Bir RAR dosyası, içinde yüzlerce dosya barındırabilen sıkıştırılmış bir arşivdir. RAR, yüksek dosya boyutu sıkıştırma oranının yanı sıra, yerleşik güçlü şifrelemesinden dolayı popülerdir. Sadece birkaç tıklamayla bir RAR arşivini şifreleyebilir ve parola korumalı yapabilirsin. Doğru şifre olmadan yetkisiz kullanıcılar dosya içerisindeki dosyaların adlarını bile göremezler.

Yöntem 1 / 2:
Windows

 1. 1
  WinRAR’ı indir ve yükle. Bu program şifre korumalı RAR arşivleri oluşturmanı sağlar. WinRAR ücretsiz değildir, ancak ödeme yapmadan önce ücretsiz sürümünü 40 gün kullanabilirsin. WinRAR’ı rarlab.com/download.htm adresinden indirebilirsin.
  • "Get WinRAR FREE with TrialPay" (TrialPay ile WinRAR'ı ÜCRETSİZ Edin) seçeneğini kullanmaktan kaçın. Bu, bilgisayarına reklam yazılımı yüklemeye çalışacaktır.
 2. 2
  Dosyalarını yeni bir RAR arşivine ekle. Bunu yapmanın birkaç farklı yolu var:
  • WinRAR penceresini aç ve ardından eklemek istediğin dosyalara göz at. Tüm dosyaları seç ve ardından "Ekle" düğmesine tıkla.
  • Windows’ta arşivlemek istediğin tüm dosyaları seç. Seçimine sağ tıkla ve "Arşive ekle..."yi seç.
 3. 3
  Arşivine bir isim ver. Varsayılan olarak, dosyaların içerisinde bulunduğu esas klasörün adını alır.
 4. 4
  .Parola seç... düğmesine tıkla. Bu, yeni bir arşiv oluştururken beliren "Arşiv adı ve parametreleri" penceresinin Genel sekmesinde yer alır.
 5. 5
  Parolanı gir. Onaylamak için ikinci bir kez gir. Girdiğin karakterleri görmek için "Parolayı göster" kutusunu işaretleyebilirsin.
 6. 6
  "Dosya adlarını şifrele" kutusunu işaretle. Bu, şifre girilmeden önce dosya adlarının görünmemesini sağlar.
 7. 7
  Parolanı kaydetmek için .Tamam’a tıkla. Yeni RAR dosyanı oluşturmak için "Arşiv adı ve parametreleri" penceresindeki Tamam’a tıkla.
 8. 8
  Test et. RAR dosyası oluşturulduktan sonra test etmek için çift tıklayabilirsin. Dizine çıkartmaya çalışırken ayarladığın parolayı girmen istenecektir.
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Mac

 1. 1
  Simply RAR yazılımını indir ve yükle. Bu, basit RAR dosyaları oluşturabilen hafif bir arşiv programıdır. Windows'taki WinRAR kadar güçlü değildir, zira RAR formatı WinRAR'ın mucidi RARLAB tarafından geliştirilmiştir.
  • WinRAR'ın bir Mac sürümü de mevcut, ancak henüz beta sürümünde ve sadece Terminal üzerinden çalışıyor. İndirmek için rarlab.com/download.htm adresini ziyaret et. "Get WinRAR FREE with TrialPay" (TrialPay ile WinRAR'ı ÜCRETSİZ Edin) seçeneğini kullanmaktan kaçın. Bu, bilgisayarına reklam yazılımı yüklemeye çalışacaktır.
 2. 2
  SimplyRAR programını başlat. Yeni RAR dosyasına dosya eklemeni sağlayacak bir pencere açılacak.
 3. 3
  RAR dosyana dosyalar ekle. Sıkıştırılacak ve arşivlenecek dosyalar listesine eklemek için istediğin dosyaları SimplyRAR penceresine sürükleyip bırakabilirsin.
 4. 4
  "Password protect" (Parola koruması) kutusunu işaretle. Bu, SimplyRAR'a RAR dosyası oluşturulduğunda bir şifre eklemek istediğini söyleyecektir.
 5. 5
  Bir parola gir. Kutuyu işaretledikten sonra bir parola oluşturman istenecektir. Kullanabilmen için parolayı iki kez girmen gerekecek.
 6. 6
  "Create RAR"a (RAR Oluştur) tıkla. Dosyaya bir isim vermen ve kaydedileceği konumu seçmen istenecektir.
  • Not: WinRAR’ın aksine, RAR dosyanı parola korumalı yaparken dosya isimlerinin gizlenmesini seçemeyeceksin.
 7. 7
  Test et. RAR dosyası oluşturulduktan sonra test etmek için çift tıklayabilirsin. Dizine çıkartmaya çalışırken ayarladığın parolayı girmen istenecektir.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?

wikiHow

Gizli Arama Nasıl Yapılır?

wikiHow

Android'de Telegram Hesabı Nasıl Silinir?

wikiHow

Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl Görülür?

wikiHow

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Smart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?

wikiHow

Akıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?

wikiHow

Android'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?

wikiHow

Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?

wikiHow

Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?

wikiHow

Bilgisayarın Bluetooth Özelliği Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Samsung Galaxy Cihazlarda Ekran Yansıtma Nasıl Etkinleştirilir?

wikiHow

Windows Ürün Anahtarı Nasıl Bulunur?

wikiHow

Instagram'da Resimlere Müzik Nasıl Eklenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 20 kişi çalıştı. Bu makale 1.626 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.626 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam