Kim olursa olsun herkes sınavlardan iyi not alabilir. Okulu ciddiye alman gerekir çünkü bu senin tüm geleceğini etkileyebilir. Okul başarısı; en iyi okullara gitmek, en iyi işlere girmek ve kendi sınırlarını zorlamak adına erken yola koyulmak isteyenler için her şeyin belirleyicisi olduğundan çok şey ifade eder. Sınavlarda nasıl iyi not alınabileceğine dair ipuçları için okumaya devam et!

Kısım 1
Kısım 1 / 5:
Düzenli Olmak

 1. 1
  Bir ajanda al. İster sırt çantanda taşıdığın bir ajanda, ister evinin duvarında bir takvim, ister bir yapılacaklar listesi olsun bu, ödevlerin teslim tarihini takip etmene ve düzenli olmaya yardımcı olabilir. Dönem başında ajandanı aldığında, her sınav, sözlü ve ödev teslim tarihini not et. Bunu her ders için yap.
  • Her gün okuldan eve geldiğinde, takvimini kontrol et ve yarından önce yapılması gerekenlerin yanı sıra önümüzdeki birkaç gün için ufukta neler olduğunu kontrol et. Yaptıklarını da kontrol et.
 2. 2
  Körüklü dosya kullan. Kâğıtlarını dosyaya koy, böylece her zaman doğru şeylere doğru zamanda sahip olursun. Nasıl uygun olacaksa dosyayı çantanda, masanda veya dolabında sakla.
 3. 3
  Dolabını, sırt çantanı ve masanı düzenle. Her gün kullandığın eşyaları düzenli tutmak zihninin dağınıklıktan kurtulmasına yardımcı olur. Saçma gelebilir, ancak görsel çevren basit ve düzenli olduğunda, zihnin daha önemli şeylere konsantre olabilir. Haftada bir dolabını veya sırt çantanı temizle ve masanı düzenle. Bu, sadece birkaç dakikanı alır.
  • Eşyaları ait oldukları yere koyarsan onları kaybetmezsin. Başıboş kağıtlarla dolu bir sırt çantası, masa veya dolap kafa karıştırıcı ve sinir bozucu hâle gelir.
 4. 4
  Bir çalışma planı yap. Haftalık veya aylık bir takvimin var, ancak haftalık bir çalışma planına da ihtiyacın var. Çalışmanın ne zaman tamamlanabileceğini ya da tamamlanması gerektiğini görmek için haftanı ayrıntılı bir şekilde planla. Bu şekilde her derse ne kadar zaman ayırabileceğini ve her biri için çalışmanın en mantıklı olduğu zamanı bilirsin. Yaptığın planlara uyduğundan emin ol.
  • Belirli derslere zaman ayırmak söz konusu olduğunda sağduyunu kullan. Örneğin, Beden Eğitimi’nin Gök Mekaniği Prensiplerinden çok daha az zamana ihtiyacı vardır.
  • Tüm sınavlarını, ne zaman çalışman gerektiğini ve ne zaman ev ödevinin olduğunu yazmak için bir ajandan olduğundan emin ol.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 5:
Bilgiyi Özümsemek

 1. 1
  Kendi öğrenme tarzını bil. Gerçek şu ki, belirli teknikler, bazı insanlar için işe yaramaz. Bazılarımız ellerimizle, bazılarımız gözlerimizle ve bazılarımız ise kulaklarımızla (ve bazılarımız da karışık şekilde) öğreniriz. Öğretmeninin söylediği şeyleri hatırlayamıyorsan belki de yanlış yoldasındır.
  • Öğrenme stilini bulduğunda, senin için en iyi olana odaklanabilirsin. Gördüğün şeyleri mi en iyi hatırlıyorsun? O hâlde bu notları çalış ve grafik yap! Duyduğun şeyler mi sende daha kalıcı oluyor? Derse git ve bu dersleri kaydet. Ellerinle yaptığın şeyler mi daha kalıcı? Kavramları, inşa edebileceğin bir şeye dönüştür.
 2. 2
  Ders kitabını oku. Sıkıcı ve monoton olduğu kadar inanılmaz derecede yararlıdır; kitapta bazen öğretmenlerin derste bahsetmedikleri bilgiler bile olur! Bir paragrafı okuduktan sonra, bakmadan zihninde gözden geçir. Sonra tekrar oku. Bu şekilde aklında daha uzun süre kalacaktır. Bu, ders çalışmak için daha az zamanın olduğunda özellikle etkilidir.
  • Derste bahsedilen şeylerden kitapta da bahsediliyorsa bunlar genellikle en önemli kısımlardır. Okurken bunlardan bazılarına rastlarsan altını çiz. Daha sonra bunların nerede olduğunu bilmek isteyeceksin.
  • Gözden geçirmenin faydalarını göz ardı etme. Ana fikirlere (vurgulanan metin, italik, vb.) odaklanmak zihnini harekete geçirecektir.[1] Eğer boşlukları doldurabilirsen harika! Eğer yapamıyorsan daha derinlemesine oku.
 3. 3
  İyi not al. Ortaokul, lise ve yüksekokuldaki çoğu ders için, sınavlarda ve ev ödevleri kapsamında olanların çoğu derste tartışılacaktır. Öğretmenin tahtaya bir şema çizerse bunu kopyala; bilgiyi hatırlamana yardımcı olabilir.
  • İyi, okunaklı notlar yaz. Notların arasında gezinirken kolayca bulman gereken bir şey varsa fosforlu kalem kullan, ancak bunu çok fazla yaparsan amacı dışına çıkar. Notların konusunda daha yaratıcı olmak istiyorsan renkli kalemlerle yazması eğlencelidir, ancak bunu notlarında yalnızca sınavda çıkacağını veya önemli olduğunu düşündüğün bölümler için kullan.
 4. 4
  Etkili çalış. Kitaplara boğularak geceleri boşa harcamak ve bunun hiçbir işe yaramadığını hissetmek en kötüsüdür. Ders kitabının üzerinde uyuyakalmak yerine aşağıdakileri dene:
  • Bir çalışma rehberi yap ve gözden geçir. Ders kitabına bak ve tüm önemli fikirleri ve ayrıntıları notlarına geçir. Elindeki materyallerdekileri iyi bildiğini hissedene kadar üzerinden geç. Eğer bilgileri ve ayrıtıları yazdıysan muhtemelen daha fazlasını hatırlayacaksın.
  • Çalışma rehberin konusunda birinin seni test etmesini sağla. Bilgileri yüksek sesle dile getirmek zihninde aynı şeyleri defalarca tekrarlamaktan çok daha kalıcıdır. Bunu başka birine anlatmak seni bunu sadece bilmeye değil, anlamaya zorlar.
  • Çalışmak için eğlenceli yollar bul. Aynı sınıftaki bir öğretmenden veya arkadaştan yardım isteyebilirsen not kartları hazırla, bir arkadaşını çağır veya okul sonrası bir ev ödevi kulübüne katıl. Çalışmayı eğlenceli ve kolay hâle getirmek için bir masa oyunu yapabilir veya okumayı kolaylaştıracaksa notlarını yazabilirsin. Konuyu bildiğinden emin olmak için mümkün olan her şeyi yap.
 5. 5
  Derse katıl. Ödevini yaptın, yani derse katılmaya tamamen hazırsın. Bildiğini göster! Bunun iyi bir fikir olmasının birkaç nedeni var. En önemlisi, derse katılmanın, ödevini yaparken öğrendiğin şeyleri (kaybolup gitmeden önce) hafızanda pekiştirmesidir.
  • İkinci iyi neden, hafızandaki bilgileri sağlamlaştırmasıdır. Cidden. Konuyu yüksek sesle anlatmak ile (özellikle sınıfta; arkadaşının yanında olduğundan biraz daha stresli olacaktır) konuyu yazarak çalışmak beynin farklı bölümlerini kullanır. Bu şekilde konuyu tüm ayrıntılarıyla ele alırsın.
  • Üçüncü iyi neden, öğretmeninin bunu takdir edecek olmasıdır. Hiçbir öğretmen cırcır böcekleriyle dolu bir odayı sevmez. Onların gözüne girersen not zamanı geldiğinde veya fazladan kredi istediğinde daha iyi muamele görürsün.
 6. 6
  Yardım iste. İyi bir not almak için neyin gerekli olduğundan emin değilsen veya ödevde zorlanıyorsan öğretmeninden yardım iste. Bu, karmaşık bir soru olmak zorunda değil; öğretmenin her zaman sana yardımcı olmaktan mutluluk duyar. Dersten sonra, mesai saatleri içinde veya bir e-posta ile yardım iste.[2]
  • Çoğu zaman bize bire bir anlatılan şeyler, bize ders sırasında anlatılan şeylerden daha kalıcı olur. Bire bir öğrenme şansına ek olarak, öğretmenin çabalarını takdir edecek ve muhtemelen senden daha çok hoşlanacak. Senden hoşlanan bir öğretmene sahip olmak çok, çok, çok işe yarayabilir.
 7. 7
  Bir özel öğretmen bul. Nihayetinde konu çok zorsa ve onu anlayamıyorsan sana yardım edecek bir öğretmen bul. Bazen bir özel öğretmen, bir öğretmenle bire bir görüşmekten daha yararlıdır, çünkü onlar senin yaşına daha yakındır ve sana daha iyi anlayabileceğin şekilde bazı şeyleri açıklayabilirler.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 5:
Ev Ödevini Yapmak

 1. 1
  Okuldan hemen sonra ödevini yap. Zaman yönetimi olmazsa olmazdır. Haftaya kadar yapman gereken bir ödevin varsa sakın erteleme; ödevi aldıktan sonraki birkaç gün içerisinde ödevi yapmaya başla. Ne kadar zamanın olursa o kadar az stres yaparsın.
  • Eğer mümkünse ödevlerini teslim tarihinden iki ya da üç gün önce bitirmiş ol. Bu, "köpeğin kâğıdı yemesi", bir parti daveti, yazıcının mürekkebinin bitmesi, hastalık, ailevi durumlar gibi son dakika sürprizlerinden kaçınmak için iyidir. Çoğu öğretmen her geç teslim ettiğin gün için puan kıracaktır. Kimisi de geç teslim edilen ödevleri hiç kabul etmeyecektir. Eğer sana yardımı oluyorsa ödevini teslim tarihinden birkaç gün önce teslim et.
  • Ödev, notunun büyük bir kısmı için önemlidir. Öğretmenin ek puan vereceği bir ödev verirse onu yap! Denemekten zarar gelmez. Bazı şeyleri yanlış yapsan bile, öğretmenlerin yine de daha fazlasını öğrenme çabanı fark edecektir.
 2. 2
  Başkalarından yardım al. Eğer ödevini anlamadıysan bilmen gereken soruları yazıp kibarca öğretmenine sorman iyi bir fikirdir. Ek derslere da katılmak hızlı bir şekilde daha iyi notlar almana yardımcı olacaktır. Özel öğretmenden dersler al. Bir özel öğretmeni ekonomik olarak karşılayamıyorsan öğretmenin isterse sana ücretsiz olarak yardımcı olacaktır.
 3. 3
  Ödevine öncelik ver. Kendine hedefler belirle ve dışarı çıkıp parti yapmadan önce hedeflerine ulaştığından emin ol. Sosyal bir hayata sahip olmak önemlidir, ancak notların gelecek için birçok seçimini etkileyebilir. Tıpkı randevuları veya partileri planladığın gibi, her gün çalışma zamanlarını planla.
  • Ödevini yaptığın için kendini ödüllendirebilirsin! İşini tamamladıktan sonra televizyon, yemek veya parti zamanıdır. Bu yeterli değilse annenin veya babanın seni teşvik etmeye yardım edip edemeyeceğini sor. Onlar da senin de iyi notlar almanı isterler!
 4. 4
  Arkadaşlarınla çalış. Sınavlara arkadaşlarla çalışmak süper faydalıdır, o hâlde neden ödevlerini de arkadaşlarınla yapmayasın?! Motivasyonunu korumanın yanında (ve muhtemelen derse ilgini de koruyacaksındır) güçlerinizi birleştirerek işlerinizi daha hızlı, etkili ve muhtemelen yaratıcı bir şekilde halledeceksiniz.
  • Burada kilit nokta ağırlığını hissettirecek bir arkadaş seçmektir. Tüm işi senin yapmanı bekleyen bir arkadaşla çalışmak istemezsin. "Her ikinizin de" çalışmasını istemeyen bir arkadaş da istemezsin! Senin kadar çalışmaya istekli bir arkadaş seç.
 5. 5
  Başkalarının çalışmasını çalma. Bir ödevden sıfır almanın en hızlı yolu çalıntı yapmaktır. Günümüzde teknoloji şaşırtıcı seviyede ve öğretmenin yaptığın aşırmaları bilecektir. Çalışmanın Google Çeviri mi yoksa Martin Luther King, Jr.’ın konuşması mı olduğunu bilecektir. O nedenle risk alma.
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 5:
Sınavlara Hazırlanmak

 1. 1
  Bir arkadaşınla çalış. Konu çalışma olduğunda da birlikten kuvvet doğar. Fikir alışverişi yapmak ve bilgiyi birleştirmek paha biçilemez bir kaynaktır. Sadece birbirinizin dikkatini dağıtmadığınızdan veya tüm zamanınızı ertesi gün yapacaklarınız hakkında sohbet ederek geçirmediğinizden emin ol!
  • Bu, sayfadaki bilgileri eğlenceli ve akılda kalıcı hâle getirir. Bir arkadaşına bir şeyi açıklaman gerektiğinde, beynin sadece o bilgileri alıp orada kalmasını ummak yerine onu kavramaya çalışır. Tüm konuyu kapsayacak şekilde birbiriniz için not kartları ve çalışma rehberleri hazırlayın.
 2. 2
  Hafıza teknikleri kullan. Bellek destekleyici ipuçları gibi şeyler, aklında tutamadığın bilgileri gerçekten harekete geçirebilir. Muhtemelen, Türkçe'deki sert sessiz harfler için fıstıkçı Şahap'ı veya gezegenlerin sıralanışı için, "Meraklı Vedat Dünkü Maçta Jale`ye Sordu: Umut Nasıldı?" ipucunu biliyorsundur. Neden? Bunlar aklında kalan etkili bellek destekleyici ipuçlarıdır!
  • İlişkilendirmeler de işe yarar. Hindistan'ın eskiden bir İngiliz kolonisi olduğunu hatırlamaya çalışıyorsan kraliçeyi Tac Mahal çevresinde koşarken hayal et. Sınav zamanı geldiğinde, aslında neyi hatırlaman gerektiğini hatırlamayabilirsin, ancak belleğini canlandırmaya yetecek kadar hatırlamış olacaksın!
 3. 3
  Kendini rahat hissettiğin yerlerde çalış. Çalışmak için iyi ve sakin bir yere ihtiyacın var. Odanın soğuması ihtimaline karşı bir hırka, iyi, rahat bir sandalye, biraz bitter çikolata (beyin gücü![3] ), bir şişe su ve ihtiyacın olabilecek diğer şeyleri elinin altında bulundurduğundan emin ol. Bu şekilde, çalışman çok az sekteye uğrar.
  • Araştırmalar ayrıca birden fazla yerde çalışmak gerektiğini gösteriyor. Kulağa biraz komik geliyor ama beynin çevrenle ilişki kurar. Bu nedenle, ne kadar fazla ilişkilendirme yaparsa bilgileri tutma olasılığın o kadar artar. Tüm rahat sandalyeleri bul ve hepsinin üzerinde çalış!
 4. 4
  Sınav öncesi sıkışık bir şekilde çalışmayı bırak. Bazen kaçınılmaz olsa da, son güne çalışmayı sıkıştırmak iyi bir yol değildir. Aslında, mola vermek beynin için iyidir ve daha fazlasını aklında tutmana yardımcı olur. Aralarında beş veya on dakika mola vererek 20-50 dakikalık sürelerle çalışmaya çalış.[4]
  • Eğer konu hakkında bilgi sahibiysen en iyisi tam bir hafta boyunca çalışmaktır. Birkaç kez çalıştığında konu kafanda pekişecek ve sonunda içeriği ne kadar iyi bildiğini fark ederek rahatlayacak ve kendine güveneceksin.
 5. 5
  Rahatla. Demesi kolay, değil mi? Unutma; zaten tüm cevaplar hafızanda! Tek sıkıntı onları oradan çıkarmak! İlk içgüdün neredeyse her zaman doğrudur. Geri dönüp cevapları değiştirme. Eğer gerçekten emin değilsen o soruyu atla ve daha sonra geri dön.
  • Sınavda çıkan soruları daima oku. Soruları yüzeysel tararsan yapman gerekenin tam tersini anlayabilirsin.
  • Bir sınav sorusunu anlamadıysan git ve öğretmene bunun ne anlama geldiğini sor. Bir sorunun cevabını değil de soru ile ne kastedildiğini sorduğunda genellikle cevap verirler.
 6. 6
  İyi bir gece uykusu çek. Odaklanabilmek için uykuya ihtiyacın var ve uykusuz olduğunda odaklanmakta zorlanabilir ve az önce öğrendiklerini unutabilirsin. Son gece ineklemek işte bu yüzden kötüdür!
  • Uyku muhteşemdir. Uykusuzluk kazalara yol açabilir, seni sersemletir ve sağlık problemlerine neden olabilir.[5] Eğer son bir çalışmak ile uyku arasında bir tercih yapmak zorunda kalırsan uykuyu seç.
  Reklam

Kısım 5
Kısım 5 / 5:
Kaliteli Kararlar Vermek

 1. 1
  Doğru dersleri seç. Üniversitede, bazen lisede de, süper etkileyici görünen veya ulaşılamaz dersleri seçmek cazip gelebilir. Zor dersler almak harika ve çok şey öğretecek olsa da, bunu bir veya iki ile sınırla. Tüm derslerin zorsa bunalmak zorunda kalacaksın. Roket Bilimi 101 ve Kum Voleybolu derslerini al. Beyninin de mola vermeye hakkı var!
  • Ayrıca doğru miktarda ders seç. Zamana sıkışmanın kesinlikle sana faydası olmaz. Ne zaman çalışacaksın? Normal miktara bağlı kal (üniversite için her dönem 4 veya 5 ders) ve bunlarda başarılı ol. Birçoğunda vasat olmaktansa birkaçında başarılı olmak daha iyidir.
 2. 2
  Derse zamanında git. İyi notlar almanın en basit yolu, ilk önce sınıfta görünmektir. Sadece katıldığın için puan almakla kalmayacak (inşallah), aynı zamanda zorunlu duyuruları, öğretmenin vurguladığı kavramları veya öğretmenin sınıfta çözdüğü bonus soruları da kaçırmayacaksın (evet, bazıları bunu yapar).
  • Notların sınırdaysa derse gitmek sana yardımcı olacaktır. Öğretmenler şüpheli durumlarda öğrencinin notunu yukarı veya aşağı yuvarlamaya karar vermek için genellikle yoklamaya bakarlar. Olumlu düşün ve git!
 3. 3
  Her gün güzel, sağlıklı bir kahvalt yap. Her sabah güzel ve sağlıklı bir kahvaltı yapan öğrencilerin genellikle iyi notlar aldıkları ve derse daha iyi odaklandıkları bilinir.[6] Sabahın erken saatlerinde acıkmıyorsan sonrası için yanında bir şeyler götür.
  • Aç olmamak istiyorsun, tıka basa doymak ve rahatsız olmak değil. Altı yumurtalı omlet yerine, bir kâse kahvaltılık gevrek ve bir portakal al. Midendeki o taş yerine çalışmalarına daha fazla odaklanabileceğini hissedeceksin.
 4. 4
  Oyunlarla hafızanı geliştir. Beynine egzersiz yaptır; her gün bulmaca, Sudoku ve herkesin yapabileceği bazı eğlenceli bulmaca egzersizlerini dene. Bu beyin gücünü artıracak ve okulda daha fazla bilgi ezberleyebileceksin.
  • Lumosity[7] ve Memorize[8] gibi internet siteleri harika kaynaklardır! Memorize, öğrenmek için kendi bilgilerini girmene bile izin verir!
 5. 5
  Zamanını akıllıca kullan. 60 soruluk bir testi tamamlaman için 30 dakika verilirse, soru başına 30 saniyen olur. 30 saniye çok fazla zamana dönüştürülebilir. Soruların çoğu 30 saniyeden çok daha kısa sürecektir, bu nedenle kalan süreyi daha zor bir soruda kullan. Zamanı fazla düşünme ve saatin tik taklarının dikkatini dağıtmasına izin verme.
  • Süreler bazen keyfidir. Gerçekten fazladan 5 dakikaya ihtiyacın varsa sor. Çalışkan bir öğrencinin biraz daha zamana ihtiyacı olduğunda çoğu öğretmen bu tavizi vermeye istekli olacaktır.
 6. 6
  Harika olma konusunda endişelenme. İnsanlar senin mükemmeliyetçi veya fazla başarılı olduğunu düşünüyorsa endişelenme. Herkes sınıfta tembellik ederken çalışmanda ısrarcı ol. Birkaç yıl içinde bu insanları bir daha asla göremeyeceksin, ancak dersine çalışmamış olsaydın transkriptinde C ve D olabilecek A ve B'leri göreceksin!
  Reklam

İpuçları

 • Gelişmeni takip etmek için her dönem notlarını takip etmede kullanabileceğin bir belge hazırla.
 • Ekstra not almak için öğretmenine bir makale veya fazladan ödev yapıp yapamayacağını sor. Evet derse onu ertesi gün teslim et. Onu sınavdan önce geri verirse hatalarını görecek ve düzeltebileceksin.
 • Çalıştığın herhangi bir şey hakkında daha fazla bilgi ara. Bu, konuyu daha ilginç hâle getirerek ve hatırlamayı kolaylaştırarak bilgiyi daha iyi anlamana yardımcı olacaktır. Derste öğrenmediğin bilgileri makalende veya sınavda verirsen öğretmenlerin etkilenecektir.
 • Her gece oku ve sonra özetlemek için okuduklarınla ilgili kendine sorular sor. Bu, aynı zamanda okuduğunu anlama konusunda ne kadar çalışman gerektiğini de gösterecek. Öğrendiklerini, yürüyüşler sırasında ve başka işlerle uğraşırken özetleyebilirsin.
 • Küçük hedeflere sahip olmak yardımcı olur. Hedeflerin yavaşça gelişmeye hedefli olmalı ve sonunda seni o A'ya ulaştırmalıdır. Hemen bir A'yı hedeflemek seni memnuniyetsiz hissettirir ve hedefini ulaşılamaz gösterir.
 • Derste dikkatini ver ve öğretmeninin ne dediğini/açıkladığını anlamaya çalış.
 • Başka hedefleri olabileceğinden çevrendeki insanlarla rekabet etme konusunda endişelenme. Sadece çok çalış ve hedeflerine ulaşmaya çalış çünkü bunu sadece ve sadece kendin için yapıyorsun.
 • Gece geç saatlere kadar çalışmak yerine, normalden bir saat erken uyu. Araştırmalar, uykunun beyninin önceki günde öğrendiklerini hatırlamasına yardımcı olduğunu ve zihnini stres ve kaygıdan arındırdığını gösteriyor.
 • Zamanında uyandığından emin ol. Fazla uyumak bazen seni daha da yorar. Tüm yıl boyunca çalıştığın sınav kâğıdının üzerine salyalarını akıtmanın bir faydası yok!
 • Bir sözlüde, sınavda veya ödevde yanlış yaptığın her şeyi yaz ve bunlara çalış.
Reklam

Uyarılar

 • Kötü çalışma alışkanlıkları oluşturmak ya da öğrenmeyi ve çalışmayı umursamamak seni gelecekte geri bırakacaktır. Daha çok vakit var gibi görünür ama hiç de öyle değildir.
 • Kötü notların yüzünden cezalandırılırsan geçen sefer yaptığından daha iyisini yapmaya çalıştığından emin ol. Gelişmek için daima zaman olduğunu unutma!
 • Eğitimleri konusunda ciddi olmayan arkadaşlarla takılma. Arkadaşların sana gülse bile her zaman akıllı kişilere yakın ol. Bu senin notların ve geleceğin; buna zarar verme. Ne ekersen onu biçersin.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Bir Üçgenin Alanı Nasıl HesaplanırBir Üçgenin Alanı Nasıl Hesaplanır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Gelecekteki Kendine Mektup Nasıl YazılırGelecekteki Kendine Mektup Nasıl Yazılır?
Standart Sapma Nasıl HesaplanırStandart Sapma Nasıl Hesaplanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 2.735 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 2.735 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam