Her yıl, NBA ligine 60 yeni oyuncu seçiliyor. Oyunu iyi oynar ve çalışmaya devam edersen dünyadaki en iyi oyuncuların arasına katılmak için gerekenlere sahip olabilirsin. Profesyonel bir basketbol oyuncusu olma hedefine ulaşmanda yardımcı olması için bu makaleyi oku.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Becerilerini Bilemek

 1. 1
  Oyunun tüm kurallarını avucunun içi gibi bil. Sporu ne kadar iyi bilirsen neler umacağını ve potansiyel problemler üzerinde nasıl çalışacağını bilerek o kadar iyi oynarsın. Bu sporu bilen herkese sorabilirsin ve ayrıca internet sitelerine bakabilir, koçlara sorabilir ve bir takıma katılabilirsin. Senin bir parçan olana kadar oyna, oyna ve oyna.
  • Basketbolun hem fiziksel hem de zihinsel bir spor olduğunu anla. Her ikisi de son derece önemlidir. Eğer birinde eksik olursan diğerini unutmadan o kısmı geliştirmeye odaklan. Örneğin, top sürmen üzerinde çalışmaya ihtiyacın varsa fakat top sürme çalışmanı yeni bitirdiysen orta sahadan potaya doğru top sür ve bir turnike yap.
 2. 2
  Kendini fiziksel olarak en iyi şekle sok. Spor salonuna git ve çalışmaya başla. Daha küçük oyuncular, rakiplerini geride bırakıp daha uzun süre dayanabilirlerse en büyük yeteneği yenebilirler. Michael Jordan en iyi oyuncuların iyi sayı yapan, iyi savunma yapan ve iyi takım oyuncuları olduğunu söylemiştir.[1] Bu üçüne de sahip olmak için çok formda olman gerekir. İşte sana yardımcı olabilecek bazı egzersizler:
  • Şınav. Parmak ucu şınavları gibi çok sayıda farklı türde şınav. Güçlü parmakların olduğunda topu ne kadar iyi avuçlayabileceğine şaşıracaksın. Topu avuçlayacak kadar büyük ellerin olmadığını düşünsen bile, daha güçlü parmaklarla bunu yapılabilirsin.
  • Merkez Bölge Antrenmanı. Karın egzersizi, bacak kaldırma, plank, bel egzersizleri vb. ile merkez bölge gücün üzerinde çalış. Eğer güçlü bir merkez bölgen varsa bir darbe alsan bile potada hareketini güçlü bir şekilde bitirebilirsin.
  • İp atlama. Kadınsı görünür ama işe yarar! Olabildiğince hızlı, uzun ve sert ip atla. Bunu ne kadar iyi yaparsan sahada ayak hareketlerin o kadar hızlı olur.
  • Zıplama. Dikey sıçrayışını geliştir. Eğer hızlı, çevik olur ve zıplayabilirsen uzun oyuncuların arasında bile ribaund alabilirsin. Çok uzun oyuncular mecbur olmadıkları için ribaund çalışması üzerinde fazla durmazlar. Eğer çalışırsan onları yenebilirsin.
 3. 3
  Çılgınlar gibi top sür. Eğer kendini top sürmene odaklanmak zorunda bulursan o hâlde profesyonel olacak kadar iyi değilsindir. Topun nerede olacağını her zaman hissedebilmeli, onun üzerinde mükemmel kontrole sahip olmalı ve her an onunla istediğini yapabilmelisin.
  • Top sürmeye çok vakit harca. Sahada veya antrenman yaptığın yerde bir aşağı bir yukarı top sür. Kendini daha hızlı, alçak, sert ve hatta daha kontrolsüzce top sürmeye zorla. Sahadaki hareketliliğini ve en iyileriyle oynama yeteneğini geliştireceksin.
  • Çoğu koç sadece parmak uçlarını kullanarak top sürmeni söyleyecektir. Ancak, avuçlarını kullanan Chris Paul gibi oyunculara bak. Oyunlarda ve antrenmanlarda daha gelişmiş hareketleri yaparken avuç içini kullanmanın sana daha kolay geldiğini fark edebilirsin.
 4. 4
  Atış becerilerin üzerine çalış. Oyundaki en iyi şutörlere bir göz at ve onların hareketlerini örnek al. Sağ elini topun arkasında tutarken sol elinle topu yönlendir. Bir yere uzanarak topu tekrar eline gelecek şekilde doğrudan havaya fırlatarak pratik yapmayı dene. Bunu saatlerce, müzik dinlerken veya uyumadan yapabilirsin. Topu, potaya doğru uzanan kolunun bir parçası gibi hissetmelisin.
  • Uykunda yapabilene kadar serbest atışlar yap. Savunulmayan topu ıskalaman için hiçbir neden yok. Soğuk olduğunda ve tamamen soluk soluğa olduğunda atışlarına çalış. Sahada koşturduktan ve çok yorulduktan sonra düzgün göremezsin ve bu serbest atış yapmak için mükemmel bir zamandır.
 5. 5
  Şut atarken aşağıdaki hususlar (D-G-D-T) zihninde olmalıdır:
  • Denge. Şut atışından önce dengede olduğundan emin ol.
  • Gözler. Şut atarken gözlerin potada olsun.
  • Dirsek. Şut atarken dirseklerini vücuduna doğru tut.
  • Takip. Atışını takip ettiğinde emin ol; Şut attığın elin bir kurabiye kavanozuna uzanmak üzereymişsin gibi gözükmelidir. Dirsek gücün olmasa bile her zaman dene.
 6. 6
  Bunlara ek olarak konsantrasyon ve farkındalık da önemlidir. Bu, atışın en önemli kısmıdır. Topun nereye gittiğine odaklan, etrafında kim olduğuna veya bunun yerine şut/pas atıp atmaman gerektiğinle "aşikar" bir şekilde ilgilenme. Farkındalık biraz "gizli ve kurnazca"dır; buna "bilinçaltı" oynamak denir (içindeki otomatik pilotla uçuyormuş gibi). Bu şekilde, diğer oyuncuların ve seçeneklerin ve oyunların farkında olursun fakat "adımları duyarken" dışarıdan ya da bilinçli bir şekilde endişeni belli etmezsin. Seçenekler alıştırma yaptıkça ve uyguladıkça içgüdü hâline gelir.
  • Arkanda ya da kör noktalarında ne olduğu ile ilgili çok fazla dikiz aynası düşünce ya da paranoyasından uzak dur. Düz top sürmek yerine biraz ayak oyunu yapman ve ardından bilinçli olarak odaklanmadan bu bölgeleri izlemek için çevresel görüşünü geliştirmen gerekebilir. Çevresel görüş, otomatik bir şekilde uygulanması gereken herhangi bir beceri/yetenekte olduğu gibi kullanılarak öğrenilir ve geliştirilir.
 7. 7
  Tek elle şut atmayı öğren. Tek elle doğru bir şekilde şut atmak için önce güç için bacaklarını ve topa dokunuş için ellerini esnettiğinden emin ol ve topu döndür.
  • Ellerini topun üzerindeki siyah çizgilerle hizala. Parmaklarının uçlarını kullan ve topu sadece yazı elinle "merkezde" tut. Tüm parmaklarının arasından ışığı görebildiğinden emin ol. Bu senin ideal pozisyonun.
  • "Dokunmaya", top kontrolü sorunları nedeniyle duruma ve potanın hangi tarafında şut/pas atıyor olduğuna bağlı olarak daha sert veya daha yumuşak şut/pas vermek dâhildir. "Esnetmek" gergin/katı olmamayı veya aşırı zorlamamayı gerektirir.
 8. 8
  Topu döndürme ve baskın olmayan elini kullanma alıştırması yap. Topa farklı bir kontrol ve dönüş getirebileceğinin farkında olarak boştaki elini topun yan tarafına yerleştir. Kuvvetin çoğunun şut atan/yazan elinden geldiğinden emin olarak (D-G-D-T ile) atışını yap.
  • Eğer topu döndürmek senin için yeniyse bunun çembere çarpan atışlarını nasıl etkilediğini görmek ve panyalı basketlerini kontrol etmek çalışma ve deney yapmayı gerektirir. Bu etki, topa dokunuşuna ve sahanın neresinde şut attığına bağlıdır.
  • Potanın her iki tarafında döndürme alıştırması yap. Eğer en azından biraz iki elini kullanabilen bir oyuncuysan ters köşe atışları (potanın ters tarafı) için "diğer elini" güçlendirmek için iki elinle de çalış.
 9. 9
  Oyununun her yönünü geliştirmek için alıştırmalar yap. Yapabileceğin tüm antrenmanlar olabileceğin en iyi oyuncu olmana yardımcı olacaktır. Alıştırma mükemmelleştirmez, ancak mükemmel alıştırmalar mükemmelleştirir. İşte başlangıç için bazı alıştırmalar:
  • Süpermen Alıştırması. Sahada olursan bu daha iyi sonuç verir, yoksa mesafeleri tahmin etmen gerekir. Bir sahada, bir saha çizgisinden (bir potanın altında) başla ve ilk dikey çizgiye (en yakın serbest atış çizgisi) koş, sonra yere yat ve 5 şınav çek. Bundan sonra, ayağa kalk ve başladığın saha çizgisine geri dön, ardından bir sonraki dikey çizgiye (3/4 saha çizgisi) koş. Yere yat ve 10 şınav çek ve aynı rutini ilk çizgiye dönene kadar sahadaki her çizgi için tekrarla. Yine, alıştırmadan sonra yorgunken en az 10 serbest atış atmak en iyisidir.
  • Hücum Alıştırması. Bu, bir uçtan diğer uca tüm sahayı zamanlı turlama egzersizidir. Eğer gerçekten kondisyonsuzsan 1 dakika 8 saniye içerisinde (bir saha çizgisinden diğerine gitmek ve tekrar başladığın yere geri dönmek) 4-6 git-gel yap. 50 metre koşmak yeterli bir süre gibi görünüyor. Biraz dayanıklılık kazandıktan sonra, 68 saniyede 13 git-gel yapmayı dene. Yine, yorgun hâldeyken en az 10 serbest atış yap.
  • İkili Alıştırma. Bir arkadaşın bir basketbol topu alsın ve bir sahanın köşesinden onu savunurken başlayın. Kendini rahat hissediyorsan ellerini arkanda tut. Sen onu yönünü değiştirmeye zorlarken sahada çapraz olarak top sürmeye çalışsın. Önde kalmak ve topu taşıyan kişiyi yönlendirmek için sahada "kayar adım atmayı" öğrenmen gerekir.
 10. 10
  Daima kendine güvenen bir takım oyuncusu ol. Açık oyuncuyu ara ve şut atmak istesen bile pas ver. Takımın ne kadar iyi olursa sen de o kadar iyi olursun. Sadece bir şutör değil, aynı zamanda bir takım oyuncusu olmalısın. Topu elinde tutma; sonunda diğer takım arkadaşların ve koçların rahatsız olacak ve bencil bir oyuncu olarak etiketlenecek ve yedek kulübesini mesken edineceksin.
  • Ve ne yaparsan yap özgüvenini kaybetme. Eğer şutörsen top tutuş şeklini ve ritim yakalayana kadar şut atmaya devam et. Eğer defansta oynuyorsan hareketi sezebilene kadar zihnini temizle. Protein ve karbonhidrat açısından zengin gıdalar tüket, mola ver ve eğer cesaretinin kırıldığını hissedersen tekrar başla. Başarıya giden yol zorluklarla doludur.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Kariyerine Başlamak

 1. 1
  Takımlarda oynamaya ve kamplara katılmaya olabildiğince erken yaşta başla. Neredeyse elinde basketbol topuyla doğan bebekler var ve bu kişiler büyüdüklerinde profesyonel oluyorlar. Edinebileceğin azami deneyimi edinebilmek için olabildiğince erken başlamak en iyisidir. Erken başlarsan basketbol damarlarında akacaktır.
  • Okul veya vakıf takımlarında olmak harikadır, fakat basketbol kamplarına katılmayı da değerlendir.[2] Her sezon uygun ücretlerle bölgendeki en iyilerle çalışacak ve becerilerini bilemeye başlayacaksın.
 2. 2
  Lise takımında bir yıldız ol. Üniversite seviyesinde (sonraki adımın) fark edilmek için lise basketbol takımında göze batman gerekir. Bu, kimseye top vermemen anlamına gelmez; esasında takım oyuncusu olmamak senin aleyhine olacaktır. Bunun anlamı risk almak, şut atmak, takım arkadaşlarının güçlü yanlarını beslemek ve amaca ulaşmaktır.
  • Harika bir oyuncu olmanın yanında yönlendirilebilir ve birlikte çalışılması kolay biri de olman gerekir. Eğer diğerlerinin en iyi şekilde oynamalarına engel olursan seçilmezsin. Eğer koçunun geliştirmeye çalıştığı zayıflıkların varsa fakat tavırların senin dinlemeni engellerse seçilmezsin. Bir oyuncu olarak ve ayrıca bir takım üyesi olan ve hâlâ öğrenen biri olarak becerilerin üzerinde çalış.
 3. 3
  Notlarını yüksek tut. Eğer dünyadaki gelmiş geçmiş en iyi basketbol oyuncusu isen çok kötü notlar yanına kâr kalabilir fakat çoğu üniversite kendisini ayrıca akademik olarak da yönetebilen bir oyuncu arar. Tüm notlarının 100 olması gerekmez fakat okulu ve bir spor branşını aynı anda halledebildiğini ispat edebilmen gerekir. Bu, lise ve üniversite için geçerlidir. Senin oynamanı sağlayan şey derslerindir.
  • Ve notların ne kadar yüksek olursa bir basketbol bursu (ya da bu hususta başka bir burs) alma ihtimalin o kadar yüksek olur. Sen, herhangi bir üniversitenin seçmek isteyeceği bir rol model ve örnek bir öğrenci olacaksın.
 4. 4
  Basketbol IQ'nu yükselt. Koçlar dikkatlerini çeken oyunculardan bahsettiklerinde, sadece onların tatlı üç sayılık atışlarından ya da harika top sürdüklerinden bahsetmezler. Onlar ayrıca basketbol IQ'su yüksek oyuncular arıyorlar; yani, oyunda iyi olmanın yanında onun nasıl çalıştığını çok karmaşık bir düzeyde anlıyorlar.[3] Sürekli olarak bir sonraki atışı yapmanın tüm yollarını, engellerin nasıl aşılacağını düşünüyorlar ve bir dengeye sahiptirler ve ritmik, sakin bir tempoyu korurlar. Basketbolda basketboldan çok daha fazlası var.
  • Yüksek basketbol IQ'sunun bir kısmı da asla "oyundan çıkmamaktır." Hakem katılmadığın bir düdük çalsa bile, bir sonraki oyun için hemen sahaya geri dönersin. Yüksek basketbol IQ'su olan bir oyuncu, her engeli onurlu bir şekilde ele alır ve sahadakilere her zaman saygı duyar.
 5. 5
  Burs için dikkat çek. Eğer inanılmaz şanslıysan yetenek avcıları sana gelebilirler. Eğer gelmezlerse iki temel seçeneğin var:
  • Koçunla konuş. Üniversitelerle herhangi bir bağlantısı var mı? Senin yetenecek avcılarının dikkatini çekeceğini düşünüyor mu? Fark edilmek için ne yapman gerekiyor?
  • Arzu ettiğin okullardaki koçlara mektup gönder. Programlarıyla ilgilendiğini ifade et, programlarıyla neden ilgilendiğini ve neden iyi bir kazanç olacağını düşündüğünü belirt. Onlara kısa bir kayıt gönder ve onları oynunu izlemeye davet et. İleriki görüşmeler için iletişim bilgilerini dâhil ettiğinden emin ol.
 6. 6
  Üniversite seviyesinde oynamaya başla. Çok, çok, çok, çok, çok ender oyuncular liseden sonra doğrudan NBA’e gider. Çoğu biraz üniversiteye gider ya da 4 seneyi bitirir. İşte bu süre zarfında yüksek kalibreli rakiplere karşı oynayacak ve baskı altında becerilerini bileyeceksin. Bu süre zarfında üniversiteyi bitirmek ya da akademik kariyerini tamamlamadan profesyonel olmak tamamen sana kalmış.
  • Ki üniversitede sezon dışında koçluk yapmak, kamplara katılmaya devam etmek ve her zaman, her zaman oynamaya ve formda kalmaya devam etmek iyi bir fikirdir. Sezon tüm yıl sürmese de, bunu ciddiye alırsan seninki sürecektir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Profesyonel Olmak

 1. 1
  Bir menajer bulmayı düşün. Eğer çok, çok iyiysen ve gerçekten hamurunda profesyonel oyunculuk varsa bir menajer tutmayı düşün. İsmini duyurmak ve gelecek yılın seçmelerinin bir parçası olman için gerekli bağlantılara sahiptirler. Senin ismini duyuracaklar ve umulur ki hedefine ulaştıracaklar.[4]
  • Bununla birlikte, üniversite kariyerin sırasında bir menajer bulursan üniversiteye uygunluğunu kaybedersin; seçilmesen bile.[5] Hayatının sonraki birkaç yılını riske atmadan önce bunu çok dikkatli bir şekilde düşün.
 2. 2
  Seçmeler öncesi kamplarına katıl. Bir menajerin yanında, muhtemelen NBA düzeyinde seçmeler öncesi kamplara kaydolacaksın. Orada, bir sürü bağlantı kuracak ve ismini ve yüzünü bilinir hâle getireceksin. Baskıyla başa çıkabiliyorsan profesyonel olmak için maruz kalman gereken şey bu olabilir.
  • Bu aynı zamanda sahadaki pozisyonun, sana kimlerin baktığı ve seçilme potansiyelin hakkında geri bildirim alma fırsatı da verecektir. Bu durumda yapabileceğin tek şey sakin kalmak ve elinden gelen en iyi oyunu sergilemektir.
 3. 3
  İmzanı at. Seçmelerde iki tur vardır. Oyuncular takımlar tarafından birer birer seçilir. Yani, seçilmek için bir şansın var. Eğer kabul etmek istersen harika. Eğer istemezsen serbest oyuncu olmayı deneyebilir ve oradan ilerleyebilir ya da NBA’de oynamazsın.
  • Yarı yarıya tamamsan, sözleşmenin ücretini veya şartlarını görüşebilir, daha erken ayrılmak istiyorsan sözleşme süresini daha kısa tutabilirsin. Ancak, sana teklif edileni kabul etmek istememek oldukça nadirdir.
  • Eğer ikinci turda seçilenlerden biriysen açılış gecesi kadrosuna katılamayabilirsin. Herhangi bir şeyi taahhüt etmeden önce neyi kabul ettiğini ve şartların ne olduğunu bil.
 4. 4
  Alternatif olarak, Gelişim liginde veya yurtdışında oyna. Seçmelerde seçilmediysen veya sonuçtan memnun değilsen, NBA Gelişim liginde veya yurtdışında oynayabilirsin. Gelişim ligi, küçük liglere benzer ve teorik olarak NBA'e geçebilirsin.
  • Ancak yurtdışı, tamamen farklı bir hikâyedir ve tamamen farklı bir sistemdir. Menajerin bir görüşme yapmana yardımcı olabilir ve gelecek yıl için egzotik (ya da pek egzotik olmayan) bir yere gitmek için seçilebilirsin. Hareket etmeye istekliysen oldukça iyi bir iş olabilir.
 5. 5
  Şaşırtıcı bir azınlığın herhangi bir sporda profesyonel olabildiğini bil. Herhangi bir spor alanında profesyonel olma şansın pek iyi değil. Kesin. Elbette mümkün, ancak olasılıklar tam olarak senin lehine değil. Aslında, tüm üniversite oyuncularının (erkekler ve kadınlar, gerçi erkekler için mikroskobik olarak daha yüksek) yaklaşık %1'i profesyonel olabiliyor. Bu, sen ve diğer 99 kişi arasından sadece bir kişinin seçileceği anlamına gelir. Başaramazsan yalnız değilsin.
  • Pek çok yetenekli basketbol yıldızı, koçluk, kamplarda eğitmenlik yapma veya farklı ülkelerde ve farklı liglerde oynayarak tutkularıyla geçimini sağlıyor. Bunu, hayal ettiğin gibi profesyonelce yapmamış olman, kariyerinden vazgeçmen gerektiği anlamına gelmez.
  Reklam

İpuçları

 • Koştuktan veya herhangi bir egzersiz yaptıktan hemen sonra serbest atışlar yap. Bu, sahada birkaç kez yukarı ve aşağı gittikten sonra daha iyi atış yapmana yardımcı olacaktır.
 • Oyundan önce ve sonra yeterince su iç.
 • Basketbolun en önemli hususlarından biri top kontrolü, hareket yapmayı öğrenme ve topu istediğin yere hareket ettirmektir. Yaratıcı ol, 3 sayılık atış yapmaktan korkma. Her iki elinle topu kontrol etmeye çalış, bu kolaydır.
 • Profesyonel Basketbol Oyuncusu olmanın anahtarı yağmurlu günlerde bile yoğun çalışmadır.
 • Yardım istemekten korkma! Herkesin bir yerde yardıma ihtiyacı olur.
 • Çokça NBA ve profesyonel lig maçları izle; bu, yeni hareketler öğrenmene yardımcı olacaktır.
 • Daima oyun için motive ol. Seni canlandıran müzikler dinle, ardından oyun sırasında bunu zihninde çal.
 • Jonglörlük, basketbol serbest atışı gibi etkinlikler için İki elini kullanabilme, El-Göz Koordinasyonu, Derinlik Algılama, Çevresel Görüş, Sinir-kas Dengesi, Hızlılık, Kontrol ve Konsantrasyonunu geliştirebilir.
 • Bir basketbol takımına girmek becerilerinden daha fazlasıdır. İstekli olduğunu, iyi iletişim kurduğunu, dakik olduğunu, diğer oyunculara saygılı olduğunu ve daha iyi olmak için yapıcı eleştiriyi idare edip kullanabileceğini göster.
 • Daima oyundan önce ve sonra germe hareketleri yap.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl Yüzülür?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Bir Ayda Nasıl Karın Kası YapılırBir Ayda Nasıl Karın Kası Yapılır?
İnce Bacaklar Nasıl Kalınlaştırılırİnce Bacaklar Nasıl Kalınlaştırılır?
Damarlar Nasıl BelirginleştirilirDamarlar Nasıl Belirginleştirilir?
Evde Nasıl Kas Geliştirilir?
Damarlı Kollara Nasıl KavuşulurDamarlı Kollara Nasıl Kavuşulur?
Koşu Hızı ve Dayanıklılığı Nasıl GeliştirilirKoşu Hızı ve Dayanıklılığı Nasıl Geliştirilir?
İnsan Tek Vuruşta Nasıl Yere Yıkılırİnsan Tek Vuruşta Nasıl Yere Yıkılır?
Daha Güçlü ve Daha Kalın Bileklere Nasıl Sahip Olunur?
Kollar Nasıl KalınlaştırılırKollar Nasıl Kalınlaştırılır?
Serbest Stil Nasıl Yüzülür?
Bir Katilden Nasıl SaklanılırBir Katilden Nasıl Saklanılır?
Kalça Nasıl BüyütülürKalça Nasıl Büyütülür?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 9.050 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Spor ve Fitness
Bu sayfaya 9.050 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam