Regl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?

Bu yaz herkesin gideceği o havuz partisine katılmayı istiyorsun ama regl döneminde olacağın için gidememekten mi korkuyorsun? O partiye gidersen ped yerine tampon ya da âdet kabı kullanarak oldukça konforlu bir şekilde yüzüyor olacaksın. Elinin altında yalnızca ped varsa onunla yüzmek teknik olarak mümkün. Özellikle sadece havuz kenarında takılmayı ya da mayonu ıslatmadan suyun sığ olduğu kısımda yürümeyi planlıyorsan ped kullanabilirsin.

Adımlar

 1. 1
  Alternatifleri göz önünde bulundur. Ped takarak yüzmek elindeki en iyi seçenek olmak zorunda değil. Pedler sıvıyı emecek şekilde tasarlanır ve dolayısıyla havuzdaki suyu da emecektir. Bunun yerine mümkünse tampon ya da âdet kabı kullan.[1]
  • Tampon ya da âdet kabı kullanmadığın takdirde mayonun alt kısmını ıslatmaktan kaçınmayı düşünebilirsin. Plajdaysan denizde açılmak yerine suya ayaklarını sokup yürüyebilirsin. Havuzdaysan ayaklarını suyun içine sokarak havuz kenarına oturmayı düşünebilirsin. Suya tamamen girmeyi istersen en iyi yol tampon ya da âdet kabı kullanmaktır.
 2. 2
  Pedini çıkar. Yüzmeye hazır olduğunda altındaki pedi ya da günlük pedi çıkar.
 3. 3
  Pedi mayonun alt kısmına yerleştir. Pedi paketinden çıkar ve pedin arkasını mayo altının iç kısmına yapıştır. İnce olanlardan kullanmayı unutma ki kabarık görünmesin. Üstüne tam olan bir mayo giymeyi de unutma. Pedin ıslanırsa mayona artık eskisi kadar iyi yapışmayacak. Bu yüzden daha dar bir mayo giymek pedin sabit kalmasına yardımcı olabilir.
 4. 4
  Mayonu giy ve pedli kısmı iyice yerine yerleştir.
 5. 5
  Deniz şortu giymeyi düşün. Şort giymek hem ıslak pedinin kabarık görüntüsünü gizlemene hem de koyu renkli bir şort olduğu takdirde herhangi bir sızıntıyı saklamana yardımcı olacaktır.
 6. 6
  Havuzda geçirdiğin günün tadını çıkar! En yüksek seviyede rahatlık ve hijyen için yalnızca suya ayaklarını sokup yürü ve suyun belinin altındaki bir seviyede olmasına dikkat et. Pedin ıslanırsa tamamen suyla dolacaktır. Bu yüzden havuzdan dikkatli çık ve yanında ıslak pedin izlerini kapatmaya yarayacak bir havlun olsun.

İpuçları

 • Pedini takmadan önce iyice temizlen.
 • Pedin normal, uzun ya da gece için olması fark etmez ama ne kadar büyük ped takarsan o kadar fazla su emer. Sonuç olarak ped daha da çok ağırlaşır.
 • Normalde gün içinde uzun pede ya da gece pedine ihtiyaç duyuyorsan endişelenme. Normal pedler de işine yarayacaktır.
 • Pedinin kanatlı olması mayondan kayıp suda yüzmesini engelleyecektir.
 • Yüzücü taytı giymek istemezsen daha kapalı bir bikini altı tercih edebilirsin.
 • Âdetinin yoğunluğuna bağlı olmakla birlikte sudan çıktıktan sonra pedini değiştirmek için yaklaşık 15-35 dakikan vardır.
 • Bu özellikle gölde, ırmakta, gölette ve denizde yüzerken daha iyi sonuç verir ama havuzda da işe yarar.
 • Su aslında âdetini hafifletir. Yani istersen günlük ped de takabilirsin. Günlük pedle muhtemelen şorta bile ihtiyaç duymayacaksın!
 • Özellikle ped kullandığın zamanlarda havuza gitmeden önce bunu küvette bir dene.
 • Suya girince âdetin durması söylentiden ibarettir. Bazı kadınlarda yalnızca hafifletir. Bir anda âdeti keseceğine inanma.

Uyarılar

 • Âdetin aşırı derecede yoğun geçiyorsa bunu deneme.
 • Âdetin suyun içinde hafiflemezse bunu deneme.
 • Pedin suya girince ağırlaşacak.
 • Tampon kullanabiliyorsan bunu deneme. Tampon kullanmak çok daha hijyeniktir, kolaydır ve endişeye yer bırakmaz.

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Kanatlı ince ped
 • Mayo
 • Deniz şortu

Makale Bilgisi

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 19 kişi çalıştı.

Kategoriler: Kişisel Bakım ve Stil

Diğer dillerde:

English: Swim on Your Period with a Pad, Русский: плавать с прокладкой во время месячных, Português: Nadar Menstruada Usando um Absorvente, Italiano: Nuotare con un Assorbente Esterno durante il Ciclo, Español: nadar con una toalla sanitaria mientras estás en tu período, Deutsch: Während deiner Periode mit einer Binde schwimmen, 中文: 在经期垫着卫生巾去游泳, Français: nager avec une serviette quand on a ses règles, العربية: السباحة بالفوطة الصحية أثناء الدورة الشهرية, Nederlands: Zwemmen tijdens je menstruatie met een verband, Bahasa Indonesia: Berenang Saat Menstruasi Menggunakan Pembalut, 한국어: 생리대 사용하여 생리 중 수영장 가기, ไทย: ว่ายน้ำโดยใส่ผ้าอนามัย, 日本語: 生理中にナプキンを付けて泳ぐ, Tiếng Việt: Đi bơi với băng vệ sinh trong ngày hành kinh

Bu sayfaya 31.781 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?