Bazen uzun bir günün sonunda zevk verici bir banyo yapma düşüncesi bile sana dayanma gücü verebilir. Nihayet rahatlama zamanı geldiğinde bunu en güzel şekliyle yap. Dinlendirici bir atmosfer yaratmak için mumlar yak, rahatlatıcı bir müzik çal ve yağlar ya da kokulu bir banyo bombası kullan. Sudan çıkmak için acele etme, gözlerini birkaç dakika kapat ya da sevdiğin bir dergiyi okumanın keyfine var.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Küveti Hazırlamak

 1. 1
  En iyi deneyim için işe temiz bir küvetle başla. Kirli bir küvete girersen kendini pek rahatlamış hissetmezsin. Küvetin yeni temizlenmiş olsa bile, birikmiş olabilecek tozları ya da saçları temizlemek için bir dakikanı ayırıp küveti nemli bir havluyla sil.
  • Zamanla sabun kalıntılarının birikmemesi için banyo yaptıktan sonra da küveti silmek iyi bir fikirdir.
 2. 2
  Banyonun geri kalanını hazırlarken küveti sıcak suyla doldur. Buharlı ve sıcak su kullan ama elini akan suyun altında tutamayacağın kadar sıcak da olmasın. Küvetin giderini tıkamayı unutma!
  • Sen küvetteyken suyu ısıtmak gerekirse her zaman biraz daha sıcak su ekleyebilirsin.

  Uyarı: Hamileysen sıcak yerine ılık su tercih et. Eğer vücut sıcaklığın 39°C’nin üzerine çıkarsa ya da sersemlik hissedersen sudan çık ve suya tekrar girmeden önce suyun soğumasını bekle.[1]

 3. 3
  Biraz aromaterapi için banyo köpüğü ya da bir banyo bombası ekle. Kendi banyo bombanı yapabilirsin ya da bir kozmetik ürünleri mağazasından satın alabilirsin. Banyo köpüğü sana köpükler içinde banyo yapma deneyimini yaşatır ve bu hem eğlenceli hem de dinlendirici olabilir. Banyo bombalarıysa küvette tadını çıkarabileceğin güzel renkler yaratmasıyla bilinir.[2]
  • Banyo köpüğü kullanıyorsan su hâlâ dolarken küvete 1/8 su bardağı (30 ml) ekle. Akan su köpükleri küvete dağıtacaktır.
 4. 4
  Vücudunu rahatlatmak ya da sinüslerini temizlemek için esansiyel yağlar kullan. 6-8 damla esansiyel yağı 1 çorba kaşığı (15 ml) taşıyıcı yağla, örneğin Hindistan cevizi yağı ya da jojoba yağıyla karıştır. Su dolunca karışımı küvete ekle.
  • Burnun tıkalıysa okaliptüs ve nane harikadır.
  • Lavanta rahatlatıcı bir kokudur.
  • Limon ve biberiye moralini düzeltebilir.

  Uyarı: Cildin tahriş olabileceği için tarçından, karanfilden, kekikten ve çay ağacı yağından uzak dur.

 5. 5
  Kaslarını epsom tuzuyla rahatlat. Banyonda 2 su bardağı (480 gram) epsom tuzu kullan. Tuzun biraz daha hızlı erimesini sağlamak için tuzu su dolarken dök. Geriye kalanları da eritmek için suyu elinle de karıştırabilirsin. En iyi sonuçlar için suda 15-20m dakika ya da daha uzun kal.[3]
  • Vücudun tuzdaki magnezyumu ve sülfatı emer; bu da eklemlerini ve kaslarını gevşetebilir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Rahatlatıcı Bir Atmosfer Yaratmak

 1. 1
  Banyo sırasında çalmak için dinlendirici melodilerle dolu bir çalma listesi yap. Rahatlamak istiyorsan hızlı ya da sert tempolu bir şey çalmaktan kaçın. Hoş ve sakinleştirici bir etki için enstrümantal müzik ya da arka plan müziğini tercih et.
  • Çoğu müzik çalma hizmetinin özel olarak rahatlatma amacıyla yapılmış önceden hazırlanan çalma listeleri vardır. Sadece “rahatlatıcı müzik” diye girip araştır ve nelerin çıktığına bak.

  İpucu: “Zen” “yoga” ya da “meditasyon” müziği diye araştır. Bu parçalar zihnini boşaltmana ve anın tadını çıkarmana yardım edecektir.

 2. 2
  Ortamın görsel olarak daha cazip olması için dağınıklıkları topla. Kirli giysileri, kozmetikleri, oyuncakları ve banyo tezgâhının üstünde yer kaplayan her şeyi kaldır. Bunları gerekirse çekmecelere koy ya da koridora çıkar. En son isteyeceğin şey küvetten bakıp temizlenmesi gerekenler konusunda stres olmaktır!
  • Yapabilirsen banyo yapmadan önce banyonu temizlemek için 10-15 dakika ayır. Bu, daha kolay rahatlamana yardım edebilir.
 3. 3
  Eşyalarının ıslanmaması için küvet rafı kullan. Bir küvet rafı sayesinde içecek bir şey, atıştırmalıklar, kitap ya da yanında olmasını istediğin başka şeyler için yerin olacak. Su dolarken rafı yerleştir ve istediğin şeyleri rafa diz ki yıkanman bitince hepsi elinin altında olsun.
  • Kitap ya da dergi tutabilen, şarap kadehi tutma boşlukları olan küvet tepsilerinden de alabilirsin.
 4. 4
  Rahatlatıcı bir görüntü için ışıkları azalt ve birkaç mum yak. Tepeden gelen parlak ışıklar stresini atmana engel olabilir, o yüzden ışıkları ya kıs ya da tamamen kapat. Tezgâhların üstüne ve yer varsa küvetin etrafına mumlar koy.[4]
  • Esansiyel yağlar ya da kokulu bir banyo köpüğü kullanıyorsan kokusuz bir mum yak. Kullanmıyorsan küvetteyken iyi vakit geçirmek için sevdiğin kokulu mumlarından birini yak.
  • Banyodan sonra bütün mumların sönüp sönmediğini tekrar kontrol et.
 5. 5
  Ailene banyodayken rahatsız edilmemeni söyle. Başkalarıyla birlikte yaşıyorsan ve dinlenmeye çalışırken engellenmeyeceğini garantilemek istiyorsan onlara beklentilerini önceden bildir. Küçük çocukların varsa 1/2 saat biraz kendi başına kalmak için bir arkadaşından ya da partnerinden onlara göz kulak olmasını iste.
  • Evcil hayvanların varsa banyodayken kapıyı kapatman iyi olur. Yoksa, içeri girip onlarla ilgilenmeni isteyebilir ve huzurunu bozabilirler!
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Küvette Gevşemek

 1. 1
  Küvete girmeden önce bir yüz maskesiyle kendini iyice pohpohla. Kendi yüz maskeni yapabilirsin ya da bir kozmetik ürünleri mağazasından satın alabilirsin. Saçların uzunsa önüne gelmemesi için arkaya topla.[5]
  • Avokado, bal, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, hatta yumurta beyazı bile evde nemlendirici bir maske yapmak için kullanılabilir.
 2. 2
  Küvetteyken bir kadeh şarabın ve seni şımartacak bir yiyeceğin tadını çıkar. Bu fırsatı, sakladığın özel ve lezzetli bir yiyeceğin tadını çıkarmak için kullan. Çikolata ya da şeker büyük ihtimalle en popüler banyo zamanı keyif yiyecekleridir ama istediğin herhangi bir şeyi seçebilirsin! Ama muhtemelen kırıntıları banyo suyuna dökülebilecek şeylerden kaçınmak en iyisidir.
  • Şarap içmiyorsan başka bir şey seç! Maden suyu güzel bir seçenek olabilir ve seçebileceğin bir sürü harika aroma var. Aşırı sıcaklamana neden olmadığı sürece kahve ya da çay bile olabilir.
 3. 3
  İyi bir kitap ya da dergi okuyarak kendini şımart. Çok uzun zamandır okumak istediğin kitabı al ya da markete bir dahaki gidişinde eğlenceli bir dergi seç. Ne seçersen seç seni dinlendirecek bir şey yapmaya zaman ayırmanın tadını çıkar.
  • Kitap ya da dergi sayfalarının ıslanmaması için yakınlarda ellerini kurulayacağın bir havlu bulundur.
 4. 4
  Uzun bir günden sonra cildini soyup yumuşatmak için bir vücut peeling’i kullan. Kozmetik ürünleri mağazasından bir vücut peeling’i al ya da evde kendin yap. Küvetteyken peeling’den 2 ila 3 çorba kaşığı (30 ila 45 ml) alıp kollarına ve bacaklarına dairesel hareketlerle sür. Sürmeyi bitirince peeling’i durula.[6]
  • Vücut peeling’ini banyonun herhangi bir aşamasında yapabilirsin ama banyo suyuna çıkan peeling kalıntılarıyla birlikte banyo yapmak istemiyorsan bunu çıkmadan hemen önce yap.
 5. 5
  Banyodan sonra temiz ve yumuşacık bir havluyla kurulan. Küvete girmeden önce dolaptan temiz bir havlu alıp küvetin yanına koy. Böylece, sabah duşundan kalan eski ve nemli havluyu kullanmak zorunda kalmazsın.
  • Sadece rahatlatıcı banyoların için kullanacağın özel bir havlu edinebilirsin. Böylece havlun iyi durumda kalır ve kendi bakımına ayırdığın zamanın daha da özel olmasını sağlar.

  İpucu: Havlularının yumuşacık ve kabarık olması için daha az deterjan kullan ve çamaşırların geri kalanından daha kısa süre kurut.

  Reklam

İpuçları

 • Tenine soğuk porselenin değmesinden nefret ediyorsan küvette başını yaslamak için su geçirmez bir yastık satın al.
Reklam

Uyarılar

 • Banyodayken başın dönerse küvetten dikkatli çık. Tansiyonun etkilenmiş olabilir ya da çok fazla sıcaklamış olabilirsin.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

Küveti Hazırlamak

 • Temiz havlular
 • Temizlik malzemeleri (isteğe bağlı)
 • Banyo köpüğü
 • Banyo bombası
 • Esansiyel yağlar
 • Taşıyıcı yağ
 • Epsom tuzu

Rahatlatıcı Bir Atmosfer Yaratmak

 • Müzik çalan bir alet
 • Küvet rafı
 • Mumlar
 • Kibrit ya da çakmak

Küvette Gevşetmek

 • Yüz maskesi
 • İçecek ve yiyecek
 • Kitap ya da dergi
 • Vücut peeling’i
 • Havlu

Bununla İlgili wikiHow'lar

Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Nasıl BronzlaşılırNasıl Bronzlaşılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Enfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi EdilirEnfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 8.462 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 8.462 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam