Rahim ağzının yumurtlama döngünde bulunduğun konuma göre yerini ve dokusunu değiştirdiğini biliyor muydun? Rahim ağzını hissetmek, yumurtlayıp yumurtlamadığını anlamana yardımcı olabilir ve üreme sistemini daha iyi anlamak için harika bir yoldur. Rahim ağzını hissetmek için özel bir ekipmana gerek olmaz. Ne yapacağını öğrenmek için birinci adıma bak.

Kısım 1 / 2:
Rahim Ağzını Bulmak

 1. 1
  Rahim ağzının nerede olduğunu bil. Rahim ağzı, rahmin vajina duvarıyla bağlandığı yer olan en alt kısmıdır.[1] Rahim ağzı, vajinanın 7,6 ila 15,2 cm içinde, vajinal tünelin en sonunda bulunur. Ortasında küçük bir delik bulunan küçük bir simide benzer. Rahim ağzının konumu ve dokusu yumurtalama döngüsü boyunca değişir.
  • Rahim ağzının iç kanalı, vajinal mukus salgılayan bezler içerir. Mukusun rengi ve dokusu da döngü boyunca değişir.[2]
 2. 2
  Ellerini sıcak su ve sabunla yıka. Rahim ağzını hissetmek için parmaklarını kullanacağın için üreme sistemine bakteri geçmesini önlemek için ellerini iyice yıkaman önemlidir. Rahim ağzını hissetmeden önce losyon ve el kremi kullanmaktan kaçın çünkü bu ürünlerin içerikleri vajinal tahrişe veya enfeksiyona neden olabilir.
  • Tırnakların uzunsa rahim ağzını hissetmeden önce tırnaklarını kesmeyi düşünmen iyi olabilir. Uzun, keskin tırnaklar vajinanı çizebilir.
 3. 3
  Rahat bir pozisyona gir. Çoğu kadın (ayakta durmak veya uzanmak yerine) oturma pozisyonunun rahim ağzına en az rahatsızlıkla kolayca erişim sağladığını düşünüyor. Yatağının veya küvetinin ucuna dizlerini açarak otur.
 4. 4
  En uzun parmağını vajinana sok. Parmağını vajina açıklığına doğru nazikçe sok ve vajinanın içine doğru kaymasına izin ver. Yumurtlama döngünde ne konumda olduğuna bağlı olarak rahim ağzını hissetmen için parmağının, vajinanın 5-10 cm içine girmesi gerekebilir.
  • İstersen daha kolay kayması için parmağına su bazlı bir kayganlaştırıcı sürebilirsin. Vazelin, losyon veya vajina içinde kullanılabileceğine dair özellikle etiketlenmemiş hiçbir ürünü kullanma.
 5. 5
  Rahim ağzını hisset. Parmağının ucu, vajinanın sonunda simit şekilli açıklığa dokunur. Parmağın daha ileri ulaşamıyorsa bunun rahim ağzı olduğunu anlarsın. Rahim ağzı, yumurtlayıp yumurtlamadığına bağlı olarak büzülmüş dudaklar gibi yumuşak veya burnunun ucu gibi sert olabilir.
  Reklam

Kısım 2 / 2:
Yumurtlamanın İşaretlerini Bilmek

 1. 1
  Rahim ağzının yukarıda mı aşağıda mı olduğunu anla. Rahim ağzın "aşağıdaysa", yani vajinal açıklığının 5-10 cm gerisindeyse bu muhtemelen yumurtlamadığın anlamına gelir. Ağız "yukarıdaysa", vajinanın derinlerindeyse yumurtluyor olabilirsin.[3]
  • Rahim ağzını hissettiğin ilk birkaç seferde onun aşağıda mı yukarıda mı olduğunu anlamak zor olabilir. Bir veya iki ay boyunca her gün rahim ağzına dokunmaya devam et ve rahim ağzının konumunu haftalık olarak not et. Nihayetinde rahim ağzının aşağıda mı yukarıda mı olduğunu anlayabileceksin.
 2. 2
  Rahim ağzının sert mi yumuşak mı olduğunu anla. Rahim ağzın sert ve darsa muhtemelen yumurtlamıyorsundur. Ağız yumuşak ve biraz açıksa yumurtluyor olabilirsin.
  • Rahim ağzının dokusu, yumurtlama döneminde dudak hissi gibi tanımlanmıştır. Diğer dönemlerde, yumurtlamadan önce ve sonra rahim ağzı daha çok burnunun ucu gibidir; biraz serttir ve ucu daha az esnek olur.[4]
 3. 3
  Rahim ağzının ıslak olup olmadığını anla. Yumurtlama döneminde rahim ağzını ellediğinde sıvılarla çok ıslak gelir ve vajinal akıntın muhtemelen artar. Yumurtlamadan sonra rahim ağzı, menstrüasyon gerçekleşene kadar daha kuru gelir.
 4. 4
  Yumurtladığını doğrulamak için başka yöntemler kullan. Rahim ağzını hissetmeye ek olarak rahim ağzı sıvılarını izlemek ve bazal vücut sıcaklığını kaydetmek yumurtlayıp yumurtlamadığını anlamana yardımcı olabilir. Bu izleme yöntemlerinin birleşimi doğurganlık farkındalığı olarak bilinir ve doğru şekilde yapılırsa ne zaman doğurgan olduğunu belirlemek için etkili bir yoldur. Bununla birlikte hamileliği önlemek istiyorsan pek etkili değildir.[5]
  • Yumurtlamadan hemen önce ve yumurtlama süresinde vajinal sıvın yoğun ve kaygan olur.
  • Yumurtlama gerçekleştiğinde bazal vücut sıcaklığın biraz yükselir. Vücut sıcaklığındaki artışı yakalamak için bir bazal termometre ile her sabah ateşini ölçmen gerekir. [6]
  • Hamileliği önlemek istiyorsan her zaman korun.
  Reklam

Uyarılar

 • İyi kayganlaştırılmış temiz bir parmağa ihtiyacın olur. Bu şartlar sağlanmamışsa vajinanın pH’ını bozabilirsin, enfeksiyona neden olabilirsin veya vajinan tahriş olabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Sol Koldaki Ağrının Kalpten Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Bitkisel Yöntemlerle Penis Nasıl Büyütülür?

wikiHow

Yüzden Nasıl Kilo Verilir?

wikiHow

2 Hafta İçinde Göbek Yağı Nasıl Eritilir?

wikiHow

Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

wikiHow

Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?

wikiHow

Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?

wikiHow

Vajinal Enfeksiyonlar İlaçsız Nasıl Tedavi Edilir?

wikiHow

Regl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?

wikiHow

Kasık Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

wikiHow

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

wikiHow

Test Kullanmadan Hamile Olduğun Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Sarah Gehrke, RN, MS
Ortak yazarlar :
Lisanslı Hemşire
Bu makaledeki ortak yazarlar Sarah Gehrke, RN, MS. Sarah Gehrke Teksas’da Lisanslı Hemşire’dir. Hemşirelik alanındaki Yüksek Lisansı’nı 2013 yılında Phoenix Üniversitesi’nden almıştır.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 735 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam