Mavinin daha koyu bir tonunu, elindeki maviyi bir başka renkle karıştırarak elde edebilirsin. Renkleri karıştırmayı öğrenmek, herhangi bir projede elinin altındaki seçenekleri büyük oranda genişletecektir. Tonu koyulaştırmak için maviye ekleyebileceğin birkaç renk var. Bu renklerden birini şu anki mavi tona dikkatlice eklemek, projen için kusursuz olan koyu maviyi oluşturmanda sana kontrol sağlayacaktır.[1]

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Maviye Siyah Eklemek

 1. 1
  Projen için gereken miktarda mavi boyayı paletine sık. Koyu mavinin bu tonuyla boyaman gereken yere yetecek kadar sıktığından emin ol. Mükemmel renk nüansını bir kez karıştırdıktan sonra aynı tonu ikinci bir kez tutturmak zor olabilir. Koyu mavi rengin bitmesindense daima boyayı fazladan yapmak iyidir.[2]
  • Eğer projeni hemen tamamlamayacaksan artan boyayı, artan yemekleri saklamak için kullandığın türden hava geçirmez bir kapta saklayabilirsin.
  • Boyanın kurumasını önlemek için, kabın altına ıslatılmış bir kâğıt mendil ya da sünger koymayı veya Sta-Wet paleti kullanmayı düşünebilirsin.
 2. 2
  Az miktarda siyah boyayı paletinde mavi boyanın yanına koy. Siyahı doğrudan mavi boyanın üstüne koymaktan kaçın. Mavinin yanına koymak her seferinde azıcık siyah eklemeni ve renk tonunu daha iyi kontrol etmeni sağlayacaktır.
 3. 3
  Fırçanı siyah boyanın kenarından sürükleyerek az miktarda siyahı mavi boyayla karıştır. İlk denemende çok fazla siyah boya almamaya dikkat et. Siyah çok kuvvetli bir renktir ve az miktarı bile büyük etki yaratacaktır.
 4. 4
  Siyahı mavi boyaya azar azar karıştır. Renkleri bir karıştırma aracıyla ya da boya fırçasının çapraz hareketleriyle karıştır. Çok homojen olacak biçimde karıştırman gerekmiyor; bu, rengi donuklaştırabilir. Sadece tonunu değerlendirecek kadar karıştırman yeterli.[3]
 5. 5
  Mavinin istediğin tonunu elde edene kadar siyah boya ekleyip karıştırmayı sürdür. Bu, mavi boyaya birkaç defa siyah eklemeni gerektirebilir ama küçük miktarlar kullan ki oluşturmak istediğin koyuluk düzeyini aşma.
  • Kazara maviye çok fazla siyah karıştırırsan oranı eşitlemek için elinin altında fazladan biraz mavi boya bulundur.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Tamamlayıcı Renkleri Karıştırmak

 1. 1
  Bir renk çarkı bas. Renk çarkı, birincil (ana) renkler olan kırmızı, sarı ve mavinin yanı sıra bu birincil renkleri birleştirerek ortaya çıkan diğer renkleri içerir. Sadece birincil ve ikincil (ara) renkleri içeren basit renk çarkları da vardır. Farklı tonları ve nüansları içeren gelişmiş bir çark kullanman iyi olabilir.[4]
 2. 2
  Başlangıçta kullanacağın mavi boya nüansının renk çarkındaki tam yerini bul. Tamamlayıcı rengi bulmak için, mavi boyanın renk çarkındaki tam yerini bilmen gerekiyor. Nüansı boyanın adına bakarak belirleme. Onun yerine, boyayı küçük bir beyaz kâğıda sürüp kurumaya bırak. Bu rengi, renk çarkıyla karşılaştır ve renk çarkındakine karşılık gelen renk nüansını tutturmaya çalış.[5]
 3. 3
  Elindeki mavi tonunun tamamlayıcısı olan turuncu tonunu sapta. Tamamlayıcı renk, renk çarkında sendeki mavinin tam karşısına denk düşen renktir. Bu, turuncunun bir türü olmalıdır ve maviyi koyulaştırmak için katacağın renktir.[6]
  • Yanık siena ile ultramarin mavisi karışımı, iyi bir başlangıç noktasıdır.
  • Bir diğer olası renk kombinasyonu da kadmiyum turuncusuyla kobalt mavisidir.
 4. 4
  Bu mavi tonuyla boyaman gereken yere yetecek kadar mavi boyayı paletine sık. Boyanın az gelmesi ve aynı rengi ikinci bir defa tutturmak için uğraşmak yerine boyayı baştan fazla sıkmak daha iyidir.
  • Kazara fazlaca turuncu ekleme riskine karşı bir kenara biraz mavi boya ayırmak iyi bir fikirdir çünkü tonu karışıma tekrar mavi ekleyerek ayarlaman gerekebilir.
 5. 5
  Palette mavi boyanın yanına az miktarda turuncu boya koy. En iyisi turuncuyu mavinin yakınına koymak ve azar azar karıştırmaktır. Çalışabileceğin kadar boya olmalı ama mavi boya kadar turuncuya ihtiyacın yok.[7]
 6. 6
  Fırçanı ya da palet bıçağını turuncu boyanın kenarından mavi boyanın içine doğru sürükle. İlk denemende çok fazla turuncu boya almamaya çalış. Her seferinde azıcık turuncu eklemek sana bunun mavinin tonunu nasıl değiştirdiğini görme imkânı tanıyacaktır.
 7. 7
  Turuncu boyayı maviyle karıştır. Turuncu boyayı, palet bıçağı gibi bir araç kullanarak ya da boya fırçanla çapraz hareketler yaparak mavi boyayla karıştır. Tamamlayıcı renkleri kullanmak canlı bir koyu mavi yaratabilir, o yüzden en iyisi fazlaca karıştırmaktan kaçınmaktır. Sadece rengi değerlendirmene yetecek kadar kullan ve donuklaşmasını engelle.[8]
 8. 8
  İstediğin mavi tonunu elde edene kadar azar azar turuncu ekle. Çok miktarda turuncu ekleme isteğine hâkim ol. Eğer turuncunun miktarı mavininkini geçerse koyu maviden uzaklaşır, turuncunun tonlarına yaklaşırsın. Kusursuz bir koyu mavi yaratana kadar turuncuyu küçük miktarlarda eklemeyi ve ortaya çıkan rengi değerlendirmeyi sürdür.
  • Eğer kazayla maviye gereğinden fazla turuncu karıştırırsan elinin altında eşitlemek için fazladan biraz mavi bulundur.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Analog Renkleri Karıştırarak Bir Renk Kombinasyonu Yapmak

 1. 1
  Paletine biraz mavi ve mor boya dök. Mor ya da menekşe rengi, renk çarkında mavinin bitişiğinde bulunur ve onun analog (benzer) rengidir. Yeterince boya koyduğundan emin ol. Baz renk olarak kullanacağın mavi, karıştıracağın mordan daha fazla olmalı.[9]
 2. 2
  Küçük miktarda mor boyayı orijinal maviyle karıştır. Boyanı karıştırmak için fırçanı ya da bir palet bıçağını kullanabilirsin.[10] Renk kombinasyonunu kontrol etmek ve menekşe-mavi rengi elde etmek için her seferinde az miktarda mor ekleyebilirsin.
 3. 3
  Boyanın rengini test et. Akrilik boya dâhil birçok boya, kuruyunca koyulaşır. Akrilik boyalar hızlı kurur, yani tuvaline küçük miktar boya sürüp kurumaya bırakarak rengi kolayca test edebilirsin. Bu, 15 dakikadan fazla sürmez ve projen için bu tonu kullanmadan önce rengin nihai hâlini görmene izin verir.[11]
  • Eğer kuruyan boyanın renginden memnun değilsen paletine dön ve gerektiği kadar mavi ya da mor ekleyerek ayarla.
  Reklam

İpuçları

 • Boyayı karıştırıp kullandıktan sonra paletini temizle.
 • Her yöntemde daima iyi aydınlatma altında çalış ki ürettiğin renkten emin olabilesin.
Reklam

Uyarılar

 • Boyayı karıştırırken ve kullanırken daima iyi havalandırmalı bir yerde çalış.
 • Boya karıştırmaya yeni başlıyorsan aynı rengi tekrar tutturman zor olabilir, o yüzden baştan yeteri kadar yapmak en iyisidir. Deneyim kazandıkça, oluşturduğun yeni rengi tekrar elde etmek pratik ve eğitimli bir göz sayesinde daha da kolaylaşır.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Palet (ressam paleti, dondurma kutusu kapağı, eski tabak vb.)
 • Palet bıçağı, tahta çubuk vb.
 • Boya

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavla Nasıl OynanırTavla Nasıl Oynanır?
Twerk Nasıl Yapılır?
Gözler Nasıl KızartılırGözler Nasıl Kızartılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Nasıl Yalandan AğlanırNasıl Yalandan Ağlanır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Nasıl Güzel Şarkı SöylenirNasıl Güzel Şarkı Söylenir?
Anime veya Manga Suratları Nasıl ÇizilirAnime veya Manga Suratları Nasıl Çizilir?
Spotify'dan Şarkı Nasıl İndirilirSpotify'dan Şarkı Nasıl İndirilir?
Tel Tokayla Kilit Nasıl Açılır?
Gri Renk Nasıl Elde Edilir?
Bir Film İncelemesi Nasıl YazılırBir Film İncelemesi Nasıl Yazılır?
Yüz Nasıl ÇizilirYüz Nasıl Çizilir?
Sakızla Balon Nasıl Şişirilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 4.179 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sanat ve Eğlence
Bu sayfaya 4.179 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam