SWF Dosyaları Nasıl Açılır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Windows İçinMac İçin

Bu wikiHow makalesi SWF dosyalarını bilgisayarında nasıl açabileceğini anlatıyor. SWF dosyaları genellikle web sitelerine Flash kullanarak gömülmüş video dosyalarıdır, ama bazı SWF dosyaları oyun da olabilir. Şu anda hiçbir bilgisayar ya da tarayıcı, dâhili SWF oynatıcıyla gelmediğinden SWF dosyalarını açmak için ek bir program indirmen gerekiyor.

1
Windows İçin

 1. 1
  SWF File Player'ın web sitesine git. http://www.swffileplayer.com/ adresini aç. Bu oynatıcı, SWF videolarını izlemene ve bazı SWF oyunlarını oynamana izin veriyor.
 2. 2
  Şimdi Download Now (İndir) düğmesine tıkla. Sayfanın sol tarafında duran bu yeşil düğme, seni dosya indirme sayfasına götürecek.
 3. 3
  Dosyanın indirilmesini bekle. Dosya indirme birkaç saniye içinde başlayacak ve birkaç dakika içinde tamamlanacaktır.
  • Dosya kendiliğinden inmezse Click here (Buraya Tıkla) bağlantısına tıklayarak inmeye zorlayabilirsin.
 4. 4
  SWF File Player’ı kur. Bilgisayarında, dosyaların indirildiği konumdaki SWF File Player kurulum simgesine tıkla, sonra ekranda gösterilen talimatlara uy. Bu adım tamamlanınca SWF File Player açılacaktır.
  • SWF File Player kendiliğinden açılmazsa açmak için File Player simgesine çift tıkla.
 5. 5
  Menüden File'a (Dosya) tıkla. Bu seçenek, SWF File Player penceresinin sol üst köşesinde yer alıyor. Şimdi karşına bir açılır liste gelecek.
 6. 6
  Ardından Open…’a (Aç) tıkla. Bunu, File açılır listesinin en üstünde bulabilirsin. Tıkladığında bir File Explorer penceresi açılacak.
 7. 7
  Dosya konumunu seç. SWF dosyasının durduğu klasöre tıkla. Gereken klasörü büyük olasılıkla File Explorer penceresinin sol tarafında bulacaksın.
 8. 8
  SWF dosyasını seç. Açmak istediğin dosyaya tıkla.
 9. 9
  Şimdi de Open’a (Aç) tıkla. Bunu File Explorer penceresinin sağ alt köşesinde bulabilirsin.
 10. 10
  Son olarak Play’e (Oynat) tıkla. Bu düğmeyi pencerenin en altında, SWF özelliklerinin bulunduğu pencerenin aşağısında göreceksin. Bunu yaptığında SWF dosyası oynatılacaktır. Eğer SWF dosyası bir oyuna aitse, bir web sayfasına gömülüymüş gibi oynayabileceksin.

2
Mac İçin

 1. 1
  Elmedia Player indirme sitesini aç. http://download.cnet.com/Elmedia-Player/3000-13632_4-75985205.html adresine git. Elmedia Player, aralarında SWF dosyalarının da bulunduğu çeşitli video türlerini oynatmana izin veren bir uygulama.
 2. 2
  Şimdi Download Now’a (İndir) tıkla. Bu, sayfanın en üstündeki yeşil düğme. Elmedia Player bilgisayarına indirilmeye başlayacaktır.
  • Dosya indirme kendiliğinden başlamazsa restart the download (dosya indirmeyi yeniden başlat) bağlantısına tıklayarak dosyayı inmeye zorlayabilirsin.
 3. 3
  Programı kur. Elmedia Player’ın DMG dosyasına çift tıkla, sonra ekranda gösterilen talimatları takip et. Elmedia Player’ı kurmadan önce, dosya indirmeyi onaylaman gerekebilir.
 4. 4
  Elmedia Player'ı aç. Spotlight düğmesine tıklayıp elmedia player yaz, sonra en üstteki sonuca tıkla.
 5. 5
  Menüden File’a (Dosya) tıkla. Bunu ekranın sol üst köşesinde bulabilirsin. Karşına bir açılır liste gelecek.
 6. 6
  Şimdi Open…’a (Aç) tıkla. Bu seçenek, File açılır listesinin üstlerinde yer alıyor. Bunu yaptığında bir Finder penceresi açılacak.
 7. 7
  SWF dosyanı seç. Finder penceresinin solundan SWF’nin bulunduğu klasörü seç, sonra SWF dosyasına tıkla.
 8. 8
  Son olarak Open’a (Aç) tıkla. Düğme, pencerenin sağ alt köşesinde yer alıyor. Bunu yapınca SWF dosyan Elmedia Player’da açılacak. Eğer SWF bir video dosyasıysa otomatikman oynamaya başlayacaktır.
  • Söz konusu SWF dosyası bir video dosyası değilse Mac’inde açamazsın.

İpuçları

 • Kişisel bilgisayarında Internet Explorer 11 kuruluysa bir SWF dosyasını Internet Explorer penceresine sürükleyip bırakarak açabilirsin. Internet Explorer bunu yaptığında SWF dosyalarını hâlâ çalıştırabilen tek tarayıcı.
 • Elmedia Player’ın site üzerinden kullanımı ücretsiz, Mac App Store sürümüyse 9,99 ABD doları.

Uyarılar

 • Akıllı telefonlar ya da tabletler gibi mobil platformlar genellikle Flash’ı desteklemez, yani bu aygıtlar SWF dosyalarını bilgisayar kadar düzgün biçimde oynatamaz.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Open SWF Files, Español: abrir archivos SWF, Italiano: Aprire File SWF, Português: Abrir Arquivos SWF, Français: ouvrir des fichiers SWF, 中文: 打开SWF文件, Deutsch: SWF Dateien öffnen, Русский: открыть SWF файл, Bahasa Indonesia: Membuka Berkas SWF, Nederlands: Een SWF openen, العربية: تشغيل ملفات الفلاش, हिन्दी: SWF फाइलों को खोलें, ไทย: เปิดไฟล์ SWF, 日本語: SWFファイルを開く, Tiếng Việt: Mở file SWF, 한국어: SWF 파일 여는 법

Bu sayfaya 3.839 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?