Bu wikiHow makalesi, sana sıvı hasarı görmüş bir iPhone’u nasıl kurutacağını veya tamir edeceğini öğretir. Bu yöntemlerin bir iPhone’un tekrar çalışma şansını artırdığı bilinse de, ıslanan bir telefonun onarımını garanti etmenin bir yolu yoktur.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Islanan Bir iPhone’u Kurtarmak

 1. 1
  Telefonunu sudan hemen çıkar. Telefonun suda ne kadar çok kalırsa kısa devre yapma şansı o kadar çok olur. Hızlı bir refleks, ölü bir telefon ile çalışan bir telefonu birbirinden ayırabilir.
 2. 2
  Telefonu kapat. Bunun için Güç düğmesine basılı tut, ardından, istendiği zaman ekranın en üstündeki butonu kaydır. iPhone’unu ne kadar erken kapatırsan düzelme şansı o kadar çok olur.
  • Ekran kapalı olsa da telefonunun açık olup olmadığından emin değilsen, Güç düğmesine basıp bırak ve ekranın açılıp açılmadığına bak. Eğer ekran açılırsa, telefonu kapatma işlemine devam et. Ekran açılmazsa bundan vazgeç.
 3. 3
  iPhone’a takılı olan tüm kılıfları çıkar. Eğer iPhone’unun bir kılıfı varsa bu, nemi içeride tutuyor olabilir; kılıfı çıkarmak telefonun hava almasını sağlar.
 4. 4
  iPhone’unun SIM kartını ve yuvasını çıkar. Bunun için, SIM yuvasını dışarı çıkarmak adına SIM yuvasına bir SIM çıkarma aracı veya bükülmemiş bir ataç sok. Yuvayı tamamen çıkar ki su dışarı çıkabilsin.
 5. 5
  Telefonu kurulamak için kuru, emici bir bez kullan. Fazla nemin hepsini emici bir bezle al. Şarj girişi, ses açma kısma düğmeleri, kulaklık girişi ve diğer açıklıklardaki nemi aldığından emin ol.
 6. 6
  Girişleri bir kürdan ve bir bez parçası ile kurula. Eski bir tişört gibi ince bir bez parçası al ve bir katmanı kürdanın ucuna sar. Bunu, şarj girişi ve kulaklık girişindeki fazla nemi almak için kullan.
 7. 7
  iPhone’u sıcak ve kuru bir yere koy. iPhone’unun içindeki sudan kurtulmanın en iyi yolu, onu sıcak bir yerde mümkün olduğu kadar uzun süre bırakıp kurumasına izin vermektir.
  • Birçok rehber, iPhone’unu bir torba pirincin içine koymanın suyu çekeceğini söyler. Bunun yanlış olduğu kanıtlandı. iPhone’unu kuruması için bırakmak, onu tamir etmenin en etkili yoludur.[1]
  • Hava ile kurutma işlemi, bataryayı iPhone’unundan çıkarabilirsen daha etkili olur.
 8. 8
  En az 48 saat bekle. Kurutma süreci, ne kadar çok beklersen o kadar başarılı olur. 48 saatten fazla bekleyebileceksen, 72 saat beklemek çok daha etkili olabilir.
 9. 9
  Sıvı hasarı göstergesini kontrol et. Her iPhone, onarım teknisyenlerine telefonun sıvı hasarı gördüğünü belirten küçük bir göstergeye sahiptir. Gösterge, aşırı suya maruz kaldığında kırmızıya dönen küçük bir plastik parçasıdır. Bu göstergeyi, telefonunun hasar görüp görmediğini anlamak için kendin kontrol edebilirsin. Girişin içini görebilmene yardımcı olması için bir el feneri kullan. Bu gösterge genelde ücretsiz onarım hizmeti alamayacağın anlamına gelir; bu durumda telefonu kendin onarmak isteyebilirsin.[2]
  • iPhone 5 ve daha yeni cihazlar – telefonun ekranının yan tarafındaki SIM yuvası girişinde kırmızı bir gösterge ara.
  • iPhone 4S – şarj girişi veya kulaklık girişinde kırmızı bir gösterge ara.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Sıvı Hasarı İçin Geçici Çözümler Bulmak

 1. 1
  iPhone’unu açar açmaz yedekle. iPhone’unu yedeklemen, iPhone’un birkaç gün sonra yeniden çalışmasa bile içindeki bilgilerin yeni bir cihaza yüklenebilmesini sağlar.
 2. 2
  Ana Ekran düğmen çalışmıyorsa AssistiveTouch’ı kullan. Sıvı hasarının yaygın görülen bir belirtisi, çalışmayan bir Ana Ekran düğmesidir; bu sorunu, ekranındaki fiziksel düğmeler için kısayollar oluşturan “AssistiveTouch” adlı erişilebilirlik seçeneği ile aşabilirsin.
  • AssistiveTouch, ayrıca ekranını kilitlemeni, telefonunun sesini açıp kısmanı ve ekran görüntüsü almanı sağlar.
 3. 3
  Ses çalmak için bir USB doku veya Bluetooth kulaklık kullan. Eğer sıvı hasarı iPhone’unun kulaklık çıkışını bozduysa, geleneksel kulaklıklar yerine alternatif bir ses çıkış cihazı kullanman gerekebilir.
  • iPhone’unun altında bulunan şarj çıkışı ile uyumlu bir USB doku bağlamayı dene. Otomatik olarak algılanmış olması gerekir.
  • Eğer telefonunun şarj çıkışı bu girişi algılamazsa, telefonunu şarj edemezsin.
 4. 4
  Güç düğmen çalışmıyorsa iPhone’unun şarjını dolu tut. Güç düğmen çalışmıyorsa iPhone’unu açıp kapatmak çok zor bir hal alır. Telefonunu kullanırken şarjı dolu ve açık halde kullanman gerekir.
  • iPhone’unun şarjı biter ve kapanırsa, güce bağladığında yeniden açılır.
  • ”Uyandırmak İçin Kaldır” özelliği aktif olan telefonlarda, iPhone’unu eline aldığında ekran açılır.
 5. 5
  Garanti hizmetinden yararlanıp yararlanamadığını kontrol et. Standart AppleCare sıvı hasarını her zaman karşılamaz; ancak telefonun yeterince yeniyse veya iyi bir temsilciye denk gelirsen telefonun için hizmet alabilirsin.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Gelişmiş Onarımları Uygulamak

 1. 1
  Telefonu kapat. Bunun için Güç düğmesine basılı tut, ardından, istendiğinde ekranın en üstündeki butonu kaydır.
 2. 2
  SIM kartı çıkar. iPhone’u parçalarına ayırmaya başlamadan önce SIM kart yuvasını ve SIM kartı çıkar.
 3. 3
  iPhone’unun altındaki vidaları sök. Vidaları sökmek için beş uçlu bir tornavidaya ihtiyacın olacak. Vidaları şarj girişinin sağ ve sol taraflarında bulabilirsin.
 4. 4
  Ön kapağı çıkarmak için bir vantuz kullan. Güçlü bir vantuz kullanmak, iPhone gövdesinin ön kısmını çıkarmanın en kolay yollarından biridir. Bu, kapağı kaldırmaya çalışırken çizikler oluşmasını engeller.
  • Ön tarafa bir vantuz yerleştir, kasanın arka tarafını da diğer elinle tut.
  • Vantuz yapıştığı zaman ön kapağı arka kısımdan ayır.
 5. 5
  Bataryayı sökmek için bir yıldız tornavida veya başka düz bir araç kullan. Şimdilik bataryayı yan tarafa koy.
 6. 6
  Kablo bağlantılarını sök. Lojik karta erişmeden önce çıkarılması gereken birkaç kablo bağlantısı bulunur. Bunlardan bazıları kaldırılarak çıkarılabilirken, bazıları yıldız tornavida gerektirebilir.
 7. 7
  Lojik kartı plastik kasadan çıkar. Lojik kartı tamamen ayırdığında, onu plastik kasasından çıkarabilirsin.
 8. 8
  Lojik kartı %97 izopropil alkole batır. Görünür tortular gevşeyene kadar ıslanmasını sağla.
 9. 9
  Görünür tortuları temizlemek için yumuşak bir fırça kullan. Tüm kontakları ve konektörleri temizlediğinden emin ol. Lojik kart üzerindeki yongaları ovala. Gerekirse temizleme işlemini tekrarla.
 10. 10
  Lojik kartın, onu tekrar takmadan önce tamamen kurumasına izin ver. Lojik kartın tamamen kuruduğundan emin ol. Eğer hala nemliyse, açmaya çalıştığında daha fazla hasara neden olabilirsin.
 11. 11
  LCD’yi izopropil alkolle sil. LCD ekranı silmek, sıvı tortularını ortadan kaldırabilir. Ekranı alkole batırmaktan kaçın; çünkü bu, ekrana kalıcı hasar verebilir.
 12. 12
  Bileşenlerinin kurumasını bekle. İzopropil alkolün tamamen kuruması biraz sürer, bu yüzden tüm bileşenleri tekrar iPhone’a takmadan önce en az dört saat dışarıda bırak.
 13. 13
  iPhone’unu tekrar monte et. Tüm konektörlerini tekrar yerleştirerek ve tüm vidaları da söktüğün sıranın tersine göre tekrar takarak iPhone'unu yeniden bir araya getir.
 14. 14
  iPhone’unu aç. iPhone’un kuru olduğundan eminsen, açmayı deneyebilirsin. Kusursuz bir temizleme işlemi uyguladıysan ve parçalar da fazla hasar görmemişse, telefon tekrar çalışabilir.[3]
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 4.026 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 4.026 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam