SQL Server veri tabanları kısmen oluşturması ve koruması kolay olması sayesinde en çok kullanılan veri tabanlarındandır. SQL Server Management gibi ücretsiz bir grafiksel kullanıcı arayüzü (GUI) programı sayesinde komut satırıyla uğraşmana gerek kalmaz. Birkaç dakika için bir veri tabanı oluşturup bilgilerini girmeye başlamak için Adım 1’e bak.

Adımlar

 1. 1
  SQL Server Management Studio yazılımını kur. Bu yazılım Microsoft tarafından ücretsiz dağıtılır ve komut satırını kullanmak zorunda kalmadan, grafiksel bir arayüz aracılığıyla SQL sunucuna bağlanıp sunucunu yönetmeni sağlar.
  • Uzak bir SQL sunucusu örneğine bağlanmak için buna veya benzer bir yazılıma ihtiyacın olur.
  • Mac kullanıcıları DbVisualizer or SQuirrel SQL gibi açık kaynaklı programları kullanabilirler. Arayüzler farklı olur; ama prensipte hepsi aynıdır.[1]
 2. 2
  SQL Server Management Studio’yu başlat. Programı ilk başlattığında hangi sunucuya bağlanmak istediğin sorulur. Çalışan bir sunucun varsa ve bağlantı için gereken yetkilere sahipsen sunucu adresini ve kimlik doğrulama bilgilerini girebilirsin. Yerel bir veri tabanı oluşturmak istiyorsan Database Name’e (Veri Tabanı Adı) . yaz ve kimlik doğrulama türünü "Windows Authentication" (Windows Kimlik Doğrulama) olarak ayarla.
  • Devam etmek için Connect’e (Bağlan) tıkla.
 3. 3
  Databases (Veri Tabanları) klasörünü bul. Yerel veya uzak sunucuya bağlandıktan sonra Object Explorer (Nesne Gezgini) ekranın sol tarafında açılır. Object Explorer ağacının en üstünde, bağlı olduğun sunucu bulunur. Genişletişmiş değilse yanındaki "+" simgesine tıkla. Databases klasörünü bul.[2]
 4. 4
  Yeni bir veri tabanı oluştur. Databases (Veri Tabanları) klasörüne sağ tıkla ve "New Database…"e (Yeni Veri Tabanı) tıkla. Veri tabanına, onu tanımana yardımcı olacak bir isim ver. Çoğu kullanıcı ayarların kalanını öylece bırakabilir.[3]
  • Veri tabanı adını yazarken Data (veri) ve Log (günlük) adında, fazladan iki dosyanın otomatik olarak oluştuğunu fark edersin. Veri dosyası veri tabanındaki tüm verileri tutarken günlük dosyası veri tabanında yapılan değişikliklerin kaydını tutar.
  • Veri tabanını oluşturmak için OK’e (TAMAM) tıkla. Yeni veri tabanını genişletilmiş olan Veri Tabanları klasöründe görürsün. Silindir şeklinde bir simgesi olur.
 5. 5
  Bir tablo oluştur. Bir veri tabanı yalnızca o veri için bir yapı oluşturduğun zaman veri saklayabilir. Tablo, veri tabanına girdiğin verileri tutar; devam edebilmek için tablo oluşturman gerekir. Databases (Veri Tabanları) klasöründeki yeni veri tabanlarını genişlet ve Tables (Tablolar) klasörüne tıklayıp "New Table"ı (Yeni Tablo) seç.
  • Windows, ekranın geri kalanını açar; burada yeni tablonu yönetirsin.
 6. 6
  Primary Key’i (Birincil Anahtar) oluştur. Primary Key’i tablonun ilk sütunu olarak oluşturman şiddetle tavsiye edilir. Bu bir kimlik numarası veya bir kayıt numarası görevi görür ve bu girdileri daha sonra kolayca geri çağırmanı sağlar. Oluşturmak için Column Name (Sütun Adı) alanına ID (kimlik), Data Type (Veri Türü) alanına int yaz ve "Allow Nulls"ın (Boş Girdilere İzin Ver) işaret imini kaldır. Bu sütunu Primary Key olarak atamak için araç çubuğundaki Key (anahtar) simgesine tıkla.
  • Boş girdilere izin vermek istemezsin; çünkü girdinin her zaman en azından "1" olmasını istersin. Boş girdilere izin verirsen ilk girdin "0" olur.
  • Column Properties (Sütun Özellikleri) penceresinde, Identity Specification (Kimlik Belirleme) seçeneğini bulana kadar aşağı kaydır. Seçeneği bulunca onu genişlet ve "(ls Identity)" (Kimlik) değerini "Yes" (Evet) yap. Bu, ID sütununun değerini her girdi için otomatik olarak artırır; her bir girdiyi etkili ve otomatik bir şekilde numaralandırır.
 7. 7
  Tabloların nasıl yapılandırıldığını anla. Tablolar alanlardan veya sütunlardan oluşur. Her bir sütun, bir veri tabanı girdisinin bir yönünü yansıtır. Örneğin; çalışanların veri tabanını oluştururken "Ad", "Soyad", "Adres" ve "TelefonNumarası" gibi sütunların olabilir.
 8. 8
  Kalan sütunları oluştur. Primary Key (Birincil Anahtar) alanlarını doldurduktan sonra onun altında yeni alanların belirdiğini fark edersin. Bunlar yeni sütununa girmeni sağlar. Bu alanları uygun gördüğün şekilde doldur ve sütuna girilecek bilgi için doğru veri tipini seçtiğinden emin ol:
  • nchar(#) – Bu; ad ve adres gibi metinler için kullanman gereken veri tipidir. Parantez içindeki sayı, bu alan için izin verilen maksimum karakter sayısıdır. Bir sınır ayarlayarak veri tabanı boyutunun kontrolden çıkmamasını sağlarsın. Telefon numaraları bu biçimde saklanmalıdır; çünkü onların üzerinde matematiksel işlemler yapmazsın.
  • int – Bu, tam sayılar içindir ve genelde ID alanında kullanılır.
  • decimal(x,y) – Bu, sayıları ondalık biçimde saklar ve parantez içindeki sayılar, sırasıyla toplam hane sayısını ve ondalık sayıdan sonra gelen sayıları gösterir. Örneğin decimal(6,2), sayıları 0000.00 biçiminde saklar.
 9. 9
  Tablonu kaydet. Sütunlarını oluşturduktan sonra, bilgileri girmeden önce tabloyu kaydetmen gerekir. Araç çubuğundaki Kaydet simgesine tıkla ve tablo için bir isim gir. Tablonu onu tanımana yardımcı olacak şekilde adlandırman önerilir; özellikle de birden fazla tablosu olan büyük veri tabanları için.
 10. 10
  Tablona veri ekle. Tablonu kaydettikten sonra ona veri eklemeye başlayabilirsin. Object Explorer (Nesne Gezgini) penceresinde Tables (Tablolar) klasörünü genişlet. Yeni tablon listede yoksa Tables klasörüne sağ tıkla ve Refresh’i (Yenile) seç. Tabloya sağ tıkla ve "Edit Top 200 Rows"u (İlk 200 Satırı Düzenle) seç.[4]
  • Ortadaki ekran, veri girmeye başlaman için alanları görüntüler. ID alanı otomatik olarak doldurulur; yani onu görmezden gelebilirsin. Kalan alanlara bilgileri gir. Bir sonraki satıra tıkladığında ilk satırdaki ID alanının otomatik olarak dolduğunu görürsün.
  • İhtiyacın olan tüm bilgileri girene kadar bu işleme devam et.
 11. 11
  Verileri kaydetmek için tabloyu yürüt. Verileri girmen bittiyse tabloya kaydetmek için araç çubuğundaki Execute SQL (SQL’i Yürüt) butonuna tıkla. SQL sunucusu arka planda çalışır ve tüm veriyi oluşturduğun sütunlara işler. Buton kırmızı bir uyarı noktasına benzer. SQL’i yürütmek için Ctrl+R tuşlarına da basabilirsin.
  • Herhangi bir hata olursa hangi alanların yanlış biçimde doldurulduğu tablo yürütülmeden önce sana gösterilir.
 12. 12
  Verilerini sorgula. Bu noktada veri tabanın oluşturulmuştur. Her bir veri tabanında ihtiyaç duyduğun kadar tablo oluşturabilirsin (bir sınır vardır; ama işletme seviyesindeki veri tabanlarıyla çalışmadıkları sürece çoğu kullanıcının bundan endişe etmesine gerek olmaz). Artık, verilerini rapor veya diğer yönetimsel amaçlar için sorgulayabilirsin.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Google Güvenli Arama Nasıl KapatılırGoogle Güvenli Arama Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Ağ Yazıcısı Nasıl KurulurAğ Yazıcısı Nasıl Kurulur?
Twitter'da Takipçi Nasıl SilinirTwitter'da Takipçi Nasıl Silinir?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Samsung Galaxy Cihazlarda Ekran Yansıtma Nasıl EtkinleştirilirSamsung Galaxy Cihazlarda Ekran Yansıtma Nasıl Etkinleştirilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 17 kişi çalıştı. Bu makale 1.910 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.910 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam