Bu wikiHow makalesi sana bir Windows veya Mac bilgisayarda katı hal sürücünün (SSD) sağlığını nasıl kontrol edeceğini öğretir. Windows'ta, üçüncü taraf bir uygulama kullanarak SSD'nin sağlığını kontrol edebilirsin, Mac'te de dâhilî disk izlencesini kullanabilirsin.

Yöntem 1 / 2:
Windows'ta

 1. 1
  Bir İnternet tarayıcısında https://crystalmark.info adresine git. Tercih ettiğin tarayıcıyı kullanarak, SSD'nin sağlığını kontrol etmek için kullanacağımız uygulamanın bulunduğu CrystalMark İnternet sitesine git.
 2. 2
  CrystalDiskInfo Standard Edition’a tıkla. Bu, "Quick Download"un (Hızlı İndirme) altındaki ilk seçenektir. Bu seni indirmenin otomatik olarak başlayacağı indirme sayfasına götürür. İndirme işlemi otomatik olarak başlamazsa sayfanın ortasındaki "CrystalDiskInfo7_5_2.exe" yazan mavi bağlantıya tıkla.
 3. 3
  Kurulum dosyasını aç. Kurulum sihirbazını başlatmak için, indirdiğin kurulum dosyasına çift tıkla. Dosyanın tam adı "CrystalDiskInfo7_5_2.exe"dir.
  • İndirilen dosyaların genellikle varsayılan olarak "İndirilenler" klasöründe bulunabilir.
  • Kurulum dosyasının istenirse bilgisayarında değişiklik yapmasına izin vermek için EVET’e tıkla.
 4. 4
  "I accept the agreement"ı (Sözleşmeyi Kabul Ediyorum) seç ve Next’e (İleri) tıkla. Dilersen lisans anlaşmasını oku, ardından "I accept the agreement"ın yanındaki radyo butonuna tıkla. Devam etmeye hazır olduğunda "Next"e tıkla.
 5. 5
  Next’e (İleri) tıkla. Bu, CrystalDiskInfo'yu metin kutusundaki varsayılan konuma yükler. Kurulum konumunu değiştirmek istersen Browse’a (Gözat) tıkla ve farklı bir konum seç.
 6. 6
  Next’e (İleri) tıkla. Bu, Başlat menüsünde bir klasör oluşturur. Başlat menüsündeki klasörünün adını değiştirmek için metin kutusundaki varsayılan adı değiştirebilirsin.
  • Başlat menüsüne bir klasör eklemek istemiyorsan "Don't create a Start Menu folder" "Başlat Menüsü klasörü oluşturma" onay kutusuna da tıklayabilirsin.
 7. 7
  "Create desktop shortcut"ı (Masaüstünde kısayol oluştur) işaretle veya işaretini kaldır ve Next’e (İleri) tıkla. Bu, masaüstünde bir kısayol oluşturur. Bir masaüstü kısayoluna sahip olmak istemiyorsan kutunun işaretini kaldır ve "Next"e tıkla.
 8. 8
  Install’a (Yükle) tıkla. Bu, kurulum sürecini başlatır. Kurulumun bir dakikadan az sürmesi gerekir.
 9. 9
  CrystalDiskInfo'yu başlat. CrystalDiskInfo kurulumunu yeni bitirdiysen "CrystalDiskInfo'yu Başlat" onay kutusunun işaretlendiğinden emin ol, ardından uygulamayı başlatmak için Finish’e (Bitti) tıkla. Aksi takdirde, masaüstündeki veya yüklediğin klasördeki uygulama kısayoluna çift tıklayabilirsin.
 10. 10
  Bir sürücü seç. Bilgisayarında takılı olan tüm disk sürücüleri uygulamanın en üstünde listelenir. Sağlığını kontrol etmek istediğin SSD'ye tıkla ve "Health Status" (Sağlık Durumu) altındaki derecelendirmeyi incele. İyi bir derecelendirmede "Good" (İyi) yazar ve yanında bir sağlık yüzdesi olur; %100 mümkün olan en iyi derecelendirmedir.
  • Sağlık durumunda "Caution" (Dikkat) yazıyorsa SSD’nde bozuk sektörler olabilir ki bu sürücünün eski olduğunu ve arızalı olabileceğini gösterir.
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Mac'te

 1. 1
  Yeni bir Finder
  Image titled Macfinder2.png
  penceresi aç.
  Bu, Mac'inin dock'unun sol alt tarafındaki mavi-beyaz gülen yüz simgesidir. Bu, Mac'ini keşfetmene olanak tanıyan yeni bir Finder penceresi açar.
 2. 2
  Uygulamalar’a tıkla. Bu, Finder penceresinin sol tarafındaki sütunundadır.
 3. 3
  İzlenceler klasörüne çift tıkla. Bu, üzerinde bir tornavida ve anahtar resmi bulunan, sayfanın en altına yakın bir yerde yer alan mavi klasördür.
 4. 4
  Disk İzlencesi’ne çift tıkla. Bu, üzerinde stetoskoplu bir sabit disk simgesi olan uygulamadır. Bu, Mac'ine taktığın disk sürücüleriyle ilgili bilgileri görüntüler.
 5. 5
  SSD sürücünü seç. Taktığın tüm disk sürücüleri soldaki kenar çubuğunda listelenir. Seçmek için bir sürücüye tıkla.
 6. 6
  İlk Yardım’a tıkla. Bu, ekranın üst kısmında yer alan steteskop simgeli sekmedir. Sürücüde İlk Yardımı çalıştırmak isteyip istemediğini soran bir açılır pencere çıkar.
 7. 7
  Çalıştır’a tıkla. Bu, açılır pencerenin sağ alt köşesindedir.
 8. 8
  Devam Et’e tıkla. Önyükleme diskinde İlk Yardım’ı çalıştırıyorsan önyükleme birimi geçici olarak dondurulur ve diğer uygulamalar işlem tamamlanana kadar yanıt vermez.
 9. 9
  Ayrıntıları Göster’e tıkla. Bu, disk sürücüsünde bulunan tüm sorunların bir raporunu gösterir. Kırmızı yazılı mesajlar, disk sürücüsünde bir sorun bulunduğunu gösterir. Son mesaj, SSD'nin onarılması gerekip gerekmediğini sana söyler.
 10. 10
  Bitti’ye tıkla. Bu, İlk Yardım özet penceresinin sağ alt köşesindeki mavi butondur. Bu, Disk İzlencesi uygulamasındaki İlk Yardım açılır penceresini kapatır.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Google Güvenli Arama Nasıl KapatılırGoogle Güvenli Arama Nasıl Kapatılır?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Twitter'da Takipçi Nasıl SilinirTwitter'da Takipçi Nasıl Silinir?
Ağ Yazıcısı Nasıl KurulurAğ Yazıcısı Nasıl Kurulur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Samsung Galaxy Cihazlarda Ekran Yansıtma Nasıl EtkinleştirilirSamsung Galaxy Cihazlarda Ekran Yansıtma Nasıl Etkinleştirilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Travis Boylls
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Travis Boylls. Travis Boylls, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Travis teknoloji makaleleri yazma, müşteri hizmetleri yazılımı sağlama ve grafik tasarım konularında deneyime sahiptir. Windows, macOS, Android, iOS ve Linux platformlarında uzmandır. Pikes Peak Toplum Fakültesi’nde grafik tasarım eğitimi almıştır. Bu makale 1.015 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.015 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam