Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Google Görsel Arama'yı KullanmakTinEye KullanmakBir Cep Telefonu KullanmakReferans

Elinde birinin resmi var ama resmindekinin kim olduğunu veya resmin ne anlama geldiğini bilmiyor musun? Resmin diğer kopyalarını bulmak, aslını aramak ve resimle ilgili daha fazla bilgi keşfetmek için İnternet'teki çeşitli resim arama araçlarını kullanabilirsin. Google Görseller ve TinEye en popüler seçeneklerdir ve cep telefonundan bile bunu yapabilirsin.

1
Google Görsel Arama'yı Kullanmak

 1. 1
  Araştırmak istediğin resmi bul. Metin yerine bir resim ile arama yapmak için Google'ı kullanabilirsin. Google, aynı resmin İnternet'teki diğer kopyalarını bulmanın yanı sıra görsel açıdan benzeyen diğer resimleri de sunar. Bu, resmin aslını tespit etmene ve aynı kişinin olabilecek daha fazla resmini bulmanı sağlar. Bilgisayarında kayıtlı olan resimlerden arayabilir veya bir resmin bağlantı adresini kullanarak araştırabilirsin.
  • Bir resmin bağlantı adresini bulmak için resmin üzerine gelip farenin sağ tuşuna tıkla ve "Bağlantı adresini kopyala"yı seç.
  • Bir resmi bilgisayarına kaydetmek için resmin üzerine gelip farenin sağ tuşuna tıkla ve "Resmi farklı kaydet"i seç.
  • Telefon kullanıyorsan bunun yerine buraya tıkla.
 2. 2
  Google Görseller web sitesine gir. Tarayıcından images.google.com adresine git. Alışık olduğun Google arama çubuğunu göreceksin.
 3. 3
  Arama çubuğunun sağ tarafındaki Kamera düğmesine dokun. Bu, resim ile arama yapmanı sağlar.
 4. 4
  Aramak istediğin resmini ekle. Resim ile arama yapmanın iki yolu var:
  • "Görsel URL'sini yapıştır"ı seç ve kopyalanan adresi arama çubuğuna yapıştır.
  • "Görsel yükleyin"i seç ve bilgisayarında kayıtlı olan resme göz at.
 5. 5
  "Görselle ara"ya tıkla. Arama sonuç listesi gösterilecek. Resim farklı boyutlarda bulunursa bunlar da en üstte gösterilecek. Hemen altında aynı resmin bulunabileceği sayfalar gösterilir ve görsel açıdan benzeyen resimler, ilk sonuç sayfasının en altında bulunabilir.

2
TinEye Kullanmak

 1. 1
  Araştırmak istediğin resmi bul. TinEye, resimlerle aramak için tasarlanmış bir arama motoru. Bir resmin bağlantı adresini kullanarak veya bir resim dosyası yükleyerek arama yapabilirsin. TinEye benzer resimleri bulmasa bile bunu bir resmin aslını hızlıca bulmak için kullanabilirsin.
  • Bir resmin bağlantı adresini bulmak için resmin üzerine gelip farenin sağ tuşuna tıkla ve "Bağlantı adresini kopyala"yı seç.
  • Bir resmi bilgisayarına kaydetmek için resmin üzerine gelip farenin sağ tuşuna tıkla ve "Resmi farklı kaydet"i seç.
 2. 2
  TinEye web sitesine gir. Web tarayıcından tineye.com web sitesine git.
 3. 3
  Resmini yükle veya kopyalanan bağlantı adresini yapıştır. Resim dosyası için bilgisayarına göz atmak amacıyla Yükle düğmesine tıkla veya kopyaladığın bağlantıyı arama çubuğuna yapışıtır.
 4. 4
  Arama sonuçlarına göz at. TinEye, sadece aynı resimle ilgili sonuçları önüne getirecek. Bu yüzden resim dosyasının kaynağını bulmak için sonuçlara göz at.
 5. 5
  Daha fazla bilgiyi bulabilmek için resmin olduğu sayfalara bak. Resmin yer aldığı sayfa, resimdeki kişinin kim olduğuna dair sana daha fazla bilgi verebilir. Resimdeki kişi hakkında daha fazla bilgi alıp alamayacağını görmek için sonuçlara göz at. Resmin alt yazılarını veya resmi çevreleyen paragraf metnini araştır.[1]

3
Bir Cep Telefonu Kullanmak

 1. 1
  Chrome tarayıcıyı cihazına yükle. Cep telefonundan resimle arama yapmak için Google Görsel Arama web sitesini kullanamazsın fakat bunun yerine Chrome'un mobil tarayıcısını kullanabilirsin. Daha önceden yüklemediysen telefonun uygulama mağazasından Chrome'u ücretsiz olarak indirebilirsin. Bu yöntem, hem iOS hem de Android cihazlarda işe yarıyor.
  • Araştırmak istediğin resmin bağlantı adresini kopyala-yapıştır yapmak suretiyle TinEye’ı da (yukarıda) kullanabilirsin. Telefonunun panosuna bir bağlantı adresini kopyalamak için resme basılı tut ve "Bağlantı adresini kopyala"yı seç. Daha sonra bunu TinEye arama çubuğuna yapıştır.
 2. 2
  Araştırmak istediğin resmi bul. Resim yükleyemezsin ama İnternet'te karşılaştığın herhangi bir resmi kullanarak arama yapabilirsin. Aramak istediğin resme gitmek için Chrome'u kullan.
  • Resim yalnızca bilgisayarındaysa ilk olarak Imgur gibi bir görsel barındırma servisine resmini yükle ve daha sonra telefonunda bu resmin adresine git.
 3. 3
  Araştırmak istediğin resme basılı tut. Kısa bir süre sonra bir menü açılacak.
 4. 4
  "Bu resmi, Google üzerinde ara"yı seç. Bu, dokunduğun resmi temel alarak bir Google Görsel araması gerçekleştirecek.
 5. 5
  Sonuçlara göz at. Google, resmin adının ne olduğuna dair en iyi tahminle birlikte bu resmin kullanıldığı sayfaların bağlantılarını da sağlayacak. Görsel açıdan benzer resimler, ilk sonuç sayfasının altında bulunabilir.

İpuçları

 • TinEye, bir resimde iddia edilen kişinin gerçekten o kişi olup olmadığı kontrol etmek için mükemmeldir! İnternet'te tanıdığın herhangi bir kişinin resminin ayrıntılarını hatta wikiHow profil resmini gir ve İnternet'te 'resmin' kaç defa kullanıldığını gör.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Search and Find About Someone Using Image Easily, Español: buscar y averiguar acerca de algo usando una imagen, Italiano: Cercare e Trovare Informazioni su Qualcosa Avendo solo un'Immagine, Português: Pesquisar e Encontrar Alguém Facilmente Usando Imagens, Bahasa Indonesia: Mudah Mencari dan Menemukan Informasi Seseorang Menggunakan Gambar, ไทย: ค้นหาคนด้วยรูป, Deutsch: Jemanden leicht mittels einer Bildersuche finden, 한국어: 이미지 검색하는 방법, العربية: البحث والعثور على شخص بطريقة سهلة عن طريق الصورة, 中文: 轻松使用图片搜索人, Tiếng Việt: Tìm kiếm thông tin về ai đó bằng hình ảnh, 日本語: 画像検索で簡単に人物を特定する, Français: trouver des informations sur quelqu'un avec une image, Nederlands: Iemand opzoeken met een afbeelding, हिन्दी: फोटो की मदद से किसी की खोज करें (Search and Find About Someone Using Image Easily)

Bu sayfaya 1.419 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?