Belki yeni kestirdiğin saçından pişmansın ya da hızla yaklaşan bir etkinlik için saçını uzatmak istiyorsun. Sebeplerin ne olursa olsun, saçının uzamasını hızlandırmak için alabileceğin bazı pratik tedbirler mevcut. Ilık yağlı saç derisi masajı gibi besleyici saç bakımları dene, saçını stresten uzak tutacak bir saç bakım rutini oluştur ve saç uzatmaya yardımcı olduğu bilinen (protein ve biotin gibi) besinler tüket. Saçının bir haftada uzayacağı miktar sınırlıdır ama saçına göstereceğin birazcık ekstra ilgi, kısa zamanda uzamasını maksimuma çıkaracaktır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Saç Bakım Ürünleri Kullanmak

 1. 1
  Ilık yağlı bir saç derisi masajı yap. Ilık yağlı bir saç derisi masajında, doğal yağlar kullanılarak, saç derisinin sağlığı artırılır ve saç uzaması desteklenir. Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, jojoba ve argan yağı gibi yağların hepsi bu masaj sırasında kullanılabilir. Ilık saç derisi masajlarının, saçın daha hızlı uzamasına yol açtığına dair bilimsel kanıt bulunmadığını unutma.[1]
  • Yağı, bir kâse sıcak suyun içinde ısıtmakla başla. Kaynar sıcaklıkta olmadığına emin olmak için kullanmadan önce yağı test et, saçına ya da saç derine zarar vermeyecek ve seni rahatlatacak sıcaklıkta olsun.
  • Parmak uçlarını (tırnaklarını değil) kullanarak yavaş ve dairesel hareketlerle saç derine ılık yağla nazikçe masaj yap. Yanında bir partnerin veya arkadaşın varsa, saç derine masaj yapmana yardımcı olmalarını iste. Parmak uçlarıyla saç derine yaklaşık 3 dakika masaj yaptır.
  • Sonra yağı saç uçlarına doğru uygula ve yaklaşık 30 dakika beklet. Saçını yağdan arındırmak için, muhtemelen bir kereden fazla, güzelce şampuanla.
  • Yağ masajını, saçını şampuanladığın günlerde yap, böylece saçını her zamankinden daha sık yıkamak durumunda kalmazsın.
 2. 2
  Saç maskesi yap. Saçına biraz yakın ilgi göster ve haftada bir veya iki kez saç maskesi uygulayarak, daha hızlı uzamaları için saç köklerini teşvik et. Kendi doğal yağ maskeni yapabilir veya eczanede ya da kişisel bakım ürünleri mağazalarında reçetesiz satılan saç maskelerinden alabilirsin.[2]
  • Bir bardak (230 ml) hindistan cevizi yağını birer yemek kaşığı (15 ml) badem yağı, macadamia yağı ve jojoba yağıyla karıştır. Maskeyi ıslak saçına uygula ve 10 dakika beklet. Sonra her zaman yaptığın şekilde saçını yıka ve kremle.
  • Aşırı yıkamanın önüne geçmek için, saç maskesini saçını genelde şampuanladığın günlerde kullan.
 3. 3
  Hint yağı bakımını dene. Hint yağı, cilt ve saç üzerindeki yararlı etkileriyle bilinir.[3] Hint yağı saç maskesi kullanmak, saçın daha hızlı ve sağlıklı uzamasına yardımcı olabilir.[4]
  • Hint yağıyla saçına masaj yapmakla başla ve yağın saçlarından akmasına izin ver. Saçını ve kafanı plastik bir duş bonesi ile sar ki, yağ olduğu yerde kalsın. Bonenin altından büyük ihtimalle biraz yağ sızacağından, yastık kılıfını kirletmemek için yastığının üzerine bir havlu serebilirsin.
  • Yağı gece boyunca beklet. Ertesi sabah her zaman yaptığın gibi saçını yıka ve kremle, bütün yağın temizlendiğinden emin ol.
 4. 4
  Elma sirkesiyle durula. Elma sirkesi, saçında biriken tozu, kiri ve yağı çıkarmanın yanı sıra, saç bakım ürünlerinin kalıntıları için de oldukça etkili olabilir. Elma sirkesini saçını şampuanlamadığın günlerde doğal bir alternatif olarak kullanabilir ya da düzenli şampuan ve saç kremi rutininden hemen sonra uygulayabilirsin.[5]
  • İki bardak suya iki yemek kaşığı sirke ekle ve saçını bu karışımla durula. Su keskin sirke koksa da, bu koku zamanla azalacaktır.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Saç Bakım Rutinini Düzenlemek

 1. 1
  Saçını hafta boyunca iki üç kez şampuanla. Şampuanlama rutinini haftada iki ya da üçe düşürmek, saç derindeki yağların saçına nüfuz etmesini sağlayacaktır. Saçın böylece nemlenerek kendi kendini onarabilecektir. [6]
  • Haftada iki-üç kez şampuanlamadan dolayı saç derinin çok yağlı veya kaşıntılı olduğunu fark edersen haftalık şampuanlama miktarını istersen artırabilirsin.
  • Saçını düzgün bir şekilde şampuanlamak için şampuanı saç derine ovarak yedir, bunu yaparken saç derine masaj yap ve daha sonra şampuanı durularken şampuanın saç tellerinden akıp gitmesine izin ver.
 2. 2
  Her duş aldığında saçlarını kremle. Şampuanın aksine, saçını duşta ıslattığında daima saç kremi kullanman önemlidir. Saç kremi, saç köklerindeki yağ ve proteinleri yeniler ve saçlarının daha uzun ve daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.
 3. 3
  Duşun sonunda saçını soğuk suyla durula. Serin bir duşun sonunda saçını soğuk suyla durulaman, üst deriyi kapatmaya yardım eder ve saçına şekil verdiğinde ona daha fazla kalıcılık sağlar. [7]
  • Saç kreminden sonra soğuk suyla durulamak oldukça önemlidir. Soğuk su saç diplerini kapatarak saç kreminin vermiş olduğu nemi hapsedecektir.
 4. 4
  Islak saçını bir havluyla sarmaktan kaçın. Duştan çıkınca saçını kıvırıp bir havluyla sarma alışkanlığın olabilir ama bunu yapmak saç tellerinde kırıklara ve strese neden olabilir. Islak saçlar özellikle kırılgandır, bu yüzden saçını bir havluya sarmak yerine kuru bir havluyla nazik dokunuşlarla kurula.[8]
  • Saçını bir havluya sarmak istiyorsan, ince ve yumuşak mikrofiber havluları kullanmayı deneyebilirsin. Bu havlular saçlarına karşı hassas bir malzemeden üretilir ve saçlarını kırmadan güzelce kurutur.
 5. 5
  Uyumadan önce saçlarını tara. Aslına bakarsan saçını her gün gereğinden fazla taraman saçların için kötü olabilir ve zayıf saç gelişimine yol açabilir. Bunun yerine, uyumadan önce hayvan kılından yapılmış bir fırça kullanarak bütün saçını bir kaç kez fırçala. Bu, saç derindeki yağı saç tellerine yayarak, saçlarının doğal yoldan nemli kalmasına yardımcı olacaktır.[9]
  • Saç derinle başla ve eşit darbelerle saçının her kısmını en az bir kez fırçala.
  • Günde bir kez uyumadan önce fırçalamak; saç derisindeki kan dolaşımını ve derinin sağlıklı gelişimini artırarak saçın uzamasını sağlar. Saçları taramanın saçı uzattığı bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da, bu işlem saçının genel sağlığını geliştirmeye yardımcı olabilir.
 6. 6
  Sıcakla saç şekillendiren aletlerden uzak dur. Saçına zarar vermenin ve uzama yeteneğini engellemenin en yaygın yollarından biri saç kurutma makineleri, saç düzleştiricileri ve maşalar gibi sıcak aletleri kullanmaktır. Bu aletleri kullanmayı azaltmayı ya da saç bakım rutininden tamamen çıkarmayı dene. Daha doğal görünen saç stilleri tercih et, bu sayede saçının sağlıklı gelişimini engellememiş olursun. [10]
  • Sıcak saç şekillendiricilerinden kullanıyorsan, düşük sıcaklık ayarında ve saçına zarar vermesini önlemek için ısı yalıtımlı jel, krem ya da sprey ile birlikte kullanmalısın.
 7. 7
  Saçlarını uçlarından aldır. Mantıksız görünebilir ama saçı uçlarından aldırmak aslında daha hızlı uzamasına ve sağlıklı olmasına yardımcı olur. Düzenli olarak saç uçlarından aldırmak, saç tellerinin yıpranmasıyla ortaya çıkan kırıkları önleyerek saç kestirme ihtiyacını azaltır. Saç kırıkları, saç tellerinin üst taraflarında kopmalara neden olabilir, bu da daha kısa saça ve kuaföre daha fazla uğramana sebep olur. [11]
  • Kuaförün, zararlı saç kırıklarının gelişimini engellemek için her 6 ila 8 haftada bir saçından yaklaşık 3 mm kadar kesmelidir. Kuaförünle düzenli randevular ayarla, böylece saçların sağlıklı kalır ve saç kırıklarından kurtulmuş olursun.
  • Ne sıklıkla saçlarını kısaltacağın, saçlarının uzama hızına ve uçlarının ne kadar zarar görmüş olduğuna göre değişecektir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Beslenme ve Alışkanlıkları Düzenlemek

 1. 1
  Saç artırıcı takviyelerden al. Eğer beslenmen saçlarını artırıcı yeterli besinleri sağlamıyorsa, saçlarını güçlendirmek için formüle edilen bir multivitamin iyi bir seçenek olabilir. Biyotin tabletleri gibi üzerinde “saç için“ ibaresi bulunan, biyotin, C vitamini ve B vitamini gibi temel vitaminleri içeren saç sağlığını destekleyici vitaminler bulmaya çalış. Bu takviyeler saçının daha hızlı uzamasına ve sağlıklı olmasına yardımcı olur.[12]
  • Herhangi bir takviyeyi kullanmadan önce doğru dozda aldığından ve takviyenin, kullandığın diğer ilaçlarla olumsuz bir etkileşime girmeyeceğinden emin olmak için doktorunla konuşmalısın.
  • Biyotin ve diğer saç besleyici vitaminler farklı işlevlere ya da farklı insanlarda farklı yan etkilere sebep olabilirler.
  • Tarım Bakanlığı ya da Sağlık Bakanlığı tarafından test edilen ve onaylanan takviyeleri kullan.
 2. 2
  Proteince zengin besinler tüket. Protein alımını artırmak, sağlıklı saç gelişimini destekleyecek ve saçlarının dökülmeye başlamasına engel olacaktır. Beslenmenin et, balık, fasulyeler, kuruyemişler ve tahıllılarla dengelenmiş olduğundan emin ol. Vejetaryen isen soya bazlı ürünlerden, bakliyatlardan, kuruyemişlerden ve tahıllardan yeterli protein almayı garantile. [13]
  • Yüksek proteinli bir diyet uygulamak istersen, protein kaynağını akıllıca seçmen önemlidir. Bazı sağlık sorunlarına yol açan işlenmiş etlerden ya da tam yağlı süt ürünlerinden uzak dur.
  • Aynı zamanda, tam tahıllılar, meyveler ve sebzeler gibi yüksek lif ve besin kaynağı olan sağlıklı karbonhidratlardan yeterli miktarda aldığından emin ol.[14]
 3. 3
  “Baş aşağı” metodunu dene. “Baş aşağı” metodu, başını kalbinden daha aşağıda tutarak, saç gelişimini destekleyen kan akışını uyarır. Yatağa uzan ve başının yatağın ucundan sarkmasına izin ver, böylece boynun yatak ucundan desteklenmiş olur. Günde 4-5 dakika bu pozisyonda kalmayı denemelisin. Bu metodun işe yaradığına dair bilimsel bir kanıt olmasa da, saç gelişimini desteklemek için deneyebileceğin zararsız bir yöntemdir.[15]
  • Aşağı bakan köpek, omuz duruşu ya da baş üstü duruşu gibi yoga pozisyonlarını da yapabilirsin. Burada amaç, başı kalpten aşağıda tutarak, başa kan akışını yönlendirmektir.
  • Saç uzamasını desteklemek için, günde 4 dakika baş aşağı durmadan önce, Hindistan cevizi yağıyla saç derine masaj yapabilirsin.
  • Ayrıca, hafta başında saçının uzunluğunu ölçerek değişimi kaydedebilirsin.
  • Baygınlık ve baş dönmesi hissetmemek için baş aşağı pozisyonundan yavaşça kalk. Haftanın sonunda, saçını tekrar ölç ve sadece bir haftada ne kadar uzadığını not al.
  Reklam

İpuçları

 • Ortalama olarak, saç bir ayda yaklaşık 1,3 cm uzar. Bu yöntemlerle bile, muhtemelen saçının bir haftada çok az uzadığını (sadece birkaç milimetre) göreceksin.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Patrick Evan
Ortak yazarlar :
Patrick Evan Salon'un Sahibi
Bu makaledeki ortak yazarlar Patrick Evan. Patrick Evan, San Francisco’da bir kuaför salonu olan Patrick Evan Salon’un sahibidir. 25 yıldan fazla süredir saç stilisti ve kuaför salonu sahibidir. Patrick Evan Salon Allure dergisi tarafından San Francisco’daki En İyi Kuaför Salonu olarak değerlendirilmiştir. Bu makale 359.907 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 359.907 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam