Bu wikiHow makalesi sana, bir Windows veya Mac bilgisayarda ekran içeriğinin anlık görüntüsünü nasıl alacağını öğretir. Windows bilgisayarlarda genellikle klavyede ekranın tamamının anlık görüntüsünü almaya izin veren bir "Print Screen" tuşu bulunur. Mac kullanıcılarının "Print Screen" tuşu yoktur ancak yine de Mac'te ekran görüntüsü almak mümkündür.

Yöntem 1 / 2:
Windows’ta

 1. 1
  Bilgisayarının "Print Screen" tuşunu bul. Bu genellikle klavyenin sağ üst tarafındadır, F12 tuşunun sağından birinci veya ikinci tuştur. "Print Screen" tuşunun üzerinde genellikle "sys req" ("Sistem Gereksinimleri") de yazar.
  • "Print Screen" tuşu "prt sc", "prt scr", "print scr" vb. şeklinde adlandırılmış olabilir.
  • "Print Screen" (veya benzeri) metni tuş üzerindeki diğer metnin altındaysa "Print Screen" tuşuna basarken Fn tuşunu basılı tutman gerekebilir. Fn tuşunu klavyenin sol alt tarafında ara.
 2. 2
  Windows Win tuşunu bul. Windows logo tuşu genellikle klavyenin sol alt tarafındadır. "Print Screen" tuşuna basarken Windows tuşunu basılı tutmak tüm ekran içeriğinin anlık görüntüsünü alır.
  • Windows 8 ve önceki sürümlerde Win tuşunu kullanarak ekran görüntüsü alamazsın.
 3. 3
  Ekran görüntüsünü almak istediğin ekrana git. Ekran görüntüsünü almak istediğin bir sayfaya git. Ekrandaki her şeyin (fare imlecin hariç) ekran görüntüsünde görüneceğini unutma.
 4. 4
  Win tuşunu basılı tut. Tuşa sıkıca bas ve ekran görüntünü alana kadar Win tuşunu bırakma.
  • Fn tuşunu kullanman gerekeceğini belirlediysen o tuşu da basılı tut.
  • Windows 8 veya önceki bir sürümdeysen bu adımı atla.
 5. 5
  Print Screen tuşuna sıkıca bas. Bilgisayarının ekranının kısa bir süre kararması gerekir. Bu noktada, "Print Screen" tuşunu ve Windows tuşunu bırakabilirsin.
  • Ekran kararmazsa kullanmadıysan Fn tuşunu kullanmayı dene, kullandıysan da kullanmamayı dene.
  • Bazen Windows, ekran görüntülerini, almaya çalıştığın ilk birkaç seferde tanımaz; bu yüzden birkaç kez dene.
 6. 6
  Ekran görüntülerini görüntüle. Birkaç ekran görüntüsü çektikten sonra bilgisayarın, Başlat’ı açarak, Dosya Gezgini’ne tıklayarak, ardından Dosya Gezgini penceresinin sol tarafındaki Resimler sekmesine tıklayarak bulabileceğin "Resimler" klasöründe bir "Ekran görüntüleri" klasörü oluşturur.
  • Windows 8 veya önceki bir sürümdeysen bilgisayarın ekran görüntüleri klasörünü oluşturmaz. Bunun yerine Başlat’ı (veya Windows 8’de Ara’yı) aç, paint yaz, çıkınca Paint’e tıkla ve ekran görüntünü Ctrl+V tuşlarına basarak yapıştır. Ardından ekran görüntüsünü Dosya’ya, Kaydet’e, ardından açılır pencerede Kaydet’e tıklayarak kaydedebilirsin.
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Mac'te

 1. 1
  Command ve Shift tuşlarını bul. Her iki tuş da Mac'inin klavyesinin sol alt tarafında bulunabilir. Mac'te ekran görüntüsü almak için bir sayı tuşuna basarken bu tuşların her ikisini de aynı anda basılı tutarsın.
 2. 2
  Ekran görüntüsünü almak istediğin ekrana git. Görüntü dosyası olarak kaydetmek istediğin bir sayfa aç veya ekrana git.
 3. 3
  Tüm ekranın görüntüsünü al. Command ve Shift tuşlarını basılı tut, 3’e dokun, ardından tüm tuşları bırak. Mac'in bir fotoğraf çekme sesi çıkarır ve ekran görüntüsünün görüntü dosyası bilgisayarının masaüstünde olur.
 4. 4
  Ekranın belirli bir bölümünün görüntüsünü al. Fare imlecini artı işareti simgesine çevirmek için Command+ Shift+4 tuşlarına bas, ardından ekran görüntüsünü almak istediğin alanda fareni tıklayıp sürükle ve fareyi bırak.[1]
  • Fare artı işareti modundayken boşluk çubuğuna basarsan bir kamera simgesine geçer. Yalnızca o pencerenin resmini çekmek için, açık bir pencereye kamera imleciyle tıklayabilirsin.
 5. 5
  Kalıcı bir dosya yerine görüntüyü panoya kaydet. Görüntüyü kalıcı bir dosya yerine geçici olarak panoya kaydetmek için Control tuşuna Command ve Shift tuşlarıyla birlikte bas. Bu, ekran görüntüsünü, görüntüyü düzenlemene izin veren bir yazılım gibi başka bir uygulamaya yapıştırmana olanak tanır.
 6. 6
  Ekran görüntülerini görüntüle. Ekran görüntülerin varsayılan olarak masaüstüne kaydedilir. Açmak için bir ekran görüntüsüne çift tıklayabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Üzerinde Touch Bar bulunan bir Mac kullanıyorsan Command+ Shift+6 tuşlarına basarak Touch Bar içeriğinin ekran görüntüsünü alabilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Windows bilgisayardaki "Print Screen" tuşu "Print Screen" sözcüklerinden çok farklı görünebilir. Bunu bulamazsan bilgisayarının kullanım kılavuzuna veya çevrim içi desteğe başvur.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Google Güvenli Arama Nasıl KapatılırGoogle Güvenli Arama Nasıl Kapatılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Ağ Yazıcısı Nasıl KurulurAğ Yazıcısı Nasıl Kurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Twitter'da Takipçi Nasıl SilinirTwitter'da Takipçi Nasıl Silinir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler.
Bu sayfaya 259 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam