Elvis “İstediğini yapabilirsin, ama mavi süet ayakkabılarımdan uzak dur” diye şarkı söylediğinden beri çok şey değişti. Ancak süet ayakkabılar hala sürtme, çizik ve lekelere karşı hassastır ve temizlenmeleri zordur. Bu nedenle süet ayakkabıları olan herkes Kral’ın bu talebini anlayışla karşılayacaktır. Gece gündüz rock’n’roll yapmaktan süet ayakkabıların mı aşındı? Ayakkabılarının yeni gibi iyi görünmesi için bu adımları uygula.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Kir ve Sürtme İzlerini Temizlemek

 1. 1
  Bir süet fırçası al ve ayakkabılarının kuru olduğundan emin ol. Süetin yumuşak tüylü dokusunu en iyi şekilde temizlemek için süet temizleme setiyle birlikte alabileceğin özel bir fırça kullanmalısın. Ayakkabılarının bakım etiketi varsa, üreticinin önerisini uygula. Süet suya karşı da çok hassastır, bu nedenle kolay kir ve sürtme izlerinden kurtulmak istiyorsan ayakkabılar kuru olmalıdır.
 2. 2
  Kiri çıkarmak için ayakkabıyı hafifçe fırçala. Ayakkabında toplanan toz ve kiri hafifçe fırçalamak için süet temizleme fırçası kullan. Fırçayı ileri geri hareket ettirme, aynı yöne doğru tekrar tekrar fırçala. Kir tabakasından kurtulduğunda, ayakkabıların daha yeni görünecektir.
 3. 3
  Sürtme izlerini çıkarmak için sertçe fırçala. Ayakkabılarını fırçaladığında, süetin tüyleri tek yöne doğru bastırılır. Sürtme izleri olan bölgeleri sertçe ileri geri fırçalayarak tüyleri kaldır. Bunun için de en iyisi süet fırçası kullanmaktır.
  • Fırçaya cevap vermeyecek kadar yerleşmiş sürtme izlerinin olduğu bölgelerde tüyleri kaldırmak için bu bölgeyi bir bıçakla kazıyarak temizlemeyi dene.
 4. 4
  İnatçı izler için silgi kullan. Fırçayla çıkmayan sürtme izleri ve lekeler genellikle bir silgi veya bir parça krep kauçukla (birçok ayakkabı tabanının yapıldığı pürüzlü kauçuk) temizlenebilir. Özellikle bu iş için üretilen özel süet silgilerinden de alabilirsin. Orta seviyede güç uygula ve daha zorlu izler için daha fazla güç uygula.[1]
 5. 5
  Süeti koru. Ayakkabılar temizlenince (ya da onları ilk aldığında), üzerlerine süet koruma spreyi sık. Bu, daha fazla leke ve izi önler. Üretici talimatlarını uygula.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Su Lekelerini Çıkarmak

 1. 1
  Ayakkabının dış yüzeyini tamamen ıslat. Fırçanla ince bir tabaka su uygula. Su, süetin rengini açabilir, ama doğru uygulanan su, lekeleri çıkarmaya yarar.
 2. 2
  Fazla suyu emmek için bir sünger veya kuru bez kullan. Derinin üzerinde görünür su lekeleri kalmayıp her yeri eşit ıslaklıkta olana kadar hafifçe kurula.
 3. 3
  Ayakkabılarına kağıt ve ayakkabı kalıbı yerleştir. Özellikle çok fazla miktarda su kullandıysan, içerideki fazla suyu emmesi için ayakkabının içine kuru kağıt koy. Ayakkabı kalıpları (ya da sadece kağıt tomarları) ayakkabının orijinal şeklini korumasına yardımcı olur. Gazete kağıdı kullanma çünkü fazla mürekkep ayakkabılarına geçebilir.
 4. 4
  Ayakkabıları en az bir gece kurumaya bırak. Onları kuru ve iyi havalandırmalı bir yere koy ve suyun buharlaşmasını bekle.
 5. 5
  Ayakkabılar kuruyunca üstlerinden süet fırçasıyla geç. Bu, tüylerin orijinal görünümüne kavuşmasını sağlar.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Özel Lekeleri Çıkarmak

 1. 1
  Yağ veya “bilinmeyen” lekeleri tırnak fırçasıyla çıkar. Sürtme izlerinde olduğu gibi lekeyi fırçalamak için süet fırçası kullan. Ardından inatçı lekeleri ılık suyla fırçalamak için tırnak fırçası kullan. Özellikle yağ lekelerini süetten çıkarması zordur ve ciddi anlamda lekelenmiş ayakkabılar bir daha asla iyi görünmeyebilir.
  • Bazıları yağ hala ıslaksa yağ lekelerini çıkarmak için mısır nişastası kullanmayı öneriyor. Mısır nişastasını lekenin üzerine dök ve sonra bir gece beklemeye bırak. Ertesi gün mısır nişastasını fırçayla temizle ve lekenin üzerine ütüyle buhar tut.[2]
 2. 2
  Çamuru temizlemeden önce kurumaya bırak. Çamuru süete fazla bastırmadan fazlasını sil ve sonra ayakkabılarını güneşli bir yerde kurumaya bırak. Çamur sertleşince, büyük parçaları elinle kırabilirsin. Ardından kalan çamur parçacıklarını kırmak için süet fırçası kullan.
 3. 3
  Ağda ve sakız lekeleri için ayakkabıları buzluğa koy. Ayakkabılarına sakız yapışırsa, onları birkaç saatliğine buzluğa koy. Sakız bir süre sonra sertleşecektir ve böylece onu büyük parçalar halinde soyabilirsin. Son olarak süet fırçasıyla fırçala.
 4. 4
  Kan lekelerini pamuk ve oksijenli suyla temizle. Oksijenli suya batırdığın pamuğu kan çıkana kadar lekenin üzerine yavaşça uygula.
 5. 5
  Mürekkep kurumadan müdahale et, ardından zımpara kağıdı kullan. Ayakkabılarına mürekkep dökersen, bir havlu al ve hemen mürekkebin üzerine bastır. Mürekkep kurursa, lekeyi zımpara kağıdıyla kazıyarak temizle. İzopropil alkole batırdığın bir pamuk da bu gibi acil durumlarda iş görebilir.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Evde Uygulanan Diğer Yöntemler

 1. 1
  İnatçı lekelere beyaz sirke uygula. Eğer leke normal yöntemlerle çıkmamakta inat ediyorsa, yumuşak bir bez veya havluyla az miktarda sirke uygula. Kurumaya bırak ve sonra süet fırçasıyla üstünden geç. Bu aynı zamanda tuz çizgilerinden kurtulmak için de iyi bir yöntem olabilir.
 2. 2
  Kuru lekeler üzerinde bulaşık teli kullan. Bulaşık teliyle kuru lekeleri sertçe fırçala. Ancak bu durumda leke çıktıktan sonra eşit bir görünüm için ayakkabının geri kalanını da fırçalaman gerekebilir.
 3. 3
  Zımparalı tırnak törpüsü ve buhar makinesini dene. Süet fırçan yoksa, süeti zımparalı tırnak törpüsüyle fırçala ve sonra su kaynatıcı veya ütüyle üzerine buhar tut. Isı süetin gözeneklerinin açılmasını sağlayarak temizleme işlemini kolaylaştırabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Ayakkabılarını uzun süre giymeyeceksen, onları pelür kağıdına sar ve bir ayakkabı kutusuna koy. Ayakkabıları fazla nem ve ışıktan uzak tut çünkü süet nemli koşullarda küf yapabilir ve parlak ışık ayakkabılarının rengini soldurabilir.
 • Bağcıkların kirlenirse, neyden yapıldıklarına bağlı olarak, onları çamaşır makinesinde yıkayabilirsin.
 • Süet boyalarından uzak dur. Ayakkabılarını yukarıdaki yöntemlerden hiçbiriyle temizleyemediysen, sorunu süet boyasıyla çözme şansın çok düşüktür ve bu yöntemle uzun vadede ayakkabılarına zarar verebilirsin.
 • Hızlı davranırsan, su lekesini üzerine hemen kağıt havluyla sabırla bastırarak önleyebilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Süet koruyucu sprey uygularken dikkatli ol. Yeterince hava alan bir ortamda olmalı ve etikette yazan talimat ve uyarılara dikkat etmelisin. Bazı spreyler alev alabilir.
 • Ayakkabı kalıbı yerine buruşturulmuş gazete kağıdı kullanma. Gazete sayfası ıslanınca ayakkabıya leke yapabilir.
 • Kuru temizleme solventlerinden kaçın. Bu solventler ayakkabıların üzerinde işe yarayabilir ama evinden asla çıkmayacak son derece güçlü kimyasallar içerebilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 37 kişi çalıştı. Bu makale 30.340 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 30.340 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam