Prezervatif kullanmadan istenmeyen hamilelik riskini azaltmanın birçok yolu vardır. Çeşitli tıbbi seçenekleri konuşmak (ve ilaç yazdırmak) için aile hekimine danışabilirsin veya doğal yöntemleri kullanmayı seçebilirsin. Hamilelikten korunmanın ötesinde prezervatifin cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları önlemek gibi faydaları olduğunu unutma. Hamileliği önlemenin %100 garantili tek yolu seksi bırakmaktır. Diğer tüm seçenekler hamile kalma riskini önemli derecede azaltır ama bunların hamile kalmayı yüzde yüz önledikleri garanti edilmez.

Yöntem 1 / 3:
Prezervatif Kullanmadan Hamileliği Önlemek İçin Tıbbi Seçeneklerden Faydalanmak

 1. 1
  Hormonal doğum kontrol hapı kullan.[1] Prezervatif kullanmadan hamile kalmayı önlemek isteyen bir kadınsan bunun için en bilinen seçeneklerden biri hormonal doğum kontrol hapı kullanmaktır. Bunları aile hekiminden isteyebilirsin. Bu haplar ya östrojen ve progesteron ya da sadece progesterondan oluşur. Normalde yedi günlük "plasebo"yu (vücudun bu sırada adet kanaması yerine "çekilme kanaması" yaşar) takiben 21 gün boyunca günde bir kere alırsın.
  • Birçok farklı doğum kontrol formülasyonu vardır ve kendin için en iyi olana karar vermek adına farklı seçenekler konusunda aile hekimine danışabilirsin.
  • Doğum kontrol hapı kullanmanın avantajı bunların hamileliği önlemede %91 oranında etkili (ve hatta her gün aynı saatte ve hiçbir dozu kaçırmadan kullanıldığında daha etkili) olmasıdır.
  • Bir kadınla cinsel ilişkiye giren bir erkeksen ve onun hamile kalmasını istemiyorsan ona, düzenli olarak doğum kontrol hapını kullanıp kullanmadığını sorabilirsin. Bu hamileliği önleme yönteminin erkekler için olumsuz tarafı, kadının sözüne inanıp hapı her gün kullandığına ve kazaran da olsa dozu kaçırmadığına güvenmektir.
 2. 2
  Spiral taktır.[2] Spiral, vajina yoluyla rahme yerleştirilen küçük, T şeklinde bir araçtır (burada sonraki yıllara kadar kalır ve doğum kontrolü işlevini görür). Hamileliği önlemede %99’un üzerinde etkilidir.
  • Mevcut spirallere Mirena, Skyla, Lilletta ve Copper örnek verilebilir.
  • Mirena spirali hormon bazlıdır. Daha pahalıdır ve beş yıla kadar dayanır. Âdet kramplarını ve kanamayı azaltma faydaları vardır. Skyla ve Lilletta spiralleri de hormon bazlıdır ve üç yıla kadar dayanır.
  • Copper spirali hormon bazlı değildir. Artısı daha ucuz olması ve 10 yıla kadar dayanmasıdır. Ancak âdet kramplarını ve kanamayı artırabilir.
  • Aile hekiminden spiral için reçete alabilirsin. Doktor bunu yerleştirmek için sana bir randevu verebilir. Yerleştirmesi genelde birkaç dakika sürer.
  • Spiral taktırmak, serviksin dar açıklığından geçerken kısa bir süreliğine acı verebilir ama takıldıktan sonra artık acı hissetmemelisin.
 3. 3
  Diğer hormonal doğum kontrol seçeneklerini dene.[3] Diğer hormonal seçeneklere vajinal halka, Depo-Provera iğneleri ve doğum kontrol yamaları örnek verilebilir. Bunları aile hekiminden reçete ettirerek alabilirsin.
  • Vajinal halka (NuvaRing olarak bilinir) vajinana yerleştirdiğin ve orada üç hafta boyunca kalan bir yöntemdir (ve sonra geri çekilme kanaması için bir haftalığına çıkarırsın).[4] Vajinandayken hormonlar (östrojen ve progesteron karışımı) salarak ovulasyonu (yumurtlama) bastırır. Bu halkanın cinsel birleşme sırasında bir soruna sebep olması nadirdir ve normalde kadın tarafından da kadının partneri tarafından da hissedilmez. Normal kullanımda başarısızlık oranı %9’dur, mükemmel kullanımda ise %0.3’tür. Bu halka üç saate kadar çıkartılabilir, yani bunsuz seks yapmak senin için daha rahatsa bu senin için bir seçenektir.
  • Depo-Provera iğneleri her üç ayda bir aile hekimin tarafından uygulanır. Her üç ayda bir gittiğin sürece doğum kontrol hapını alıp almadığını hatırlamana (ya da başka bir yöntem kullanmaya) gerek kalmaması bunun bir faydasıdır.[5] Her üç ayda bir iğne yaptırmayı ihmal etmeyenler için başarısızlık oranı %1’den azdır.[6]
  • Doğum kontrol yamaları yaklaşık 5 cm x 5 cm boyutundadır ve cilde takılır. Her yamanın süresi bir haftadır ve ardından değiştirilmelidir. Dolayısıyla bir haftayı geri çekilme kanamasına ayırdıktan sonra üçünü art arda kullanman gerekir. Yamalarda doğum kontrol hapında bulunan aynı hormonlar vardır. Bunlar doğru olarak kullanıldığında (ve her hafta özenle değiştirildiğinde) başarısızlık oranı %1’den azdır.[7]
  • Implanon olarak bilinen vücuda yerleştirilebilir doğum kontrol ilacını sor. Bu doğum kontrol yöntemi koluna yerleştirilir ve dört yıla kadar dayanır.[8]
 4. 4
  Sperm öldürücü kullanmayı tercih et. Sperm öldürücüler vajinaya yerleştirilen jeller veya köpüklerdir. Bunlar sperme toksik olan kimyasalların kullanımı yoluyla spermi yakalayıp ardından öldürür. Yakınındaki bir eczaneden satın alabilirsin.[9] Sperm öldürücülerin başarısızlık oranı yaklaşık %22'dir.
 5. 5
  Servikal kap veya diyafram gibi bir bariyer yöntemi kullan. Hem servikal kap hem de diyafram, serviksi kaplaması için bir kadının vajinasına yerleştirebileceği araçlardır. Bu, spermin rahme girmesini engeller. Servikal kap veya diyafram normalde spermi öldüren kimyasal içerir ve bu, hamile kalma riskini daha da azaltır.[10] Başarısızlık oranı daha önce hamile kalmamış kadınlarda yaklaşık %14’tür, daha önce hamile kalmış kadınlarda ise %29’dur.
  • Doktorun odasında servikal kap veya diyafram için ölçü verebilirsin.
 6. 6
  Kısırlığı tercih et.[11] Hamileliği önlemenin en kesin yollarından biri erkeğin ya da kadının (ya da ikisinin) kısırlaştırılmasıdır. Ancak bunun kalıcı bir işlem olduğunu bilmen çok önemlidir. İleride kendi biyolojik çocuğun olmasını istemediğinden tamamen emin olmadıkça bunu yaptırmamalısın.
  • Erkekler için bu işlem "vazektomi" olarak adlandırılır. Bu işlemle sperm taşıyan kanal olan "sperm kanalı" kesilir. Bu sayede erkek bir kadını hamile bırakamaz.
  • Kadınlar için bu işlem "tüplerin bağlanması" olarak adlandırılır. Kadının fallop tüpleri (döllenmemiş yumurtaları yumurtalıklardan uterusa taşıyan tüpler) bağlanır. Bu, yumurtaların döllenmesini engelleyerek hamileliği önler.

Yöntem 2 / 3:
Hamilelik Riskini Azaltmak İçin Doğal Yöntemlerden Faydalanmak

 1. 1
  "Geri çekilme yöntemini" dene.[12] Prezervatif kullanmadan hamilelik ihtimalini azaltmanın bir yolu geri çekilme yöntemini denemektir. Bu yöntem de erkek boşalmadan hemen önce penisini vajinadan çıkarır ve böylelikle spermin hamileliğe yol açacak şekilde kadının vajinasında yol alma ihtimali yok olur.
  • Bu yöntemin zorluğu şudur: Bir kısım sperm erken (boşalmadan yani erkeğin penisini geri çekmeden önce) dışarı sızabilir. Bu yüzden bu yöntem hamileliği önlemede yalnızca %78 oranında etkilidir.
 2. 2
  "Takvim yöntemini" kullan.[13] Teknik olarak her ay kadının hamile kalabileceği gün sayısı yalnızca birkaç gündür. Çoğu kadının âdet döngüsü 28 günde bir gelir ve bu döngü adetin ilk gününde başlar. Ortalama olarak yumurtlama 14. günde meydana gelir ama bir kadın yumurtlama döneminden birkaç gün önce veya sonra da hamile kalabilir.
  • Bir kadın en çok hamile kalabilir olduğu günlerden anlamlı bir şekilde önce veya sonra cinsel ilişkiye girerse hamile kalma ihtimali daha düşüktür.
  • Takvim yönteminin olumsuz tarafı, her kadının 28 günlük döngüye sahip olmamasıdır. Kadınlar arasında oldukça fazla değişkenlik vardır. Hatta bir kadın kendi âdet döngüsünün aydan aya değiştiğini görebilir. Bundan dolayı bu yöntem, prezervatif kullanılmadan hamileliği önlemede yalnızca %76 oranında etkilidir.
  • Âdet döngün sürekli olarak 28 günden fazlaysa veya azsa döngünün BİTİMİNDEN 14 gün çıkar ve bunu en çok doğurgan olduğun birkaç günün başlangıcı olarak düşün. Kadınların âdet döngüsünün ikinci yarısı (yumurtlamayı takiben) döngünün ilk yarısına kıyasla (yumurtlamadan önce) daha uygun olma eğilimindedir.
 3. 3
  Fizyolojik işaretleri kullanarak doğurganlığını izle.[14] Kadın doğurganlığının zirveye ulaştığı özel günleri belirlemeye yardımcı olması için doğurganlığını izlemenin bir yolu bazal vücut sıcaklığı ölçümleri veya servikal mukus akıntısını gözlemlemek gibi fizyolojik işaretleri kullanmaktır. Kadının doğurganlığının yüksek olduğu günlerde cinsel ilişkiye girmekten kaçınabilirsin.
  • "Bazal vücut sıcaklığı" yönteminde bir kadın sabah ilk iş olarak ve her gün yemekten önce sıcaklığını ölçer. Sıcaklık, yumurtlamayı takiben yaklaşık 0.6 derece yükselecektir. Bu nedenle âdet dönemini takiben ilk günden başlayarak bazal vücut sıcaklığı yükseldikten sonraki üç güne kadar prezervatif, sperm öldürücü veya diğer hormonal olmayan bir doğum kontrol yöntemi kullanılması tavsiye edilir.
  • "Servikal mukus" yönteminde kadın servikal mukus akıntısının özelliklerini gözlemler. Genelde âdeti takiben hemen mukus akıntısı olmaz, bundan sonraki günlerde hafif ve yapışkan salgılar görülür, yumurtlama civarındaki günlerde daha ıslak ve berrak olup aşırı artan mukus salgıları görülür ve kadının bir sonraki âdet döngüsünün başlangıcına kadar "doğurganlık döneminin" bitimini takiben fark edilebilir salgılar görülmez. Bu sebeple servikal mukusun bol, berrak ve ıslak olduğu günlerde kadının doğurganlığı zirveye ulaştığından cinsel birliktelikten kaçınılması önemlidir.[15]
 4. 4
  Doğal yöntemlerin yine de bir hamilelik riski taşıdığını unutma. Hem geri çekilme yöntemi hem de takvim yöntemi hamilelikten korunmada tıbbi yöntemlerden önemli düzeyde daha az etkilidir. Eğer gerçekten hamileliği önlemek istiyorsan bu tekniklere güvenip hareket etmemek önemlidir. Buna sebep olarak şunlar söylenebilir:
  • Bir erkeksen ve yanlışlıkla bir kadını hamile bıraktıysan kadın, birçok yerde hamileliğe devam etme ya da etmeme (ya da kürtaj olup olmama) konusunda %100 seçim hakkına sahiptir.
  • Yani bir kadını hamile bıraktığında eğer o, bebeği doğurmaya karar verirse bu ona maddi olarak yardım etmek için sorumlu olduğun ve ortak ebeveynlik sorumluluklarını da üstlenebilirsin anlamına gelir.
  • İstenmeyen hamileliklerde hem erkekler hem de kadınlar etkilenir. Hazır olmadan önce bir bebeğe bakmanın sorumluluğunu almak planlarını, kariyerini, ilişkilerini veya yaşamının başka alanlarını önemli düzeyde etkileyebilir (ve muhtemelen ayağına dolanabilir).
  • Bir kadınsan ve yanlışlıkla hamile kaldıysan bebeği aldırmak ya da doğurmak konusunda zor bir karar verme aşamasıyla karşı karşıya kalabilirsin.

Yöntem 3 / 3:
Prezervatif Kullanmanın Artı Faydalarını Anlamak

 1. 1
  Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon riskini azaltmak için prezervatif kullanmayı düşün.[16] Prezervatif kullanımını bırakma kararını vermeden önce prezervatifin cinsel yolla bulaşan enfeksiyon riskini ve hamileliği önlemede oynadığı rolü düşünmen önemlidir. Hormonal doğum kontrol yöntemi gibi başka hamileliği önleyici araçlar kullanıyor olsan bile diğer hamileliği önleyici yöntemler, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan korunman için hiçbir şey yapmaz. Dolayısıyla mesele güvenli seks olunca prezervatiflerin önemli bir faydası vardır.
  • Prezervatifler cinsel organlar arasındaki teması azaltarak cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan koruyabilir. Ayrıca erkeğin penisinden çıkan boşalma sıvısının kadının vajinasına girmesini engeller. Bu her iki temas türünde enfeksiyon bir kişiden diğerine geçebilir.
 2. 2
  Cinsel partnerine tamamen güvenmiyorsan prezervatif kullan. Uzun süreli, tek eşli bir ilişkinin içindeysen partnerinin "doğum kontrol hapı" kullanmak veya spiral taktırmak gibi alternatif doğum kontrol yöntemlerini kullanıp kullanmadığını bilirsin. Çünkü aranızda güven oluşturduğunuz bir ilişkiniz vardır ve partnerinle her ikiniz için de en iyi olan doğum kontrol stratejisini herhâlde konuşmuşsunuzdur. Ama tamamen güvenecek kadar iyi tanımadığın yeni bir cinsel partnerin varsa prezervatifin hamilelikten korunmada en güvenililr yöntemlerden biri olduğunu anlaman önemlidir.
  • Bir erkeksen kadın partnerinin "doğum kontrol hapı" (veya başka doğum kontrol yöntemi) kullandığını ve eksiksiz biçimde aldığını hiçbir zaman kesin olarak bilemezsin.
  • Amacı hamile kalmak olan bir kadının doğum kontrol hapı kullanımıyla ilgili olarak dürüst olmaması mümkündür.
  • Aynı şekilde bir erkek, vazektomi yaptırmadığı hâlde yaptırdığını söyleyip kadına karşı dürüst olmayabilir. Veyahut geri çekileceğini söyleyip bunu yapamayabilir.
  • Prezervatif kullanmak temiz ve hilesiz bir hamilelikten korunma yöntemidir, bu yöntemde kimsenin kimseye güvenmesine gerek yoktur.
 3. 3
  Prezervatif yırtılırsa veya bir şekilde işlevsiz olursa acil doğum kontrol yöntemi ara.[17] Prezervatifler hamileliği önlemede %82 etkilidir.[18] Ama seks sırasında prezervatif yırtılırsa hemen acil bir doğum kontrol yöntemi araman gerekir.
  • Acil doğum kontrol hapını yakındaki eczaneden satın alabilirsin.
  • Seçeneklerin arasında doğum kontrol hapı (veya Plan B adlı ertesi gün hapı) veya Copper spiral taktırmak vardır. Plan B adlı ertesi gün hapının, korunmasız cinsel birleşme sonrasında mümkün olan en kısa zamanda (ideal olarak bir gün içinde çünkü ne kadar uzun süre beklersen etkisi o kadar azalır) alınması gerekir. Ama Plan B adlı ertesi gün hapı, korunmasız seksten sonra 72 saate kadar kullanılabilir. Copper spiral, korunmasız cinsel ilişkiyi takiben 5 güne kadar acil doğum kontrol yöntemi olarak etkilidir.
  • Diğer seçenekler arasında ulipristal asetat ve birleşik östrojen-progesteron hapları vardır.[19] Bu acil doğum kontrol ilaçlarından her ikisi için de doktordan reçete gerekir.
 4. 4
  Hamilelik senin için düşünmeyi bile istemediğin bir şeyse yedek koruma olarak prezervatif kullan. Her yöntemin bir başarısızlık oranı olsa da kesinlikle hamile kalmak istemediğin durumlarda hem prezervatif hem de doğum kontrol hapı kullanmak yani bir yöntemden daha fazlasını birleştirmek akıllıca olur. Hamile kalma riskine girip, ardından muhtemel bir akıbetle başa çıkmak zorunda kalmaktansa tedbirli davranmak daha iyi olur.

Bu wikiHow makalesi hakkında

Carrie Noriega, MD
Ortak yazarlar :
Obstetrisyen ve Jinekolog
Bu makaledeki ortak yazarlar Carrie Noriega, MD. Dr. Carrie Noriega Colorado’da, Amerika’da verilen ve uzmanlıkta daha kalifiye olunduğunu gösteren Board Sertifikası’na sahip bir Obstetrisyen ve Jinekolog’dur. İhtisasını 2005 yılında Kanas City’deki Missouri Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Bu makale 108.935 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 108.935 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?