Saçlarını düzenli olarak şampuanlamak saçında biriken toz ve kirle birlikte yararlı doğal yağları da ortadan kaldırır. Buna bir de saça ısıyla şekil veren aletler, kimyasallar ve doğal yıpranma eklenince saçların kuru, kabarık ve hasarlı bir hâl alabilir. Ancak bunu bir saç kremi kullanarak kolayca onarabilirsin. Üç genel saç kremi tipi vardır: geleneksel saç kremi, durulama gerektirmeyen saç kremi ve derin nemlendirici saç kremi. Hepsi havalı buklelerini yumuşatmak için benzer bir işlev görür.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Sıradan Saç Kremi Kullanmak

 1. 1
  Saç tipine uygun olan saç kremini seç. Geleneksel saç kremi her duş aldığında, şampuanını duruladıktan hemen sonra uygulanır. Bu tip saç kremi saça ısıyla şekil veren aletler, kimyasallar ve saçlarının her gün maruz kaldığı yıpranmanın neden olduğu hasarı onarır. Saçının ihtiyaçlarını karşılayan saç kremi tipini seç; kıvırcık ve kabarık, kuru ve hasar görmüş, boyalı, ince telli, sönük veya düz ve cansız saçların olabilir ve her birine yardımcı olacak özel bir saç kremi tipi vardır.
 2. 2
  Saçını yıka. Duşa gir ve her zamanki saç yıkama rutinini uygula. Saç kremini saçını yıkadıktan sonra kullanacaksın, bu yüzden önce en sevdiğin şampuanla saç derini ve saçlarını iyice ovala. Saçlarını yıkarken en çok gücü saç derine uygula, ama ıslak saçlarını çekiştirmemeye dikkat et çünkü bu saç uçlarına zarar verip saçının daha fazla kırılmasına neden olabilir.
 3. 3
  Şampuanı durula. Şampuanı durulamak için ılık su kullan. Ilık su saçların için sıcak sudan daha güvenlidir. Parmaklarını saçlarının arasından geçiriyorsan saç tutamlarını çekiştirmemeye özen göster. Saçların ‘gıcır gıcır’ bir his veriyorsa şampuanı tamamen duruladın demektir.
 4. 4
  Saçını sık. Saçların sırılsıklamsa uygulamaya çalıştığın saç kremi saçından hemen akacak ve etkisini gösterecek kadar saçında kalmayacaktır. Saçın çok kısaysa muhtemelen sıkmana gerek yoktur. Ama uzun saçların varsa saçını sıkarak suyu mümkün olduğunca akıtmaya çalış.
 5. 5
  Saç kremini uygula. Avcuna biraz saç kremi sık; ihtiyacın olan miktar saçının uzunluğuna bağlıdır. Genellikle profesyonel saç kremleri için madeni para büyüklüğünde bir miktar önerilir ama markette satılan markaları biraz daha fazla kullanman gerekebilir çünkü seyreltilmiş olabilirler.[1] Saçların çok uzunsa, bir avuç dolusu saç kremi kullanman gerekebilir. Bunu saç uçlarına uygula ve bütün tutamlarına sürmeye çalış. Saç kremi saçın yalnızca uçlarına uygulanmalıdır çünkü saçın hasar gören kısmı burasıdır (en eski kısmı). Saç derine ve köklerine saç kremi uygulamak foliküllerini tıkayarak saçlarının uzamasını yavaşlatabilir ve yağ üretimini artırabilir.
 6. 6
  Saç kremini beklet. Bu tercihe bağlı bir adımdır; saç kremini saçında ne kadar bekletirsen saç sağlığına o kadar etki eder. Acelen varsa saç kremini uyguladıktan hemen sonra durulayabilirsin ama o zaman saçına normalde vereceği yumuşaklık ve parlaklığı vermez. Saç kremini uyguladıktan sonra beklemek için vücudunu ve yüzünü yıkayabilirsin. Maksimum sonuç almak için işin bitince (genellikle bir iki dakika sonra) saç kremini durulayabilirsin.
 7. 7
  Saç kremini durula. Muhtemelen daha rahat yıkanmak için suyun ısısını yükseltmiş olabilirsin, ama bu noktada suyu dayanabileceğin kadar soğuğa aç. Daha önce de belirtildiği gibi soğuk su saçların için daha iyidir. Saç kremini birkaç dakika durula; saçlarında ‘yapışkan’ bir his varsa saç kremini iyice durulayamadın demektir. Saçların yumuşaksa ve çok kaygan bir his vermiyorsa işlem tamam demektir! Saçlarını sık. İşte saç kremi işlemi sona erdi.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Durulama Gerektirmeyen Saç Kremi Kullanmak

 1. 1
  Saç tipine uygun bir durulama gerektirmeyen saç kremi seç. Normal saç kreminde olduğu gibi durulama gerektirmeyen saç kreminin de ihtiyaçlarına göre birçok farklı tipi vardır. Genellikle iki tip bulunur: krem ve sprey saç kremi. İlki gür, uzun veya kıvırcık saçlar için iyidir çünkü saçlarını biraz ağırlaştırır. Sprey olan ise ince veya düz saçlar için iyidir çünkü daha hafif bir üründür.
 2. 2
  Saçlarını şampuanla ve saç kremi uygula. Her zamanki saç bakım işlemini uygula. Durulama gerektirmeyen saç kremini yıkaman gerekmez (adından da anlaşılacağı gibi) ama nemli saça uygulanması gerekir. Önceden belirtilen saç yıkama ve saç kremi talimatlarını uygula ve sonra saçlarını havluyla kurulayarak fazla ıslaklığı al.
 3. 3
  Avcuna az miktarda serum al. Çoğu ürün ortalama kalınlıkta ve orta uzunlukta saçlar için bezelye büyüklüğünde bir miktar önerir ancak bu miktar kişiden kişiye değişir. İstersen sonradan saçına daha fazla ürün sürebilirsin, bu yüzden ihtiyacın olduğunu düşündüğünden daha az bir miktarla başla.
 4. 4
  Ürünü saçına sür. Saç kremini seyreltmek için ellerini ovala ve sonra ürünü saçlarının uçlarına sürmeye başla. Normal saç kreminde olduğu gibi ürünü saç derine veya saç köklerine uygulamaktan kaçın; saçının genellikle ortasından uç kısmına kadar olan en fazla hasar görmüş (en eski) kısmına sür.
 5. 5
  Saçlarını tara. Durulama gerektirmeyen saç kremini uyguladıktan sonra geniş dişli bir tarakla saçlarını tara. Bu, ürünün saçına iyice dağılmasını sağlar ve saç kremi topaklarının saçının bazı kısımlarını yağlandırıp diğer yerlerinin kuru kalmasını önler.[2]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Derin Nemlendirici Saç Kremi Kullanmak

 1. 1
  Derin nemlendirici saç kremini seç. Derin nemlendiricilerin hepsinin amacı aynıdır: Kronik kuru/hasar görmüş saçı onarmak. Bu nedenle içlerinden seçim yapman gereken çok fazla derin nemlendirici saç kremi ‘tipi’ yoktur. Saçına ve bütçene uygun bir derin nemlendirici saç kremi bul.
 2. 2
  Saçlarını ıslat. Saçlarını ılık veya soğuk suyla yıka (ne kadar soğuk o kadar iyi). İstersen saçını önce şampuanlayabilirsin ama aslında tek yapman gereken saçını tamamen ıslatmak. Islatma işleminin ardından saçındaki fazla suyu elinden geldiğince sık.
 3. 3
  Derin nemlendirici saç kremini uygula. Saç kreminden eline bir miktar al ve tüm saçına kalın bir tabaka hâlinde uygula. Saç kremini daha çok uç bölgesine uygula ama köklerine kadar sürmekten de çekinme. Tüm tutamların iyice kaplanması için saçlarını kalın tutamlara ayırabilirsin.
 4. 4
  Bir süre bekle. Saçını kıyafetlerinden ve yüzünden uzak tutmak için başına bir duş bonesi tak. Seçtiğin saç kremine uyan talimatları uygula ve saçını onarması için bekle. Genellikle saç kreminin sihrini konuşturması 20-30 dakika kadar kalır. Ek bir dokunuş istiyorsan saç kurutma makineni ‘ılık’ ayarda çalıştırıp saçında bekleyen saç kremine ısı verebilirsin.
 5. 5
  Derin nemlendiriciyi yıka. Duş boneni çıkar ve suyu mümkün olduğunca soğuğa aç. Derin nemlendiriciyi iyice durulamak için 3-5 dakika boyunca saçını yıka ve saçında hiç saç kremi kalmamasına özen göster. Saçların ‘yapış yapış’ bir his vermiyorsa muhtemelen tüm saç kremini yıkadın demektir. Artık istersen saçını dilediğin gibi kurutup şekillendirebilirsin.[3]
  Reklam

İpuçları

 • Saçlarına düzenli olarak ısıyla şekil vermekten ve kimyasal ürünler uygulamaktan kaçın çünkü bunlar saçına hasar verir ve düzenli olarak daha fazla saç kremi kullanmanı gerektirir.
 • Saç kremini haftada en az bir kez kullan. Saç derine çok fazla uygulama, özellikle de saçın kolaylıkla yağlanıyorsa.
 • Saçlarını ıslakken tarama çünkü ıslakken kırılma ve hasar görme ihtimali daha fazladır. Saçlarını ıslakken taramayı tercih ediyorsan bunu saç kremi hâlâ saçındayken yap.
 • Saçına yeniden nem ve parlaklık kazandırmak ve kolay şekil vermek için saçını şampuanladıktan sonra her zaman saç kremi uygula.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Gina Almona
Ortak yazarlar :
Profesyonel Saç Stilisti
Bu makaledeki ortak yazarlar Gina Almona. Gina Almona, New York’ta bulunan Blo It Out adlı kuaför salonunun sahibidir. 20 yıldan fazla güzellik eğitimi deneyimiyle Gina’nın çalışmaları People Magazine, Time Out New York ve Queens Scene’de yer almıştır. International Beauty Show gibi sergilerde yer alarak ve atölye çalışmalarına katılarak sektöre bakışını taze tutmayı başarmıştır. Güzellik Uzmanlığı eğitimini Astoria’daki Long Island Güzellik Okulu’ndan almıştır. Bu makale 20.834 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 20.834 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam