Sıcak hava balonu meraklıları dünyanın her yerinde bulunabilir ve bir ücret karşılığında veya yer ekibinde gönüllü bir pozisyon karşılığında seni gezdirebilirler. Buna bir merakın varsa ve ipleri çeken ve ateşi yakan kişi olmak istiyorsan tek başına uçmadan önce eğitim ve ehliyete ihtiyacın olacak. Bir balonun nasıl çalıştığını öğrenmek sana bir avantaj sağlar ve bu hobinin sana göre olup olmadığına karar vermene yardımcı olabilir.

Kısım 1 / 2:
Temelleri Anlamak

 1. 1
  Bir balonun neden yükseldiğini anla. Sıcak hava balonları basit bir kavrama dayanır. Havayı veya başka herhangi bir gazı ısıtmak gazın yoğunluğunu azaltır. Tıpkı bir akvaryumda yükselen bir balon gibi, sıcak hava, etrafındaki daha yoğun, daha soğuk havanın üzerinde yüzer.[1] Balonun içindeki havayı balon kumaşını, sepeti ve içindeki herkesi kaldıracak kadar ısıt.
  • Yukarı doğru hareket ettikçe hava gittikçe incelir (daha az yoğunlaşır) çünkü üzerindeki havanın ağırlığından daha az basınç vardır.[2] Bu nedenle, bir sıcak hava balonu, balonun ve içindeki havanın yoğunluğu etrafındaki havanın yoğunluğuna eşit olana kadar yükselir.
 2. 2
  Temel yapıyı bil. Yapı o kadar basit ki çoktan anlamış olabilirsin, ancak ekibinle iletişim kurabilmek için terminolojiyi öğren:
  • Balonun kubbesi peş kumaş denilen parçaların dikilmesiyle oluşur ve adına zarf denir.
  • Çoğu balonda, zarfın en üstünde kumaştan kanatçıkla sağlam bir şekilde kapatılan bir delik bulunur. Buna paraşüt kapağı denir.[3] Sepete kadar uzanan bir dikiş hattına bağlıdır.
  • Zarfın alt ucu veya ağız, alttaki propan tankları tarafından beslenen alev üreten brülörün üzerinde bulunur.
  • Propan tankları, yolcular ve kargo, zarfın altına bağlı olan bir sepet içinde durur.
 3. 3
  Koruyucu giysiler giy. Pilot, aleve yakın olacağından koruyucu gözlük takmalıdır. Pilot ve mürettebat, ağır iş eldivenleri, uzun kollu giysiler ve uzun pantolonlar giymeli ve naylon, polyester veya aleve maruz kaldığında eriyen diğer malzemelerden uzak durmalıdır.
  • Sepetteki herkes balonun çamura veya engebeli araziye inebileceğini ve rahat kıyafetler ve ayakkabılar giyebileceğini unutmamalıdır.
 4. 4
  Yükselmek için daha fazla propan ver. Ateşe propan eklemek için yapılması gereken tek şey, brülörün hemen altında bulunan, propan tanklarına bağlı hat üzerindeki bir hava vanasını açmaktır.[4] Vana ne açık olursa balona o kadar çok ısı salınır ve balon o kadar hızlı yükselir.
  • Balonun kenarından ağırlık veya herhangi bir ağır nesne bırakmak balonun toplam yoğunluğunu azaltacak ve yükselmene neden olacaktır. Bariz nedenlerden dolayı, bu yöntem kalabalık alanların üzerinde önerilmez.
 5. 5
  Sabit bir yükseklikte nasıl kalacağını öğren. Çevresindeki ortamdan daha sıcak olan herhangi bir nesne gibi, sıcak hava balonu zamanla soğur ve bu da balonun yavaş yavaş alçalmasına neden olur. Aynı yükseklikte kalmak için şu tekniklerden birini veya ikisini birden kullanman gerekir:
  • Propan tankının kendisinde, brülörü ne kadar propanın beslediğini kontrol eden bir ölçüm veya "seyir" vanası vardır. Bunu uçarken yavaş yavaş açmak, aşağı yukarı aynı yükseklikte kalmanın kolay bir yoludur.
  • Çok alçaldığını fark ettiğinde, hava vanasından gelen ilave kısa bir propan patlaması balonu yukarı kaldıracaktır.
 6. 6
  Balonu indirmek için paraşüt vanasını aç. Unutma, paraşüt vanası balon zarfının üstündeki kumaştan kanatçıktır. Bu kanatçık tek başına bırakıldığında otomatik olarak kendini kapatır, ancak kanadı kaldırmak için dikiş hattı adı verilen kırmızı bir kordonu çekebilirsin. Bu, sıcak havanın üstten çıkmasını sağlar. Balon istenilen oranda alçalana kadar kordonu çekili tut, ardından kanadın tekrar kapanması için kordonu bırak.
  • Paraşüt vanasına ayrıca boşaltma deliği ve dikiş hattına boşaltma deliği hattı adı verilir.
 7. 7
  Yönü kontrol etmek için yükselt veya alçalt. Balonların gittikleri yönü kontrol etmenin doğrudan bir yolu yoktur. Ancak, farklı yönlerde esen üst üste birkaç rüzgar katmanı vardır. Farklı bir çapraz akışı yakalamak için balonu yükseltir veya alçaltırsan balonun yön değiştirecektir. Pilotların genellikle rotada ilerlerken bir dereceye kadar doğaçlama yapması gerekir ve doğru zamanda doğru rüzgarı yakalamak deneyim ve planlama gerektirir.
  • Çoğu balonda, zarfın yan tarafındaki açıklıkları veya menfezleri çeken kordonlar bulunur, ancak bunlar yalnızca sepeti döndürür.
  • Neredeyse tüm sıcak hava balonu uçuşları, yerde bir araba veya kamyon tarafından takip edilir ve indiğinde balonu ve yolcularını alır.
  Reklam

Kısım 2 / 2:
Balonu Kullanmak

 1. 1
  Birinci pilot olarak uçmadan önce bir eğitim kursuna katıl. Aşağıdaki talimatlar, bir balon pilotunun yapması gereken görevleri ve sahip olması gereken becerileri anlamana yardımcı olabilir, ancak gerçek deneyimin yerini tutamaz. Bir balon pilotunun lisansı ve eğitimi binlerce dolara mal olabilir, ancak bir yer ekibinde gönüllü olarak başlayabilirsin. Yerde eğitim aldıktan sonra, sertifikasyon testini geçmek için yalnızca yaklaşık 10 ila 15 saatlik toplam uçuş eğitimine ihtiyacın olacak, ancak bu, ülkeden ülkeye değişiyor.[5]
 2. 2
  Rüzgar koşullarını kontrol et. Bir uçuşu ne zaman iptal edeceğini bilmek son derece önemlidir. Kuvvetli rüzgarlarda uçmak tehlikelidir ve buna kalkışmamak gerekir. Yeni başlayanlar, rüzgarın genellikle tahmin edilebilir ve düşük hızlı olduğu gün doğumundan sonraki ilk birkaç saati ve gün batımından önceki ilk birkaç saati tercih etmelidir.[6]
 3. 3
  Hayati ekipmanları kontrol et. Sepette en azından bir yangın söndürücü, bir ilk yardım çantası, bir topografik harita, bir havacılık haritası, bir altimetre ve uçuşunun ayrıntılarını kaydetmek için bir seyir defteri bulunmalıdır. Uçuş için yeterli yakıt olduğundan emin olmak için propan deposunun yakıt göstergesini kontrol et; genellikle saatte yaklaşık 114 litre.[7] Daha uzun uçuşlar için telsiz ve muhtemelen elektronik navigasyon ekipmanına da ihtiyacın olacak.
 4. 4
  Kaldırmak için balonu şişir. Hemen hemen tüm balonların yerden kaldırmak için birkaç kişi gerekir. İlk olarak, brülör sepet çerçevesine tutturulur ve açılıp yere serilen zarfa doğru yana yatırılır. Zarf ağzı kaldırılır ve yaklaşık on dakika boyunca güçlü bir fan kullanılarak şişirilir, ardından brülör kullanılarak ısıtılır. Sepet genellikle mürettebat tarafından aşağıda tutulur ve/veya balon havalanmaya hazır olana kadar yer arabasına bağlanır. Sepet düzeltilir, yolcular ve pilot içeri girer ve pilot yerden havalanmak için brülörden sabit bir alev çıkarır.
 5. 5
  Kalkış sırasında tetikte ol. Pilot olarak tetikte olmalı ve şişen zarfı ve her şey sabitlenene ve planlandığı gibi ilerleyene kadar yer ekibinin halatları tutmalarını izlemelisin. Kısaca ama metodik olarak tüm ağaçları veya balonun yükselirken çarpabileceği diğer engelleri her yönden kontrol et. Kalkış başladığında ilk esintiyi hissettikten sonra, gözlerini hemen uçuş yoluna en yakın engele sabitle ve balon güvenli bir şekilde üstünden geçene kadar başka yere bakma.[8] Bu, yöndeki bir sapmayı fark etmeyi ve buna daha hızlı yükselerek tepki vermeyi kolaylaştırır.
 6. 6
  Hava olaylarını bil. Müstakbel balon pilotları sertifika almak için sıcaklık, yükseklik ve nemin nasıl etkileşime girdiğine ve hangi farklı bulut türlerinin hava koşulları hakkında ne söyleyebileceğine dair bir meteoroloji testini geçmelidir. Bunların tümü bu kılavuzda ele alınmasa da, işte birkaç yaygın hava olayı örneği:
  • Yükselirken veya alçalırken rüzgar yönündeki önemli bir değişikliğe rüzgar kırılması denir ve hareketini hızlandırabileceği veya yavaşlatabileceği için özel odaklanma gerektirir. Kuvvetli rüzgar kırılması, brülörünün pilot alevini söndürürse çarpmayı önlemek için onu tekrar yakıp balonu mümkün olan en kısa sürede ısıt.
  • Balon, yaptıklarına daha yavaş tepki veriyorsa veya yükselmek yerine hapsolmuş hava kirliliğini fark edersen yükseldikçe çevreleyen havanın daha sıcak olduğu bir "enverziyon" içinde olabilirsin. Rakımı değiştirmek istediğinde, eklenen ısı miktarını artırarak veya salarak telafi et.
 7. 7
  Rüzgar yönünü ve hızını kontrol et. Bir hava durumu haritasını nasıl okuyacağını öğren ve bunları farklı bölgelerdeki genel rüzgar hızı ve yönünü planlamak için kullan. Altındaki yerel rüzgar koşullarını test etmek için sepetin kenarına tıraş kremi sür veya sık.
 8. 8
  Nasıl yol alacağını bil. Balon pilotları, uçuş boyunca rotalarını ve irtifalarını çizmek için topografik bir harita ve altimetre kullanma eğitimi alırlar. Bölgesel havacılık idaresinden bir havacılık haritası al ve bunu uçakların güzergâhının dışında kalmak için kullan. Bir GPS ünitesi, manyetik pusula ve bir çift dürbün de işe yarar, ancak bölgendeki yasal bir zorunluluk olmadığı sürece kısa uçuşlar için her zaman gerekli değildir.
 9. 9
  Türbülans veya sıcak hava akımlarından kaçın. Herhangi bir türbülans yaşarsan veya haritalar, bulutlar veya diğer hava olayları bunun olacağını hissettirirse mümkün olan en kısa sürede iniş yap. Benzer şekilde, herhangi bir dairesel hareket veya beklenmedik bir yükselme hissedersen yükselen "sıcak hava akımları" balonu kontrolden çıkarmadan hemen önce balonu indir. Bir sıcak hava akımından çıktığında havayı hızla boşalt, aksi takdirde sepeti yere çekebilir.
 10. 10
  Acil durumlara hazırlıklı ol. Acil bir durumda uçuşun ortasında hızlı bir şekilde yapabilmek için pilot alevini yeniden yakma alıştırması yap. Pilot alevi tekrar yanmazsa yakıt tıkanması olabilir. Bu durumda, hava vanasının üzerindeki propanın yeniden yakılması gerekir ve bunun deneyimli gözetim altında öğretilmesi gerekir. En kötü durumda, zarf kumaşı yırtıldığında, alçalma hızını en aza indirmek için olabildiğince çok propan yak.[9]
 11. 11
  Balonu indir. Bir iniş yeri seçmek ve balonu başarılı bir şekilde o hedefe doğru yönlendirmek şöyle dursun, uçuş ortasında seyahatin kesin yönünü belirleme yeteneğini geliştirmek şaşırtıcı miktarda alıştırma gerektirebilir.[10] Çeşitli koşullarda inmeyi öğrenmen gereken birkaç yaklaşım ve teknik vardır ve deneyimli bir öğretmen hayati önem taşır. Yumuşak bir eğimde süzülebileceğin geniş bir iniş alanıyla en iyi koşullarda alıştırma yaparak başla. Havayı yavaşça boşalt ve biraz kenarda olsa bile gözünü yakındaki en yüksek engelin üzerinde tut. Engeli aştıktan sonra, gerektiği kadar havayı boşaltabilirsin, ancak sabit, kontrollü bir süzülüş hedefle.[11] Yere dokunduğunda ve sarsıntılı bir sürüşe hazırlandığında, zarfı söndürmek için havanın geri kalanını boşalt. Tebrikler! Artık bir balonla uçmanın temellerini biliyorsun.
  Reklam

İpuçları

 • Bir "gaz balonu", bazen pilot olmayanlar tarafından sıcak hava balonu olarak adlandırılan başka bir uçan balon türüdür. Gaz balonları helyum veya havadan daha hafif olan başka bir gazla doldurulur ve böylece balonu ısı olmadan havalanır. Bu balonlar, hibrit gaz ve sıcak hava modeli değilse sadece ağırlık atılarak daha da yükselebilir.[12]

Reklam

Uyarılar

 • Arazi sahibinden balon gezin için mülkünü kullanma izni iste. Araziyi izinsiz kullanmak mülke tecavüz olarak görülebilir ve yasal sonuçları olabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?

wikiHow

Hoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?

wikiHow

Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?

wikiHow

Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?

wikiHow

Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?

wikiHow

İkinci Dereceden Bir Denklemin Tepe Noktası Nasıl Bulunur?

wikiHow

Nasıl Ders Çalışılır?

wikiHow

Yüzde Artışı Nasıl Hesaplanır?

wikiHow

Bir Doğrunun Denklemi Nasıl Bulunur?

wikiHow

Proton, Nötron ve Elektron Sayısı Nasıl Bulunur?

wikiHow

Bir Üniversite Hocasına Nasıl E‐posta Gönderilir?

wikiHow

Bir Üçgenin Alanı Nasıl Hesaplanır?

wikiHow

Kimyasal Denklemler Nasıl Denkleştirilir?

wikiHow

İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Reklam
 1. http://aeronaut.com/ → articles → steering the balloon
 2. http://aeronaut.com/ → articles → lowest point of return
 3. http://www.virginballoonflights.co.uk/ballooning-science.asp

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 20 kişi çalıştı.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 63 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam