Propan genellikle tüplü ızgaralarda kullanılır ve birçok evde bulunabilir. Propan son derece yanıcı bir gaz olduğu için açık havada güvenli bir şekilde depolanması gerekir. Uygun depolama tekniklerini kullanarak tüpünü yıllarca kullanılabilir durumda tutabilirsin. Yalnız depolamadan önce tüpünün hasar görmediğinden emin ol!

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Tüpünü Güvende Tutmak

 1. 1
  Tüpünü içeride veya bir barakada bırakma. Gaz sızarsa alanı kirletir ve tehlikeli hâle getirir. Bir aracı veya çim biçme makinesini çalıştırmanın kıvılcımı bile bir propan sızıntısını ateşleyebilir ve korkunç bir kazaya neden olabilir.[1]
  • Karlı bir bölgede yaşıyorsan kara gömülme ihtimaline karşı tüpünün yerini işaretle, böylece onu kolayca bulabilir ve karı temizleyebilirsin. Tercihen tüp, pas ve tüp hasarını en aza indirmek için su geçirmez bir örtü altında, bu amaçla satılan bir tüp kutusu içinde veya üstü kapalı, yanları açık bir alanda saklanmalıdır.
 2. 2
  Tüpü kuru, iyi havalandırılan açık bir alanda sakla. Tüpün devrilmemesi veya yuvarlanmaması için alanın düz olduğundan ve çoğunlukla gölgeli olduğundan emin ol. Güvenli bir duvara monte edilmiş bir dış raf ünitesinde alt raflardan birini kullanmayı düşün. Tüpü her zaman dik olarak sakla çünkü yüksek basınç vanası sıvıyla değil, propan buharı ile temas hâlinde olmalıdır.
  • Propan tüpünü kapalı alanlardan uzak tut. Gaz sızabilir ve alanı tehlikeli hâle getirebilir.
 3. 3
  Soğuk aylarda tüpünü sıcaklığı -40 °C üzerinde olan bir yerde tut. Sıcaklık düştükçe tüpündeki basınç düşer. Propan tüpünün her gün ısınabilmesi için güneşli bir alanda olduğundan emin ol. Ancak daha sıcak aylar için aşağıya bak! [2]
  • Tüpünü dolu tut, böylece basınç çok düşmez.
  • Propan tüpünü yalıtmaya çalışmak için örtme. Bu sadece güneşi engeller ve basıncı daha da düşürebilir.
  • Tüpünü ısıtmak için asla bir ısıtıcı veya elektrikli cihaz kullanma.
 4. 4
  Tüpünü 49 °C üzerindeki sıcaklıklarda tutmaktan kaçın. Sıcaklık yükseldikçe tüpünün içindeki basınç da yükselir. En sıcak aylarda tüpünü güneş ışığında bırakma. Bunun yerine çok gölgeli bir alan bulmaya çalış. Paslanmayı ve tüpün hasar görmesini önlemek için tüpünü yağmurdan uzak tut.
  • Propan tüplerinde, sıcaklıkların sürekli olarak yüksek olması durumunda basıncı düşürmeye yardımcı olacak bir tahliye vanası bulunur. Oluşan basınç dışarı sızacak ve havaya dağılacaktır. Bu mekanizmanın düzgün çalışması ve sıvı propan sızmaması için tüpün dik durması gerekir. Tüpün yakınında tutuşma kaynağı olmadığından emin ol, böylece dışarı çıkan fazla basınç yanmaz.
 5. 5
  Tüpünü yanıcı malzemelerden 3 m uzağa yerleştir. Buna açık alevler ve elektrikli cihazlar dâhildir. Ekstra tüpleri birbirine yakın veya ızgaranın yakınında saklama. Bir tüp tutuşursa yakındaki diğer tüplerin de tutuşmasını istemezsin.
 6. 6
  Propan tüpünü dik tutmak için bir süt kasası kullan. Tüpün dik tutulması, vananın hasar görmemesini ve gazın sızmamasını sağlar. Standart boyutlu bir süt kasasının tüplü ızgaralar için kullanılan 10 kg'lık bir tüpü alabilmesi gerekir.[3]
  • Propan tüplerini saklama için özel platformlar ev ve bahçe dekorasyon mağazalarında ve İnternet'te satılmaktadır. Tüpün süt kasasına sığmıyorsa bir platform kullan.
  • Tüpün etrafına briket veya tuğlalarla bir barikat kur ancak vanayı ve kolları açıkta bıraktığından emin ol.
 7. 7
  Tüpünü evinin havalandırma deliklerinden ve pencerelerinden uzak tut. Tüpünü asla evin içinde saklama veya kullanma! Propan tüpünün yakınında herhangi bir yerde dış havalandırma ızgaraları var mı diye bak. Propan gazı havadan daha ağırdır bu nedenle yere çöker ve havalandırma deliklerine veya bodrum pencerelerine girebilir. Sızıntı durumunda sızıntının evine kolayca girip havayı kirletebileceği, patlayıcı bir karışım durumu oluşturabileceği bir alana tüp koymak istemezsin.[4]
  • Propan tüpünü asla klimaların, radyatörlerin veya ısıtma deliklerinin yakınında saklama çünkü bunlar gazı evine çekebilirler.
  • Propan evine sızarsa alanı derhâl boşalt ve yetkilileri ara.
 8. 8
  Kolay saklama seçeneği için tüpünü ızgaraya tak. Vanayı kapat (tüpünün üstündeki) ve tüm ızgara vanalarını "kapalı" konuma getir. Dış etkenlerden ve doğrudan güneş ışığından korumak için bir ızgara kapağı kullan. Bu, ızgarayı yılın herhangi bir zamanında kullanmanı kolaylaştırır.[5]
  • Izgaranı bir barakada veya garajda saklıyorsan tüpü çıkar ve dışarıda uygun bir yerde bırak.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Tüpünün Kalitesinin Kontrol Etmek

 1. 1
  Tüp kullanılmadığında vananın kapalı olduğundan emin ol. Vanayı elinle sonuna kadar saat yönünde çevir ve sık. Bu, tüpten olası bir gaz sızıntısını önlemeye yardımcı olur.[6]
  • Çürük yumurta veya kokarca kokusuna benzer bir koku alıyorsan tüpünden propan sızıyor olabilir; sıkıca kapatıldığından emin olmak için vanayı kontrol et. Hâlâ bir sızıntı belirtisi varsa tüpün onarılması veya değiştirilmesi gerekip gerekmediğini belirlemek için bir uzmana göster. Sızıntı yalnızca vana açıkken görülüyorsa tüpe giden hat bağlantısında (bağlantının sıkı olduğundan emin ol) veya esnek hat boyunca (mekanik olarak hasar görmüş veya bir kemirgen tarafından kemirilmiş olabilir) sızıntı olup olmadığını kontrol et. Bir yakıt hattı hasar görmüşse veya tüpe giden bağlantı düzgün bir şekilde kapatılamıyorsa değiştir.
 2. 2
  Pas olup olmadığını görmek için, sarılı plastik etiketleri çıkar. Sarılı plastiği keserek tüpten çıkarmak için bir makas kullan. Rondelanın altına su sıkışabilir ve pas oluşmasına neden olabilir. Pas hasarı, tüpün bütünlüğünü bozarak onu hasar görmeye yatkın hâle getirebilir.[7]
  • Daha sonra başvurmak isteyebileceğin önemli grafiklere ve kullanım talimatlarına sahip olacağından etiketi sakla.
 3. 3
  Tüpte ezilme veya boyasında sökülme var mı diye bak. Herhangi bir dış hasar propan tüpünün genel bütünlüğünü bozabilir. Pas, ezik veya soyulma belirtileri görürsen saklamadan önce propan tüpünü değiştir.[8]
  • Aşınmış veya hasar görmüş bir tüpü doldurma.
 4. 4
  10 yıldan uzun süredir kullanılan tüpleri bir profesyonele göster (tüpün son kullanma tarihi üstünde yazar). Son kullanma tarihi geçmiş bir propan tüpü yeniden incelenmeli ve kullanım için hâlâ güvenli olup olmadığı kontrol edilmelidir. Görünürde hasar olmasa bile iç kısımda aşınma ve yıpranma olabilir.
  • İlk incelemeden sonra tüpünü her 5 yılda bir kontrol ettir. Uzman, tüpü yeni bir son kullanma tarihi ile yeniden damgalayacaktır.
  Reklam

Uyarılar

 • Sıvı propan, tüpte depolandığında son derece yanıcıdır ve aşırı basınç altındadır. Tutuşmaması veya patlamaması için tüpü ısı kaynaklarından uzak tut.
 • Propan, çürük yumurta veya kokarca kokusu gibi nahoş bir kokuya sahiptir. Bunun kokusunu alırsan tutuşabilecek veya kıvılcım çıkarabilecek hiçbir şeyi çalıştırma ve alanı terk et.[9]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Tırtıllardan Nasıl KurtulunurTırtıllardan Nasıl Kurtulunur?
Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Şişme Yataktaki Delik Nasıl OnarılırŞişme Yataktaki Delik Nasıl Onarılır?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Buzdolabının Buzlanması Nasıl ÖnlenirBuzdolabının Buzlanması Nasıl Önlenir?
Vantilatör ve Su Şişeleriyle Kolay Bir Ev Yapımı Klima Nasıl YapılırVantilatör ve Su Şişeleriyle Kolay Bir Ev Yapımı Klima Nasıl Yapılır?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Sinek Kapanı Nasıl YapılırSinek Kapanı Nasıl Yapılır?
Kurtçuklar Nasıl ÖldürülürKurtçuklar Nasıl Öldürülür?
Eşek Arıları Nasıl Uzak TutulurEşek Arıları Nasıl Uzak Tutulur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 3.621 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 3.621 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam