Sütü dondurmak, raf ömrünü uzatmanın inanılmaz kolay bir yoludur. Ayrıca sütü toptan satın almana ve süpermarketteki indirimlerden faydalanmana imkân sağladığı için tasarruf etmenin de harika bir yoludur! Buzu çözülen sütü içmek tamamen güvenlidir ve taze süt kadar besleyicidir, o yüzden sütü bozulacağına dondurmamak için hiçbir neden yok.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Sütü Dondurmak

 1. 1
  Sütün genişlemesi için yer bırak. Süt donduğunda sıvı hâlde olduğundan daha çok yer kaplar.[1] Ağzına kadar süt doluysa kap dondurucuda patlayabilir ve ortaya kocaman, donmuş bir rezalet çıkar (bu özellikle sert cam sürahiler için doğrudur). Neyse ki bunu engellemek kolaydır: Kabın üstünde birkaç santimlik bir boşluk kalması için yaklaşık bir bardak sütü boşalt. Bunu yapmak sütün genişlemesi için yeterli alanı sağlar.
  • Öte yandan, bir ya da iki su bardağı sütü önceden içtiysen bu adımı genellikle atlayabilirsin.
 2. 2
  Kaba tarih yaz. Sütü dondurunca hemen tekrar çözmediğin taktirde kutunun üzerindeki son kullanma tarihi tamamen anlamsız olur. Bu nedenle, kabına hem bugünün tarihini hem de son kullanma tarihine kaç gün kaldığını yazmak akıllıca bir fikirdir. Bunu bir keçeli kalemle doğrudan kabın üstüne yazabilirsin ya da kabına yazı yazmak istemezsen etiket olarak bir parça maskeleme bandı kullanabilirsin.
  • Örneğin bugün 24 Ağustos ve sütün son kullanma tarihi de 29 Ağustos ise kabın üstüne, "Donma tarihi 25 Ağustos. Son kullanma tarihine beş gün var," yazarsak sütü bir ya da iki ay sonra çözdüğümüzde içmek için ne kadar zamanımız olduğunu biliriz.
 3. 3
  Süt kabını dondurucuya koy. Artık sütü dondurmaya tamamen hazırsın. Tek yapman gereken etiketlenmiş kabı 0o C’nin altındaki bir dondurucuya koymak. Kabın tamamını dondurucuya sığdıramazsan sütü birkaç küçük kaba bölebilirsin. Süt yaklaşık bir günde donarak katı hâle gelecektir.
  • Süt donunca sütle yağın birbirinden ayrıldığını görebilirsin. Endişelenme. Bu, donma işleminin normal bir parçasıdır ve tamamen güvenlidir.
 4. 4
  2-3 aya kadar sakla. Çoğu kaynak sütü dondurucuda maksimum iki ya da üç ay bırakmayı tavsiye ediyor.[2] Hatta bazı kaynaklar sütün altı aya kadar dondurulmasını tavsiye ediyor.[3] Genel kanıya göre, süt buzlukta çok uzun süre dayanabilir ama zaman içinde yavaş yavaş dondurucudaki diğer şeylerin kokusunu ve tadını emecektir ve böylece lezzeti azalacaktır.
  • Unutma ki eggnog (yumurtalı ve şekerli içki), ayran ve krema gibi süt bakımından zengin ürünlerin raf ömrü, dondurulduğunda normal sütünküne benzer (ya da daha kısadır) ve genellikle bir ya da iki ayın katları türündendir.
 5. 5
  Buz kalıplarında dondurabilirsin. Sütü kabında dondurmaya alternatif olarak buz kalıbı tepsilerine bölüştürebilirsin. Bu özellikle donmuş sütü bir şeyler pişirirken kullanmak isteyenler için iyi bir seçenektir çünkü koca bir donmuş süt kalıbını parçalamak ya da çözülmesini beklemek zorunda kalmadan yemek tarifine yarı standart porsiyonlarda süt eklemene izin verir.
  • Donmuş süt küpleri taze süt bardaklarına koymak için de iyidir; bunlar sütün soğuk kalmasını sağlar ve sıradan buz küplerinin aksine eridiklerinde sütü sulandırmaz.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Sütü Çözmek

 1. 1
  Sütü buzdolabında çöz. Donmuş sütü çözmenin püf noktası asla hızlı değil, yavaş ve aşamalı bir sürece tabi tutmaktır. Bu nedenle, sütü çözmenin en kolay yolu çoğunlukla dondurucudan alıp buzdolabına koymaktır. Buzdolabının biraz daha yüksek olan ısısı, sütün yavaş yavaş çözülüp sıvı duruma geçmesine izin verecektir.
  • Bu biraz zaman alabilir; donmuş sütün hacmine bağlı olarak buzdolabında tamamen çözülmesinin üç güne kadar sürmesi alışılmadık bir durum değildir.
 2. 2
  Daha hızlı çözülmesi için soğuk suda beklet. Sütü çözmek için acelen varsa lavabonu soğuk suyla (sıcak suyla değil) doldurmayı ve donmuş süt kabını suyun altında bekletmeyi dene. Sütün çözülürken suyun altında kalması için döküm demir tava gibi ağır bir obje kullan. Bu işlem sütü buzdolabında çözmekten daha hızlı olacaktır ama genellikle birkaç saat sürer, o yüzden sabırlı ol.
  • Suyun sütü buzdolabından daha hızlı çözmesinin nedeni enerjinin sütle çevresi arasında moleküler bir seviyede aktarılmasıyla ilgilidir. Sıvılar ısı enerjisini buza havadan çok daha etkili bir şekilde iletir ve bu yüzden çok daha hızlı bir çözme yöntemidir.[4]
 3. 3
  Sütü çözmek için ısı kullanma. Donmuş sütü asla ısı kullanarak hızlı bir şekilde çözmeyi deneme. Bu, sütü bozmanın ve emeklerinin boşa gitmesinin yüzde yüz garantisidir. Sütü ısıtmak eşit olmayan bir şekilde çözülmesine, hatta yanmasına bile neden olabilir ve ortaya hiç de hoş olmayan bir yiyecek çıkabilir. Aşağıda bu durumu önlemek için birkaç ipucu bulabilirsin:
  • Donmuş sütü oda sıcaklığında bırakma.
  • Sütü mikrodalgada çözme.
  • Sütü sıcak suda çözme.
  • Sütü ocakta, bir tencerenin ya da tavanın içinde çözme.
  • Sütü güneşte çözme.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Donmuş Sütü Servis Etmek

 1. 1
  Çözüldükten sonra 5-7 gün içinde servis et. Sütün donduğunda taze olduğunu farz edersek çözüldükten sonra neredeyse aynı "tazelikte" olacaktır. O yüzden, çoğu çözülmüş sütün çözüldükten sonra yaklaşık bir hafta içinde içilmesi ve bir şeyler pişirmek için kullanılması uygundur. Görünüşü ve kıvamı hafifçe farklı olabilir ama yine de tüketilmesi güvenlidir.
  • Sütün dondurduğunda taze değilse çözüldüğünde de taze olmayacağını unutma. Başka bir deyişle, dondurduğuna bozulmasına sadece bir ya da iki gün kalmış olan çözülmüş süt çözüldüğünde de aşağı yukarı aynı durumda olacaktır.
 2. 2
  Servis etmeden önce çalkala. Donma süreci boyunca, sütteki yağ katılaşıp sıvıdan ayrılabilir. Bu durum yağ oranı yüksek içeriklerde daha belirgindir. Yağı yeniden sütün içine dağıtmak ve sütle yağı birbirine karıştırmak için çözülme sürecinde kabı birkaç kez çalkala.
  • Sütte sarımsı bir renk oluştuğunu da fark edebilirsin; bu donma sürecinin normal bir parçasıdır ve sütün bozulduğuna işaret etmez.
 3. 3
  Alternatif olarak bir karıştırıcı kullan. Yağı yeniden dağıtmak için sütü elle çalkalamak zorunda olmadığını belirtmek iyi olur. Örneğin, karıştırıcı ya da mutfak robotu gibi mekanik bir çözüm kullanmak sütün daha kolay karışmasını ve böylece daha pürüzsüz ve eşit bir kıvamda olmasını sağlar. Bu, sütte kalan ve içmeye başladıktan sonra keşfedersen epey bir sürpriz yapacak olan buz parçalarını kırmaya da yardım eder.
 4. 4
  Sütün hafifçe farklı bir dokusunun olması canını sıkmasın. Çözülmüş süt bazen normal sütten daha farklı "gelebilir"; bazen diğerine kıyasla hafifçe topaklı ve sulu olarak tarif edilir.[5] Çözülmüş sütü içmek tamamen güvenli olsa da bu özellikler yüzünden bazıları için içmek zor olabilir.
  • Öte yandan, çözülmüş süt, yemek pişirme ya da hamur işleri için taze süt için harika bir alternatiftir ve buralarda kullanıldığında dokusundaki değişikliği fark etmek zor ya da imkânsızdır.
  Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Süt
 • Dondurucu

Bununla İlgili wikiHow'lar

Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?
Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Baileys Irish Cream Nasıl İçilir?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Votka Nasıl İçilir?
Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Şampanya Şişesi Nasıl Açılır?
Şişe Açacağı Olmadan Şişe Nasıl Açılır?
Avokadonun Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Etin Bozulduğu Nasıl AnlaşılırEtin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?
Kuru Makarna Nasıl Ölçülür?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 10.655 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 10.655 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam