Bu wikiHow makalesi sana, dizüstü bilgisayarının üzerine sıvı döküldükten hemen sonra bilgisayarının zarar görmeye devam etmesinin önüne nasıl geçeceğini öğretir. Şunu unutma: Aşağıdaki bilgiler sıvı dökülmesini kendi başına en iyi şekilde nasıl halledeceğini anlatsa da dizüstü bilgisayarının bozulmadan kurtarılabileceğini garanti edebilecek bir yol yoktur. Aynı şekilde, profesyonel yardım almak çok daha iyi bir çözümdür.

Adımlar

 1. 1
  Dizüstü bilgisayarı kapat ve güç kaynağını hemen sök. Bunu yapabilmek için dizüstünün güç düğmesine basılı tut. Sıvı dizüstünün devrelerine çalışırken temas ederse dizüstün muhtemelen kısa devre yapar; bu yüzden zaman çok önemli.[1]
  • Dizüstünü güç kaynağından sökmek için şarj kablosunu dizüstüden çıkar. Genelde dizüstünün gövdesinin solunda veya sağında bulunur.
 2. 2
  Dizüstünü sıvı kalıntılarından temizle. Böylece hem dizüstünün daha fazla sıvıya maruz kalması önlenir hem de elektrik çarpması riski azalır.
 3. 3
  Dizüstünü ters çevir ve mümkünse bataryayı çıkar. Bunu normalde dizüstünü baş aşağı çevirip alttaki paneli kaydırıp bataryayı hafifçe çekerek yapabilirsin.
  • Bu adım bazı dizüstülerde alt kısım gövdenin kalanından ayrılmadan uygulanamaz; buna MacBook’lar da dâhil.
 4. 4
  Hârici tüm donanımların bağlantısını kes. Şu donanımlar gibi:
  • USB cihazları (flash sürücüler, kablosuz adaptörleri, şarj cihazları vs.)
  • Hafıza kartları
  • Kontrol birimleri (faren gibi)
  • Dizüstü şarj cihazı
 5. 5
  Düz bir zemine bir havlu yay. Dizüstün takip eden birkaç gün boyunca burada duracak; bu yüzden ılık, kuru ve ayak altı olmayan bir yer seçtiğinden emin ol.
 6. 6
  Dizüstünü olabildiğince geniş bir şekilde aç ve havlunun üstüne yüz üstü yatır. Dizüstün, esnekliğine bağlı olarak açıldığı zaman çadır şeklini de alabilir tamamen düz bir şekle de girebilir. Kuruma sürecini hızlandırmak için sıvıya doğru bakan bir fan yerleştirip sıvının daha hızlı buharlaşmasına yardım edebilirsin.
 7. 7
  Belirgin sıvı kalıntılarını kurula. Ekranın ön ve arka kısmı, dizüstünün gövdesi ve klavye gibi yerleri kurulayabilirsin.
  • Bunu yaparken dizüstünün hâlâ kısmen yüzüstü durduğundan emin ol ki fazla sıvı akmaya devam etsin.
 8. 8
  Bilgisayarının iç aksamına dokunmadan önce kendini toprakla. Kendini topraklayarak giysilerindeki veya bedenindeki statik elektriği atarsın. Statik elektrik devre sistemini kolayca mahvedebilir; bu yüzden RAM kartlarına veya sabit diske dokunmadan önce bu adımı uygulamak çok önemlidir.
 9. 9
  Çıkarabildiğin tüm donanımları çıkar. RAM’i, bilgisayarının sabit diskini veya diğer dâhili bileşenleri çıkarmayı bilmiyorsan veya rahatça çıkaramıyorsan kendin yapmak yerine dizüstünü profesyonel bir tamir servisine götürmeyi düşün.
  • Senin bilgisayarına has donanım değiştirme ve çıkarma rehberlerini genelde İnternet’te bulabilirsin. Bilgisayarının markasını ve model numarasını yazdıktan sonra "RAM sökme" (veya hangi bileşeni sökmek istiyorsan) yazıp ara.
  • MacBook’larda önce gövdenin alt kısmını bir arada tutan on vidanın onunu da sökmen gerekir.
 10. 10
  Islanmış olan dâhili bileşenleri hafifçe kurula. Bunu yapabilmek için bir mikrofiber beze (veya tüy bırakmayan bir beze) ihtiyacın olur.
  • Dizüstünün iç kısmında fazla su varsa önce bunu akıtmalısın.
  • Bunu yaparken oldukça nazik bir şekilde hareket et.
 11. 11
  Kuru kalıntıları sil. Sudan kaynaklanmayan lekeleri hafifçe silmek için tüy bırakmayan bir bez kullan veya toz, kum taneleri ve sıvı kaynaklı olmayan diğer tüm kalıntıları ortadan kaldırmak için basınçlı hava kullan.
 12. 12
  Dizüstünün kurumasına izin ver. En az bir günlüğüne öylece bırakabilirsin.[2]
  • Dizüstünü kuru, ılık bir yerde tutmayı düşün. Mesela nem alıcı cihaz kuruma süresini kısaltabilir.
  • Dizüstünün kuruma sürecini hızlandırmak için asla saç kurutma makinesi kullanma; çünkü saç kurutma makinesinin ısı yoğunluğu dizüstünün iç aksamına zarar verecek kadar fazladır.
 13. 13
  Parçalarını birleştirdikten sonra dizüstünü aç. Açılmazsa veya seste ya da görüntüde bir bozukluk fark edersen dizüstünü profesyonel bir tamir servisine götürmen gerekir.
 14. 14
  Gerekirse kalıntıları temizle. Dizüstün açılmış ve çalışıyor olsa bile yapışkan ya da yağlı maddelerle uğraşmak zorunda kalabilirsin. Bu kalıntıyı, etkilenen bölgeyi dizüstünü kuruturken yaptığın gibi nemli ve tüy bırakmayan bir bezle hafifçe silerek temizleyebilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Kuruduktan sonra çalışıyor olması dizüstünün düzeldiği anlamına gelmez. Verilerini kesinlikle yedeklemeli ve dizüstünü kapsamlı bir kontrole sokmalısın.
 • YouTube’da bozuk dizüstülerin nasıl söküldüğüne dair hem kapsamlı hem de ileri seviye rehberler bulunur.
 • Bazı firmaların garantilerinde sıvı dökülmesi maddesi bulunur. Dizüstünün gövdesini açmadan önce buna bir bak; çünkü kendi başına tamir etmeye çalışırsan dizüstün garanti kapsamından çıkar.
 • Mümkünse sökme işleminin tamamını videoya kaydet; böylece dizüstünü toplarken sorun yaşamazsın.
 • Bazı firmalar dizüstüler için klavye korumaları veya kaplamaları satar. Bu korumalar klavyenin girdilere tepki verme biçimini değiştirecek olsa da doğrudan sıvı dökülmelerinin dizüstü bilgisayarını etkilemesini önler.
 • Etrafında hep bir sıvı olacağından eminsen bir "sıvı dökülme" garantisi satın almayı düşün. Bu, dizüstünün satış fiyatını birkaç yüz lira artıracak olsa da yeni bir dizüstü almak zorunda kalmaktan çok daha ucuzdur.
 • Tuşların içindeki fazla sıvının buharlaşması için klavyeye birkaç saat boyunca bir fan tutmanın da yardımı dokunabilir.
Reklam

Uyarılar

 • Su ve elektrik bir araya gelmemeli! Dizüstünü bir güç kaynağına bağlamadan önce tüm fişlerin ve diğer elektrikli temas noktalarının tamamen kuru olduğundan emin ol.
 • Dizüstünü kurutma işleminin ortasındayken açma.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Havlu
 • Çeşitli küçük tornavidalar
 • Küçük parçaları ve vidaları koymak için plastik poşetler
 • Tüy bırakmayan bez

Bununla İlgili wikiHow'lar

Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Google Güvenli Arama Nasıl KapatılırGoogle Güvenli Arama Nasıl Kapatılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Başkasının WhatsApp Hesabına Nasıl ErişilirBaşkasının WhatsApp Hesabına Nasıl Erişilir?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

JL
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Jack Lloyd. Jack Lloyd wikiHow’da bir wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Yazı yazma ve teknolojiyle ilgili makaleleri düzenleme konusunda iki yıldan fazla deneyime sahiptir. Jack bir teknoloji meraklısı ve İngilizce öğretmenidir. Bu makale 22.268 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 22.268 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam