Sızan bir duş başlığı maliyetli ve can sıkıcı olabilir. Seninki sızdırıyorsa bunun birçok nedeni olabilir. Ancak bu, bir tesisatçı araman gerektiği anlamına gelmez. Çözüm düşündüğünden daha kolay olabilir. Basit bir çözüm için büyük paralar vermeden önce bu yardımcı ipuçlarıyla sızan bir duş başlığını nasıl düzelteceğini öğren.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Tıkanan Duş Başlığı Deliklerini Açmak

 1. 1
  Duş başlığına giden su kaynağını kapat. İlk başta, sadece başlığı değiştiriyorsan veya kontrol ediyorsan vanadan duşu kapatabilirsin. Duş başlığındaki sızdırma, zamanla deliklerde biriken kireç ve diğer mineral birikintilerinden kaynaklanan tıkalı deliklerden kaynaklanabilir.[1] Duş başlığının sızdırmasına neyin sebep olabileceğinden emin değilsen buradan başla. Bu, tüm duş armatürünü sökmeni gerektirmeyen basit ve ucuz bir çözümdür. Başlamadan önce su kaynağını kapat.
  • Bunu iki şekilde yapabilirsin: Banyoya giden kapatma vanasını bulup kapat veya ana su hattını kapat.[2]
  • Evin tamamına giden su beslemesini kesmek yerine evinin doğrudan banyoya giden su kaynağını kapatmak muhtemelen daha kolay olacaktır.
  • Tüm evlerde banyo için bir kapatma vanası bulunmamakla birlikte, eğer varsa genellikle duşun yakınında veya bodrumda bir yerde bulunabilir.
 2. 2
  Duş başlığı ön plakasını veya tüm duş başlığını çıkar. Kireç ve mineral birikintisine sahip duş başlığının parçalarını sıvıya koyman ve fırçalaman gerekeceğinden, onu duş başlığındaki diğer kısımlardan çıkarman gerekecek.
  • Yapabiliyorsan sadece ön plakayı sök. Yapamıyorsan tüm duş başlığını armatürden çıkar. Bunu nasıl yapacağın, duş başlığının markasına ve modeline bağlıdır.
  • Tipik bir sökme işleminde, sökmek için duş başlığı ön plakasını veya duş başlığını çevreleyen vidaları ara. Vidalar söküldükten sonra çıkarmak için saat yönünün tersine çevir veya ön plakayı ya da duş başlığını çek.
 3. 3
  Ön plakayı veya duş başlığını 8 saat boyunca beyaz sirke içinde beklet. Ön plakayı veya duş başlığını alacak kadar büyük bir kap satın al veya edin. Senin ve/veya ailenin kullanabileceği birden fazla banyon varsa, yeterince büyükse banyo lavabosunu kullanabilirsin.
  • Kabını veya lavaboyu iri taneli tuzlu beyaz sirkeyle doldur. Kullandığın sirke miktarı, ön plakayı veya duş başlığını tamamen kaplayacak kadar olmalıdır.
  • 8 saatlik bir zamanlayıcı ayarla veya sirkeye ön plakayı veya duş başlığını koyduğun andan itibaren 8 saat tut. Sirkede beklerken sirke, birikintileri ve kalıntıları çözmek için çalışacaktır.
 4. 4
  Kalan birikintileri elle çıkar. 8 saat sonra kireç ve diğer mineral birikintileri çözülmüş olur. Şimdi onları çıkarman gerekecek. Önce duş başlığı deliklerine sığacak kadar küçük bir kürdan veya çivi bul. Kalıntıları gidermek için kürdan veya çiviyi ön yüzdeki her bir deliğe sok. Ardından ön plakayı sert bir plastik fırça ile temizle.
  • Kalıntıları nazikçe temizlemek için bir hava kompresörü de kullanabilirsin.
 5. 5
  Sızıntı yapan duş başlığının tamir edilip edilmediğini kontrol et. Duş başlığı deliklerinin açılmasının duş başlığındaki sızıntıyı çözüp çözmediğini belirlemek için ön plakayı veya duş başlığını tekrar yerine tak. Duş başlığına giden su kaynağını tekrar aç ve musluğun kapalı olduğundan emin ol. Artık bir sızıntı fark etmezsen sorununu çözdün demektir. Duş başlığın hâlâ sızdırıyorsa sızıntı için başka bir olası neden düşün.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Aşınmış Bir Lastik Rondelayı Değiştirmek

 1. 1
  Duşuna giden su kaynağını kapat. Sızdıran bir duş başlığı, aşınmış bir lastik rondeladan da kaynaklanabilir. Zamanla rondela veya "conta" çatlamaya başlar. Bu çatlaklardan su sızarak duş başlığının sızdırmasına neden olur. Bu rondelanın değiştirilmesi sorunu çözecektir. Duşunun yanında veya varsa bodrum katında bulabileceğin banyona giden su kaynağını kapat.
  • Contaların bakımı yağ uygulanarak yapılmalıdır.
  • Duş musluğun bir basınçlı musluksa yani soğuk ve sıcak suyu ayrı ayrı kontrol etmek için iki musluk kolu varsa sızıntının soğuk su vanasından mı sıcak su vanasından mı geldiğini belirlemek için duş başlığından sızan suya dokunman gerekir.[3] Bu, hangi musluk üzerinde çalışman gerektiğini sana gösterir.
 2. 2
  Hangi lastik rondelanın değiştirilmesi gerektiğini belirle. Duş başlığındaki veya duş musluğundaki lastik rondelayı değiştirebilirsin. Sahip olduğun duş musluğunun türü, hangi lastik rondelanın değiştirilmesi gerektiğini belirlemene yardımcı olacaktır. İki kollu musluk olarak da adlandırılan bir basınçlı musluğun varsa muhtemelen musluğun içindeki lastik rondelayı değiştirmen gerekecektir. Tek kollu bir musluğun varsa o zaman değiştirilmesi gereken büyük olasılıkla duş başlığının içinde bulunan lastik rondeladır.
 3. 3
  Duş başlığındaki lastik rondelayı değiştir. Duş başlığındaki lastik rondelayı değiştirmek için işe duş başlığını ayırarak başla. Farklı marka duş başlıkları farklı şekilde yapılır ama duş koluna takılı bir bilezik somunu olmalıdır. Bilezik somunu normal bir metal somuna benzer ancak uzundur. Bir boynu, yani bir yakası vardır, tipik olarak çapının yaklaşık 1,5 katıdır.[4]
  • Armatürü bir bezle koru ve duş başlığını duş kolundan ayırmak için bir anahtar kullanarak bu bilezik somunu gevşet. Çıkarıldıktan sonra, lastik rondelayı bulmak için duş başlığının döner topunun altına bak.
  • Döner top, doğrudan duş başlığına takılan ve duş başlığının hareket etmesini sağlayan metal bir armatürdür. Ucunda metal bilye bulunan büyük bir somunu andıran metal bir somun ara. Duş başlığını döndürdüğün gibi döndürebiliyorsan döner topu buldun demektir.
  • Lastik rondelayı bulduğunda çıkar, ardından benzer boyut ve stilde yeni bir lastik rondela ile değiştir. Yeni rondelanın düzgün çalıştığından emin olmak için, eski rondelayla hemen hemen aynı görünüp görünmediğine bak. Zamanla sızıntıya neden olabileceğinden aynı kalınlıkta bir rondela edinmeye dikkat et.
 4. 4
  Musluğundaki lastik rondelayı değiştir. Sorunlu musluk kolunu çevirerek sök. (Sızan suyun sıcaklığı sıcak veya soğuk musluk kolu üzerinde çalışman gerektiğini sana göstermelidir.)
  • Musluğunun tarzına bağlı olarak bu vida açıkça görülebilir veya bir kapağın arkasına gizlenmiş olabilir. Musluğun daha eski bir modelse musluğunun önünde veya yanında görünen vida ara. Daha yeniyse vidayı ortaya çıkarmak adına kapağı kaldırmak için küçük bir çakı kullan.
  • Vida çıkarıldıktan sonra, kolu musluk gövdesinden çıkarmak için sertçe çek. Elinle yapamıyorsan bunu yapmak için bir musluk kerpetenine ihtiyacın olabilir. Kol kapandığında, musluk gövdesini örten kenar ve manşonu çıkar. Ardından musluk gövdesini gevşetmek için derin bir soket kullan. Musluk gövdesi altıgen bir somun ile yerinde tutulur, bu nedenle altıgen somunu sökmek için derin soketi kullanman gerekir. Altıgen somun, altı kenarlı bir somundur. Bunun için özel olarak duş vanası lokma anahtarları yapılır.
  • Artık lastik rondelayı değiştirebilirsin. Musluk rondela kiti satın aldıysan milin ucundaki düz rondelayı ve contaları da değiştirebilirsin.
 5. 5
  Duş parçalarını yeniden monte et ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol et. Duş başlığındaki lastik rondelayı değiştirdiysen duş başlığını tekrar duş koluna bağla ve sızıntının giderilip giderilmediğini onaylamak için su kaynağını tekrar aç. Duş başlığını iyice vidaladığından ve aşırı sıkmadığından emin ol.
  • Duş musluğundaki lastik rondelayı değiştirdiysen musluk gövdesinden başlayarak duş musluğunu tekrar yerine takmaya başla. Sapın gideceği dişlere biraz gres yağı sür, ardından gövdeyi tekrar vidala. Kolu yerine tak ama sızıntı yapan duş başlığının tamir edildiğini doğrulayana kadar vidalama; bunu su kaynağını tekrar açarak test edebilirsin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Çalışmayan Bir Ayrıştırma Vanasını Temizlemek veya Değiştirmek

 1. 1
  Banyona giden su kaynağını kapat. Ayrıştırma vanası, suyun küvet musluğundan duş başlığına geçmesini sağlar. Zamanla, bu vana tortu birikmesi nedeniyle zayıflayabilir ve tıkanabilir. Arızalı bir ayrıştırma vanası, küvet musluğundan su akması gerektiğinde bile sızıntı yapacaktır. Bir ayrıştırma vanasını temizleyerek tamir edebilirsin ancak genellikle değiştirmek daha iyidir. Banyoya giden su kaynağını ya vanadan ya da evinin ana beslemesinden kapatarak başla.
 2. 2
  Ayrıştırma vanasını ortaya çıkarmak için musluk kolunu sök ve çıkar. Ya zaten açıkta olması gereken ya da bir kapağın altına gizlenmiş olabilecek musluğunun sapındaki vidayı bul. Küçük bir çakı kullanarak kapağı çıkarabilirsin.
 3. 3
  Ayrıştırma vanasını çıkar. Ayrıştırma vanasını çıkarmak için vana tertibatını, vidasını sökerek musluk gövdesi üzerindeki altıgen somundan ayırmanı gerekir. Vanayı sökmekte güçlük çekiyorsan kireç birikimini dağıtmak için bileşenlerin etrafına kısa bir süre sirkeyle ıslatılmış bir bez sar. WD-40 da birikintilerin giderilmesine yardımcı olabilir.
 4. 4
  Ayrıştırma vanasını temizle veya değiştir. Ayrıştırma vanası çıkınca artık onu küçük sert bir tel fırça ve beyaz sirke kullanarak temizleyebilirsin. Tüm tortu birikimini temizledikten sonra, valfi aşınma ve yıpranma açısından kontrol et. Hiç görmüyorsan vanayı kurumaya bırak. Ayrıştırma vanası boyunca çatlaklar görürsen vana tertibatını değiştir.
 5. 5
  Musluk kolunu yeniden monte et ve sızıntı yapan duş başlığının tamir olup olmadığını belirle. Musluk kolunu yeniden monte etmek için önceki adımları tersine çevir. Tekrar vidalamadan önce, sızıntı yapan duş başlığının artık düzelip düzelmediğini görmek için su kaynağını aç.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Arızalı Bir Kartuş Vanasını Değiştirmek

 1. 1
  Duşuna giden su kaynağını kapat. Tek kollu bir duş musluğunda, sızdıran duş başlığının nedeni arızalı bir kartuş vanası olabilir. Sızıntı sorununu gidermeye yönelik daha az müdahaleci çözümler işe yaramadıysa musluğun kartuş vanasını değiştirmen gerekebilir.[5] Başlamadan önce, ya doğrudan banyona su sağlayan vanayı kapatarak ya da evindeki ana su kaynağını kapatarak duşuna giden su kaynağını kapat.
 2. 2
  Musluk kolunu çıkar ve kartuş gövdesini ortaya çıkar. Tutacağın üzerindeki bir kapağın altında veya ortada bulunabilecek musluk tutacağı vidasını bul ve gevşet. Vida çıkarıldıktan sonra tutacağı çekebilirsin.
  • Tutacak sıkı yerleşmişse çıkarmak zor olabilir. Eğer öyleyse tutacağı bir saç kurutma makinesiyle ısıtmayı dene. Elinin altında bir saç kurutma makinen yoksa veya saç kurutma makinesi çalışmıyorsa bir tutacak kerpeteni satın almak için nalbura git.
  • Tutacak çıktıktan sonra, durdurma tüpünü çıkar, küçük bir tornavida veya tığ kullanarak kartuş tutma klipsini sök (iyice tut, fırlayabilir) ve ardından tutacak rondelasını çıkar. Daha sonra kartuş gövdesini görebilmen gerekir.
 3. 3
  Kartuşu çıkar ve değiştir. Kartuşu çıkarmak için kullanacağın yöntem üreticiye göre farklılık gösterir. Satın aldığın yeni kartuşla birlikte bir kartuş çıkarma kapağı bile olabilir. Tipik bir sökme işleminde, önce kartuş gövdesini kaplayan altıgen somunu sökmek istersin. Kartuş gövdesini aç ve ardından pense ile çıkar.
  • Pense işe yaramıyorsa bir kartuş kerpeteni kullanman gerekecektir. Kerpeteni kartuş gövdesi üzerine yerleştir ve yavaşça gevşetmek için çevir. Gevşediğinde, çıkarmak için pense kullan.
  • Yeni kartuşu yerine tak ve vidala. Yeni kartuş eskisiyle aynı olmalıdır.
 4. 4
  Musluk kolunu yeniden monte et ve sızıntı yapan duş başlığının tamir olup olmadığını kontrol et. Musluk kolunu sökmek için kullanılan adımları tersine çevir. Her şey yerine oturduğunda ama tutacak tam olarak vidalanmadan önce, duş başlığının artık sızdırmadığından emin olmak için duşa giden su beslemesini tekrar aç.
  Reklam

İpuçları

 • Etrafı batırmamak için su kaynağının tamamen kapalı olduğundan emin ol.
 • Parçaları sökmeye başlamadan önce duşunun veya küvetinin zeminini ört ve giderin üzerini kapat. Bu, duşunu veya küvetini hasardan koruyacak ve ayrıca gerekli duş parçalarını veya malzemelerini giderde kaybetmeni önleyecektir.
 • Duş başlığında veya duş musluğunda değiştirilecek parçaları satın alırken markan için uygun olanı satın aldığından emin ol.
Reklam

Uyarılar

 • Musluk kolunu aşırı sıkma. Bu, vanaya zarar verebilir.
 • Çizilmesini veya zarar görmesini önlemek için duş başlığını çıkarırken dikkatli çalış.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

Tıkanan Duş Başlığı Deliklerini Açmak

 • Tornavida
 • Duş başlığını ve/veya ön plakasını alacak kadar büyük bir kap
 • Beyaz sirke
 • Sert plastik fırça
 • Zamanlayıcı (isteğe bağlı)
 • Küçük çivi veya kürdan
 • Hava kompresörü

Aşınmış Bir Lastik Rondelayı Değiştirmek

 • Tornavida
 • İngiliz anahtarı
 • Küçük çakı
 • Bir örnek lastik rondelalar veya "conta"
 • Musluk rondelası kiti
 • Gres yağı

Arızalı Bir Ayrıştırma Vanasını Değiştirmek

 • Tornavida
 • İngiliz anahtarı
 • Küçük çakı
 • Küçük sert tel fırça
 • Beyaz sirke
 • Uygun bir ayrıştırma vanası

Bir Kartuş Vanasını Değiştirmek

 • Tornavida
 • İngiliz anahtarı
 • Küçük çakı
 • Pense
 • Kartuş kerpeteni
 • Uygun bir kartuş
 • Fön makinesi (isteğe bağlı)
 • Tutacak kerpeteni (isteğe bağlı)

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Barış Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırBarış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Kıyafetlerin Üzerindeki Alarm Nasıl ÇıkarılırKıyafetlerin Üzerindeki Alarm Nasıl Çıkarılır?
Kuşlardan Nasıl KurtulunurKuşlardan Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Referanslar

 1. James Schuelke. Profesyonel Tesisatçı. Uzmanla Görüşme. 1 October 2019.
 2. James Schuelke. Profesyonel Tesisatçı. Uzmanla Görüşme. 1 October 2019.
 3. http://www.hometips.com/repair-fix/how-to-repair-leaky-shower-faucet.html
 4. http://www.jwwinco.com/products/section11/din6331/
 5. http://www.familyhandyman.com/plumbing/faucet-repair/how-to-fix-a-dripping-shower/view-all
 6. Videolar Build.com tarafından sağlanmıştır.

Bu wikiHow makalesi hakkında

James Schuelke
Ortak yazarlar :
Profesyonel Tesisatçı
Bu makaledeki ortak yazarlar James Schuelke. James Schuelke, ikiz kardeşi David ile birlikte Los Angeles, Kaliforniya’da lisanslı bir tesisat, su kaçağı belirleme ve küf denetleme şirketi olan Twin Home Experts’in sahibidir. James 32 yıldan fazla sürelik bir ev hizmetleri ve iş yeri tesisat deneyimine sahiptir ve Twin Home Experts’i Phoenix, Arizona ve Kuzeybatı Pasifik’e genişletmiştir. Bu makale 4.740 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 4.740 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam