Saçını açmak, saç tellerindeki pigment miktarını kimyasal olarak azaltarak saçını daha açık ve sarı yapar. Renk açmak saçını zorlar; bu yüzden ona iyi bak. Kimyasalların ve ısının kullanımını en aza indir ve nemlendirici ve protein artırıcı ürünlerin kullanımını en üst düzeye çıkar. Boyamadan önceki haftalarda saçına özellikle iyi davranmak isteyeceksin.

Kısım 1 / 2:
Boyadan Önce Hasarı En Aza İndirmek

 1. 1
  Saç danışmanlığı al. Bakım planın hakkında bir profesyonelle konuş. Her saçın kendi geçmişi ve ihtiyaçları vardır. Bir kuaförde renk açtırmayı planlıyorsan saçını açacak kuaför, hızlı bir danışma için seni ücretsiz olarak görmeyi kabul edebilir.
  • Saçın doğru renkte açılmadan önce birden fazla ziyarete ihtiyacın olabilir. Kuaförünle önceden konuşmak karar vermene yardımcı olacaktır.
  • Sorabileceğin bazı sorular şunlardır: "Bu saçlarıma çok zarar verir mi? Renk açmadan önce ve sonra hangi ürünleri kullanmalıyım? İstediğim renge kavuşmak için birden fazla randevu gerekir mi?"
  • Kuaförüne saçının bir tutamı üzerinde renk açma testi yaptır. Saçını evde açmayı planlıyorsan renk açmadan birkaç gün önce renk açıcıyı saçında test et. Tutamın renginden veya dokusundan memnun değilsen bir kuaföre danış.
  • Kuaföre, Olaplex bakım ürünleri satıp satmadığını sor. Bu kuaför sınıfı ürünler, renk açma gibi yoğun kimyasal işlemler öncesinde, sırasında ve sonrasında saçı korumak ve yeniden yapılandırmak için tasarlanmıştır.[1]
 2. 2
  Saçının iyileşmesini bekle. Saçına yakın zamanda herhangi bir kimyasal uyguladıysan renk açmak için bekle. Saçını yakın zamanda boyadıysan, röfle, perma yaptırdıysan veya gevşettiysen renk açmadan önce en az iki hafta bekle. En iyi saç sağlığı için renk açmadan önce bir ay veya daha uzun süre bekle.[2] Saçın işleme güçlü tepki verdiyse daha da uzun süre bekle.
  • Sorunlu (tiftik tiftik, kuru, kırılmış) saçların rengi açılmamalıdır.
  • Saçın ne kadar koyu olursa renk açma sürecinde o kadar fazla zarar göreceğini unutma. Daha koyu saçlı insanlar, saçlarını istenen renge getirme konusunda daha fazla sorun yaşarlar (çünkü başlangıç ve bitiş tonları arasında çok fazla fark vardır). Uzun süreli renk açma da incelmeye ve onarılamaz hasara neden olabilir. Renk açma işlemi daha açık renkli saçlar için daha az zahmetli olduğundan, riskler hâlâ mevcut olsa da bu etkiler o kadar yaygın değildir çünkü daha az açıcı kullanılır ve genellikle daha az sıklıkta kullanılır.
 3. 3
  Renk açmadan önceki hafta ısıtma aletlerini azalt. Saç maşası, sıcak bigudi, düzleştirici, fön makinesi veya diğer ısıtma araçlarını kullanmayı azalt veya bırak. Isı araçları saça zarar verir. Renk açıcı da saça zarar verecek.
  • Doğal, işlem görmemiş saçlar daha sağlıklıdır ve renk açıcıdan daha az zarar görür.
 4. 4
  Saçını yıkamayı bırak. Randevu günü saçını yıkama. Aslında, rengini açtığında saçının biraz yağlı olması daha sağlıklıdır. Saçını renk açmadan önce iki veya daha fazla gün yıkama.
  • Renk açıcının, bazı saç boyalarının aksine temiz saça uygulanmasına gerek yoktur. Kirli saçlara sahip olmak açıcının eşit şekilde dağılmasını engellemez.[3]
 5. 5
  İyi ürünler için para biriktir. Rengi açılmış ve sarı saçları korumak ve/veya sürelerini uzatmak için özel olarak tasarlanmış pek çok ürün vardır, bu nedenle işe girişmeden önce yeni saçının bakımı için iyi ürünlere sahip olabileceğinden ve bunlara erişebileceğinden emin olmak iyi bir fikirdir. Bazı kuaförler rötuşlarda bunları satar ancak süpermarketten almak çok daha ucuzdur. Benzer şekilde, şekillendirmede ekstra özen gösterilmesi gerekir çünkü renk açıcı, uygun bakımla bile saçı soyar ve zayıflatır, bu nedenle (örneğin) saçlarını ısıyla kıvırcık yapmaya alışkınsan ısıdan koruma ürünü veya ısısız şekillendirme ürünü almayı düşün.
  Reklam

Kısım 2 / 2:
Saçını Doğal Yağlarla Beslemek

 1. 1
  Saçına yağ sürmeye başla. Özellikle Hindistan cevizi yağı saçındaki proteinleri güçlendirir, ancak avokado ve argan yağları da hasar görmüş veya işlem görmüş saçlara bakmak için harikadır.[4] Renk açmadan önce başlamak saçının renk açıcıyı daha iyi tolere etmesine ve emmesine yardımcı olacaktır. Özellikle saçını boyamadan önceki gece bir tencerede veya mikrodalgada yarım bardak veya daha fazla Hindistan cevizi yağını erit. Soğumasını bekle, ardından saçına masaj yaparak sür. Üzerine plastik bir duş bonesi takarak uyu veya yastığını eski bir havluyla ört.
  • Oldukça yağlanacaksın ama endişelenme; Hindistan cevizi yağı cildin için de iyidir.
  • Evde renk açıyorsan açıcıyı uygulamadan önce yağı yeniden uygulayabilirsin. Yağı yıkama.[5]
  • Saçını boyadıktan sonra, her gün veya iki günde bir yağ uygulayarak saçına bakmaya devam et. Yağı saçına, uçlardan başlayıp köklerin yakınında bitecek şekilde masaj yaparak uygula.
 2. 2
  Bir maske kullanmaya başla. Haftada bir veya iki kez saçına maske uygula. Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, yoğurt, bal, muz, avokado ve yumurta malzemelerinin herhangi bir kombinasyonunu karıştırarak evde bir maske yap. Bunları karıştır ve temiz, kuru saçında 30 dakika boyunca beklet.[6] En iyi sonuçları elde etmek için, saçını açmaya karar verdiğin anda bu rutine başla ve rengi açtıktan sonra da devam et.
  • Ayrıca profesyonel maskeler ve derinlemesine bakım yapan saç kremleri satın alabilirsin.[8]

  İpucu: Çoğu saç bakımı uzmanı, hasar görmüş saçları nemlendirme ve güçlendirme gücünden dolayı saç kremi yerine maske kullanmanı önerir.[7]

 3. 3
  Her gün yağ uygula. Hindistan cevizi, argan ve avokado gibi yağlar, boyalı, rengi açılmış ve yanmış saçları iyileştirmek için harikadır.[9] Maske yapacak vaktin yoksa saç uçlarından başlayıp köklerinde bitirerek bir miktar yağla masaj yap. Renk açmaya karar verdiğin anda yağı uygulamaya başla ve bunu rutinine dâhil et.
 4. 4
  Bu kadar.
  Reklam

İpuçları

 • Bunu profesyonel olarak yaptırmak için para biriktir, tecrübeli biri tarafından yapılırsa her zaman daha iyi görünür ve bazen iyi bir iş pahalı olabilir.
 • Saçını başka bir renge boyamak için açıyorsan bakım yapan bir saç boyası seç.
 • Yağ ve maskeler; açılacak, açılmış veya asla açılmayacak saçlar için bir nimettir.
 • Hindistan cevizi yağı, saç proteinlerine diğer yağların proteinlerinden daha etkili bağlanan proteinler içerir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Göğüsler Ameliyatsız Nasıl BüyütülürGöğüsler Ameliyatsız Nasıl Büyütülür?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Ütüyle Yapılmış Transfer Baskı Kumaştan Nasıl Çıkarılır?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Cilt Rengi Doğal Yollarla Nasıl AçılırCilt Rengi Doğal Yollarla Nasıl Açılır?
Yeni Delinmiş Kulakların Bakımı Nasıl YapılırYeni Delinmiş Kulakların Bakımı Nasıl Yapılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Arthur Sebastian
Ortak yazarlar :
Arthur Sebastian Hair Salon'un Sahibi
Bu makaledeki ortak yazarlar Arthur Sebastian. Arthur Sebastian, San Francisco’daki Arthur Sebastian Hair Salon’un Sahibi’dir. 20 yıldan fazla süredir saç stilisti olarak çalışmaktadır ve başarılı bir saç stilisti olmanın gerçek sırrının kuaförlüğe olan tutku ve sevgiden geldiğine inanmaktadır. Kozmetoloji Lisansı’nı 1998‘de almıştır.
Bu sayfaya 552 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam