Sınava girmek streslidir, fakat çalışma şeklini geliştirerek bu süreci daha kolay atlatabilirsin. Sınavlarına etkili ve verimli şekilde çalışmak, kendini hazırlıksız hissetmeni engelleyerek seni başarıya hazırlayacaktır!

Kısım 1
Kısım 1 / 6:
Sonrası İçin Alt Yapıyı Oluşturmak

 1. 1
  Ders programını gözden geçir. Sınavlarının ne zaman olacağını ve derslerin kaç kredi olduklarını öğren. Bu tarihleri takvimine veya ajandana işle ki gafil avlanmayasın!
  • Planlamanı, her sınavdan en az bir hafta önce tekrar yapmaya başlayacak şekilde yap. İdeal olanı, sınav gecesi tüm bilgileri tek seferde öğrenmeye çalışmaktansa, daha öncesinde kısa gözden geçirmeler yapman ve çalıştığın süreyi zamanla arttırmandır.
 2. 2
  Dersi derste dinle. Bu çok kolay gibi görünüyor, ancak aslında dersteyken dikkatini verebilmenin sınav zamanı geldiğinde sana çok yardımı dokunur. Bilgiyi öylece "kavrayacağın" düşüncesine kapılma gibi bir hata yapma; aktif bir öğrenici ol. Sınıfın en önünde oturmaya çalış, böylece odaklanman daha kolay olacaktır.
  • Dikkatli dinle, çünkü öğretmenler çoğu zaman "Bu konunun en önemli noktası..." gibi ipuçları verirler. Veya belirli kelimelere ve konulara vurgu yaparlar. Sınavda iyi sonuç almanın kilit noktası budur. Öncesinde ne kadar bilgi kavrarsan, o kadar az çalışman gerekecektir.
 3. 3
  Düzgün notlar al. Bunu söylemesi yapmasından kolay, fakat düzgün not almayı öğrenmenin çalışma zamanı geldiğinde sana çok yardımı dokunacaktır. Öğretmenin söylediklerini olabildiğince not almaya çalış, fakat not alırken dinlemeyi unutacak kadar dikkatinin dağılmasına izin verme.[1]
  • Notlarını dersten hemen sonra günlük olarak tekrar et. Bu, taze bilgilerinin pekişmesine yardımcı olacaktır.[2]
 4. 4
  Çalışmayı bir alışkanlık haline getir. Çalışmayı çoğu zaman sadece sınavdan önceki gece yapılan uzun ve yoğun bir çalışma seansı gibi görmek kolaydır. Bunu yerine, her gün çalışmaya vakit ayırmayı dene. Bunu bir görüşme veya ders gibi programlamak, alışkanlığını devam ettirme konusunda motivasyonunu korumanı sağlar.[3]
 5. 5
  Sınav formatını sor. Öğretmenine sınavın hangi formatta olacağı, puanlamanın nasıl olacağı, ekstra puan şansı olup olmadığını, önemli kısımları vurgulamasının mümkün olup olmadığı ve soruların ağırlıklı olarak nereden çıkacağı gibi şeyleri sor.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 6:
Öğrenmek İçin En Uygun Ortamı Oluşturmak

 1. 1
  Temiz, sessiz ve düzenli bir odada çalış. Bulunduğun yerde dikkatini dağıtabilecek olan her şeyi uzaklaştır. Çalışma sırasında telefonuna gelen mesajı okumak veya ara sıra sosyal medya hesaplarını kontrol etmek sakıncalıdır.
 2. 2
  Işığı aç! Karanlık bir odada çalışmak tavsiye edilmez. Gece etrafı aydınlat veya gündüz vakti perdeleri aç (camı da biraz aç). İnsanlar daha aydınlık, sessiz ve havadar odalarda daha iyi çalışır ve odaklanırlar.
 3. 3
  Televizyonu kapat. Çoğu öğrenci, televizyon açıkken veya arkadaşlarla internette sohbet ederken çalışmak gibi, birçok işi aynı anda yapma konusunda iyi olduklarına inanıyor olsalar da, yapılan araştırmalar insanların çoğu için bunun doğru olmadığını söylüyor.[4] Daha iyi bir çalışma performansı için, televizyon, sözlü ve yüksek sesli müzik gibi dikkat dağıtıcı şeyleri ortadan kaldır. Dikkatini çalışma ve televizyon arasında getirip götürmen, beyninin bilgi alımını öncelemesini çok daha zorlaştırır.[5]
 4. 4
  Müziğin senin için uygun olup olmadığına karar ver. Müziğin hafıza performansı üzerine etkisi kişiye göre değişir. Bazı araştırmalara göre, müzik DEB/DEHB’li kişilerde hafıza performansına yardımcı olurken, bu bozukluğa sahip olmayanlarda ise tam tersi bir etki yapıyor. Çalışma performansını arttırma noktasında en etkili müzik türü klasik müzik gibi gözüküyor.[6] Onunla veya onsuz çalışma durumunu kendin tespit etmelisin. Eğer çalışırken müzik dinlemek hoşuna gidiyorsa, kulaklarında yankılanan melodiye değil de, çalıştığın konuya odaklanabildiğinden emin ol.
  • Eğer kesinlikle müzik dinlemen gerekiyorsa, çalışmanla karışmaması için enstrümantal müzikler dinle.
  • Diğer seslerin dikkatini dağıtmasını önlemek ve beynini canlı tutmak için doğa sesleri dinle. İnternet üzerinde ücretsiz arkaplan sesleri bulabileceğin çeşitli siteler bulunuyor.
  • Mozart veya klasik müzik dinlemek seni daha zeki yapmaz veya bilgilerin beyninde kalmasını kolaylaştırmaz, ancak beynini bilgi alımına daha açık hale getirebilir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 6:
Öğrenmeni Düzenlemek

 1. 1
  Çalışma konularına odaklan. Bu süreçte neyi başarmayı hedefliyorsun? Bir çalışma hedefi belirlemek sana yardımcı olabilir. Çalışma planı oluşturmak da iyi bir fikir. Eğer 5 dersten 3’ü kolaysa ve hızlıca bitirilebilirse, önce onları bitir, böylece endişlenmeden zor derslerine yeteri kadar zaman ayırabilirsin. Ayrıca, sınav notların için bir klasör tutmak düzeni sağlamak açısından iyi bir yöntemdir.
 2. 2
  Kendine bir çalışma rehberi yaz. Notlarına göz gezdir ve en önemli kısımları yeniden yaz. Bu, sana daha odaklı bir çalışma yöntemi sağlamakla birlikte, bunu hazırlamak da başlı başına bir çalışmadır! Rehber üzerinde çok fazla zaman harcama: Bunu tekrar gözden geçirmek için de zamana ihtiyacın var!
 3. 3
  Notlarını başka formatlarda yeniden oluştur. Eğer bedensel (kinestetik) öğrenen biriysen notlarını yeniden yazmak çok işe yarar. Zihin haritalama bunu yapmanın en etkili yoludur. Ayrıca, bir şeyi tekrar yazarken, ne yazdığını, yazdığın şeyin ne hakkında olduğunu ve neden yazdığını muhtemelen düşüneceksindir. En önemlisi de, bunun hafızanı tazeleyecek olmasıdır. Eğer bir ay önce not almışsan ve bu notların sınavla ilişkili olduğunu öğrendiysen, bunları yeniden yazman sınavda hatırlamanı sağlayacaktır.
  • Notlarını tekrar tekrar yazmakla kalma. Bu, mevzuyu kavramandansa, yazdığın notları kelime kelime ezberlemene yol açacaktır. Bunun yerine, notlarını oku ve içeriği hakkında düşün (mesela; örnekleri düşün) ve onları kendi kelimelerinle yazıya dök.
 4. 4
  Kendine konu hakkında sorular sor. Bu, az önce çalıştığın şeyi hatırlayıp hatırlamadığını anlamanda yardımcı olabilir. Kendine cevap verirken notlarını kelime kelime hatırlamaya çalışma; bu bilgiyi bir cevapta sentezlemek çok daha kullanışlı bir taktiktir.
  • Cevaplarını, başka birisine açıklıyormuşcasına sesli olarak vermek de yardımcı olabilir.
 5. 5
  Önceki sınavları ve ödevleri gözden geçir. Daha önceki sınavlarda yapamadığın sorular varsa, bu soruların cevaplarına bak ve bu soruları neden yapamadığını anla. Bu, eğer çalıştığın sınav işlediğiniz yere kadarsa veya tüm konulardan ise, yani daha önce işlenen konular da dâhilse, özellikle faydalı olacaktır.
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 6:
Verimli Çalışmak

 1. 1
  Doğru çalışma saatlerini bul. Yorgun olduğunda çalışma. Sabahın ikisine kadar zorlamaktansa, kısa süre çalıştıktan sonra iyi bir gece uykusu çekmek daha iyidir. Uykunu almazsan, çalıştığın şeyleri pek hatırlamazsın ve ertesi gün performansının düşmesi de kuvvetle muhtemeldir.
 2. 2
  Olabildiğince erken başla. Aşırı yükleme yapma. Sınavdan önceki gece aşırı yükleme yapmanın verimsiz olduğu ispatlanmıştır, çünkü tek seferde ezberlenmesi imkânsız olan çok fazla bilgiyi alırsın ve bunlar hafızanda tutman aslında çok zordur. Öncesinden çalışmak ve zaman içerisinde bunların üzerinden geçmek gerçekten de konuyu öğrenmenin en iyi yoludur. Bu, özellikle tarih ve teorik konular için geçerlidir.
  • Her fırsat bulduğunda 15-20 dakika dahi olsa çalış. Bu kısa çalışmalar çok hızlı toparlanırlar!
  • Pomodoro Tekniğini kullanarak 25 dakika yoğun bir şekilde çalış. Bundan sonra 5 dakikalık bir ara ver; bu işlemi 3 kez tekrar et, sonra 30-45 dakika kadar uzun bir ara ver.
 3. 3
  Öğrenme tarzına göre çalış. Eğer görsel öğrenen biriysen, resimler kullanmak yardımcı olabilir. İşitsel öğrenen kişiler notları okurken seslerini kaydetmeli ve sonrasında bunu dinlemelidir. Eğer bedensel (kinestetik) öğrenen biriysen, ellerini kullanarak ve hareket ederek konuyu (sesli şekilde) kendine anlat; bu şekilde ezberlemek daha kolay olacaktır.
 4. 4
  Konuya uyacak şekilde çalışma tekniklerini ayarla. Matematik gibi konular, çözüme aşina olunması açısından çok fazla problem çözülmesini gerektirir. Tarih ve edebiyat gibi beşeri bilimler, daha fazla bilgi sentezleme ve terimlerin veya tarihlerin ezberlenmesini gerektirebilir.
  • Ne yaparsan yap, sadece aynı notları tekrar tekrar okumakla yetinme. Gerçekten öğrenmek için, bilgiyi okumanın yanında bilgi türetimi kısmında da aktif rol alman gerekir. Not aldığın şeylerin arasında "büyük resmi" bulmaya çalış veya notlarını bir konsept veya tarihe göre yeniden düzenle.
 5. 5
  Öğretmenini düşün. Kendine şunu sor: Öğretmenim sınavda neler sorabilir? Bilmem gereken şeyleri bilmemi sağlamak için odaklanmam gereken konular nelerdir? Öğretmenim beni köşeye sıkıştırabilecek türden ne gibi sorular sorabilir? Bu, çok da önemli olmayan şeylere takılmaktansa, en önemli bilgiye odaklanmana yardımcı olabilir.
 6. 6
  Yardım iste. Eğer yardıma ihtiyacın olursa, bu konuları iyi bilen birinden yardım iste. Arkadaşlar, aileden birileri, özel hocalar ve öğretmenlerin hepsi iyi seçeneklerdir. Eğer sana yardımcı olan kişiyi anlayamıyorsan, ondan daha detaylı açıklamasını istemekten çekinme.
  • Öğretmenlerden yardım istemek senin derse ilgini gösterir ve bu, sınavlarının yanında sana gelecekte de faydalı olabilir. Anlatılanı anlamadığında veya daha fazla bilgiye ihtiyacın olduğunda daima öğretmenine sor. Öğretmenin memnuniyetle yardımcı olacaktır.
  • Genellikle okullarda ve üniversitelerde, stresle başa çıkmana yardımcı olacak, sınavla ilgili sorulara cevap bulacağın, çalışma yöntemleri gibi konularda sana rehber olabilecek kaynaklar bulunur. Bu kaynakları nasıl kullanacağını öğrenmek için öğretmenine sor veya okulunun İnternet sitesini ziyaret et.
  Reklam

Kısım 5
Kısım 5 / 6:
Motivasyonunu Korumak

 1. 1
  Ara ver. Eğlenmek için de biraz zamana ihtiyacın var ve tüm günü ders çalışarak tüketmektense, kendini rahat hissederek çalışmak daha iyidir! Aralarını ve çalışma zamanını dikkatli şekilde ayarla. Genellikle, 20-30 dakika çalışmak ve sonrasında 5 dakikalık bir ara vermek en etkili yöntemdir.
  • Eğer tekrar masaya oturmakta zorlanıyorsan uzun, aralıksız bölümler yerine, 20 dakikalık yoğun bir çalışma yap ve her bölümün sonunda 10 dakika ara ver.
  • Parçaları mantıksal olarak yapılandırdığından emin ol, böylece kavramları bütünüyle hatırlamayı zorlaştıracak şekilde kavramları parçalara ayırmış olmazsın.
 2. 2
  Olumlu düşün ama çok çalış. Özgüven önemli; ne kadar az çalıştığına odaklanmak veya sınavda ne kadar kötü alacağını düşünmek başarılı olmak için çalışmaktan seni alıkoyabilir. Lakin, bu çok çalışmaman gerektiği anlamına da gelmez. Kendine güveniyor olsan da çalışman gerekir. Güven sadece başarıya giden yoldaki engelleri uzaklaştırır.
 3. 3
  Başkalarıyla çalış. Notları karşılaştırmak veya konuyu anlamayan kişiye yardımcı olmak için arkadaşlarınla kütüphanede çalışma günü ayarla. Başkalarıyla çalışmak, onlara bir şeyler açıklayacağın veya konu hakkında konuşacağınız için eksiklerini tamamlamana ve daha fazla şey hatırlamana yardımcı olur.
  • Birisinden yardım istediğinde, vaktini şakalaşmalarla boşa harcama. Yaptığın şeye odaklan.
 4. 4
  Yardım iste. Eğer bir konuda takıldıysan, bir arkadaşını arayıp yardım istemekten çekinme. Eğer arkadaşların yardım edemez ise, yardım etmesi için bir özel öğretmene danış.
  • Eğer vaktin varsa, sınavdan önce anlamadığını düşündüğün bir konu olursa, sana bu konuyu tekrar anlatması için öğretmenine ricada bulun.
  Reklam

Kısım 6
Kısım 6 / 6:
Kendini Sınav Gününe Hazırlamak

 1. 1
  Sınavdan önceki gece yeterince dinlen. İlkokul öğrencileri iyi bir performans için ortalama 10-11 saat uykuya ihtiyaç duyarlar. Gençler ise genel olarak en azından 10 saat uykuya gerek duyarlar. Yetersiz uykunun biriktiği tespit edilmiştir ("uyku borcu" olarak da bilinir); uzun süredir devam eden kötü uyku alışkanlıklarını telafi etmek için, birkaç hafta ideal uyku ile yeniden en uygun performans yakalanabilir.
  • Uykudan 5-6 saat önce kafeinli veya uyarıcı maddeler tüketme. (Ancak, eğer doktorun sana belirli bir saatte alınacak uyarıcı bir ilaç yazdıysa, o ilacı uyku saatini dikkate almaksızın saatinde al ve bir şeyleri değiştirmeden önce doktoruna danış.) Bu tür maddeler uyku verimliliğini azaltır, yani yeterli uzunlukta uyusan da, uyandığında dinlenmiş hissetmeyebilirsin.
 2. 2
  Sağlıklı ve hafif yiyecekler ye. Yağsız protein, sebze, omega-3 yağ asidi ve antioksidan dolu, dengeli bir kahvaltı yap. Örnek bir kahvaltıda somon füme eşliğinde ıspanaklı omlet, tam buğday ekmeği ve bir muz bulunabilir.[7]
 3. 3
  Aperatif bulundur. Eğer sınavın uzunsa ve izin veriliyorsa yanında aperatif yiyecekler bulundur. Kepekli ekmek arası fıstık ezmesi veya hatta bir granola bar gibi kompleks karbonhidrat ve proteinli şeyler, zayıflamaya başladığında konsantrasyonunu arttırmana yardımcı olacaktır.[8]
 4. 4
  Sınav salonuna biraz erken git. Sınava başlamadan önce düşüncelerini toparlaman için kendine beş veya 10 dakika ver. Böylece, sınav başlamadan önce yerleşmek ve rahatlamak için yeteri kadar vaktin olur.
 5. 5
  Önce bildiğin sorulardan başla. Eğer sorunun cevabını bilmiyorsan, diğer soruya geç ve en son tekrar o soruya dön. Cevabını bilmediğin bir soruya odaklanmaya çabalamak sana zaman kaybettirebilir, bu da sana değerli puanlara mâl olabilir.
 6. 6
  Bilgi kartları yap. Dil bilgisi veya İngilizce sınavın varsa, kelime anlamlarını hatırlamak için bilgi kartları hazırlamak yardımcı olacaktır. Bu kartları okula götürebilir ve sınav başlamadan önce bunlara göz gezdirebilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Sesli okuman daha hızlı öğrenmene yardımcı olabilir.
 • Yatağında yatar halde çalışma, uyuyakalabilirsin.
 • Tüm bölümleri tek seferde çalışmaktansa, bir ana konuyu düzgünce çalış.
 • Seni miskin veya yorgun hissettirebileceği için çalışmaya başlamadan önce çok yememeye çalış.
 • Çalışmaya başlamadan önce aktif olmak (koşmak, bisiklete binmek vs.) konsantre olmana ve problem hakkında daha dikkatli düşünmene yardımcı olabilir.
 • Çalıştığın mekanı düzenlemen zihnini toparlamana yardımcı olabilir.
 • 12:00 gibi belirli bir saatte başlamayı planladıysan ve işlerinin aksaması nedeniyle saatin 12:10 olduğunu fark ettiysen, başlamak için saatin 13:00 olmasını bekleme. Çalışmaya başlamak için çok geç değil!
 • Önemli notları maddeler halinde yeniden yaz. Büyük bir paragrafı okumaktansa bunları hatırlamak daha kolay olabilir.
 • Eğer sınavda çıkabileceğini düşündüğün sorular varsa ve cevaplarını hatırlamakta güçlük çekiyorsan, soruyu kartın bir tarafına, cevabı da diğer tarafına yaz. Soruyu cevapla ilişkilendirmeye çalış, böyle yapman cevabı hatırlamana yardımcı olabilir.
 • Eski sınav ve en ödevlerini gözden geçir. Bu, sınavda birkaç benzer soru çıkması durumunda sana kesinlikle yardımcı olacaktır.
Reklam

Uyarılar

 • Eğer mümkünse, stresli insanlardan uzak dur. Çalışma ortamında stresli ve olumsuz bir atmosferin oluşması seni çalışmaktan soğutabilir.
 • Kopya çözüm değildir ve eninde sonunda yakalanırsın. Kopya çekmenin, sicil kaydına işlenmesi ve hatta okuldan atılma gibi ağır cezaları vardır.
 • Sadece sınavdan önceki gece çalışmakla kalma. Her gün, okuldan geldikten sonra azar azar tüm konulara çalış. Tek seferde her şeye çalışmanın bir anlamı yok.
 • Çok geç saatlere kalma. Yapılan araştırmalar, yeterli uyumadığında öğrendiğin şeyleri unutmanın daha olası olduğunu gösteriyor, bu nedenle uykunu al! Eğer gerçekten daha fazla çalışman gerekiyorsa, biraz da sabah çalış.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Varyans Nasıl HesaplanırVaryans Nasıl Hesaplanır?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Standart Sapma Nasıl HesaplanırStandart Sapma Nasıl Hesaplanır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Alexander Ruiz, M.Ed.
Ortak yazarlar :
Eğitim Danışmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Alexander Ruiz, M.Ed.. Alexander Ruiz, bir eğitim danışmanıdır. Kişiye özel ayarlanabilen eğitim planları, derse yönelik eğitim ve sınava hazırlık eğitimi, üniversite başvuru danışmanlığı gibi hizmetler sunan ve Kaliforniya'nın Claremont şehrinde bulunan bir özel ders şirketi olan Link Educational Institute’un eğitim yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Alexander, eğitim sektöründe sahip olduğu on beş yılı aşkın tecrübe sayesinde, öğrencilerin çeşitli beceriler kazanmalarına ve yükseköğrenim hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmanın yanı sıra, kişisel farkındalıklarını ve duygusal zekâlarını geliştirmeleri için de onlara koçluk yapmaktadır. Florida Uluslararası Üniversitesi'nin Psikoloji bölümünde lisans, Güney Georgia Üniversitesi'nin Eğitim bölümünde de yüksek lisans derecesine sahiptir. Bu makale 74.595 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 74.595 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam