Resim asmak, bir alanı dekore etmenin ve kişiselleştirmenin harika bir yoludur. Ancak, bir resmi asmak isteyebileceğin ancak çivi kullanamayacağın birçok yer var, belki duvarda büyük delikler bırakmak istemeyeceksin, duvarı delemeyeceksin da resimleri veya düzenlerini sık sık değiştireceksindir. Resimlerin çivisiz nasıl asılacağını bilmek burada işe yarar; bunu çiviler, çeşitli yapışkan ürünler ve diğer ustaca çözümlerle yapabilirsin. Aralarından seçim yapabileceğin birkaç yöntem vardır ve malzemelerine ve koşullarına bağlı olarak senin için en iyi olanın hangisi olduğuna karar verebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 5:
Resim Asma Şeritlerini Kullanmak

 1. 1
  Asma donanımını çıkar. Yapışkan resim asma şeritlerinin düzgün çalışması için düz yüzeylere ihtiyacı vardır, bu nedenle resmin arkasına takılmış çıkıntılı tüm asma donanımlarını çıkar.[1] Buna çiviler, vidalar, teller, anahtar deliği veya testere dişi bağlayıcılar veya resmin arka yüzeyini dengesiz hâle getirebilecek her şey dâhildir.
  • Resim asma şeritleri, resimlerini duvara zarar vermeden yerleştirmenin harika bir yoludur ve kullanımı çok kolaydır.[2] Bunları (yapışkan çivi ve kancaların yanı sıra) ofis malzemeleri mağazalarında, el sanatları mağazalarında, nalburlarda ve çevrim içi olarak bulabilirsin.
 2. 2
  Yüzeylerini temizle. Yapışkan resim asma şeritlerinin düzgün bir şekilde yapışması için temiz bir yüzey gerekir, bu nedenle resmini ve asacağın duvarı temiz bir bez ve izopropil alkolle sil.[3]
  • Şeritleri uygulamadan önce yüzeylerin kurumasını bekle.
 3. 3
  Şeritleri uygula. Her bir şerit grubu için, iki farklı tarafı birbirine bastır. Her seferinde bir set, bir astarı çıkar ve yapıştırıcıyı resmin arkasına doğru bastır. 30 saniye boyunca basmaya devam et. Gerekli şeritler uygulanana kadar tekrarla.
  • Bir şerit seti en fazla 1,36 kg ve çoğu 20x28 cm resmi tutar. Yalnızca tek bir şerit setine ihtiyacın varsa bunu resmin üst ortasına yerleştir.
  • İki set şerit 2,7 kg ve çoğu 28x44 cm resmi tutabilir. Resmin her üst köşesine bir şerit seti yerleştir.
  • Dört set şerit 5,4 kg ve çoğu 46x61 cm resmi taşıyabilir. Resmin her üst köşesine bir şerit seti yerleştir; yukarıdan üçte ikisi aşağıya gelecek şekilde resmin her iki tarafına başka bir set yerleştir.[4]
 4. 4
  Resmi duvara yapıştır. İlk olarak, yapışkanı ortaya çıkarmak için şeritlerin dışındaki astarı çıkar. Ardından resmi duvara bastır. Yavaşça resmin alt köşelerinden çekip kaldırarak resimdeki şeritleri duvardakilerden yavaşça ayır. Parmaklarınla şeritleri 30 saniye boyunca duvara doğru bastır.[5]
 5. 5
  Bir saat bekle. Bu, şeritler üzerindeki tüm yapışkanın sertleşmesine ve kurumasına izin verir. Zaman dolduğunda şeritleri hizalayarak resmi tekrar duvara yerleştir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 5:
Yapıştırıcı Kancalar veya Çiviler Kullanmak

 1. 1
  Duvarını temizle. Resim asma şeritleri gibi, yapışkan kancalar ve çiviler de temiz yüzeyler gerektirir, bu nedenle duvarı temiz bir bez ve izopropil alkolle sil ve ardından kurumaya bırak.
  • Yapışkan kancaların veya çivilerin duvarlara yapışan yapışkan arkalıkları vardır, böylece resme takılı asılı donanımı kullanarak resimleri monte edebilirsin. Resmindeki donanıma bağlı olarak, uygun yapışkan asma ekipmanını satın aldığından emin ol.
 2. 2
  Yapıştırıcıyı hazırla. Astarı yapışkan şeritten çıkar ve kancaya veya çiviye yapıştır.
  • Bazı yapışkan kancalar, arkaya yapıştırılmış yapışkanla birlikte gelir. Bu adımı atla ve sahip olduğun yapışkan kancayla durum buysa bir sonrakine geç.
 3. 3
  Yapışkan kancayı veya çiviyi duvara yapıştır. İlk önce, kancana veya çivine bağlı olan yapışkanın arkasındaki astarı çıkar. Resminin asılmasını istediğin yerde, yapışkan kancayı veya çiviyi 30 saniye boyunca duvara sıkıca bastır.[6]
 4. 4
  Yapıştırıcının kuruması için bir saat bekle. Zaman dolduğunda takılı donanıma göre resimlerini normal şekilde as.
  • Yapışkan çiviler satın almadan önce resminin ağırlığını bildiğinden emin ol çünkü bunlar genellikle yalnızca 2,26 ila 3,6 kg tutarken, daha küçük kancalar yalnızca 0,45 veya 0,9 kg tutabilir.
  • Yapışkan çivilerinin veya kancalarının derecelendirildiğinden daha ağır bir resmi asmak için birden fazla kullan. Kurulum sırasında bir su terazisi kullanarak ağırlığın eşit olarak dağıtıldığından emin ol.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 5:
Bastırmalı Kancalar Kullanmak

 1. 1
  Kancalarını seç. Çekiç, çivi veya başka herhangi bir alet olmadan alçıpanın içine takılmak üzere tasarlanmış kancalar yapan birkaç marka var.[7] Hepsi farklı malzemelerden yapılmıştır ve farklı ağırlıkları taşıyacak şekilde derecelendirilmiştir ancak her biri duvarda küçük bir delik açılmasını gerektirir.
 2. 2
  Kancalarını tak. Kancanın uzun, kıvrımlı (bükülmemiş), konik ucunu alçıpanın içinne it. Çoğunu içeri ittiğinde, dışarıdaki küçük kanca yukarı bakacak şekilde konumlandı (böylece bir şeyler asabilirsin. Yolun geri kalanında iterek yerine yerleştir.[8]
 3. 3
  Resmini as. Bastırmalı kancaların çoğu dörtlü veya daha fazla içeren paket hâlinde gelir. İki kanca kullanarak daha ağır resimleri asmak için resmin genişliğini ölç ve onu üçe böl. Üçte bir işaretine bir kanca ve üçte iki işaretine ikinci bir kanca yerleştir. Üç kanca gerektiren daha ağır resimler için, resmi ölç ve dörde böl. Bir kancayı bir çeyrek işaretine, bir kancayı merkeze (dörtte iki) ve üç çeyrek işaretine bir kanca yerleştir.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 5:
Bant veya Tekrar Kullanılabilir Yapıştırıcı Kullanmak

 1. 1
  Yapıştırıcını seç. Çift taraflı bant, hafif resimleri duvarlara yapıştırmak için işe yarayacaktır ancak bu iş için tasarlanmamaktadır ve çıkarıldığında boyayı soyabilir. Yapışkan çivi veya poster çivi olarak da bilinen yeniden kullanılabilir yapışkan, hafif resimleri duvarlara yapıştırmak için tasarlanmıştır ancak zamanla yapışkan hâle gelebilir ve çıkarılması zor olabilir.
  • Yeniden kullanılabilir yapıştırıcılar ve bantlar, gevşek resimleri veya posterleri (çerçeve içinde değil) tutacak kadar güçlüdür ancak bir 0,45 kg’dan fazla tutacak şekilde tasarlanmamıştır.
  • Tek taraflı bant, bir bant şeridi alınarak, yapışkan tarafı dışarıda bir halka hâline getirilerek ve halkayı kapatmak için bandın uçları birbirine tutturularak geçici çift taraflı banda dönüştürülebilir.
 2. 2
  Duvarı hazırla. Yapıştırıcılar en iyi temiz yüzeylerde işe yarar, bu nedenle duvarını temiz bir bez ve izopropil alkolle sil. Kurumasını beklerken posterinin veya resminin arkasını temiz, kuru bir bezle sil.
  • Üzerine kir veya yağ akmasını önlemek için tekrar kullanılabilir yapıştırıcıya dokunmadan önce ellerini yıka.
 3. 3
  Resmini hazırla. Resmini düz bir yüzeye yüzü aşağı bakacak şekilde yerleştir. Resminin köşelerine (resmin arkasında) küçük yeniden kullanılabilir yapışkan topları veya küçük çift taraflı bant karelerini bastır. Daha büyük bir resmi asıyorsan arka dış kenarı yapışkan veya bantla çerçevele.
 4. 4
  Resmini monte et. Bandı veya yapıştırıcını yerleştirdikten sonra, resmi al, duvara hizala ve yapıştırıcıyı veya bandı duvara yapıştırmak için duvara bastır.
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 5:
Bir Resim İpi Asmak

 1. 1
  Mevcut duvar armatürlerini bul. Yerinde olan ve fazladan birkaç kilo taşıyabilecek kancalar, vidalar, havalandırma delikleri veya topuzları ara. Bu yöntemin en çok çerçeveli olmayan hafif resimler için uygun olacağını unutma.
  • Yanından geçilmeyen ve boğulma riski oluşturmadan aralarında bir ip geçmesine izin verecek bir duvar ara.
 2. 2
  İpini bağla. İki duvar armatürü arasındaki mesafeyi kapsayacak kadar uzun bir ip, sicim veya tel kes, ayrıca düğüm atmak için biraz fazladan kes. İpin her bir ucunu ayrı bir duvar armatürüne bağla. İpi gergin çekebilir veya hafifçe gevşek ve sarkık bırakabilirsin.
  • Gergin bir ip daha sert ve tekdüze görünürken, sarkık bir ip daha rahat ve sanatsal görünecektir. İkisi arasındaki seçim, estetik bir tercih meselesidir.
  • Telin bağlanması, ip veya sicimden daha zor olacaktır (armatürünün etrafına sıkıca sarmak, bağlamaktan daha kolay olacaktır), endüstriyel bir görünüm sağlayacak ve hızlı yeniden konumlandırma için resimlerin kaymasına izin verecektir. Tel ince ve sağlamdır ancak sarkık görünüme uygun değildir.
  • Sicim ve ipin bağlanması kolay olacak, sarkık bırakılabilir veya gerilebilir ve daha rustik bir görünüm sağlar. Sicim, tel veya ipten daha kalın ancak ipten daha güçlü olacaktır. İp, sicimden daha ince olacak ancak o kadar güçlü olmayacaktır.
 3. 3
  Fotoğraflarını as. Resimlerini dizeye yapıştırmak için mandal veya klips kullan.[9] İpin olması gerekenden daha fazla sarkmaya başlarsa veya düğümler bağlı kalmazsa çok fazla ağırlığın olabilir. Daha güçlü bir sicim veya tel kullan veya ikinci bir resim sırası için ikinci bir ipi farklı armatürlere bağla.
  • Ağırlığı ve resimleri eşit olarak dağıtmak için, ilk resmini gözünü veya bir mezura kullanarak ipin ortasına yerleştir. İlk resmi iki yarıyı ayıran merkez noktası olarak kullanarak, bu yarıları tekrar ikiye böl ve her merkez noktaya bir resim yerleştir. Tüm resimlerin asılıncaya kadar alanlarını ikiye bölmeye ve orta noktaları resim konumları olarak kullanmaya devam et.
  Reklam

İpuçları

 • Hâlihazırda yerinde olan veya bir duvara ya da mobilyaya yaslanmış bir mantar pano, resimleri sergilemek için kullanılabilir.
 • Duvara küçük delikler açabildiğin sürece raptiye, gevşek resimler, posterler veya çok hafif çerçeveli resimleri tel askılarla asmak için kullanılabilir.
 • Çerçeveli veya gevşek resimler; örtülere, kitap raflarına, mobilyalara veya diğer nesnelere yaslanarak veya ayakta duran çerçevelere yerleştirilerek sergilenebilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Barış Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırBarış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Güvelerden Nasıl KurtulunurGüvelerden Nasıl Kurtulunur?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Reklam
 1. Videolar Home Staging by Tori Toth tarafından sağlanmıştır.

Bu wikiHow makalesi hakkında

Cindy Hofen
Ortak yazarlar :
Profesyonel Düzenleyici ve Ev Sunumu Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Cindy Hofen. Cindy Hofen Sertifikalı Taşıma Uzmanı ve başından sonuna taşınma çözümleri, ev tahliyesi, emlak satışları ve ev sunumu konularında uzman, San Francisco Bay Bölgesi’nde profesyonel bir taşınma yönetim şirketi olan Managing Moves & More’un kurucusudur. 2009 yılından bu yana ekibi 2500 üzerinde müşterinin geçiş dönemini kolaylaştırmaya yardımcı olmuştur. Cindy 10 yıldan fazla profesyonel taşınma ve düzenleme deneyimine sahiptir ve Ulusal Yaşlı Taşınma Yöneticileri Derneği (NASMM) üyesidir. A+ akreditasyona sahip olup Diamond Topluluğu'na dâhildir. Arizona Eyalet Üniversitesi’nden İşletme alanında Yüksek Lisans derecesine ve Santa Barbara, Kaliforniya Üniversitesi’nden İşletme Ekonomisi alanında Lisans derecesine sahiptir. Bu makale 1.885 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 1.885 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam