Saç bitinin bulaşması, bitlenmiş insanların saçına doğrudan temasla ve daha az yaygın olmakla birlikte, bitli kişinin saç fırçası, tarak, şapka ve diğer başlıkları gibi kişisel eşyalarına temasla olur. Saç biti, kötü hijyenin bir işareti değildir ve bitlenme, saç uzunluğundan ya da saçın ne sıklıkta şampuanlandığından etkilenmez. Saç bitlerinden kurtulmak, hızlı bir işlem değildir. Saçları taramak ve şampuanlamak elzemdir. Ama, iyileşme sürecini hızlandırmaya yardım edebilecek bir gecelik çözümler vardır. Kullandığın tedaviyi bir hafta içinde tekrarlamayı ihmal etme.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Ev Yapımı Bir Topikal Çözüm Kullanmak

 1. 1
  Farklı doğal ürünlerin bitlerle nasıl savaştığını anla. Bitleri ve sirkeleri öldürebilen bitki yağları vardır. Bunların arasında çay ağacı yağı, anason yağı, ylang ylang yağı vardır. Diğer ürünler, bitleri boğar ve duş bonesi tedavilerinde kullanılabilir. Bunlara örnek olarak mayonez, zeytinyağı, vazelin ya da tereyağı verilebilir.[1] Alternatif tedaviler reçetesiz ilaçların aksine, düşük maliyetli oldukları ve zehirli olmadıkları için tercih edilebilir.
 2. 2
  Çay ağacı yağı ve okaliptüs yağı karışımı hazırla. 1 tatlı kaşığı çay ağacı yağıyla 1 tatlı kaşığı okaliptüs yağını 2 çorba kaşığı saç toniğiyle karıştır. Karışımı çocuğunun kafa derisine sür. Gece saçında beklet. Sabah karışımı yıka. Sonra, renksiz bir saç kremi kullan. Güçlü bir ışığın altında, bir bit tarağıyla çocuğunun saçlarından ölü bitleri ve sirkeleri temizle.[2]
  • Bu veya başka bir tedavi işe yararsa bitler yirmi dakika içinde ölür.[3]
 3. 3
  Gece uygulanan bir esansiyel yağ ve zeytinyağı tedavisi hazırla. 4 çorba kaşığı zeytinyağını 15 ila 20 damla bir esansiyel yağla karıştır. Karışımı bitlenen kişinin kafa derisine koymak için pamuk kullan. Karışımı kafa derisine iyice (ama nazikçe) sür. Karışım, hastanın başında en az 12 saat kalsın.[4] Sabah, bu kişinin saçlarını tara. Sonra da saçlarını yıka.[5] Kullanabileceğin esansiyel yağlar arasında şunlar bulunur:[6]
  • Çay ağacı yağı
  • Lavanta yağı
  • Nane yağı
  • Okaliptüs yağı
  • Kırmızı kekik yağı
  • Muskat yağı
  • Karanfil yağı
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Gece Saçta Kalan Duş Bonesi Tedavisi Kullanmak

 1. 1
  Boğucu ürününü al. Bitleri boğmak için zeytinyağı, mineral yağ, vazelin, tereyağı ya da mayonez kullanabilirsin. Elinde, bitlenen kişinin tüm kafa derisini kaplayacak kadar olsun. Örneğin, 4 yemek kaşığı vazelin yeterli olacaktır.
 2. 2
  Çalışma yerini hazırla. Ürününü aldıktan sonra, tedaviyi uygulayacağın odayı seç. Halısız ve sonrasında iyice temizleyebileceğin bir yer seç. Mutfak, banyo ya da dışarıda bir yer uygun olur. Eldivenleri, temiz havluları, bir kova sıcak suyu ve duş bonesini bir araya getir. Bitlenen kişiyi bir tabureye, saçları üzerinde rahatça çalışabileceğin bir yükseklikte oturt.
 3. 3
  Güvenliği aklında bulundur. Tek kullanımlık eldivenleri ellerine tak. Herhangi bir tedavi uygularken bitlenen kişiye gözlerini temiz bir havluyla kapattır.[7] Yağların kazara bitlenen kişinin gözlerine girmesini istemezsin.
  • Daha küçük çocuklar için gece saçta kalan duş bonesi tedavisi önerilmez. Bone, çocuğun boğulmasına neden olabilir. Onun yerine, çocuğun gün içinde bone takmasını sağla.
 4. 4
  Bitlenen kişinin saçlarına seçtiğin üründen bol miktarda sür. Ürünün, o kişinin tüm kafasını kaplamasını, saç derisine olabildiğince yakın olmasını ve tüm saçlarına gelmesini sağla. Saçlarını duş bonesiyle kapat. Bonenin gevşek olmadığından emin ol; rahatsız etmeyecek kadar sıkı olmalı. Bonenin saçta en az sekiz saat kalmasını sağla.
 5. 5
  Duş bonesini çıkar. Bitlenen kişinin saçlarını şampuanla yıka. Bu, saçlardan boğucu maddeyi temizleyecektir. Vazelin gibi yağlı maddeler için, bulaşık deterjanı kullanmak etkili olabilir. Saçlarını bit tarağıyla tara. Ölü bitleri ve sirkeleri saçtan temizle. Bit tarağı da kullanabilirsin. Saçları bir kez daha yıka.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Tedavi Sonrası Bakım Yapmak

 1. 1
  Saçlarını tara. Gece saçta kalan bir tedavi uygulasan bile saçlarda yeni bit olmadığından emin olmak için saçlarını (ya da bitlenen kişinin saçlarını) üç hafta boyunca her gece taramalısın.[8] Özel olarak yapılmış bir bit tarağı kullan. Tarağın, uzun ve sık aralıklı metal dişleri olmalıdır. Plastik tarakları ya da bit şampuanlarından çıkan bedava tarakları kullanmaktan kaçın.[9]
 2. 2
  Bir hafta sonra tedaviyi tekrarla. Şu anda mevcut olan hiçbir bit ürünü, bütün sirkeleri öldürmeyecektir. Tedaviler zaten yumurtlamış bitleri öldürür ama yumurtalar farklı zamanlarda çatlar, o yüzden tedaviden sonra yeni bitler doğabilir.[10] 7 ila 10 gün içinde, ev yapımı tedavini tekrarla. Daha önce kullandığın adımları uygula. Bu, yeni doğan bebek ve yetişkin bitleri öldürmeye yardımcı olur.
 3. 3
  Saçı incele. Tarağını kullanarak, saçı küçük bölümlere ayır. Her bir bölümü sirkeler için kontrol et. Canlı ya da ölü bitler için de kontrol et. İkinci tedavinden sonra bit bulmaya devam edersen farklı bir tedavi uygulamayı ya da doktordan reçeteli bir ilaç almayı düşün. Hiçbir durumda bit tedavisi yaptırmayı ihmal etme.
 4. 4
  Doktora git. Bitleri fark eder etmez doktora görünmekle kalmayıp bir de kontrol randevusu almalısın. Senin veya çocuğunun bitleri üç hafta içinde yok olmazsa doktora git. Ayrıca, çocuğun kafasını kaşıyorsa ve derisi yırtılırsa enfeksiyon kapabilir. Bundan şüpheleniyorsan tıbbi tedavi iste.[11]
  • Bit tedavisi için birçok topikal ilaç vardır. Bazıları reçetesiz mevcutken bazıları reçete gerektirir. Bitler, bu tedavilerin bazılarına karşı dirençli olabilir, o yüzden bir tanesi etkili olmazsa başka birini denemen gerekebilir. Bu tedavilerden birini kullanmadan önce mutlaka doktorunla konuş.
   • %1 permetrin krem (Reçetesiz )
   • %0,5 malathion losyon (Sadece reçeteyle)
   • %0,33 piretrin şampuan (Reçetesiz)
   • %5 benzil alkol losyon (Sadece reçeteyle)
   • %0,9 spinosad (Sadece reçeteyle)
   • %0,5 ivermektin topikal losyon (Sadece reçeteyle)
 5. 5
  Evini ve eşyalarını temizle. Bitler, insanlardan düşünce beslenemedikleri için uzun süre hayatta kalamaz. Hatta, insan kanına erişimleri olmazsa bir ila iki gün içinde ölürler. Ama yine de yeniden bitlenmeyi önlemek için evini temizlemek iyi bir fikirdir.[12] Şu adımları tamamla:[13]
  • Bütün çarşafları ve bitlenen kişinin o günlerde ya da tedaviden iki gün önce giydiği kıyafetlerini çamaşır makinesinde yıka. Makineyi sıcak su ayarında (60°C) çalıştır.
  • Tüm yıkanan eşyaları kurutucuda, yüksek sıcaklıkta kurut.
  • Sadece kuru temizlemeye uygun giysileri kuru temizleyiciye götür.
  • Saç fırçalarını ve tarakları 60°C suda 5 ila 10 dakika beklet.
  • Tüm zeminleri ve mobilyaları elektrikli süpürgeyle süpür. Özellikle bitlenen kişinin zaman geçirdiği yerlere odaklan.
  • Gaz hâlindeki dezenfektanları kullanmaktan kaçın. Bunlar, insanlar için tehlikeli olabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Saç biti, kafa derisinden uzakta 2 güne kadar hayatta kalabilir.
 • Saç biti hastalık taşımaz.
 • Hayvanlardan saç biti bulaşmaz. Saç bitleri sadece insan kanıyla beslenir.[14]
 • Çocuğunun saçlarında asla gazyağı kullanma. Bu, tehlikelidir ve alev alabilir.[15]
 • Bitleri uzak tutmak için şampuanına çay ağacı yağı ekle. Saç jölesine ya da kremine de biraz koy. Her gün çocuklarının saçlarına şekil vermek için de çay ağacı yağı kullan. Bitler, bundan hiç hoşlanmaz!
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Luba Lee, FNP-BC, MS
Ortak yazarlar :
Tıbbi Değerlendirme Kurulu
Bu makaledeki ortak yazarlar Luba Lee, FNP-BC, MS. Luba Lee, Tenesse’de yer alan ve Amerika’da uzmanlıkta daha kalifiye olunduğunu gösteren Board Sertifikası’na sahip bir Aile Hemşiresi’dir. Hemşirelikte Yüksek Lisans derecesini 2006 yılında Tennessee Üniversitesi’nden almıştır. Bu makale 81.242 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 81.242 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam