Akuamarin olarak da bilinen turkuaz, renk tayfında maviyle yeşil arasında kalır. Turkuaz, yumuşak, soluk renk nüanslarından capcanlı ve yoğun renklere kadar değişiklik gösterebilir ve önceden karıştırılmış turkuaz boya bulamazsan istediğin tonu tam olarak elde etmek için mavi ve yeşil boyayı senin karıştırman gerekir. Basit bir turkuaz için camgöbeği-maviyi biraz daha fazla miktarda yeşil boyayla karıştır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Boya Seçmek

 1. 1
  İstediğin turkuaz tonunu belirle. "Turkuaz" genellikle mavi ve yeşil arasındaki canlı ve ağırlıklı olarak mavi bir renk karışımını tanımlar. Bununla birlikte turkuaz renk aralığında çeşitli tonlar elde edebilirsin: Soluk ve hafif bir turkuaz için az miktarda beyaz veya açık gri boya ekle ya da göze çarpan bir turkuaz için parlak mavileri, yeşilleri ve sarıları karıştır. İstediğin renk nüansının daha parlak mı yoksa daha hafif mi olduğuna karar ver.[1]
 2. 2
  Mavi ve yeşil boya satın al. Boyanın türü çok önemli değil; akrilik, yağlı boya ya da sulu boya olabilir ama aynı tipteki iki boyayı sorunsuz bir şekilde karıştırmak daha kolay olacaktır. Boyayı İnternet'ten ya da bir sanat malzemesi dükkânından bulabilirsin. Gözünü dört aç. Amacına uygun, önceden karıştırılmış bir turkuaz boya bulabilirsin. Turkuaz ile başlarsan pigmente ince ayar yapmak için küçük miktarlarda mavi, yeşil, beyaz veya sarı boya kullanabilirsin.
  • Resim konusunda yeniysen akrilik boyayla başlamayı düşün. Akrilik karıştırması ve hataları gidermesi kolay bir boya türüdür ve genellikle küçük ve ucuz, sıkılan şişeler hâlinde satın alabilirsin.
  • Boyanı bir sanat malzemeleri mağazasından satın alırsan personele hangi ürünlerin turkuazla iyi biçimde karışacağını sor. İstediğin tonu oluşturmak için ideal olan yeşil ve mavi nüanslarını önerebilirler ancak buna bel bağlama. Mağazaya hangi tonları aradığını bilerek gir.
 3. 3
  Daha soluk nüanslar için beyaz ve/veya sarı boya al. Daha soluk ve daha hafif bir turkuaz tonu istiyorsan mavi ve yeşili beyaz veya sarı ile karıştırabilirsin. Beyaz veya sarı renk nüansı büyük ölçüde bir tercih meselesidir, bu nedenle kafandaki ruh hâline veya tarzına uyan bir şey seç. Örneğin tropikal bir plaj manzarası boyarken sıcak bir kirli beyazı turkuaz rengi su için baz olarak kullanabilirsin. Uzak ve soğuk bir turkuaz gezegeni boyamak içinse daha sade, daha "yapay" bir beyazı seçebilirsin.[2]
 4. 4
  Yeşile çalan bir mavi boya kullan. Camgöbeği, kobalt, gök mavisi, ultramarin ya da mordan çok yeşile çalan herhangi bir mavi renk nüansını deneyebilirsin.[3] Her pigmentin içinde küçük miktarda başka renkler gizlidir ve bu da her boya tonunun bir başka tonla iyi biçimde karışmaya meyilli olduğu anlamına gelir. Turkuaz temelde mavi ve yeşilin bir karışımıdır, bu yüzden zaten yeşil pigmentler içeren bir mavi kullandığından emin ol. Bir renge sadece bakarak pigment yatkınlığını tahmin edebilirsin: Yeşilimsi mavi yeşile yatkınlığı, morumsu-mavi ise kırmızıya yatkınlığı gösterir.[4]
  • Ftalo mavisi ve ftalo yeşili pigmentler turkuaz boyalarda en sık kullanılanlardan bazılarıdır.[5] Ftalo mavi (ftalosiyanin pigmentinin kısaltması) büyük oranda yeşile yatkındır, o yüzden karıştırarak turkuaz elde etmek için biçilmiş kaftandır. Birçok ticari boya markasının "ftalo mavisi" ürünü vardır.[6]
  • Mavi boya ya kırmızı ya da yeşil pigmentler içerir. Belirli bir mavi pigmentin yeşile yatkınlığı varsa kırmızı pigmentten daha fazla yeşil pigment içeriyordur. Diğer (genelde olarak morumsu) mavi pigmentler kırmızıya yatkındır ve bunlar turkuaz yapmaya daha az uygundur.
  • "Saf" mavi boya pigmenti, yani hem iyi bir yeşil (sarı ile karıştırıldığında) hem de iyi bir mor (kırmızı ile karıştırıldığında) yapacak mavi nüansı bulamazsın. Bunun nedeni, her pigmentin içindeki kimyasal safsızlıklar nedeniyle mavinin daima ya kırmızıya ya da yeşile yatkın olmasıdır.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Karıştırarak Canlı Turkuaz Yapmak

 1. 1
  Yeşil ve mavi boyalarını hazırla. Paletinin bir tarafına az miktarda turkuaz-mavi (camgöbeği), diğer tarafına da biraz yeşil boya sık. Alternatif olarak, mavi ve yeşil boyayı doğrudan üst üste sıkabilirsin.
  • Zaten yeşil boyan yoksa bunu yapman gerekir. Yeşil oluşturmak için eşit miktarda mavi ve sarıyı karıştır.
  • Bu iş için bir boya paletin yoksa boyalarını herhangi bir temiz ve kuru yüzeyde karıştırabilirsin. Boyayı bir tabağın, bir kâğıdın, bir parça kartonun ya da bir fayansın üzerinde karıştırmayı dene. Önemli bir şeyin üstünü boyamadığından emin ol.
 2. 2
  Mavinin yeşile oranı 2:1 olsun. Turkuaz yeşilden çok mavi pigment içerir, bu yüzden yeşil boyadan iki kat fazla mavi boya kullan. Farklı oranlarla deneme yapmaktan çekinme fakat temel referans olarak 2:1 oranını kullan.
  • Biraz daha fazla yeşil boya (mesela mavinin yeşile 2:1,5 oranı) sana koyu bir deniz yeşili turkuaz verecektir. Biraz daha az yeşil boya (2:1 oranından daha az) neredeyse gerçek maviye yakın çok hafif bir turkuaz karışımı sunacaktır.
  • Daha parlak bir ton için çok az sarı boya ekleyebilirsin. Sarının maviye oranı için 1:5 ya da 1:6 deneyebilirsin. Sarıyı mavi ile yeşil karışımına ekle.
  • Ton çok parlaksa biraz beyaz boya ekle. Beyaz, turkuaz nüansını soluklaştırıp hafifletecek ve o kadar canlı olmasını önleyecektir.
 3. 3
  Boyaları karıştır. Başlamak için paletine bir fırça dolusu yeşil koy, sonra bunu iki katı maviyle karıştır. Boya renk örneğine eşit miktarda dağılana kadar iyice karıştırmaya devam et. Karıştırdıkça, maviyle yeşil iç içe geçerek belirgin bir turkuaz renk nüansına dönüşmelidir.
  • Gerektiği kadar boya kullan. Hatta gerekenden biraz fazla. Boyama işleminin ortasında daha fazla mavi ve yeşil eklemeye çalışırsan oranı karıştırıp dengesiz bir turkuaz tonuyla baş başa kalabilirsin.
 4. 4
  Tamamen tatmin olana kadar karışımla oynamaya devam et. Turkuaz düzgün bir şekilde karıştırıldıktan sonra iyice bakıp renkten memnun olup olmadığına karar ver. Örneği bir parça atık malzeme üzerinde kullanmayı dene. Bir yüzeye sürülünce boyanın nitelikleri genellikle bir nebze değişir. Memnun kalmazsan tam olarak ihtiyaç duyduğun turkuaz tonunu elde edene dek az miktarda mavi, yeşil, sarı veya beyaz boya eklemeyi sürdür.
 5. 5
  Boya. Turkuazını karıştırdıktan sonra uygulamaya hazırsın. Turkuaz tonunun tam istediğin gibi olduğundan emin ol. Turkuaz yapmak için kullandığın fırçayı kullanmaktan çekinme ama hassaslık istiyorsan önce fırçayı temizleyebilirsin. Turkuaz kaynağını yenilemen gerekiyorsa mavi ve yeşil rengi ilk başta kullandığın artışlarla eklediğinden emin ol.
  • Daha fazla mavi/yeşil boyayı sonradan karıştırır ama oranı tutturamazsan şunu yapabilirsin: Yeni renk nüansından büyük miktarda karıştır, sonra orijinal turkuazın üstünü kaplayarak dengele.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Karıştırarak Soluk bir Turkuaz Yapmak

 1. 1
  Baz renk olarak beyaz kullan. Çok soluk bir turkuaz tonu elde etmek istiyorsan işe beyazla ya da çok açık bir maviyle başla. Karışımın büyük kısmını beyaz boya oluşturacaktır, bu yüzden ihtiyaç duyduğunu düşündüğün kadar ve belki de biraz daha fazla beyaz boya kullan. Turkuazın biraz daha koyu bir tonu için beyaza yakın bir gri kullan.
 2. 2
  Boyayı karıştır. 2:1:4 oranında mavi, yeşil ve beyaz kullan. Soluk bir turkuaz yapmanın tek bir doğru yolu yoktur, o yüzden oranı kendin belirlemen gerekir. Beyaz boyanın ortasına sadece birkaç damla mavi ve yeşil koyarak küçükten başla ve homojen bir nüans elde edene kadar renkleri birbirine karıştır. Daha parlak bir turkuaz mı yoksa daha soluk bir turkuaz mı istediğine karar ver ve buna göre daha fazla mavi veya beyaz boya ekle. Bu rengi çoğaltmak istiyorsan kesin oranı mutlaka kaydet.
  • Unutma ki boyamaya başlayana kadar turkuazdaki pigment oranını her zaman ayarlayabilirsin. Boyamaya girişmeden önce renkten memnun olduğundan emin ol.
  • Projeni tamamlamaya yetecek kadar boya kullandığından emin ol. Resmin yarısını boyadıktan sonra boya karışım oranlarını tekrarlamaya çalışmak karmaşık bir süreç olabilir.
 3. 3
  Boya. Soluk turkuazdan memnun olduğunda kullanmaya hazırsın. Rengi seçtiğin yüzeye sür ve kendi boyalarını karıştırmanın keyfini çıkar!
  Reklam

İpuçları

 • Beyaz boyaya az miktarda mavi ve yeşil ekleyerek soluk turkuaz tonları oluştur.
 • Mavi boyalarına az miktarda sarı ekleyerek de turkuaz yapabilirsin. 1:6 veya 1:5 oranı iyi sonuçlar verebilir.
 • Turkuaz sakinleştirici bir renk olarak kabul edilir. Resimlerde yatıştırıcı bir etki için kullan.
 • Renk oranlarını değiştirerek renk yoğunluğunu değiştirebilirsin. Temel bir 2:1 oranıyla başla (iki ölçek maviye bir ölçek yeşil) ve oradan denemeye devam et.
Reklam

Uyarılar

 • Bazı pigmentler diğerlerinden daha güçlüdür. İstediğin turkuaz nüansını ilk denemede elde edemezsen memnun kalıncaya kadar maviye daha fazla yeşil veya sarı ekle. Yeşil veya sarı çok ağır bastıysa önceki karışımdan fırçanın alabildiği kadar kullanarak yeni bir mavi karışım yapmayı düşünebilirsin.
 • Birçok boya türü giysilerde ve çalışma yüzeylerinde leke bırakabilir. Kirlenmesi sorun olmayan kıyafetler giydiğinden emin ol. Çalışma yüzeylerini gazete veya naylonla kaplayarak koru.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Boya fırçası
 • Yeşile yatkın bir mavi (camgöbeği) boya (diğer maviler bulanık sonuçlar verebilir).
 • Sarı boya ve/veya yeşil boya (açık turkuaz için açık yeşil, koyu turkuaz için daha koyu yeşil)
 • Boya renklerini ayırmak için palet
 • Tuval/kâğıt
 • Sulu boyaları (veya diğer boyaları) seyreltmek için bir bardak su
 • Kirlenmesini umursamadığın kıyafetler
 • Çalışma yüzeylerini korumak için gazete veya naylon

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavla Nasıl OynanırTavla Nasıl Oynanır?
Twerk Nasıl Yapılır?
Gözler Nasıl KızartılırGözler Nasıl Kızartılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Nasıl Yalandan AğlanırNasıl Yalandan Ağlanır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Nasıl Güzel Şarkı SöylenirNasıl Güzel Şarkı Söylenir?
Anime veya Manga Suratları Nasıl ÇizilirAnime veya Manga Suratları Nasıl Çizilir?
Spotify'dan Şarkı Nasıl İndirilirSpotify'dan Şarkı Nasıl İndirilir?
Tel Tokayla Kilit Nasıl Açılır?
Gri Renk Nasıl Elde Edilir?
Sakızla Balon Nasıl Şişirilir?
Bir Film İncelemesi Nasıl YazılırBir Film İncelemesi Nasıl Yazılır?
Yüz Nasıl ÇizilirYüz Nasıl Çizilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 30 kişi çalıştı. Bu makale 12.170 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sanat ve Eğlence
Bu sayfaya 12.170 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam