Çoğu dondurma, bol miktarda yoğun krema ve yumurtadan yapılır. Bu dondurmalar lezzetlidir ama sağlık bakımından çok iyi değildir. Süt kullanmak, geleneksel kremaya lezzetli ve daha sağlıklı bir alternatif olabilir. Biraz daha yoğun bir şey için, tatlandırılmış yoğunlaştırılmış sütle yapılan dondurmayı dene. Vegan seçeneklerini tercih edersen Hindistan ceviziyle bile dondurma yapabilirsin.

Malzemeler

Normal Sütle Vanilyalı Dondurma[1]

 • 4 su bardağı (1 litre) süt (yağ oranı fark etmez)
 • 1 su bardağı (120 g) şeker
 • 1 tatlı kaşığı vanilya özü

8 porsiyon

Yoğunlaştırılmış Sütle Vanilyalı Dondurma[2]

 • 400 mL tatlandırılmış yoğunlaştırılmış süt (yağsız veya normal)
 • 2 su bardağı (450 mL) soğuk şekerli krema
 • 1 tatlı kaşığı vanilya özü

1,5 litrelik dondurma

Hindistan Cevizi Sütüyle Vegan Dondurma[3]

 • 2 adet (330 ila 400 mL’lik) kutu yağlı Hindistan cevizi sütü
 • 1/2 su bardağı (60 g) agav şurubu, akçaağaç şurubu, bal, turbinado şekeri ya da şeker kamışı şekeri
 • 1/4 tatlı kaşığı tuz
 • 2 çorba kaşığı mısır nişastası
 • 1 1/2 tatlı kaşığı vanilya özü
 • İsteğe bağlı ekstralar: sert kabuklu yemişler, damla çikolata (ya da keçiboynuzu parçacıkları), meyve püresi, kakao kırıkları vs.

6 ila 8 porsiyon

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Normal Sütle Vanilyalı Dondurma Yapmak

 1. 1
  Orta boy bir kâsede sütü, şekeri ve vanilyayı karıştır. Her bir malzemeyi ölç ve orta boy bir kâseye koy. Malzemeleri büyük bir kaşıkla karıştır. Şekerin tamamı eriyinceye kadar karıştırmaya devam et.
  • Sütün yağ oranı hiç fark etmez. Yağsız, %2 yağlı ya da tam yağlı olabilir.
  • Çikolatalı dondurma yapmak için çikolatalı süt kullanmayı da deneyebilirsin.
 2. 2
  Bu karışımı bir dondurma yapma makinesine dök. Dondurma yapma makinen varsa karışımı bunun içine dök. Makineyi aç ve karışım büyük oranda yoğunlaşana dek, yaklaşık 20 dakika çalıştır. Karışımı hava geçirmez bir Tupperware’e dök ve dondurucuya koy.
 3. 3
  Dondurma yapma makinen yoksa karışımı sığ bir tabağa dök. Dondurma makineleri iyidir ama bu tarif için şart değildir. Süt, şeker ve vanilya karışımını dondurucuya dayanıklı sığ bir tabağa dök. Bu tabağı dondurucuya koy.
 4. 4
  Karışımı 2 ila 4 saatte bir karıştır. Dondurmanın kıvamı, 2 ila 4 saatte bir çıkarıp karıştırarak güzelleştirilebilir. Sonra kabı tekrar dondurucuya koy.
  • Dondurma yapma makinesi kullandıysan 4 saatte bir karıştır.
  • Dondurma makinesi kullanmadıysan ilk buz kristalleri oluştuktan sonra 2 ila 4 saatte bir karıştır.
 5. 5
  Karışımı 8 saat ya da gece boyunca dondur. Yaklaşık 8 saatin (ve düzenli olarak karıştırmanın) ardından dondurma tamamen donmuş olacaktır. Dondurma kıvamına gelecek ve hemen servise hazır olacaktır.
 6. 6
  Üstüne sevdiğin şeyleri ekle ve servis yap. Dondurmayı bir dondurma kepçesiyle seviş kâselerine koy. Üstüne çikolata şurubu, şekerli krema, sert kabuklu yemişler, kuru ya da konserve meyve ve sevdiğin başka şeyler ekle.
  • Kalan dondurmayı tekrar dondurucuya koy. Günlerce dayanacaktır.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Yoğunlaştırılmış Sütle Vanilyalı Dondurma Yapmak

 1. 1
  Şekerli yoğunlaştırılmış sütü buzdolabına koy. Yoğunlaştırılmış süt çoğunlukla buzdolabına konması gerekmeyen konserve kutularında satılır. Bu tarif için, malzemeleri karıştırmadan önce sütün iyi ve soğuk olduğundan emin olman iyi olur. Başlamadan önce sütü birkaç saat buzdolabında beklet.
 2. 2
  Yoğun kremayı set üstü bir mikserle karıştır. Yoğun kremayı buzdolabından çıkar ve hemen işe koyul çünkü malzemelerini karıştırdığında çok soğuk olmalarını sağlaman gerekir. Bir çırpma aparatı kullanarak kremayı orta ayarda çırp. Formunu yitirmeyen tepecikler oluşana kadar çırpmaya devam et.
  • Set üstü mikserin yoksa el mikseri de olur.
 3. 3
  Hızı düşüğe al ve yoğunlaştırılmış sütle vanilyayı ekle. Formunu yitirmeyen tepecikler oluşmaya başlayınca soğutulmuş yoğunlaştırılmış sütü dolaptan çıkar. Mikserin hızını düşüğe al ve yoğunlaştırılmış sütle kremayı yavaşça dök. Vanilya özünü ekle.
 4. 4
  Hızı tekrar ortaya getir. Ek malzemeleri ekledikten sonra, mikseri tekrar orta hıza getir. Karışım yoğunlaşana ve yine formunu yitirmeyen tepecikler oluşmaya başlayana kadar çırpmaya devam et. Tepecikler bu defa daha yoğun olacaktır.
 5. 5
  Dondurmana sevdiğin şeyleri ekleyerek kendine göre uyarla (isteğe bağlı). Eğer vanilyalı dondurmana ek aromalar ya da katkı malzemeleri koymak istiyorsan şimdi bunları ekleme zamanı! İstediğin her şeyi ekleyebilirsin, o yüzden dene ve eğlen. Kendi özel lezzetini yaratmak için ezilmiş kurabiyeler, meyve püreleri, sert kabuklu yemişler, pasta parçaları, çikolata şurubu ve başka şeyler eklemeyi dene. Eklediklerini karışıma tamamen dahil etmek için iyice karıştır.
  • Örneğin, çilekli cheesecake’li dondurma yapmak için, 1 su bardağı cheesecake ve istediğin miktarda çilek püresi ekle.
  • Kurabiyeli dondurma yapmak için, 2/3 su bardağı ezilmiş Oreo’yu dondurmaya karıştır.
  • Mangolu dondurma için, 1/4 su bardağı mango püresi ekle.
 6. 6
  Karışımı bir kaba koy ve 6 saat dondur. Dondurma karışımını geniş, ağzı kapatılabilen ve dondurucuya dayanıklı bir kaba (örneğin bir Tupperware’e) koy. Buzlukta en az 6 saat ya da bütün gece beklet. 6 saat sonra dondurman yenmeye hazır olacaktır.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Hindistan Cevizi Sütüyle Vegan Dondurma Yapmak

 1. 1
  Hindistan cevizi sütünü bir saplı tencereye dök. Hindistan cevizi kutularını açmadan önce iyice çalkala. ½ su bardağı Hindistan cevizi sütünü ölçüp şimdilik bir kenara ayır. Geriye kalan Hindistan cevizi sütünü bir saplı tencereye dök.
  • Hindistan cevizi sütü kutunun içindeyken ayrışır, o yüzden kullanmadan önce iyice çalkalamak katı ve sıvı kısımların yeniden karışmasını sağlayacaktır.
 2. 2
  Tercih ettiğin bir tatlandırıcıyı ve tuzu ekle. Dondurman için, hangisini en çok sevdiğine bağlı olarak agav, akçaağaç şurubu, bal ya da şekeri ölçüp saplı tencereye koy. Tuzu da ölçüp tencereye ekle.
 3. 3
  Hindistan cevizi sütünü orta-kısık ateşte 1-2 dakika karıştır. Ocağı orta-kısık ateşe getir. Hindistan cevizi sütü karışımı ısınırken karıştır. Karışım ısınana ve tatlandırıcı tamamen eriyene kadar karıştırmaya devam et. Bu 1-2 dakika sürecektir.
 4. 4
  Mısır nişastasıyla ayırdığın Hindistan cevizi sütünü karıştır. Mısır nişastasını ayırdığın ½ su bardağı Hindistan cevizi sütüyle birlikte küçük bir kâseye koy. İyice çırp. Mısır nişastası tamamen eriyene kadar çırpmaya devam et.
 5. 5
  Mısır nişastası karışımını ılık Hindistan cevizi sütünün içine dök. Mısır nişastası karışımını, saplı tenceredeki ılık ve tatlandırılmış Hindistan cevizi sütüne ekle. İkisini bütünleştirmek için hafifçe çırp.
 6. 6
  Ocağı orta ateşe getir ve 6-8 dakika pişir. Karışım pişmeye ve yoğunlaşmaya başlayınca ateşi arttır ve karışımı karıştır. Karışım, kaşığın arkasını kaplayacak kadar yoğunlaşıncaya dek karıştırmaya devam et. Bu, 6-8 dakikayı bulacaktır. Gözünü ayırma ve kaynamasına izin verme.
 7. 7
  Ocaktan indir ve vanilya ekle. Dondurma bazı yoğunlaşınca ocağı kapat ve saplı tencereyi ocaktan indir. Vanilyayı baza ekle ve karıştır. Bazın birkaç dakika soğumasına izin ver.
 8. 8
  Bazı bir kaba döküp buzdolabına koy. Bazı sığ bir kaba al. Kabı streç filmle kapla. En az 4 saat ila 3 gün buzdolabında beklet.
 9. 9
  Soğutulmuş bazı karıştır. Kabı buzdolabından çıkar ve streç filmi aç. Dondurma bazının kıvamı bu noktada pudinge benzer olacaktır. Bunu, dondurma yapma makinesine dök ve karıştırmaya başla. Bazın yumuşak dondurmanınkine benzer bir kıvam alana kadar yoğunlaşması gerekmektedir.
  • Her makine farklıdır ama bu yaklaşık 10 ila 20 dakika sürecektir.
  • Karıştırmanın iyice sonunda istediğin ekstraları ekle, sonra da birkaç saniye daha karıştır.
 10. 10
  Dondurmanı bir kaba al ve 4 saat dondur. Dondurmayı yaptığın kaptan dondurucuya dayanıklı ve ağzı kapanabilen bir kaba al. Buz kristallerinin oluşmasını engellemek için yağlı kâğıt ya da parşömen kâğıdıyla kapla. Karışım sertleşene kadar 4 saat dondur, sonrada servis yap.
  • Dondurmayı servis etmeden önce dondurucudan alıp tezgâhın üzerine koyman ve birkaç dakika çözülmesini beklemen iyi olabilir.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Şeker Hamuruyla Pasta Nasıl Kaplanır?
Donmuş Somon Balığı Nasıl Pişirilir?
Ocakta Hamburger Nasıl Pişirilir?
Sosisli Sandviç İçin Sosis Nasıl Haşlanır?
Kemiksiz ve Derisiz Tavuk Fırında Nasıl Pişirilir?
Basit Bir Çilekli Smoothie Nasıl Yapılır?
Lazanya Nasıl Pişirilir?
Çikolata Nasıl YapılırÇikolata Nasıl Yapılır?
Poşe Yumurta Nasıl Yapılır?
Sütten Krema Nasıl Yapılır?
Kahvaltılık Gevrek Nasıl YenirKahvaltılık Gevrek Nasıl Yenir?
Yapışkan Pirinç Normal Pirinç Kullanarak Nasıl Yapılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler.
Kategoriler: Tarifler
Bu sayfaya 883 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam