İleri derecede, iyileştirici bir sırt masajı bolca eğitim gerektirse de eğitim almadan bile birine rahatlatıcı, doku uyarıcı bir masaj yapabilirsin. Bazı temel masaj tekniklerini ve bunları nasıl uygulayacağını öğrenerek evde kaliteli masaj yapmaya başlayabilirsin. Belirtilmesi gereken en önemli bölümlerden biri mesleki eğitim almazsan tüm tekniklerinde hafif baskı uygulaman gerektiğidir.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Sırt Masajı İçin Ortamı Ayarlamak

 1. 1
  Rahat bir yer seç. Masaj masası kullanmak birinin sırtına en iyi şekilde erişmeni sağlar; masaj masası, omurganın hizalanması için bir yüz beşiğiyle tamamlanmıştır ve rahatlık için yapılmıştır. Ancak eğer sende yoksa birkaç seçeneğin var.
  • Eğer bir masaj masasına erişimin yoksa zemini, bir kanepeyi, bir yatağı veya hatta eğer yeterince dayanıklıysa bir mutfak masasını kullanmayı deneyebilirsin. Çoğunlukla masaj yapılan kişinin rahatlık sorunundan ve masajı yapan kişinin rahatsız edici şekillerde eğilmesini gerektiren yükseklik sorunlarından dolayı her bir seçeneğin onu daha az ideal hâle getiren dezavantajları vardır.
  • Eğer mevcut olan en iyi seçenek bir yataksa önerinin uygunsuz gibi anlaşılmamasına dikkat et. Kişiyle olan ilişkini göz önünde bulundur ve daha önceden masajın yatakta gerçekleşeceğini söyle.
 2. 2
  Yumuşak bir mat yerleştir. Bir masaj masasına erişimin yoksa ve sert yüzeyli seçeneklerden birini tercih ediyorsan o zaman yumuşak bir mat ser. Masaj yapılan kişiye düzgün rahatlık sağlamak için en az beş cm kalınlığında bir mat kullan.
 3. 3
  Masanın veya matın üzerine bir çarşaf ser. Kişi, masajı için kıyafetlerinin çoğunu veya hepsini çıkaracağı için matın veya masanın üzerindeki temiz bir çarşaf kişi için daha hijyenik ve daha rahat olacaktır. Ayrıca fazla yağı da tutacaktır.
 4. 4
  Odayı hazırla. Odanın sıcak değil de ılık olmasına dikkat et. Kişinin masaj yapmaya çalışacağın kaslarının gevşemesi için gereken ideal atmosfer budur.
  • Sakin bir müzik çal. New age, ambient müzik, sessiz klasik müzik veya hatta soundscape müzik kişinin tam anlamıyla gevşemesini sağlar. Canlı, hareketli müzik işe yaramaz. Sesi kısık tut.
  • Odada göz kamaştırıcı ışık olmaması için ışığı yeterince kıs.
  • Kokulu aromaterapi mumları yak. Bu, isteğe bağlıdır ve bazıları kokudan hoşlanırken diğerleri onlara karşı fazla hassas olduğu için mumları yakmadan önce kişiye sor.
 5. 5
  Kişinin kıyafetlerini rahatlık seviyesine kadar çıkarttır. Masaj, özellikle yağ veya losyon kullanıyorsan, masaj yapılan alanda giysi yoksa en iyi şekilde yapılır veya yaptırılır. Kişiden rahat olacağı kadar giysilerini çıkartmasını rica et.
  • Her zaman masaya örttüğüne ek bir havlu veya çarşaf bulundur. Böylece kişi uzanıp vücudunun masaj yapılmayan kısımlarını örtebilir. Bu, ortamı rahatlatır ve ısıtır, bu da gevşeticidir.
  • Mahremiyet sorunsa kişiye giysilerini çıkarttırıp üstünü ek havlu veya çarşafla örttürürken odadan dışarıya çık. Kapıyı çal ve odaya geri girmen için kişinin hazır olduğundan emin ol.
  • Kişi pantolon veya iç çamaşırını üstünde bıraktıysa masaj yağının kumaşı lekelememesini sağlamak için havlunun veya çarşafın kenarını bel bandının içine sıkıştırabilirsin.
 6. 6
  Kişiyi yüz üstü yatır. Düzgün bir masaj masan varsa bu kişinin yüzü yüz beşiğinde kalacak demektir.
  • Kişi rahat ediyorsa ayak bileklerinin altına bir yastık veya katlanmış havlu da koyabilirsin. Bu, kişinin belini destekler.
 7. 7
  Kişinin sırtını açığa çıkar. Kişi kıyafetlerini çıkarırken havluya sarınmış veya ek çarşafı yukarıya kadar çekmişse kişinin sırtını açığa çıkarmak için kumaşı katla.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Sırt Masajı Yapmak

 1. 1
  Kişiye başlamak üzere olduğunu söyle. Yaptığın herhangi bir şey acı verirse veya rahatsız ederse sana söylemesini söyle. Rahat hissetmesinin bir tarafı da sana güvenmesidir. Bu anlar şaka veya müstehcen yorumlar yapma zamanı değildir.
  • Belirli aralıklarla kişiye yavaş, derin nefes almasını hatırlat. Bu, gevşemeyi sağlar.
  Will Fuller

  Will Fuller

  Sertifikalı Masaj Terapisti
  Will Fuller, San Francisco, Kaliforniya’da çalışan Sertifikalı bir Masaj Terapisti ve Sağlıklı Yaşam Eğitmeni’dir. Will, San Francisco’ daki Kaliforniya Üniversitesi’nin (UCSF) Spor ve Eğlence Merkezi’nde çalışmış, İngiltere, Kenya, Kuveyt’te spor eğitimi vermiştir ve şu anda Chiro-Medical Group ile çalışmaktadır. Dr. Meir Schneider tarafından kurulan bir program altında fizik tedavi eğitimi almıştır. South Hampton Üniversitesi’nden Spor Bilimleri alanında lisans derecesine ve Beden Eğitimi alanında Eğitim Yüksek Lisans Sertifikası’na sahiptir.
  Will Fuller
  Will Fuller
  Sertifikalı Masaj Terapisti

  Acıyı ve gerginliği normalde nerede hissettiğini sor. Acının nerede olduğunu, herhangi bir teşhis koyulup koyulmadığını ve fizik tedaviye gidip gitmediğini veya bir masörle görüşüp görüşmediğini sor. Acısını hafifletmeye yardımcı olmak ve daha da kötüleştirmemek için başlamadan önce kişinin durumuna iyice hâkim olman gerekir.

 2. 2
  Avucunun içine masaj yağı dök. Bir çay kaşığı kadarla başla, bu yaklaşık olarak 1 TL büyüklüğündedir. Kişiye uygulamadan önce onu ellerinin arasında ovuşturarak ısıt.
  • Kullanılabilecek iyi yağlar organik Hindistan cevizi yağı, üzüm çekirdeği yağı, jojoba yağı veya badem yağıdır. Piyasada deneyebileceğin çok sayıda pahalı kokulu ve özel masaj yağları da vardır.
 3. 3
  Yağı bölgeye yay. Isıtılmış yağı kişinin sırtına yaymanın temel tekniğine efloraj denir, bu “hafif sürtünme” demektir.[1] Uzun, düz hareketlerle kayma hareketleri uygula.[2]
  • Ellerinin tamamını kullan ve kişinin sırtının dibinden başlayıp yukarıya doğru ilerle. Baskı uygularken hep yukarıya kalbe doğru ilerle (kan akışının yönünde) ve sonra ellerini sırtın dışından hafifçe aşağıya doğru getir. Ellerini geri aşağıya doğru getirirken baskı yapmadan temasta tut.
  • Bu tekniği, sırt kaslarını ısıtmak için baskıyı hafiften ortaya doğru gittikçe artırarak 3-5 dakika boyunca tekrar et.
  • Omuzları ve boyun çevresini unutma.
 4. 4
  Petrisaj tekniklerini kullan. Petrisaj tekniğinde efloraj tekniğinden daha fazla baskı uygulanarak daha kısa ve dairesel hareketler kullanılır.[3] Bunu, daha derindeki dolaşımı artırmak için yuvarlama ve bastırma kullanan bir yoğurma tekniği olarak düşünebilirsin.[4]
  • Bu teknikte, kısa ve dairesel hareketlerle avuç içi, parmak uçları ve hatta parmak eklemleri kullanılabilir.[5]
  • Hareket, omuzlarından ziyade belinden, göbeğinden, gelmelidir. Bu, yorulmamanı sağlar.
  • Bunu bütün sırt boyunca 2-5 dakika boyunca uygula. Teknikleri çeşitlendirmek için bu ve daha hafif efloraj hareketleri arasında geçişler yapabilirsin.
  • Mesleki eğitim almadan petrisaj hareketleri uygularken sadece hafiften ortaya kadar baskı uygula.
 5. 5
  Vurmalı hareketler uygula. Vurmalı hareketler (tapotman) elin bölümleriyle uygulanan kısa, tekrar eden temaslar bütünüdür.[6] Temas sağlarken birleştirilmiş avuçlarını, aynı noktada toplanmış parmak uçlarını veya hatta ellerinin eklem tarafındaki parmaklarının düz taraflarını kullanabilirsin.[7] Bu hareketler dokuda uyarıcı, sıkıştırıcı etki sağlar.[8]
  • Tapotman tekniklerini uygulamak için hızlı hareketler kullanarak bileklerini gevşek ve esnek tut.[9] Bu, çok fazla baskı uygulamamanı sağlar.
  • Bu teknikleri kişinin tüm sırtı boyunca 2-3 dakika uygula.
 6. 6
  Kas kaldırma tekniklerini kullan. Bunu gerçekleştirmek için parmaklarını kapatıp başparmağını dışarıda bırak (“ıstakoz pençesi” şeklinde). Bükme, kaldırma hareketleriyle baskı uygula. Ellerini "silecek" hareketiyle değiştirmeye devam et.
  • Sırtta 2-3 kere yukarı aşağı hareket et.
 7. 7
  Yelpazeleme tekniği kullan. Masanın baş tarafına geç. Başparmaklarını sırtın en üstüne, boynun tam altına ve omurganın her iki tarafına yerleştir. Uzattığın başparmaklarınla "yelpazeleme" hareketi yaparak baskını yere doğru değil de kişinin ayaklarına doğru açı alarak bele doğru nazikçe bastır. Sırtın en üstünden başlayıp kişinin kalçalarına kadar inerek baskıyı iki başparmağın arasında değiştir.
  • Doğrudan omurganın üstüne değil de omurganın her iki tarafındaki kaslara masaj yapıyor olmaya dikkat et. Eğer düzgün eğitim almadıysan omurganın üzerine masaj yapmak rahatsız edici ve tehlikeli olabilir.
 8. 8
  Bükme uygula. Kişinin yan tarafına geç. Bir elin yakındaki kalçanın yanında dururken diğer elinle de uzaktaki kalçaya uzan. Akışkan bir hareketle bir elinle bastırıp iterken öbür elini de kendine doğru çek; ellerin ortada ters yönlere doğru birbirine değip geçmelidir. Omuz bölümüne ulaşana kadar bu hareketi tekrar et, sonra aşağıya geri dön. Üç kere tekrar et.
  Reklam

İpuçları

 • Masajda devamlılık ve akışkanlık hissi vermek için her zaman bir elini kişinin üstünde tutmaya çalış. Ellerini durmadan ve başlamadan akışkan hareketlerle hareket halinde tutmaya çalış.
 • Hiç masaj dersi almadıysan hafiften ortaya doğru baskı uygula. Süreçten hoşlanır ve bu konuda ciddileşmek istersen bölgendeki resmen tanınmış masaj okullarını araştır. Tam anlamıyla sertifikalı bir masaj terapisti olmak istemesen bile bunların çoğu temel hareketleri güvenli bir şekilde uygulamayı öğreten hafta sonu kursları düzenler.
 • Bitirdikten sonra kişinin sırtının ve kollarının üzerine bir havlu serip yağın çoğunu emmesi için hafifçe ovalayabilirsin. Aksi takdirde kişi giyinince kıyafetleri lekelenebilir.
 • Herkesin baskıya karşı toleransı farklıdır. Daha derin hareketlere başlarken ve gerekli olduğunda geri bildirim istemeye dikkat et. Çok derinleştiğini gösterebilecek iyi bir işaret baskı yaptığında kasın kasılmasıdır. Müşteri, hareketin acı vermediğini söylerse kasın incinmesinden kaçınmak için onu gevşemesi için teşvik et. Vücutta bir hareketi asla zorlama.
 • Kişiye yavaşça kalkmasını öner. Masaj yapıldıktan sonra ne kadar gevşediğini unutup sonra titrediğini görmek ve bazen de yere düşmek olasıdır.
 • Kafaya doğru ilerlerken daha yumuşak baskı teknikleri, kalçalara doğru inerken ise daha fazla baskı kullan.
 • Masaj süreliyse programa bağlı kalmak için yakınında bir saat bulundur.
 • Losyon da masaj yağı kadar iş görür.
 • Yumrular için boyunda, sırt ve belde golf topları veya tenis topları yuvarlayabilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Omurgaya baskı yapmaktan kaçın.
 • Bele baskı uygularken her zaman nazik ol. İç organları ellerinin baskısından koruyacak bir kaburga bulunmadığını unutma.
 • Çatlamış deri, kabarcık veya iltihap ihtimali olan bölgelerden uzak dur.
 • Boyuna ve kafaya hafif baskı uygula. Atardamarlar ve belirli sağlık sorunları kontrendikasyonlarından dolayı sadece eğitimli bir masaj terapisti daha derin baskı kullanmalıdır.
 • Masajın tıbbi bir durumu ağırlaştırabileceği bazı durumlar vardır. Kişide aşağıdaki sorunlar/durumlardan herhangi biri varsa kişi masaj yaptırmadan önce bir doktora danışmalıdır:[10]
  • Derin damar trombozu (özellikle bacaklarda derin damarda kan pıhtılaşması)
  • Omurga yaralanmaları veya bel fıtığı gibi hasarlar
  • Kanama rahatsızlığı veya Varfarin gibi kan inceltici ilaçlar almak
  • Hasarlı kan damarları
  • Kemik erimesinden kaynaklanan zayıflamış kemikler, yakın zamanda olmuş bir çatlak veya kanser
  • Ateş
  • Masaj yapılacak olan bölgede bunlardan herhangi birinin olması: açık veya iyileşmekte olan bir yara, tümör, hasar görmüş sinirler, enfeksiyon veya akut iltihap, radyasyon tedavisinden kaynaklanan iltihap
  • Hamilelik
  • Kanser
  • Şeker hastalığı veya iyileşen bir yaradan dolayı hassas deri
  • Kalp sorunları
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Bir masaj masası, şilte veya mat
 • Bir çarşaf
 • Masaj yağı veya bebek yağı
 • 3 havlu
 • Bir yastık ya da minder

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Will Fuller
Ortak yazarlar :
Sertifikalı Masaj Terapisti
Bu makaledeki ortak yazarlar Will Fuller. Will Fuller, San Francisco, Kaliforniya’da çalışan Sertifikalı bir Masaj Terapisti ve Sağlıklı Yaşam Eğitmeni’dir. Will, San Francisco’ daki Kaliforniya Üniversitesi’nin (UCSF) Spor ve Eğlence Merkezi’nde çalışmış, İngiltere, Kenya, Kuveyt’te spor eğitimi vermiştir ve şu anda Chiro-Medical Group ile çalışmaktadır. Dr. Meir Schneider tarafından kurulan bir program altında fizik tedavi eğitimi almıştır. South Hampton Üniversitesi’nden Spor Bilimleri alanında lisans derecesine ve Beden Eğitimi alanında Eğitim Yüksek Lisans Sertifikası’na sahiptir. Bu makale 77.343 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 77.343 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam