Saçını uzatmak can sıkıcı bir deneyim olabilir, özellikle de sanki hiç uzamayacakmış gibi geldiğinde. Neyse ki normal saç bakımı rutinini değiştirerek ve çeşitli saç uzatma teknikleri kullanarak bu süreyi biraz hızlandırabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Saçına İyi Bakmak

 1. 1
  Saçlarını yıkama şeklini değiştir. Saçlarını ne sıklıkta ve hangi sıcaklıkta yıkadığın saçının uzunluğunu etkileyebilir. Bunun nedeni, saçını çok sık (mesela her gün) yıkaman ve bunu aşırı sıcak suyla yapman, saçının kurumasına ve kırılgan olmasına neden olur. Bu, saçının kırılmasına yol açarak, uzamasına ve gürleşmesine engel olur. Çözüm ne mi? Saçını haftada 3 defadan fazla yıkama ve dayanabileceğin en soğuk suda yıka.
  • İlk başta, saçını daha az sık yıkamak biraz yağlı gözükmesine neden olabilir. Kafa derin daha az yağ üretmeye alışana ve işler dengeye oturana kadar birkaç gün şapka tak. Bu çok uzun sürmeyecektir!
  • Soğuk suda duş almaktan nefret ediyorsan saçını duştan ayrı olarak lavaboda soğuk suyla yıka. Duş alırken saçını duş bonesiyle kapat.
 2. 2
  Saçını nazikçe kurut. Saçını havluyla sert bir şekilde kurulayıp tarıyor, sonra da fön makinesiyle mi kurutuyorsun? O zaman saçlarını kırıyorsun demektir! Saçın, uzama ve güçlenme şansı bulamayacak çünkü ıslakken saçına çok sert davranıyorsun. Saçını iyi bir kumaştan yapılmış bir kıyafet gibi düşün; onu kurutucuya koymazdın, kendi kendine kuruması için dikkatli bir şekilde sererdin. Saçına da aynı özeni göster. Yıkadıktan sonra bir mikrofiber havluyla ya da tişörtle hafif hafif dokunarak kurula ve kendi kendine kurumasına izin ver.
  • Saçını sakın ıslakken tarama. Islak saç, esnemeye ve kuru saça göre daha kolay kırılmaya meyillidir. Saçının düğümlerini açman gerekiyorsa, durulanmayan saç kremlerinden sür. Sonra, düğümleri nazikçe açmak için parmaklarını ve geniş aralıklı bir tarak kullan.
  • Özel günler dışında saçına fön çekme. Fön çekmek çoğu zaman saça zarar verir (saçları kırarak, uçları kırarak ve kabarmalarına yol açarak) ve bu hasarın onarılması kolay değildir; yeni saçının çıkmasını beklemen gerekir.
 3. 3
  Saçlarına zararlı kimyasallar sürme. Kullandığın şampuan ve saç kremi, saçlarının yavaş uzamasına katkıda bulunuyor olabilir. Çoğu ticari şampuan, saçının doğal yağlarını yok eden ve hasara karşı dayanıksız hâle getiren sülfat içerir. Saç kremleriyse, saçı kimyasallarla kaplayan ve daha güçlü şampuanlarla çıkarılması gereken silikonlar içerir. Bu döngü, saçlarına çok zarar verir! Onun yerine şöyle yapabilirsin:
  • Geriye kalan silikonları temizleme için saçlarını, son kez güçlü bir şampuanla, örneği arındırıcı bir şampuanla yıka. Bu kez saç kremi sürme; sadece nazikçe düğümlerini aç ve kendi kendine kurumasına izin ver.
  • Saçını birkaç gün dinlendir. Ona hiçbir şey yapma: Yıkama, düzleştirme ya da hiçbir ürün kullanma.
  • Saçını bir dahaki yıkayışında tamamen doğal bir şampuan kullan. Etiketi oku ve kimyasal içermeyen, sadece doğal yağlar ve temizleyiciler içeren bir şampuan kullan. Şampuan kullanmamayı bile deneyebilirsin!
  • Saçını seyreltilmiş elma sirkesiyle kremle. Bu gerçekten işe yarıyor ve kuruyunca sirke gibi de kokmuyorsun. Yoğun bir kremleme işlemi için Hindistan cevizi yağı kullanmayı dene. Bir daha asla daha önce kullandığın o kimyasallarla dolu şeye geri dönmek istemeyeceksin.
 4. 4
  Tamamen doğal saç şekillendirme tekniklerini ve ürünlerini kullan. Benzer şekilde, iş saçlarını şekillendirmeye geldiğinde, daha nazik yöntemler kullanmaya başla. Saç maşası, saç düzleştirici ve fön makinesi gibi ısıtıcı aletleri az kullanmaya başla. Kimyasallarla dolu saç spreyleri ve jöleleri yerine doğal olanlarını kullan. Bu, saçına uzama ve güçlenme, kendine has o güzel dokusuna kavuşma fırsatı tanır.
  • Zararsız malzemelerle kendi saç jöleni yapabilirsin.
  • Saçların kabarmasını ya da uçuşmasını istemiyorsan reçetesiz bir ürün kullanmak yerine, saçına biraz argan yağı ya da başka bir kozmetik yağ sür.
  • Saçını ısı kullanmadan kıvırcıklaştırmak ya da düzleştirmek için doğal yöntemler dene.
 5. 5
  Saçlarına 2 haftada bir maske yap. Bu, saçının gördüğü zararı saçının nemini tazeleyerek onarmaya yardım eder. Sonrasında, saçın yumuşacık, ipek gibi ve sağlıklı olur ve uzamaya devam edecek kadar uzun süre sağlıklı kalır.
  • Hindistan cevizi yağı ve badem yağı kullanarak sıcak yağ maskesi yapmayı dene çünkü Hindistan cevizi yağının yüksek nüfuz ve derinlemesine bakım gücü vardır, badem yağıysa zayıf ve kuru saçlara ekstra parlaklık katar. Saçına yağla masaj yaptıktan sonra boneyle kapat. Varsa mizampli makinesinin altında otur ya da bonenin üzerine ılık ayarda yaklaşık 10 dakika fön makinesi tut. Sonra, boneyi çıkarıp saçını yıka. Alternatif olarak, saç maskesini sür ve saçını ör, sonra da topuz yapıp bone tak. Saçın en az 3 ay boyunca gece gündüz örgülü olursa normalde 2,5 cm ila 7,5 cm daha fazla uzayacaktır.
  • Ilık zeytinyağı, tarçın ve bal da deneyebilirsin; bu saçını beslerken rengini de açar.
 6. 6
  Saçını dışarıdaki zararlardan koru. Güneşte uzun saatler kaldığında, klorlu havuzda yüzerken yada hava kirliliğinin yüksek olduğu yerlerde gezerken saçını ört. Saçının bu elementlere sürekli maruz kalması ona zarar verir, o yüzden sağlıklı kalması için bir eşarpla bağla, şapka ya da bone tak ve sonrasında nazikçe yıkama ve kurutma yöntemlerini kullan.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
İyi Beslenmek ve Saç Uzatma Takviyeleri Almak

 1. 1
  Daha çok protein tüket. Protein, saçın yapıtaşıdır ve saçlarının parlak ve sağlıklı bir şekilde uzaması bol proteine ihtiyacın vardır. Bu, bir sürü et yemek zorunda olduğun anlamına gelmiyor (ama yiyebilirsin tabii); sadece proteini çoğu öğününde merkeze oturtman gerektiği anlamına geliyor.
  • Et yemeyi seviyorsan kırmızı etin, tavuğun, balığın keyfini çıkar. Yumurta ve bazı peynir türlerinde de yüksek protein bulunur.
  • Fasulye ve diğer baklagiller, sert kabuklu yemişler ve ıspanak gibi yapraklı sebzelerde de protein vardır. Vejetaryensen bunlarla beslenmelisin!
 2. 2
  Omega-3 yağ asitleri tüket. Bu "iyi" yağ, saçların ve cildin sağlıklı ve parlak olmasına katkıda bulunur. Avokado, sert kabuklu yemişler, somon balığı, keten tohumu yağı gibi birçok lezzetli yiyecekte bulunur. Ekstra takviye istersen yüksek miktarda omega-3 için balık yağı takviyeleri alabilirsin.
 3. 3
  Bol su iç. Susuz kalırsan saçından belli olur. Saçın kurur, donuklaşır ve kırılmaya daha müsait olur. Yani, su içmek, saçını uzatmanın kolay ve kesinlikle gerekli bir parçasıdır. Kısa zaman içinde farkı göreceksin!
  • Yanında su şişesi bulundur ve günde en az 2-3 litre su iç.
  • O kadar çok su içmekte zorlanıyorsan bitki çayı ya da aromalı su da iç.
  • Kafein ve alkolden uzak dur ve çok fazla meşrubat içme. Bunların yerine suyu tercih et.
 4. 4
  Saç uzatma takviyeleri al. Bazı takviyelerin, saç uzamasını hızlandırdığı ve zaman içinde saçın daha uzun olmasını sağladığı söyleniyor. Bu hızlı bir yöntem sayılmaz ama takviye almaya başlarsan birkaç hafta ya da ay içinde saçlarının daha hızlı uzadığını görebilirsin. Bu takviyelerden bazılarını dene ve sende işe yarayıp yaramadıklarını gör:
  • Biotin, popüler bir saç uzatma takviyesidir.[1] Çoğunlukla gelişen bebeklerinin yeterince besin maddesi aldıklarından emin olmak için gebeler alır ama gebe değilsen de almaman için bir neden yok.
  • Atlantik sedir ağacı yağı, saç uzamasını hızlandırmak için doğrudan kafa derisine sürülebilen bir takviyedir.[2] Argan yağı da aynı şekilde kullanılabilir.
  • Beta sitosterol, saçın daha hızlı uzamasını sağlayabilen bitki ve tohum özlü bir maddedir.[3]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Saça Ek Yaptırmak ve Diğer Anında Saç Uzatma Yöntemleri

 1. 1
  Çıt çıt saç al. Bu, uzun saça sahip olmanın muhtemelen en hızlı yoludur! Güzellik malzemeleri satan bir dükkâna git ve saçının rengine ve dokusuna uyan çıt çıt saçlar al. Bunları saçının üst katmanın altına, kafa derine yakın olacak biçimde tuttur ki asıl saçlarınla bir güzel kaynaşsın.
  • Saçlarının etrafına eşit şekilde yerleştirecek biçimde yeterince çıt çıt saç al, böylece bir taraf diğerinden daha gür gözükmez.
  • Plastikten, gerçek insan saçından ve başka maddelerden yapılan çıt çıt saçlar alabilirsin. Sentetik olanların, doğal saçlarının arasına iyi karışmayacağını ve çok uzun ömürlü olmadıklarını aklında bulundur. Ne kadar para harcarsan o kadar gerçekçi gözükeceklerdir.
 2. 2
  Kuaförde saç kaynağı yaptır. Bu, postişin daha pahalı ve daha kalıcı bir versiyonudur. Gerçek insan saçından ya da sahte saçtan yapılan bu yapay saçlar, saçına ya da kafa derine örülür, dikilir ya da yapıştırılır. Bu, ünlülerin anında uzun saçlara sahip olmak için kullandığı popüler bir yöntemdir.
  • Ne yaptığını bilen bir kuaföre gittiğinden emin olman son derece önemlidir. Saçına bir amatörün ek yapmasına izin verme. Bu, canının yanmasına, tahrişe ve saç kaybına neden olabilir.
  • Sadece yeteneklerine son derece güveniyorsan kendine saç eklemeyi dene! Yoksa bunu yaparken saçlarının bir kısmını kaybedebilirsin.
 3. 3
  Peruk takmayı dene. Anında uzun saçların olsun mu istiyorsun? Peruk takmayı denesene. Bütün renkleri ve dokuları deneyebilirsin ve hepsinden iyisi, saçını istediğin kadar uzatabilirsin. Bir peruk dükkânına git ve cilt tonuna ve yüz hatlarına uyan bit peruk seçmene yardım etmesi için satıcıya danış. İstersen peruğunu kuaförde istediğin gibi kestirip şekil verdirebilirsin.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Yaşam Tarzında Değişiklikler Yaparak Saç Sağlığını Korumak

 1. 1
  Saçını yaklaşık 3 ayda bir düzelttir. Saçlarını uzatmak istediğine göre saçını çok sık kestirmen iyi olmaz. Öte yandan, yıpranmış kısımları kestirmek önemlidir, yoksa sonunda uzayan saçların saman gibi olur.
 2. 2
  Daha iyi kan dolaşımı için parmaklarınla kafa derine masaj yap. Kafa derine kan gitmesini sağlamak için bunu 5 ila 10 dakika yap. Kan akışının artması, oraya taşınan besin maddelerinin miktarının artması ve böylece saç uzamasının hızlanması demektir. Lavanta yağıyla (saf esansiyel yağla) kafa derine günaşırı masaj yapabilirsin çünkü lavanta yağının saç uzamasını hızlandırmak için çok faydalı olduğu söyleniyor.
  • Genel egzersiz de tüm vücudundaki kan akışını arttırdığı için kafana giden kan akışı da artacaktır.
  • Vücudunu kuruyken fırçalamak, kan dolaşımını iyileştirmenin iyi yollarından biridir.
 3. 3
  Stresi azalt. Stres, saç dökülmesine ve saçının uzamasının yavaşlamasına neden olabilir. Stres yaşıyorsan stresini atmak için yoga veya başka egzersiz türlerini dene.
 4. 4
  Yeterince uyu. Sekiz saat uyumak şart. Uyku, vücudunun gelişmeye ve kendini onarmaya ayırdığı ana zaman dilimidir. Yeterince uyumazsan vücudunun saç uzamasına ayıracak yeterli zamanı olmayacaktır.
  Reklam

İpuçları

 • Saçını çok sıkı toplama. Bu saçının kırılmasına neden olabilir ve saçın o kadar hızlı uzamaz.
 • Sağlıklı beslen. Bunu yapman önemli ve saçının uzamasına çok faydası var.
 • Saçını çok sert tarama, yoksa zarar verirsin. Çoğunlukla saç uçlarında bulunan saç kırıklarını kesmek de iyidir.
 • Saçını sert bir şekilde tarama çünkü saçının kırılmasına yol açabilir.
 • Saçını boyamaktan, zararlı kimyasallar kullanmaktan, saçı tarakla kabartmaktan/ters yöne fırçalamaktan, fön makinesiyle kurutmaktan ve ısıtılarak kullanılan aletlerden kaçın.
 • Saçına argan yağı sür. Daha hızlı uzamasını sağlar.
 • Hava güneşliyse ve uzun süre dışarıda olacaksan ısıdan koruyan şeyler kullan; güneş, saçına zarar verebilir.
 • Saçın ıslakken tararsan taramaya yukarıdan başla.
 • Saçını çok sık yıkama. Haftada iki ya da sadece bir kez yeterlidir.
 • Saçının parlak ve pürüzsüz olması için, bir gün aralıkla yıka.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Nasıl BronzlaşılırNasıl Bronzlaşılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Enfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi EdilirEnfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Madeleine Johnson
Ortak yazarlar :
Profesyonel Saç Stilisti
Bu makaledeki ortak yazarlar Madeleine Johnson. Madeleine Johnson, Beverly Hills, Kaliforniya'da yaşayan bir saç stilisti ve postiş uzmanıdır. Beverly Hills'deki Hair by Violet Salon'da çalışmaktadır. Madeleine, lisanslı bir kozmetik uzmanı olarak altı yıldan fazla saç şekillendirme deneyimine sahiptir. Mikroboncuk postişler ve yapıştırmalı postişler konusunda uzmanlaşmıştır. Ünlü postiş sanatçısı Violet Teriti'den (Chaviv Hair) eğitim almıştır ve kozmetoloji lisansını Santa Monica College'dan almıştır. Bu makale 27.649 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 27.649 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam