Bazı kişilerde regl son derece ağrılı geçebilir ve aşırı kanama olursa hoş bir dönem olmaz. İhtiyaçlarına bağlı olarak reglini kısaltmanın, hafifletmenin, hatta durdurmanın yolları vardır. Daima önce doktoruna danış ama reglini nasıl durduracağına dair birkaç hızlı yol istersen okumaya devam et.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Kanamanı Yavaşlat ya da Durdur

 1. 1
  İbuprofen al. 24 saatlik periyotta maksimum dozu aşmamaya dikkat ederek günde üç ya da dört kez bir doz al. Bu, çoğu kişinin ağrısını hafifletir ve kanamayı %50’ye kadar azaltabilir. Ama bazıları ibuprofenin regli tamamen durdurduğunu söylüyorlar.[1]
  • İbuprofenin çok az yan etkisi vardır ama doz aşımı mümkündür. Çok miktarda ibuprofen almadan ya da uzun süre kullanmadan önce doktoruna danış.
 2. 2
  Bol su iç. Bu vücudu daha hızlı temizler ve kanamanı hafifletmeye yardım edebilir.
 3. 3
  Bol meyve ve sebze ye. Sağlıklı beslenmek senin için her zaman iyidir ama normalden daha fazla meyve ve sebze yemek, reglini hafifletebilir ve senin için daha kolay geçmesini sağlayabilir.
  • Özellikle taze fasulyenin regli hafifletmeye ya da durdurmaya yardım ettiği kanıtlanmıştır.[2]
  • Bazı insanlar, bir parça limonu emmenin âdetlerini geçici olarak durdurabildiğini keşfetmiştir.[3]
 4. 4
  Sirke iç. İki tatlı kaşığı elma sirkesini bir bardak suyla karıştır. En iyi sonuçlar için bu ev çözümünü günde 3 kez iç.
 5. 5
  Jelatin iç. Bir paket jelatini suyla karıştır ve çabucak iç. Bu, reglini yaklaşık 3 saat durdurabilir.[4]
 6. 6
  Bitkisel çözümler kullan. Melek otu kökünün, taze ya da kurutulmuş ahududu yapraklarından yapılan çayın, aslan pençesinin, ada çayının ve çoban çantası otunun, âdeti durdurmaya ya da hafifletmeye yardım ettiği düşünülür.[5]
 7. 7
  Reglini gizlemek için menstrual kap (âdet kabı)kullan. Menstrual kaplar rahim ağzının hemen üstüne yerleştirilir ve tamponlar gibi, sıvının dışarıya kaçmasını engeller. Öte yandan, tampon kanı emerken menstrual kap kanı sadece toplar. Bu kaplar on iki saat kadar yerinde kalabilir ve bu da regli bu süre boyunca pratikte durdurmak demektir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Kanamanı Hızlandır

 1. 1
  Biraz ısın. Isı, "sıvıların" vücudunu daha hızlı terk etmesine yardım eder. Karın bölgene bir sıcak su torbası koy.
 2. 2
  Rahim bölgene masaj yap. Bu, kramp ağrılarını azaltmaya yardım eder ve vücudunun resmen 'bir şeyleri başlatmasını' teşvik eder. Bunu kendi banyonun ve yatak odanın rahat ve mahrem ortamında yapmayı tercih edebilirsin.
 3. 3
  Seks yap. Orgazm kasılmaları, sıvıları vücudundan dışarıya daha hızlı atarak reglinin daha çabuk bitmesine yardımcı olur. Önce hem senin hem de partnerinin biraz kirlenecek olmanız ihtimalinden rahatsız olmadığından emin ol. Ortalığın batmasını önlemek için, altına bir havlu ser ya da duşta seks yap.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Uzun Vadeli Seçenekler

 1. 1
  Doktorunla uzun vadeli bir seçenek hakkında konuş. Reglini yaklaşık 2-3 ay durdurmak için Depo-Provera iğnesi yaptırabilirsin. Aile hekiminden bu iğneyi düzenli biçimde alman mümkün olabilir.
  • Reglini kalıcı olarak sona erdirmek için ameliyat seçenekleri vardır. Bunlar arasında, rahmin alındığı histerektomi ve rahmi kaplayan rahim içi zarının alındığı endometrial ablasyon vardır. Bu ameliyatlar tehlikeli olabilir ve gebeliği karmaşıklaştırabilir ya da imkânsız hale getirebilir, o yüzden ameliyat olmaya karar vermeden önce bir doktora danış.
 2. 2
  Forma gir. Egzersiz genel olarak son derece önemlidir ve fiziksel olarak formda olmak, reglinin daha kısa olmasını ve daha hafif geçmesini sağlar. Bu, uzun vadede reglini sürdürülebilir, hatta yararlı bir şekilde kısaltmanın harika bir yoludur.
 3. 3
  Doğum kontrolü kullan. Doğum kontrol hapları genelde 21 gün boyunca kontreseptif, bir hafta da plasebo haplarından oluşur. O bir haftada da regl olursun. Hormonal kontraseptifler reglini düzene sokmak için güvenli ve etkili bir yoldur, özellikle de ağrılı ve aşırı kanamalı regl dönemi yaşayanlar için.
  • O ayki reglini atlatmak istiyorsan bunu sadece plasebo haplarını atlayıp gerçek kontraseptiflerle devam ederek yapabilirsin. Bunun öngörülemeyen ve hoş olmayan yan etkileri olabilir, o yüzden bunu yapmadan önce doktoruna danış.
  • Oral kontraseptifler yalnızca reçeteyle alınabilir. Hap kullanmadan önce ve kullanırken ihtiyaçlarını doktorunla konuş.
  Reklam

İpuçları

 • Herkes farklıdır ve regl dönemini farklı yaşar. Bir kişi için işe yarayan şey, başkası için yaramayabilir. Sende neyin işe yarayacağını bulmak için deneme yap.
 • Doğa ananın en iyi yaptığı şeyi yapmasına izin ver. Her şeyin belirli bir zamanı vardır. Bunlar sadece süreci hızlandırmak için yöntemlerdir ve düzenli olarak meydana gelen bu durumla daha stressiz, daha rahat şekilde başa çıkmana yardımcı olur.
 • Âdetler genellikle 2-7 gün sürer ama seninki bunun biraz dışında kalıyorsa endişelenme, özellikle de regl olmaya yeni başladıysan (âdetlerin düzensiz olacaktır!).
 • Karakafes otu çayı, iyi bitkisel yöntemlerden bir diğeridir. Yoğun kanamaya faydası olur ya da âdet döngünü geçici olarak yavaşlatabilir.
 • Tylol ya da ibuprofen gibi ilaçlar almak, reglinin daha kolay geçmesini sağlar. Bunlar, krampların ya da kan akışın konusunda yardımcı olur. Mutlu kalmana yardım eder ve âdet sancını azaltır.
 • Regl döneminde uyurken bir havlu sermek iyi bir fikirdir; bu, çarşafların sızıntıdan korunmasına yardım eder. Yeterince su içmek ve egzersiz yapmak, kan akışını azaltmaya yardımcı olur.
 • Sen uyurken kan, pedden sızarsa uyku için özel yapılmış pedlerden de alabilirsin. Bunlar daha uzundur, hatta daha kalın bile olabilir, o yüzden işini görür.
 • Okulda, iş yerinde ya da başka bir yerdeyken yanında daima birkaç âdet pedi ve kâğıt mendil bulundur.
 • Günde ortalama sadece 4-5 ped kullanman gerek. Bundan daha fazla kullanıyorsan ya her birini daha uzun kullan ya da doktoruna danış.
 • Bu, vücudunun yaşadığı doğal bir süreçtir, o yüzden bu konuda rahat olmalısın ve bundan utanmamalısın. Bu son derece normal bir şeydir. Bu konuda strese girmen durumunda, annene, kız kardeşine ya da seni anlayacağını bildiğin bir kadın akrabana danış.
Reklam

Uyarılar

 • Regl döneminle ilgili yanlış anlamalar tehlikeli olabilir. Aşina ya da emin olmadığın bir şey denemeden önce doktoruna danış ve daima doktorundan regl döneminle ilgili tavsiye ve güvenilir bilgi iste.
 • Doktor yazmadığı sürece asla regli kesen haplar kullanma. Beklenen ya da tavsiye edilen durdurma zamanından sonra regl geciktirici hapları kullanmaya devam etmek, vücuduna ciddi zararlar verebilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 50 kişi çalıştı. Bu makale 758.781 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 758.781 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam