İster ilk randevudan sonra bir ret mesajı almış ol ister hoşlandığın kişi çıkma teklifine “hayır” demiş olsun, reddedilmek acı verir. Ama reddedilmenin olduğun kişiyle nadiren bir ilgisi vardır ve randevu teklifinin reddedilmesi değerini belirlemez.[1] Reddedildiğinde cevap vermene ve o özel kişiyi bulmak için hemen yoluna devam etmene izin vermek için reddedilmeyi zarif bir biçimde kabul etmek ve güvenli, güçlü biri olarak görünmen için gönderebileceğin 15 mesajdan oluşan bir liste yaptık.

Bu makale, profesyonel flört koçumuz Collette Gee’yle yapılan bir röportaja dayanmaktadır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 15:
“Sorun değil! Umarım aradığını bulursun.”

 1. 1
  Mesajının pozitif ve rahat olmasını sağla.[2] Gerçekçi olalım, reddedilmek acı verir ve karşı tarafın üstüne bir duygu seli ve bir yığın emoji boşaltmak çok cazip gelebilir. Bu anlaşılır bir şeydir ama kibar bir yaklaşım, reddedilmeyi biraz daha zarif bir şekilde ele almana izin verir. Derin bir nefes al ve kaba ya da sert bir şey söylememek için “gönder” tuşuna basmadan önce mesajını oku. Diğer kişiye iyi dileklerini sunarsan kibar ve kaliteli gözükürsün.
  • “Önemli değil. Umarım günün güzel geçer!”
  • “Dürüstlüğün gerçekten az rastlanır şey. Hayatta başarılar dilerim.”
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 15:
“Buna saygı duyuyorum. İyi şanslar!”

 1. 1
  Kısa ve tatlı bir cevap için bu mesajı dene. İncindiysen aşırı süslü bir şey göndermene ya da çok çaba harcamana gerek yok. Bu küçük cevheri kopyalayıp yapıştırarak ve gönder tuşuna basarak enerji tasarrufu yap. Sonra, aklını reddedilmekten uzaklaştırmak için kendini sevdiğin bir aktivite, bir yiyecek ya da arkadaşlarınla eğlenceli bir gezmeyle ödüllendir.[3] İşte birkaç tane daha kısa ve iyilik dileyen mesaj. Bunlar sayesinde işi ciddiye almadığını gösterip hayatını sürdürebilirsin:[4]
  • “Tamam, sorun değil. Her şey gönlünce olsun!”
  • “Anladım. Birbirimize uygun olmadığımıza üzüldüm ama gelecekteki tüm flört girişimlerinde iyi şanslar dilerim!”

Yöntem 3
Yöntem 3 / 15:
“Kesinlikle anlıyorum. Geçirdiğimiz harika zaman için teşekkürler!”

 1. 1
  İdeal reddedilme mesajı kibar ve ağırbaşlıdır.[5] “Kesinlikle anladığını” söylemen, o kadar da üzülmediğini ve belki senin de bir bağ hissetmediğini ima eder. Eğer sen de karşındaki kişiyle çıkmak istemiyorsan bu, hep başvuracağın bir mesaj olabilir. Nihayetinde bu mesaj gururunu kurtarmanın ve aynı zamanda kibar olmanın en iyi yolu olabilir. İşte birkaç benzer örnek:
  • “Anlıyorum. Ama eğlenceliydi, teşekkürler!”
  • “Evet, mantıklı! Eğlenceli gece için teşekkürler.”
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 15:
“Bana haber verdiğin için teşekkürler. Takdir ettim.”

 1. 1
  Randevu teklifinin reddedilmesinin her aşaması için bunun gibi bir mesaj kullan. Reddedilmek çok zor gelse de kendini diğer kişinin yerine koy. Birisine onunla ilgilenmediğini bildirmek cesaret ister. Diğer kişiye, dürüstlüğüne saygı duyduğunu ve bu durumu zarif bir şekilde ele alabildiğini göster.[6] Bu ona senin ne kadar güçlü ve harika biri olduğunu ve ne kaçırdığını gösterecektir! Aşağıda başka örnekler bulabilirsin:
  • “Ortadan kaybolmamanı takdir ediyorum. İyi günler.”
  • “Bunu doğrudan yüzüme söylediğin için minnettarım. Teşekkür ederim! Yolun açık olsun.”
  • "Cevap vermek için zaman ayırdığın için teşekkür ederim. Kendine iyi bak."[7]

Yöntem 5
Yöntem 5 / 15:
“Sorun değil. Yaptıklarını dinlemek gerçekten çok hoşuma gitti!”

 1. 1
  Randevunuzla ilgili 1-2 iyi şeyden bahset. Cevap vermeden önce kendini nasıl hissettiğini anlamak için kendine zaman ver. İstediğin kadar zamanın var. Hazır olduğunda yaptığınız eğlenceli bir sohbetten bahsetmeyi ya da diğer kişinin olumlu bir özelliğine iltifat etmeyi dene. Olumlu anılar, diğer kişinin seni iyi bir şekilde düşünmesini sağlayabilir.[8] Şu tür şeyler demeyi deneyebilirsin:
  • “Sorun değil. Bu arada, bana şu podcast’i gösterdiğin için teşekkürler, bağımlısı oldum!”
  • “Tamam, önemli değil. O komik garsonu daima hatırlayacağım 🤣”
  • “Sorun yok. Yalan söylemeyeceğim, hâlâ bir bilgisayar simülasyonunda yaşayıp yaşamadığımızı merak ediyorum. Ama umarım günün güzel geçer!”
  Reklam

Yöntem 6
Yöntem 6 / 15:
“Birlikte kahve içmek eğlenceliydi! Yürümemesine üzüldüm.”

 1. 1
  Mesajının, randevunuzla ilgili hislerin hakkında değil, birlikte yaptıklarınız hakkında olmasını sağla. Bu tür bir mesaj, reddin seninle ya da diğer kişiyle ilgisi olmadığını hatırlatır.[9] Eğlenceli bir randevu geçirmiş olabilirsiniz ama aranızda bir kıvılcım olmadıysa normaldir. Bunun yürümemiş olması, randevunuzun kötü olduğu anlamına gelmez; iyi zaman geçirdiyseniz olumlu şeylere yoğunlaş! Daha fazla esinlenmen için diğer örneklere bak:
  • “Tamam, anlıyorum. Bana o barı gösterdiğin için teşekkürler! Eğlenceli bir geceydi.”
  • “Akşam yemeğinde harika zaman geçirdim. Sen olmasaydın o restoranı kesinlikle denemezdim, o yüzden teşekkür ederim!”
  • “Dün geceden önce profesyonel go-kart sürücüsü olarak bir geleceğim olabileceği aklımın ucundan bile geçmezdi. Teşekkürler! Birbirimize uygun olmasak da harika zaman geçirdim.”

Yöntem 7
Yöntem 7 / 15:
“harika birisin ama anlıyorum.”

 1. 1
  Bu mesajı etrafına pozitiflik ve kendine güven duygusu yaymak için kullan. Bu mesaj, gülümseyip başın dik bir şekilde oradan ayrılmakla eş değerdir. Reddedilmek kesinlikle can yakar ama iyi şeylere odaklanarak yoluna daha kolay devam edersin. Sonuçta, birbirinize uygun olmasanız da yeni birini tanımış oldun.[10] İşte birkaç örnek daha:
  • “Sen tanıdığım en iyi dinleyicisin! Seninle konuştuğum için çok şanslıyım. Umarım aradığın kişiyi bulursun.”
  • “Bir daha senin kadar iyi bir dansçıyla tanışacağımı sanmıyorum. Umarım bu uygulama senin işine yarar. Yolun açık olsun.”
  • “Anlıyorum. Gönüllü çalışmanın çok ilham verici olduğunu belirtmek isterim. Sohbet etmek çok güzeldi; iyi günler!”
  Reklam

Yöntem 8
Yöntem 8 / 15:
“Tüh, buna üzüldüm. Dürüstlüğün için minnettarım!”

 1. 1
  Biraz hayal kırıklığı göstermekte bir sorun yok. Hatta, kendini nasıl hissettiğini kabul etmek ve ifade etmek, reddedilmenin üstesinden gelmek için son derece önemlidir.[11] Randevuya çıktığın kişinin, onunla iyi vakit geçirdiğini ama reddedilmenin biraz canını yaktığını bilmesine izin ver.[12] Ardından, mesajını olumlu bir şekilde bitirmek için sana ayırdığı zaman ve gösterdiği dürüstlük için ona teşekkür et.[13] Aşağıdaki diğer örneklere göz at:
  • “Keşke yürüseydi ama bana zaman ayırdığın için teşekkürler!”
  • “Bunu duyduğuma üzüldüm. Ama bana haber vermene saygı duyuyorum. Yolun açık olsun!”
  • “Hadi ya? Tüh, neyse. Yine de harika zaman geçirdim, teşekkür ederim!”

Yöntem 9
Yöntem 9 / 15:
“Arkadaş olarak zaman geçirmek istersen haber ver.”

 1. 1
  Beraber zaman geçirmeyi sevdiysen kapıyı aralık bırak. Aranızda romantik olarak bir kıvılcım oluşmadıysa bile ona arkadaş olma konusunda bir mesaj göndermekten çekinme. Burada işin püf noktası, beklentilerini mantıklı bir düzeyde tutmaktır; teklifini kabul etmezse gücenme. Birini bulacaksın! mesaja cevap verirken olumlu bir ton kullanırsan arkadaşlık konusundaki şansın artacaktır.[14] Bu mesajın diğer versiyonları şunlardır:
  • “Anlıyorum. Yine de arkadaş olarak kaya tırmanışı yapmak istersen haber ver. Burada kaya tırmanışını seven birilerini bulmak zor!”
  • “Mantıklı. Arkadaş olarak takılmayı istersen iletişime geçmekten çekinme. İlginç ortak yanlarımız var.”
  Reklam

Yöntem 10
Yöntem 10 / 15:
“Fikrini değiştirirsen beni nerede bulacağını biliyorsun!”

 1. 1
  Eğer yeniden bağlantı kurmayı umut ediyorsan böyle bir mesaj gönder. “Hayır” cevabına saygı göster ama fikrinin değişmesi ihtimaline karşılık civarda olacağını bildir.[15] Bunun gerçekten işe yaraması için, bu mesajı gönderdikten sonra konuşmayı orada bitirmek en iyisidir. Israrcı davranman ya da onun kararına saygı göstermiyormuş gibi görünmen iyi olmaz.[16] Bunlardan birini de deneyebilirsin:
  • “Anlıyorum. Senden hoşlanmıştım, o yüzden değişen bir şey olursa haber ver!”
  • “Numaram sende var! Fikrini değiştirirsen bana ulaş.”

Yöntem 11
Yöntem 11 / 15:
“Sorun değil. Neredeyse unutuyordum; bu şarkıcıyı beğeneceğini düşündüm.”

 1. 1
  Reddedilmeyi kabul ederek ve bir tavsiyede bulunarak doğru olanı yap. Burada işin püf noktası, konuşmayı kısa tutmaktır. Sadece tavsiyenle ilgili bir bağlantı yolla ve sohbeti bitir. Bu stratejiyi arkadaş kalmak istediğin birisi için kullan; randevuya çıktığın kişi tavsiyene baktıktan sonra sohbeti yeniden başlatmak isteyebilir. İşte birkaç örnek daha:
  • “Son bir şey! Seveceğini düşündüğüm bir film var. Fragmanın bağlantısı şu. Kendine iyi bak!”
  • “Neredeyse unutuyordum. İşte bahsettiğim müzik grubu. Umarım seversin. İyi günler!”
  • “Seni yalnız bırakmadan önce bunu paylaşmasam olmazdı. Bu kurt köpeği videosu, senin gönderdiği sevimli koala videosundan neredeyse daha iyi.”
  Reklam

Yöntem 12
Yöntem 12 / 15:
“Sana gücenmedim! Görüşmek üzere.”

 1. 1
  Eğer önceden arkadaştıysanız randevuya çıktığın kişinin her şeyin normale döneceğini bilmesini sağla. Ona her şeyin yolunda olduğunu söyle ve onunla bir daha ne zaman görüşeceğinden kısaca bahset. Bu yaklaşım sınıf arkadaşı ya da iş arkadaşıysanız veya ortak arkadaşlarınız varsa senin için çok faydalı olabilir. Bir arkadaş tarafından reddedilmek çok moral bozucu olabilir ama bunun ne kadar tuhaf olma potansiyeli bulunduğunu kabullenmen rahatsız edici durumları engellemeye gerçekten yardımcı olabilir. İşte birkaç örnek daha:
  • “Sorun değil. Denediğimize memnunum ve sadece arkadaş olmaktan mutluluk duyarım :)”
  • “Anlıyorum! Bana haber verdiğin için teşekkürler; Tibet’in partisinde görüşmek üzere.”
  • “Sorun yok. Salı günü Kimya dersinde görüşürüz! Söz tuhaf davranmayacağım.”

Yöntem 13
Yöntem 13 / 15:
“Olamaz! Şimdi gidip nişan fotoğrafçısını iptal etmem gerek.”

 1. 1
  Durumu neşeli tutmak için bir espri gönder. Refüze edilmek çok üzücü olsa da mizah, durumuna nesnel bir gözle bakmanı ve konuşmanın daha az stresli olmasını sağlayabilir.[17] Şaka yaptığını ve alınmadığını vurgulamak için 😂 ya da 😉 gibi bir emoji ekle. Böyle bir mesaj, çıkmak istediğin kişiyleyken de kendini gösteren komik ve şaşkın bir kişiliğin varsa en iyisidir. Aksi takdirde biraz aşırı gözükebilir. Şunları da repertuvarına ekleyebilirsin:
  • “Ah anlıyorum. Bana bir dakika ver. Biraz önce sipariş ettiğim nişan yüzüğünü iptal ettirmem lazım.”
  • “Adele’in sözleriyle, ‘Sana hayatta başarılar diliyorum.’”
  • Ağlayan birini gösteren dramatik bir GIF de yollayabilirsin. Ne kadar komik olursa o kadar daha iyi!
  Reklam

Yöntem 14
Yöntem 14 / 15:
“Hadi ya. Bunu hiç beklemiyordum.”

 1. 1
  Sana mavi boncuk veren birine dürüst bir mesajla yanıt ver. Eğer birkaç defa çıktıysanız, gelecekte birlikte atılabileceğiniz maceraları konuşmaya başladıysanız çok doğal biçimde üzülmüş ve şaşırmış olabilirsin. Bu tutarsızlık, taraflardan birinin gerçekten bağlanmak istemediği bir “durumun” klasik bir belirtisidir.[18] Şunu sakın unutma ki bu kişinin senin hakkındaki fikirleri, gelecekte çıkacağın kişilerin sana dair düşüneceklerini etkilemez.[19] Şu gibi yanıtlar verebilirsin:
  • Şöyle bir mesajla karşılık ver: “Biraz incindim ve kafam karıştı çünkü geçen defa birlikte vakit geçirdiğimizde her şey güzel gidiyordu. Şimdi dürüst davrandığın için teşekkürler.”
  • Mesajını “Sana iyi şanslar dilerim” ya da “Yolun açık olsun” gibi bir cümleyle bitirebilirsin.

Yöntem 15
Yöntem 15 / 15:
Hiç yanıt verme.

 1. 1
  Eğer yanıt veremeyecek kadar üzgünsen bunda da sorun yok. Hemen yanıt vermen gerekmiyor, hatta hiç yanıt vermeyebilirsin de. Sonuçta karşındaki insana bir şey borçlu değilsin. Gidip kendin için bir şeyler yap. Yürüyüşe çık, duşa gir, neden harika olduğunu gösteren 5 maddelik bir liste hazırla, en sevdiğin müziğin sesini sonuna kadar aç.[20] Buna layıksın!
  • Bizi reddeden insanları genelde yere göğe konduramayız. Bir adım geri çekil ve seni reddeden insanın da herkes gibi kusurları bulunduğunu, mükemmellikten uzak olduğunu hatırla.[21]
  • Seni sen yapan benzersiz kişilik özelliklerini ve yeteneklerini düşün. Sevgiyi ve takdiri fazlasıyla hak ettiğini kendine hatırlat.[22]
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Bir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Reklam

Referanslar

 1. Collette Gee. Flört Koçu. Uzmanla Görüşme. 20 August 2021.
 2. Collette Gee. Flört Koçu. Uzmanla Görüşme. 20 August 2021.
 3. https://wellbeingtrust.org/news/its-not-you-its-me-6-ways-to-take-romantic-rejection-in-stride/
 4. Collette Gee. Flört Koçu. Uzmanla Görüşme. 20 August 2021.
 5. Collette Gee. Flört Koçu. Uzmanla Görüşme. 20 August 2021.
 6. Collette Gee. Flört Koçu. Uzmanla Görüşme. 20 August 2021.
 7. LeTisha Underwood. Sertifikalı Profesyonel Çöpçatan. Uzmanla Görüşme. 14 December 2021.
 8. https://www.glamour.com/story/the-right-way-to-break-up-with
 9. Collette Gee. Flört Koçu. Uzmanla Görüşme. 20 August 2021.

Bu wikiHow makalesi hakkında

Collette Gee
Ortak yazarlar :
İlişki Koçu ve Lisanslı Şiddet Önleme Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Collette Gee. Collette Gee, ilişki koçu, lisanslı şiddet önleme uzmanı ve "Finding Happily… No Rules, No Frogs, No Pretending" adlı kitabın yazarıdır. Anlamlı duygusal ilişkiler yaratmaya odaklanan Collette, akıl sağlığı sektöründeki psikiyatri hemşireliği deneyimini, kadınların ve erkeklerin kalıcı aşkı bulmalarına yardımcı olmak için ilişki koçluğu yapmakta, çevrim içi dersler ve çalıştaylar düzenlemekte kullanıyor. Colette, koçluk işinden önce akıl sağlığı alanında psikiyatri hemşiresi olarak çalıştı ve bu, onun iş yerinde mutlu, sağlıklı ve anlamlı romantik ilişkilerin kurulup sürdürülmesine yardım etmesini sağladı. Çalışmaları TLC’de, London Live’da, Huffington Post’ta ve CNN’de yer buldu.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 83 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam