Bukleler ve dalgalar eğlenceli ve heyecan vericidir, ancak bunları düzgün tutmak zaman zaman zor olabilir. Eğer görünümünü değiştirme havasındaysan saçını düzleştirmeyi dene! Pek çok insan saçlarını düzleştirmek konusunda isteksizdir çünkü zarar vermekten korkar, ancak uygun ekipman, ürün ve tekniklerle saçlarını tahrip etmeden şaşırtıcı bir düz görünüm elde edebilirsin. Saç düzleştiriciler ya da saç kurutma makinesi kullanarak saçını doğru bir şekilde düzleştirmek için aşağıdaki adımları uygulaman yeterli!

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Saç Düzleştiricisi Kullanmak

 1. 1
  Bir ısı koruma spreyi uygula. Saçını her düzleştirdiğinde uygulayacağın iyi bir ısı koruma spreyine yatırım yapmak, saçını düzleştirmekten tamamen vazgeçmeden saçın için yapabileceğin en iyi şeylerden biridir. Isıya karşı koruyucu sprey nemi hapseder, saçın kurumasını ve yıpranmasını önler. Isıya karşı koruyucu spreyini, kutuyu başından yaklaşık 15 cm uzakta tutarak kuru saça eşit şekilde uygula.[1]
  • Isıya karşı koruyucu spreyi saç diplerine uygulamak saçının yağlı görünmesine neden olabilir.
  • Isıya karşı koruyucu spreyler çoğu market ve kuaförde bulunabilir. Saçını daha iyi koruyacağı için markalı bir ürüne yatırım yapmak mantıklı olabilir. Saç tasarımcından öneri istemeyi dene.
 2. 2
  Saçlarını yıka ve kurut. Saçını düzeltmek yeni yıkanmış veya bir günlük saçta en iyi sonucu verir. Saçını yıkarken şampuan ve bakım ürünlerini saç tipine göre ayarla. Kalın, kıvırcık saçlar için düzleştirici bir şampuan ve saç kremi kullan. İnce, düz saçlar için hacim verici ürünler kullan.[2] Yıkandıktan sonra saçlarını mikrofiber bir havluyla nazikçe kurula, ısıya karşı koruyucu bir ürün püskürt ve ardından bir saç kurutma makinesi ile kurut. Bu, saçını önceden düzeltmene yardımcı olarak saç düzleştirici ile olan işini azaltacaktır.
 3. 3
  Saçını bölümlere ayır. Saçını bölümlere ayırmak, saç teli kaçırmadan saçını düzgün bir şekilde düzeltmeni sağlayacaktır. Saçını bölümlere ayırmanın en kolay yolu, onu üç katmana bölmektir.
  • İlk katmanı yapmak için saçının ön kısımlarını al ve kafanın ortasındaki saçları yakalamak için baş parmaklarınla onları geriye doğru kıvır. Bu tabakayı bükerek ve saç lastiği veya kelebek tokayla sabitleyerek ayır.[4]
  • Kulaklarının üzerinde kalan saçları toplayarak ve bir saç lastiği veya tokasıyla sabitleyerek ikinci katmanı oluştur.
  • Üçüncü katman ense kökünde uzayan, başının arkasındaki toplanmamış saçlardan oluşur.
  • Eğer çok kalın saçların varsa saçlarını daha fazla katmana ayırabilirsin. Çok ince saçların varsa saçı hiç bölmene gerek kalmayabilir veya sadece iki bölüme ayırabilirsin.
 4. 4
  Saç düzleştiricini saç tipine uygun sıcaklığa ayarla. Çoğu kaliteli saç düzleştiricisinde sıcaklığı ayarlama seçeneği bulunur. Saçın için doğru sıcaklığı kullanmak, en iyi sonuçları almanı sağlayacak ve saçına gereksiz zarar vermeni engelleyecektir. Düzleştiricinin ayarlanması gereken sıcaklık saç tipine bağlı olacaktır:[5]
  • İnce veya hasar görmüş saçlarda 90 ile 150°C arasında bir sıcaklık kullanılmalıdır.
  • Oldukça iyi durumda olan ortalama kalınlıktaki saçlarda 150 ile 175°C arasında bir sıcaklık kullanılmalıdır.
  • Çok kalın veya kaba, kıvırcık saçlarda 175 ile 205°C arasında bir sıcaklık kullanılmalıdır.
 5. 5
  Doğru tekniği kullan. Saçını saç düzleştiricisi ile düzeltmek çok karmaşık değildir, ancak en iyi sonuçları elde etmek için kullanabileceğin bir dizi yararlı ipucu var:
  • Doğru boyutta saç tutamı kullan. En iyi sonuçları elde etmek için saçını 2,5 ila 5 santim genişliğinde ve bir santimden daha kalın olmayan teller halinde düzelt. Çok daha büyük bölümler kullanırsan saçın düzgün şekilde düzleşmez, ancak daha küçük bölümler kullanırsan da bu işlem çok uzun sürecektir.
  • Saçı gergin tut. Saç düzleştiriciyi saçın etrafına sıkıştırırken ve saçı düzleştirirken bir elinle saçı gergin tut. İlk seferinde tamamen düz değilse endişelenme, düzleştiriciyi tekrar çek, ancak aynı bölümde 3 defadan fazla yapma.
  • Düzleştirmeye köklerden yaklaşık bir santim uzakta başla. Bu, saçında biraz hacim bırakacak ve çok düz görünmemesini sağlayacaktır.
  • Sarsıntılı hareketlerden ziyade yumuşak hareketler yap. Saç düzleştiricisini tek ve akıcı bir hareketle saçın üzerinde gezdirmeyi dene. Sarsıntılı bir şekilde hareket ettirirsen sonunda saçın boyunca yatay çizgilerle karşılaşırsın.
 6. 6
  Buhar görürsen veya saçların cızırdamaya başlarsa dur. Bunun olması saçının tamamen kurumadığını gösterir. Dur, saç düzleştiriciyi kapat ve düzleştirmeye devam etmeden önce saç kurutma makinesiyle saçını tamamen kurut. Nemli saçlar üzerinde saç düzleştiricisi kullanmak çok sakıncalıdır ve saçını kötü durumda bırakır, bu nedenle mümkün olduğunca bundan uzak dur.
 7. 7
  Bir sonraki saç katmanını düzleştir. Saçın alt katmanını düzleştirdikten sonra, sonraki bölümü aç ve önceki ile aynı tekniği kullanarak düzeltmeye başla. Saçın en üst tabakası, düzleştirdiğin son bölüm olmalıdır.
 8. 8
  Hiçbir bölümü kaçırmadığından emin olmak için çalışmanı aynada incele. Düzeltme işlemi boyunca bir veya iki tutamı gözden kaçırmak kolay olabilir. Arkayı kontrol etmeyi unutma. Herhangi bir dalga veya kıvrım görürsen düzleştirici ile bunların üzerinden bir kez daha geç.
  • Elinde ikinci bir ayna tutarken aynaya arkan dönük bir şekilde ayakta durarak saçının arkasını kontrol edebilirsin. El aynasında başının arkasının yansımasını görebilmelisin.
 9. 9
  Bir şekillendirici ürünü kullan. Parlaklık katmak için silikon bazlı bir serum kullanabilir veya saçını sabit tutmak için saç spreyi sıkabilirsin. Saçı nemlendireceği ve dalgalanmasına neden olacağı için köpük veya su bazlı ürün kullanma.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Saç Kurutma Makinesi Kullanmak

 1. 1
  Saçını yıka. Bu çok basit gibi görünebilir, ancak saçı fönlemeden önce saçını yıkaman gerekecektir. Saçın kalınsa veya kıvrılmaya eğilimliyse düzleştirici bir şampuan ve saç kremi kullan veya saçın ince veya düzse hacim kazandırmaya çalış.
  • Saç kremini sadece saçının uçlarına ve ortalarına uygula. Saç köklerine uygularsan saçların düz ve yağlı görünecektir.
  • Saç kremi saçındayken dolanıklıkları gidermek için geniş dişli bir tarak kullan. Saç kremi bunu çok daha kolay hâle getirecek ve saç kırılmasını en aza indirecektir.[6]
 2. 2
  Saçını havluyla kurula. Duştan çıktıktan hemen sonra saçını emici, mikrofiber bir havluyla sar ve birkaç dakika bu şekilde bekle. Sonra saçını aç ve kalan nemi gidermek için havlunu kullanarak saça nazikçe dokun veya saçı sil.
  • Saçını havluyla ovalama çünkü bu, saçının kırılmasına neden olur.
  • Saçını havluyla kurutmaya çalışmadığını unutma, havluyla kurulamayı bitirdiğinde saçının hâlâ oldukça nemli olması gerekir.
 3. 3
  Dolaşan saçları tara. Saçını ayırmak ve taramak için geniş dişli bir tarak veya kürek saç fırçası kullan. Nazik olduğundan emin ol çünkü nemli saçlar çok kırılgandır. Daha az kırılmaya neden olacağı için köklere doğru değil, uçlara doğru çalışmayı unutma.
  • Saçın hâlâ ıslakken ayırmak, kuruduktan ve düzeltildikten sonra daha doğal kalmasına yardımcı olacaktır.
  • Saçın çok düğümlenmişse saçına düğümü çözen bir buhar veya saç kremi püskürtmeyi dene.
 4. 4
  Biraz ürün uygula. Saçının uçlarına ve ortalarına az miktarda düzleştirici serum veya krem sür ve masaj yap. Bu, saçının kuruduktan sonra daha pürüzsüz ve parlak olmasına yardımcı olacaktır.[7]
  • Isı koruyucu elemanı içeren bir düzleştirme ürünü bulabilirsen, çok daha iyi.
  • Tekrar edecek olursak, bu ürünleri köklere uygulamaktan kaçın, çünkü bunlar saçı ağırlaştırır.
 5. 5
  İyi bir saç kurutma makinesi kullan. Saçını fönlemeye çalışırken iyi bir saç kurutma makinesi gereklidir. Bir saç kurutma makinesi ne kadar fazla güç ve ısı sağlayabilirse saçını o kadar kolay ve hızlı düzleştirebilirsin. Yeni bir saç kurutma makinesi alman gerekiyorsa göz önünde bulundurman gereken birkaç husus var:[8]
  • Vat miktarı. Bir saç kurutma makinesinin vat miktarı sahip olduğu hava akışının ne kadar güçlü olduğunun bir göstergesidir. Ne kadar yüksek vat elde edersen o kadar iyidir. Çoğu salon saç kurutma makinesinin yaklaşık 1800 vat gücü vardır, ancak çok kalın veya kıvırcık saçlar için 2000 vat gerekebilir.
  • Hız ve Sıcaklık Kontrolleri. Farklı stilleri elde etmek için farklı ayarlar kullanacağın için ayarlanabilir hız ve sıcaklıkları olan saç kurutma makinesine sahip olmak büyük bir avantajdır. Örneğin, saçını soğuk hava üfleyerek rötuşlamak için soğuk bir ayar kullanılabilir, bu da parlaklık katarken stili ayarlamana yardımcı olur.
  • Ağırlık. İstediğin son şey, fönün yarısına geldiğinde kolunu yoracak ağır bir saç kurutma makinesidir. Bir kilodan daha hafif bir saç kurutma makinesi ara. Kutu üzerinde ağırlık belirtilmiş olmalıdır.
  • Ekler. Saçını fönlemek için bir saç kurutma makinesi kullanıyorsan kesinlikle hava akışını yoğunlaştıran ve saçın kıvrılmasını önleyen bir başlık aparatına ihtiyacın olacaktır. Saç kurutma makinenin bir ek başlığı olup olmadığını ya da ayrıca satın alınması gerekip gerekmediğini kontrol et.
 6. 6
  Saçını kabaca kurut. Saç kurutma makineni aç (mümkünse yüksek hızda ve ısıda) ve saçını kabaca kurutmaya başla. Saçını kaldırmak ve ayırmak için parmaklarını kullanarak saç köklerini kurutmaya konsantre ol. Henüz bir fırça kullanmamalısın.[9]
  • Saçının pürüzsüz olmasına ve elektriklenmemesine yardımcı olmak için saç kurutma makinesinin aşağı baktığından emin ol. Saçlara kafanın ortasından aşağı doğru üflemelidir, yukarı doğru değil.
  • Saçın yaklaşık %60 ila %80 kuruyana kadar kabaca kurutmaya devam etmelisin, daha fazla değil.
 7. 7
  Saçını bölümlere ayır. Fönlemeyi bitirmeden önce saçını bölümlere ayırmak iyi bir fikirdir, çünkü her seferinde bir katı düzeltmeye odaklanmana yardımcı olacaktır. Saçını üç katmana ayır; biri başının tepesinde, biri orta kısımlarda ve biri ense kökünde. En üstteki iki katmanı şimdilik aradan çıkarmak için kelebek toka veya saç lastiği kullan.[10]
  • Kâküllerin varsa alt katmanı kurutmadan önce onları bırak ve kurut. Bunun nedeni, kâküllerin çabuk kuruması ve kuruduktan sonra düzeltilmesinin daha zor olmasıdır.
 8. 8
  Doğru türden bir saç fırçası kullan. Saçını fönlerken kullandığın saç fırçası türü, saçının nasıl şekilleneceğini etkileyecektir. Saçını düzleştirirken hacim eklemek veya uçlara hafif bir kıvrım veya bukle yapmak istiyorsan kalın, yuvarlak bir fırça kullan. Ancak düz saç istiyorsan kürek saç fırçası en iyi seçeneğindir.
 9. 9
  Saçı fönlemek için doğru tekniği kullan. 5 ila 10 santim genişliğinde bir saç bölümü al ve onu saç fırçasıyla gergin tut. Saçı kuruturken gergin tutmak, düz saç elde etmede en önemli tekniktir.
  • Ayrıca hava akışını aşağı doğru yönlendirdiğinden de emin olmalısın; saç kurutma makinesinin başlığı saçın uçlarına doğru bakmalıdır. Bu, saç kütikülünü aşağıda tutarak daha düz, daha pürüzsüz bir sonuç verir.
  • Saçın her bir bölümünü tamamen kuruttuktan sonra, stili sabitlemeye ve parlaklık kazandırmaya yardımcı olmak için soğuk hava üfleterek bitir.
 10. 10
  Saçın bir sonraki bölümünü bırak. Saçın alt tabakasını tamamen kuruttuktan sonra orta tabakayı tutan kelebek tokayı çıkar. Bu saç katmanını önceki teknikle kurut. İkinci katman tamamen kuruduktan sonra üçüncü ve son katmanı bırak ve fönü bitir.
  • Saçın tamamen kuruduktan sonra düz ve pürüzsüz görünmelidir. Hâlâ biraz dalgalıysa saçı fırçayla düzleştirerek daha fazla kurutman gerekebilir.
  • Ve eğer hiçbiri işe yaramazsa özellikle inatçı kısımların üzerinden geçmek için bir saç düzleştirici kullan.
 11. 11
  Biraz şekillendirici ürün uygula. Tarzını ayarlamak ve saçına biraz daha fazla parlaklık ve kontrol kazandırmak için saçının uçlarına ve ortalarına bezelye büyüklüğünde bir şekillendirici ürün uygula. Parlatıcı bir serum veya sprey işe yarayacaktır. Eğer saçının istediğin gibi olmayacağından veya şeklini kaybetmesinden endişeleniyorsan saç spreyi ile hafif bir tabaka uygula ve kutuyu başından yaklaşık 15 cm uzakta tut. Bu, saçının tüm gün (veya gece!) boyunca düz kalmasını sağlayacaktır.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Saçı Düz Tutmak

 1. 1
  Su veya köpük püskürtmekten kaçın. Su içeriği saçının hemen kıvrılmasına veya kabarmasına neden olur. Ancak nemli bir bölgede yaşıyorsan saç spreyi kullan. Saçın havadaki nem nedeniyle kıvrılmaya eğilimli olacaktır.[11]
 2. 2
  Elinin altında bir şemsiye bulundur. Yağmur tüm emeklerini zayi eder ve seni kıvırcık bir karmaşa içinde bırakır. Ayrıca, kâküllerini terden korumak için yazın yanında bir saç bandı taşımayı unutma. Koşu yapıyorsan veya yürüyorsan saçını at kuyruğu yapmayı düşün.
 3. 3
  İnce bukleler eklemek veya hoş kıvrımlar yapmak için bir saç maşası kullanmayı düşün. Düz görünümü sevsen bile, saçının uçlarını hafifçe kıvırmak veya ön kısımları yüzünden uzaklaştırmak için bir saç maşası kullanabilirsin.[12]
 4. 4
  Yıkadığında saçının normale döneceğini bil. Yine de endişelenme, tek yapman gereken düzeltme işlemini tekrarlamak! Saçının kurumasına ve hasar görmesine neden olacağından saçını çok fazla düzleştirme. Düz görünümü özel günler için saklamaya çalış!
  Reklam

İpuçları

 • Bölümden bölüme geçerken saçını yerinde tutmak için daima bol miktarda lastik toka bulundur.
 • Düzleştirmeden önce saçını yağlamadığından emin ol çünkü bu, saçını kızartır. Yağda patates kızartmasına ne olduğunu hayal et.
 • Saç düzleştirici kullanırken, biraz ısı koruyucu kullanmayı düşün. Çok pahalı olmak zorunda değil. Ucuzluk mağazasından aldıkların da iş görecektir.
 • Kâkülleri düzeltirken yana çekmekten ziyade düz bir şekilde dışarı çektiğinden emin ol. Bu, eşit bir ısı dağılımı sağlayarak saç tellerinin düzenli olmasını sağlayacaktır.
 • ASLA VE ASLA ıslakken saçını düzleştirme veya kıvırma. Bu, saçına zarar verir ve duman görmeye başlarsın. Düzleştirmeden önce duş alırsan saçını kuruyana kadar saç kurutma makinesi ile kurutmayı unutma.
 • Saç kurutma makinenin soğuk bir ayarı varsa saçını tamamen kuruduktan sonra bu ayarı aç. Saçını soğuk suyla durulamış gibi saçın daha parlak görünmesini sağlar.
 • Geniş dişli tarak kullan ve tararken düzleştiricinle tarağı takip et. Bu, saç düzleştirici her bir saç telini çok daha iyi yakaladığı için gerçekten işe yarar.
 • Dışarısı yağmurlu veya çok nemliyse yürümemeye veya dışarıda çok uzun süre kalmamaya çalış, aksi takdirde nem, saçının kabarmasına neden olur.
 • Başının arkasındaki saçları düzleştirmekte sorun yaşıyorsan bir yetişkinden veya arkadaşından yardım iste.
 • Bölümlere ayır. Kalın saçların varsa çok küçük bölümlere ayır, ancak saçların inceyse daha büyük bölümlere de ayırabilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Çok fazla saç serumu veya ürünü kullanma; saçının kalın ve yağlı görünmesini istemezsin.
 • Her kullanımdan sonra saç düzleştiricini daima kapat ve fişini çek.
 • Kendini yakma.
 • Saçını ıslakken fırçalama çünkü saçı uzatır ve kırar. Bunun yerine her zaman geniş dişli bir tarak kullan.
 • Tek bir saç parçasının üzerinden çok fazla geçme; gereksiz olmakla birlikte saçına zarar verebilir.
 • Olur da saçını yakarsan lavaboya doğru koş ve soğuk suyla durula. Yanma hissi devam ederse bir buz paketi veya buz küpü al ve yaklaşık 15-20 dakika yanık üzerine koy. Yanma hâlâ geçmezse tıbbi yardım al.
 • O gece duş almayı planlamıyorsan saç spreyi kullanma, çünkü saçının bütün gece o şekilde kalması iyi değildir.
 • Saç düzleştiriciyi haftada iki veya dört defadan fazla kullanma. Sürekli düzleştirme, ne kadar koruyucu sprey kullanırsan kullan saçının zarar görmesine neden olur. Saçını doğal hâlde bırakmayı veya sevimli saç stillerini denemeyi düşün.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Geniş dişli tarak
 • Saç kurutma makinesi (tercihen başlık/difüzörlü)
 • Saç spreyi
 • Saç düzleştirici
 • Isıya karşı koruyucu sprey
 • Şampuan ve saç kremi
 • Saç fırçası
 • Saç lastiği ve tokası
 • Saç spreyi (isteğe bağlı)
 • Sert fırça (isteğe bağlı)

Bununla İlgili wikiHow'lar

Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Nasıl BronzlaşılırNasıl Bronzlaşılır?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Enfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi EdilirEnfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi Edilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Christine George
Ortak yazarlar :
Uzman Saç Stilisti ve Saç Renklendirme Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Christine George. Christine George, Uzman Saç Stilisti, Saç Renklendirme Uzmanı ve Los Angeles, Kaliforniya’da ilk sıralarda yer alan butik bir kuaför salonu olan Luxe Parlour’un Sahibi’dir. Christine saç stilistliği ve saç renklendirme alanında 23 yıldan fazla deneyime sahiptir. Özel saç kesimleri, yüksek kalitede renklendirme hizmetleri, balyaj, klasik röfle ve renk düzeltme konularında uzmanlaşmıştır. Güzellik uzmanlığı derecesini Newberry Güzellik Okulu’ndan almıştır. Bu makale 8.598 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 8.598 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam