Bir sütyeni açmak bazen kaya tırmanışı gibi gelebilir; çok sayıda kayış, çekme ve karıştırma söz konusudur. Nereyi sıkıştırmalı, nereye çekmeli, soru listesi sonsuz görünüyor; ister kendi sütyenin ister başkasının sütyeni olsun. Endişelenme, bu makalenin sonunda zorlu sütyen çıkarma görevinde profesyonel olacaksın.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 5:
Sütyenin Temelleri

 1. 1
  Kapatma mekanizmasının nasıl çalıştığını anla. Tipik bir sütyen, arkada bağlanan iki yatay kayışa sahiptir. Bir kayışta birkaç çift halka vardır. Diğeri, halkalara takılan bir çift kancaya sahiptir. Bir sütyeni çıkarmak için, iki tarafı birbirine doğru sıkıştırmalı ve kancaları halkalardan dışarı kaydırmalısın.[1]
  • Bazen sadece bir halkası ve bir kancası veya beş halkası ve beş kancası olan bir sütyenle karşılaşabilirsin. İki veya üç halka ve kanca standart olmakla birlikte, tüm kopçalı sütyenler aynı şekilde açılabilir.
 2. 2
  Bazı sütyenlerin ön taraftan takıldığını bil. Bu tür sütyenler, arkada kenetlenen sütyenler kadar yaygın olmasa da mevcuttur. Bu tür sütyenlerin ön tarafındaki kuplar bir klips ile bağlanır. O yüzden bir sütyeni çıkarmaya çalışıyorsan ve arkada halka ve kanca bulamıyorsan sütyen önden bağlanıyor olabilir.[2]

Yöntem 2
Yöntem 2 / 5:
Başka Birinin Sütyenini Açmak

 1. 1
  Her bir kayışın ucuna bir elini koy. Bir el halka tarafında, bir el kanca tarafında olmalıdır. Kendine çalışmak için yer açmak için kayışları sırtından hafifçe çek.
  • Kişi sana dönükse görmeden sütyenini çıkarman gerekir. Merak etme! Her elini bir kayışa koy ki bir el kopçaları bir el de kancaları hissedebilsin. Kendine çalışmak için yer açmak için kayışları sırtından hafifçe it.
 2. 2
  Kopçadaki gerilimi azaltmak için iki tarafı birbirine doğru it. Bunu bir parmak kapanı gibi düşün; iki kayışı birbirinden uzaklaştırırsan hiçbir şey olmayacak (belki sütyenini yırtman dışında). Bunun yerine, kilit nokta iki kayışı birbirine itmektir.[3]
 3. 3
  Sağ tarafı (yani kancalı tarafı) kendine doğru kaydır. Kancaları halkalardan kurtarmak için diğer tarafı sabit tut.
  • Bazen bir kanca açılabilirken, diğeri halkaya bağlı kalabilir; özellikle de ona karşı dönüksen ve sütyeni göremiyorsan. Panik yapma! Kalan kancaya odaklanarak aynı hareketi tekrarla.

Yöntem 3
Yöntem 3 / 5:
Tek Elle Sütyen Kopçası Açmak

 1. 1
  Parmaklarını kopçanın bir tarafına ve başparmağını diğer tarafa yerleştir. Parmaklarını ve başparmağını kapatma mekanizmasına çok yakın tut.
  • Aynı adımlar, kişi sana dönükken bir elinle sütyeni açarken de izlenebilir (yani, ne yaptığını göremediğinde.)
 2. 2
  İki tarafı birbirine sıkıştır. Bunu işaret parmağın, orta parmağın ve başparmağınla yapman gerekecek. Sadece başparmağın ve ilk iki parmağınla bir gömleği kaldırdığını düşün. Sütyen kopçasını da aynı şekilde sıkıştır.[4]
 3. 3
  Sağ tarafı (yani kancalı tarafı) sol kayış boyunca kaydır. Bu, kancaları halkalardan kurtaracaktır. Kancaları çıkarırken sabit tutmak için parmaklarını (sağlaksan) veya başparmağını (solaksan) kopçaların önüne sıkıştırmak yardımcı olabilir.[5]

Yöntem 4
Yöntem 4 / 5:
Kendi Sütyeninin Kopçasını Açmak

 1. 1
  Aşağıdan yukarıya uzanarak kollarını arkana koy. Kancaların/halkaların her iki tarafından kavra ve çalışmak adına yer açmak için kayışları sırtından hafifçe çek.
  • Çok esnek kolların yoksa veya kopçayı görebileceğin vücudunun ön kısmında sütyenini çıkarmanın daha kolay olacağını düşünüyorsan kol kayışlarını çıkar. Çıkardıktan sonra sütyeni kopça öne gelecek şekilde döndür. Ne yaptığını görebileceksin ve bu da sütyeni daha kolay çıkarmanı sağlayacak.
 2. 2
  Öpüşüyorlarmış gibi iki kayışı birbirine doğru it. Bunu yapmak, kayışların bağlı kalmasına neden olan gerilimi azaltır.
 3. 3
  Kancaların olduğu kayışı dışarı doğru kaydır. Halkalı kayışı sabit tut. Bunu yapmak kancaları halkalardan çıkaracaktır.

Yöntem 5
Yöntem 5 / 5:
Önden Klipsli bir Sütyeni Açmak

 1. 1
  Klipsi bul. Sütyenin iki kupu arasında olmalıdır. Genellikle klipsler, bir tarafın diğer tarafa oturduğu plastik veya metal parçalardır. Klips düzleştirildiğinde yerine oturur ve birbirine kilitlenir.
 2. 2
  Klipsin her iki tarafına bir elini koy. Klipsin kilidi açılacak şekilde sütyenin kenarlarını yukarı ve kendine doğru kaldır. İki metal veya plastik parçanın ayrıldığını görmelisin.
 3. 3
  Klipsin bir tarafını yukarı ve diğer tarafını aşağı doğru çek. Sütyenlerde klipsin hangi tarafının yukarı çıkıp hangisinin aşağı ineceği değişir. Bir tarafı yukarı çektiğinde direnç bulursan diğer tarafı dene. Sütyenin çıkarılabilmesi için iki parça birbirinden ayrılmalıdır.[6]

İpuçları

 • Sütyenini çıkardığın kişiden yardım istemekten korkma. Çoğu durumda umursamaz ve birkaç ipucu almak veya birlikte çıkarmak, sessiz, garip bir mücadeleden daha eğlenceli olabilir.

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 47 kişi çalıştı. Bu makale 17.441 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 17.441 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?