Ölçü kapları genellikle kilerdeki temel öğeler olarak kabul edilir. Özellikle, sıvıların hacmini ölçmek için kullanışlıdırlar. Neyse ki kendini ölçü kabı olmayan bir durumda bulursan ihtiyacın olan sıvı miktarını belirlemenin başka basit yolları da vardır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Boyut Karşılaştırmalarını Kullanarak Tahmin Etmek

 1. 1
  Bir nesneyi referans noktası olarak kullan. Bir ölçme gereçsiz kalırsan doğru miktar için referans olarak kafanda bazı görsel yardımcıların olması yararlı olabilir. İşte hatırlaman gereken bazı güzel şeyler:
  • Bir tatlı kaşığı parmağının ucu büyüklüğündedir
  • Bir çorba kaşığı bir buz küpü büyüklüğündedir
  • 1/4 fincan büyük bir yumurta büyüklüğündedir
  • 1/2 fincan bir tenis topu büyüklüğündedir
  • Dolu bir bardak yaklaşık olarak bir elma veya bir yumruk büyüklüğündedir[1]
 2. 2
  Sıvını içine dökmek için uygun bir kap seç. İdeal olarak, yuvarlak bir şekil oluşturmak için çanak gibi yapabileceğin için ellerini kullanırsın. Ancak bu, yapışkan sıvılar için uygun olmayabilir.[2] Görsel yardımcının tam olarak uyduğunu kolayca hayal edebileceğin şeffaf bir kap seçmeye çalış.
  • Örneğin, 1/4 bardak ölçüyorsan yumurtanın tam olarak sığabileceği uzun bir bardak kullanmak yararlı olabilir. Öte yandan, daha geniş bir bardak 1/2 veya dolu bir bardak için daha uygun olabilir.
 3. 3
  Kabını düz bir yüzeye koy ve kendini göz hizasına getir. Bu, dökülen miktarı net bir şekilde görmene yardımcı olacaktır. Sıvıyı yavaşça kabına dök.
  • Doğru miktara sahip olabileceğini düşündüğünde dur ve görsel yardımcının boyutuyla karşılaştır.
  • Gerekirse kaptaki miktar için ayarlamalar yap.
 4. 4
  Kaptaki sıvı miktarına bir göz at ve bunu ezberle. Bu, sana bir referans noktası sağladığı için gelecekteki tahminleri kolaylaştıracaktır.[3] Belirli ölçümler için aynı kapları kullanmaya devam etmek yararlıdır (örn. 1/4 bardak için yine uzun bardak).
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Mutfak Terazisi Kullanmak

 1. 1
  Doğru miktarda sıvıyı ölçmek için bir mutfak terazisi kullan. Genel olarak sıvını, varsayılan yoğunluk olarak su kullanarak sıradan bir mutfak terazisiyle tartmanda bir sakınca yoktur.[4]
  • Süt ve portakal suyu gibi çoğu sıvı, suya benzer bir yoğunluğa sahip olacaktır. Ancak, bazı sıvıların (bal veya şurup gibi) önemli ölçüde daha yoğun olabileceğini ve bu nedenle bu ölçümün bunlar için uygun olmayabileceğini unutma.
  • Daha fazla doğruluk sağlamak için bazı mutfak terazileri sana süt gibi farklı sıvılar seçme seçeneği sunar. Daha sonra terazi hacmi, seçilen sıvının yoğunluğuna göre hesaplar. Bu özelliğe sahip bir terazin varsa onun doğru sıvıyı ölçecek şekilde ayarlandığından emin ol.[5]
 2. 2
  Sıvının ağırlığını hesapla. Sıradan bir terazi kullanıyorsan sıvın için doğru ağırlığı hesaplaman gerekecektir. 1 mililitre suyun 1 gram ağırlıkta olduğunu hatırlamakta fayda var.[6]
  • Sıvını ölçerken bunu temel ölçütün olarak kullan. Örneğin yarım bardak suya ihtiyacın varsa bu, 120 g ağırlığında olmalıdır.
 3. 3
  İçerisindeki sıvını ölçmek için kullanacağın bir bardak veya kap seç. Kabını terazinin üzerine yerleştir ve terazinin merkez konumda olduğundan emin ol.
  • Henüz kabına sıvı ekleme. Kap ağırlığını ölçümlerden hariç tutmak için terazini ayarlaman gerekeceğinden bu aşamada kabının boş olması önemlidir.[7]
 4. 4
  Kabı ölçümlerde hariç tutmak için terazini ayarla. Terazinin üzerinde "dara" veya "sıfır" etiketli düğmeyi ara.
  • Buna basıldıktan sonra, kabının ağırlığı terazinde sıfır olarak görünmelidir. Bu, sıvının ölçümünün doğru olmasını sağlayacaktır.[8]
 5. 5
  Sıvını kabına dök. Ağırlığı not almak için duraklayarak bunu yavaşça yap. Terazin ihtiyacın olan ağırlığı veya hacmi gösterdiğinde dökmeyi bırak. Doğru miktarın üzerine çıkarsan fazlalığı lavaboya dök.
 6. 6
  Tarifin için ihtiyacın olan ek sıvıları ölç. Sıradan bir terazi kullanıyorsan ve sıvıları birbirine karıştırmayı planlıyorsan bunları aynı kapta ölçebilirsin. Kabı tartının üzerinde tut ve her iki sıvının miktarlarını bir araya getirerek ihtiyacın olan yeni miktarı hesapla. Doğru kombine miktara ulaşana kadar yeni sıvıyı kaba dök.
  • Farklı sıvıları ölçme seçeneği sunan bir mutfak terazisi kullanıyorsan ayarlarını değiştirmen ve yeni bir ölçüme başlaman gerekeceğini unutma.
  • Suyu ölçüyorsan ve sütü ölçmek istiyorsan örneğin su kabını bir kenara koy, tartındaki süt seçeneğini seç ve başka bir kapla yeni bir ölçüme başla.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Yemek Kaşığı ve Tatlı Kaşığı Kullanmak

 1. 1
  Kaç yemek kaşığı ihtiyacın olacağını hesapla. Bunu yapmanın kolay bir yolu, bir su bardağının 16 yemek kaşığına eşit geldiğini hatırlamaktır. Bu, kaç yemek kaşığına ihtiyacın olduğunu hesaplamak için basit bir ölçü olarak kullanılabilir.
  • Örneğin, yarım bardağa ihtiyacın varsa 8 yemek kaşığı sıvıya ihtiyacın olacaktır.[9]
 2. 2
  İhtiyacın olan sıvıyı ölçmek için bir çorba kaşığı kullan. Karmaşayı önlemek için sıvını bir kap üzerinde ölç. Kabın içine fazla dökülmesini önlemek için yavaş ve sabit bir şekilde dökerek çorba kaşığını sıvıyla doldur.
  • Kaba aktar ve ihtiyacın olan miktarı yemek kaşığı olarak ölçene kadar tekrarla.
 3. 3
  Hacmi ince hassasiyette ölçmek için bir tatlı kaşığı kullan. Bazı tarifler daha hassas ölçümler gerektirebilir. Bu durumda, gereken miktarı tam olarak elde etmek için tatlı kaşığı kullanabilirsin.
  • Bir tatlı kaşığı 4,7 ml'ye eşittir.
 4. 4
  Kaptaki sıvı miktarını ezberle. Bu, ölçümleri tahmin etme yeteneğini geliştirmene yardımcı olacaktır.
  • Cam veya plastik bir kap kullanıyorsan alternatif olarak, ölçüleri belirtmek için kabın dışında bir işaretleyici kullanmak isteyebilirsin.[10] Bu seni, gelecekte çorba kaşığı miktarlarını yeniden ölçmekten kurtaracaktır. Örneğin, çeyrek bardağı (4 yemek kaşığı) ölçtüğünde kaba “1/4” yazarsın.
  Reklam

İpuçları

 • Diğer ülkelerden alınan tariflerde, ölçüler de biraz farklılık gösterebilir. Örneğin Birleşik Krallık, Yeni Zelanda, Avustralya, Kanada ve Güney Afrika için standart bardak 250 ml'dir.[11]
 • Tarifin tamamı iki bardak un, yarım bardak şeker, bir bardak süt gibi su bardağı ölçüleriylerse bir bardak kullanabilirsin! Aynı miktarın kısımlarını veya çeşitli miktarlarını içeren tarifler için tüm malzemelerini ölçmek amacıyla bir su bardağı kullanabilirsin. Sadece daha büyük veya küçük bir son ürün riskine girmiş olursun.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Barış Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırBarış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Güvelerden Nasıl KurtulunurGüvelerden Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 1.162 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 1.162 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam