Süet Ayakkabılar Nasıl Temizlenir?

Bu Makaleyi İncele Kir ve Sürtme İzlerini Temizlemek Su Lekelerini Çıkarmak Özel Lekeleri Çıkarmak 1 tane daha göster... Daha az göster... İlgili Makaleler Referanslar

Elvis “İstediğini yapabilirsin, ama mavi süet ayakkabılarımdan uzak dur” diye şarkı söylediğinden beri çok şey değişti. Ancak süet ayakkabılar hala sürtme, çizik ve lekelere karşı hassastır ve temizlenmeleri zordur. Bu nedenle süet ayakkabıları olan herkes Kral’ın bu talebini anlayışla karşılayacaktır. Gece gündüz rock’n’roll yapmaktan süet ayakkabıların mı aşındı? Ayakkabılarının yeni gibi iyi görünmesi için bu adımları uygula.

1
Kir ve Sürtme İzlerini Temizlemek

 1. 1
  Bir süet fırçası al ve ayakkabılarının kuru olduğundan emin ol. Süetin yumuşak tüylü dokusunu en iyi şekilde temizlemek için süet temizleme setiyle birlikte alabileceğin özel bir fırça kullanmalısın. Ayakkabılarının bakım etiketi varsa, üreticinin önerisini uygula. Süet suya karşı da çok hassastır, bu nedenle kolay kir ve sürtme izlerinden kurtulmak istiyorsan ayakkabılar kuru olmalıdır.
 2. 2
  Kiri çıkarmak için ayakkabıyı hafifçe fırçala. Ayakkabında toplanan toz ve kiri hafifçe fırçalamak için süet temizleme fırçası kullan. Fırçayı ileri geri hareket ettirme, aynı yöne doğru tekrar tekrar fırçala. Kir tabakasından kurtulduğunda, ayakkabıların daha yeni görünecektir.
 3. 3
  Sürtme izlerini çıkarmak için sertçe fırçala. Ayakkabılarını fırçaladığında, süetin tüyleri tek yöne doğru bastırılır. Sürtme izleri olan bölgeleri sertçe ileri geri fırçalayarak tüyleri kaldır. Bunun için de en iyisi süet fırçası kullanmaktır.
  • Fırçaya cevap vermeyecek kadar yerleşmiş sürtme izlerinin olduğu bölgelerde tüyleri kaldırmak için bu bölgeyi bir bıçakla kazıyarak temizlemeyi dene.
 4. 4
  İnatçı izler için silgi kullan. Fırçayla çıkmayan sürtme izleri ve lekeler genellikle bir silgi veya bir parça krep kauçukla (birçok ayakkabı tabanının yapıldığı pürüzlü kauçuk) temizlenebilir. Özellikle bu iş için üretilen özel süet silgilerinden de alabilirsin. Orta seviyede güç uygula ve daha zorlu izler için daha fazla güç uygula.[1]
 5. 5
  Süeti koru. Ayakkabılar temizlenince (ya da onları ilk aldığında), üzerlerine süet koruma spreyi sık. Bu, daha fazla leke ve izi önler. Üretici talimatlarını uygula.

2
Su Lekelerini Çıkarmak

 1. 1
  Ayakkabının dış yüzeyini tamamen ıslat. Fırçanla ince bir tabaka su uygula. Su, süetin rengini açabilir, ama doğru uygulanan su, lekeleri çıkarmaya yarar.
 2. 2
  Fazla suyu emmek için bir sünger veya kuru bez kullan. Derinin üzerinde görünür su lekeleri kalmayıp her yeri eşit ıslaklıkta olana kadar hafifçe kurula.
 3. 3
  Ayakkabılarına kağıt ve ayakkabı kalıbı yerleştir. Özellikle çok fazla miktarda su kullandıysan, içerideki fazla suyu emmesi için ayakkabının içine kuru kağıt koy. Ayakkabı kalıpları (ya da sadece kağıt tomarları) ayakkabının orijinal şeklini korumasına yardımcı olur. Gazete kağıdı kullanma çünkü fazla mürekkep ayakkabılarına geçebilir.
 4. 4
  Ayakkabıları en az bir gece kurumaya bırak. Onları kuru ve iyi havalandırmalı bir yere koy ve suyun buharlaşmasını bekle.
 5. 5
  Ayakkabılar kuruyunca üstlerinden süet fırçasıyla geç. Bu, tüylerin orijinal görünümüne kavuşmasını sağlar.

3
Özel Lekeleri Çıkarmak

 1. 1
  Yağ veya “bilinmeyen” lekeleri tırnak fırçasıyla çıkar. Sürtme izlerinde olduğu gibi lekeyi fırçalamak için süet fırçası kullan. Ardından inatçı lekeleri ılık suyla fırçalamak için tırnak fırçası kullan. Özellikle yağ lekelerini süetten çıkarması zordur ve ciddi anlamda lekelenmiş ayakkabılar bir daha asla iyi görünmeyebilir.
  • Bazıları yağ hala ıslaksa yağ lekelerini çıkarmak için mısır nişastası kullanmayı öneriyor. Mısır nişastasını lekenin üzerine dök ve sonra bir gece beklemeye bırak. Ertesi gün mısır nişastasını fırçayla temizle ve lekenin üzerine ütüyle buhar tut.[2]
 2. 2
  Çamuru temizlemeden önce kurumaya bırak. Çamuru süete fazla bastırmadan fazlasını sil ve sonra ayakkabılarını güneşli bir yerde kurumaya bırak. Çamur sertleşince, büyük parçaları elinle kırabilirsin. Ardından kalan çamur parçacıklarını kırmak için süet fırçası kullan.
 3. 3
  Ağda ve sakız lekeleri için ayakkabıları buzluğa koy. Ayakkabılarına sakız yapışırsa, onları birkaç saatliğine buzluğa koy. Sakız bir süre sonra sertleşecektir ve böylece onu büyük parçalar halinde soyabilirsin. Son olarak süet fırçasıyla fırçala.
 4. 4
  Kan lekelerini pamuk ve oksijenli suyla temizle. Oksijenli suya batırdığın pamuğu kan çıkana kadar lekenin üzerine yavaşça uygula.
 5. 5
  Mürekkep kurumadan müdahale et, ardından zımpara kağıdı kullan. Ayakkabılarına mürekkep dökersen, bir havlu al ve hemen mürekkebin üzerine bastır. Mürekkep kurursa, lekeyi zımpara kağıdıyla kazıyarak temizle. İzopropil alkole batırdığın bir pamuk da bu gibi acil durumlarda iş görebilir.

4
Evde Uygulanan Diğer Yöntemler

 1. 1
  İnatçı lekelere beyaz sirke uygula. Eğer leke normal yöntemlerle çıkmamakta inat ediyorsa, yumuşak bir bez veya havluyla az miktarda sirke uygula. Kurumaya bırak ve sonra süet fırçasıyla üstünden geç. Bu aynı zamanda tuz çizgilerinden kurtulmak için de iyi bir yöntem olabilir.
 2. 2
  Kuru lekeler üzerinde bulaşık teli kullan. Bulaşık teliyle kuru lekeleri sertçe fırçala. Ancak bu durumda leke çıktıktan sonra eşit bir görünüm için ayakkabının geri kalanını da fırçalaman gerekebilir.
 3. 3
  Zımparalı tırnak törpüsü ve buhar makinesini dene. Süet fırçan yoksa, süeti zımparalı tırnak törpüsüyle fırçala ve sonra su kaynatıcı veya ütüyle üzerine buhar tut. Isı süetin gözeneklerinin açılmasını sağlayarak temizleme işlemini kolaylaştırabilir.

İpuçları

 • Ayakkabılarını uzun süre giymeyeceksen, onları pelür kağıdına sar ve bir ayakkabı kutusuna koy. Ayakkabıları fazla nem ve ışıktan uzak tut çünkü süet nemli koşullarda küf yapabilir ve parlak ışık ayakkabılarının rengini soldurabilir.
 • Bağcıkların kirlenirse, neyden yapıldıklarına bağlı olarak, onları çamaşır makinesinde yıkayabilirsin.
 • Süet boyalarından uzak dur. Ayakkabılarını yukarıdaki yöntemlerden hiçbiriyle temizleyemediysen, sorunu süet boyasıyla çözme şansın çok düşüktür ve bu yöntemle uzun vadede ayakkabılarına zarar verebilirsin.
 • Hızlı davranırsan, su lekesini üzerine hemen kağıt havluyla sabırla bastırarak önleyebilirsin.

Uyarılar

 • Süet koruyucu sprey uygularken dikkatli ol. Yeterince hava alan bir ortamda olmalı ve etikette yazan talimat ve uyarılara dikkat etmelisin. Bazı spreyler alev alabilir.
 • Ayakkabı kalıbı yerine buruşturulmuş gazete kağıdı kullanma. Gazete sayfası ıslanınca ayakkabıya leke yapabilir.
 • Kuru temizleme solventlerinden kaçın. Bu solventler ayakkabıların üzerinde işe yarayabilir ama evinden asla çıkmayacak son derece güçlü kimyasallar içerebilir.

Makale Bilgisi

Kategoriler: Kişisel Bakım ve Stil

Diğer dillerde:

English: Clean Suede Shoes, Español: limpiar zapatos de gamuza, Deutsch: Wildlederschuhe putzen, Português: Limpar Sapatos de Camurça, Italiano: Pulire le Scarpe di Camoscio, Français: nettoyer des chaussures en daim, Nederlands: Suède schoenen schoonmaken, Русский: чистить замшевую обувь, 中文: 清洁麂皮鞋, Čeština: Jak čistit semišky, Bahasa Indonesia: Membersihkan Sepatu “Suede”, العربية: تنظيف الأحذية الجلدية, Tiếng Việt: Vệ sinh Giày da lộn, 한국어: 스웨이드 신발 세척하는 방법, 日本語: スエードの靴を手入れする

Bu sayfaya 457 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?