, kıvırcıklaştıran köpüktür. Özellikle de saçın doğal olarak dalgalı değilse hacim kazandıran ya da güçlü bir köpük kullan çünkü bu, buklelerini hacimli ve uzun ömürlü yapar.
  • Köpüğü kullanmak için önce şişeyi iyice salla, sonra avucuna küçük bir top büyüklüğünde sık. Başını öne eğ ki saçların yüzünün önüne düşsün. Şimdi köpüğü iki elinle saçına eşit miktarda yedir.
  • Köpüğü saçının yalnızca ucuna ve ortasına uygulamalısın. Köpüğü saç diplerine yaymaktan kaçın çünkü bu saçını ağırlaştırır ve yağlı görünmesine yol açar.
 5. 5
  Saçını sıkıştır. Başını öne eğmeye devam ederken saçından küçük bir tutam al, tıpkı kâğıt buruşturur gibi avucunda sıkarak saç dibine kadar gel.
  • Bu hareketi kullanarak saçının tüm tutamlarını sıkıştır. Bir iki dakika bunu yap, sonra saçını tekrar geriye at. Ardından tarzından memnun kalana kadar bu işlemi tekrarla.
  • Hangi saç kıvırcıklaştırma ürününü kullanırsan kullan bu teknikten yararlanabilirsin. Sadece ürünün miktarını, ambalajındaki talimatlara ve saçının boyuna göre ayarla. Uzun saça fazla, kısa saça az ürün kullan.
 6. 6
  Saçını kurula. Bu noktada önünde iki seçenek var. Saçını kendiliğinden kurumaya bırakabilir ve saçını kuruyana kadar her beş dakikada bir sıkıştırmaya devam edebilirsin. Ya da saç kurutma makinene bir difüzör başlık takarak saçını hafif hafif, bukleleri dağıtmadan ve düzleştirmeden kurutabilirsin.
  • Eğer difüzör başlığı kullanıyorsan (buklelerde en iyi sonucu uzun parmaklı difüzörler verir) saç kurutma makineni en düşük ısı ve hız ayarına getirmelisin. Saçının buklelenmesine yardımcı olmak için saç sıkıştırma yöntemini kullan.
  • Eğer saçın doğal olarak kıvırcık ya da dalgalıysa en iyisi kuruması için kendi haline bırakmak. Ama saçın doğuştan düzse difüzör kullanmak saçının daha bir hacimli durmasını sağlar.
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 6:
Saçları Örmek

 1. 1
  Saçını yıkayıp kremle. Bu yöntem en iyi saçını ıslakken ya da nemliyken örersen ve ardından kendi kendine kurumaya bırakırsan işe yarar. Hacim kazandıran ya da kıvırcıklaştıran bir şampuan ve krem kullan, sonrasında saçını iyice durulamayı unutma.
  • Yıkanırken saçını daha kremli haldeyken geniş dişli bir tarakla tara. Bu hem saçındaki dolaşıklıkları açmanı kolaylaştıracak hem de saça daha az zarar verecektir.
  • Duştan çıkınca saçını havluyla kurut. Saçı sıkarak fazla suyu akıt. Eğer saçın doğal olarak biraz kıvırcıksa bu yöntemi saç nemliyken uygulayabilirsin. Ama saçın düzse en iyisi saçını ıslakken örmen.
 2. 2
  Saçına jel ya da köpük uygula. Kıvırcıklaştıran bir ürün uygulaman, saçını çözdükten sonra bile örgülerin biçimini korumasına yardım eder. Aynı zamanda saçına daha ışıltılı, daha kontrollü bir görünüm kazandırır. Seçtiğin üründen eline az miktarda al, saçın diplerine değdirmeden uçlarına ve orta kısımlarına yedir.
  • Kıvırcıklaştıran ya da hacim kazandıran jelleri, köpükleri, spreyleri ya da serumları kullanabilirsin. Kıvamı ve kokusu hoşuna giden bir ürün seç.
  • Eğer buklelerinin daha gevşek, daha doğal durmasını istiyorsan bu adımı atlayabilirsin.
 3. 3
  Kaç örgü yapacağına karar ver. Saçına kaç örgü yapacağın buklelerin görünümünü belirler:
  • Örgü sayısı arttıkça bukleler sıklaşır. Örneğin, saçın dört örgü yaparsan iki örgüden, iki örgü yaparsan tek örgüden daha çok kıvrılır.
  • Ama bukle sayısı arttıkça daha çok uğraşman gerekir. Zamanın kısıtlıysa ya da kendi başına saç örmede iyi değilsen, istediğin bukleleri verecek en az sayıda örgüden şaşma.
 4. 4
  Saçını tutamlara ayır. Eğer birden çok örgü yapıyorsan saçını tutamlara ayırmak örmeyi kolaylaştırır ve ortaya çıkan bukleler daha düzgün görünür. Ama kusursuz olmasına gerek yok!
  • Saçını tarakla alnının ortasından ensene kadar ikiye ayır. Sonra bu ikiyi yarıyı istediğin kadar tutama böl ve tarak kullanarak tutamların eşit genişlikte olmasını sağla.
 5. 5
  Her bir tutamı normal ya da balıksırtı ör. Normal değil de balıksırtı örgü yaparsan saçın, kafa derisinden başlayarak kıvrılacaktır.
  • Daha ayrıntılı bilgi için Balıksırtı Örgü Nasıl Yapılır makalesine bakabilirsin.
  • Birinden yardım iste. Başkasının saçını örmek neredeyse her zaman kendi saçını örmekten kolaydır. O yüzden yardım istemeyi düşün.
 6. 6
  Örgüleri sabitle. Her örgüyü elastik ama lastikten yapılmamış bir tokayla bağla. Tokayı saçın ucuna mümkün oldukça yakın olsun yoksa saç uçların düz kalır ve buklelerin güzel durmaz.
  • Lastik tokalar saç gövdesine zarar verebilir, özellikle de ıslak saçta kullanılmamalıdır. Kesinlikle uzak dur!
 7. 7
  Saçını birkaç saat ya da gece boyu örgülü tut. Saçın altı ila sekiz saat kuruduktan sonra örgüleri özenle aç. En kolayı saçını gece boyu örgülü bırakmak. Parmaklarını saçlarının arasından birkaç kez geçirerek dolaşıklıkları açabilirsin ama sakın fırça kullanma yoksa saçların yele gibi kabarır.
  • Biraz saç spreyiyle son halini ver. Eğer buklelerinin gün içinde sönmesinden korkuyorsan saçını az miktarda spreyle sabitle.
  Reklam

Yöntem 6
Yöntem 6 / 6:
Saçını Kıvırmak

 1. 1
  Saçını kıvırarak bantu düğümü yap. Bantu düğümleri ilk olarak Afrika’da kullanılan küçücük topuzlardır. Saçını kıvırıp bu şekilde topuz yaparak büyük, yumuşak “kumsal bukleleri” oluşturabilirsin. Bu yöntem için lastik tokalara, saç spreyine ve tel tokaya ihtiyacın var.[4]
  • Nemli saçla başla. Saçına ya sprey şişesiyle su sık ya da yıkadıktan sonra biraz kurumasını bekle.
  • Elastik tokalarla saçını kabaca dört eşit tutama ayır. Başının üst kısmında iki fıskiye ve ense kısmında iki alçak atkuyruğu olsun.
  • Şimdi bu tutamların her birini istediğin yönde kıvır. Her tutamı farklı yönde kıvırırsan daha doğal bir sonuç elde edersin.
  • Kıvırdığın tutamları sımsıkı topuz yap ve tel tokayla tuttur. Eğer saçın Afro dokuluysa kıvırıp bantu düğümünün altına sıkıştırsan da yeter, tel toka kullanmayabilirsin. Kullanırsan da sorun yok.
  • Topuzlar iyice kuruyana kadar saç kurutma makinesi kullan ya da kendi kendine kurumaya bırak.
  • Saçın tamamen soğuduktan sonra her bir tutamı çöz ve buklelerini parmaklarınla hafifçe gevşet.
  • Saçını sabitlemek için az miktarda saç spreyi kullan.
 2. 2
  Saçını saç bandına dola. Saçını yumuşak bir kumaş saç bandının etrafına dolayarak da dalga ve lüle yapabilirsin. Bu teknik için bir ya da iki saç bandına, su sıkmak için bir sprey şişesine, saç spreyine ve bir de saç şekillendirici ürüne ihtiyacın olacak.[5]
  • Saçını başının iki yanında birer tutam olacak biçimde ayır, sonra saç bandını başına yavaşça tak. Kulaklarının hemen üstüne gelecek şekilde aşağı indir.
  • Saçının her bir tutamını, kulağının üstünden başlayarak bir sprey şişesiyle hafifçe ıslat.
  • Başının bir yanındaki saçlarını kıvırmaya başla. Saçını biraz kıvırdıktan sonra kıvırdığın kısmı saç bandına dola. İlk tutamı kulağının hemen arkasında kıvır. Biraz daha kıvırdıktan sonra ilkinin yanına ikinci bir tane daha yap.
  • Tüm tutamı saç bandına dolayana kadar devam et. Sonra aynısını diğer tutamla tekrarla. Ne kadar sıkı sararsan buklelerin o kadar sıkı olur.
  • Saçını hâlâ saç bandına sarılıyken su püskürterek ıslat.
  • Saçını birkaç saat kendi kendine kurumaya bırak ya da saç kurutma makinesiyle kurut.
  • Saçın kuruyunca, saç bandına doladığın tutamları çöz. Buklelerini parmaklarınla gevşet ve azıcık saç şekillendirici sür.
 3. 3
  Saç tutamlarını kıvırarak dalgalandır. Saçını bukleli hale getirmenin en kolay yollarından biri, tutamları kıvırmak ve elastik saç tokasıyla birbirine bağlamaktır.[6]
  • Hafifçe nemli saçlarına azıcık saç spreyi ya da şekillendirici herhangi bir ürün uygula.
  • Saçını önce ortadan ikiye ayır, sonra ikisi kulaklarının önünde ikisi arkasında kalacak biçimde toplam dört tutam yap.
  • Arkadaki iki tutamı uçlarından tutup birlikte kıvır. İki tutam da başından sonuna kadar birlikte bükülmeli. Sonra kıvırdığın tutamları elastik bir tokayla tuttur.
  • Aynısını öndeki iki tutamla tekrarla. Hepsini kıvırmayı bitirince bütün tutamları elastik saç tokasıyla birbirine bağla.
  • Saçın tamamen kuruyunca tutamları serbest bırak ve başını sallayarak ya da arasından parmaklarını geçirerek dalgalarını özenle aç.
  Reklam

İpuçları

 • Eğer hem atkuyruğu hem de kıvırcık saç istiyorsan önce atkuyruğu yap. Sonra saçını kıvırcıklaştır. Kıvırcık saçı toplayıp kuyruk yapmak çok zordur.
 • Bukleleri kıvırdıktan sonra tel tokayla tuttur. Bu hem soğumalarını kolaylaştırır hem de uzun ömürlü olmalarını sağlar. Ardından parmağını buklelerin arasında gezdir.
 • Eğer buklelerin daha sıkı olmasını istiyorsan örgüleri daha küçük yap, sonra hiç serbest saç kalmayana kadar örgüleri de birlikte ör.
 • Saç spreyi kullanırken aşırıya kaçma yoksa saçın bukleli değil de kaskatı olur.
 • Saçını kumaş parçalarıyla ya da sosis bigudilerle sarmayı dene. Böylece buklelerin hareketli olur.
 • Yüzünün etrafındaki tutamlara geldiğinde bukle maşasını döndürerek yüzünden uzaklaştır çünkü bunları yüzüne doğru kıvırcıklaştırırsan sürekli yüzüne yapışır.
 • Eğer saçını fırçalaman gerekirse normal tarak kullanma. Normal tarak bukleleri bozar ve saçını kabartır. Geniş dişli tarak kullan. Hem bukleleri bozmaz hem de saçını güzelce fırçalayabilirsin.
 • Saçının örgüsünü gece boyu açmayacaksan örgünün çok sıkı olmamasına dikkat et çünkü bu, saça zarar verebilir.
 • Saçının dalgalı olmasını istiyorsan önce saçını ör, sonra saç düzleştiriciyi örgülerden aşağı yavaşça hareket ettir. Şimdi de örgüleri aç. Çocuk oyuncağı!
 • Saçını kıvırcıklaştırmak için jel de kullanabilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Saç spreyi kullanırken aşırıya kaçma. Hem saçını kurutur hem de fırçalamayı zorlaştır. Ayrıca buklelerin kaskatı kesilir ve çıtırdar.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Nasıl BronzlaşılırNasıl Bronzlaşılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Enfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi EdilirEnfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Gina Almona
Ortak yazarlar :
Profesyonel Saç Stilisti
Bu makaledeki ortak yazarlar Gina Almona. Gina Almona, New York’ta bulunan Blo It Out adlı kuaför salonunun sahibidir. 20 yıldan fazla güzellik eğitimi deneyimiyle Gina’nın çalışmaları People Magazine, Time Out New York ve Queens Scene’de yer almıştır. International Beauty Show gibi sergilerde yer alarak ve atölye çalışmalarına katılarak sektöre bakışını taze tutmayı başarmıştır. Güzellik Uzmanlığı eğitimini Astoria’daki Long Island Güzellik Okulu’ndan almıştır. Bu makale 29.297 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 29.297 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam