Eğer düzenleme yazılımı olmadan bir YouTube videosunu kısaltmaya çalışıyorsan doğru yere geldin. Bu wikiHow makalesi, YouTube videolarını Microsoft Powerpoint içinde nasıl kırpacağını öğretecek. Bu, popüler siteden video klipleri kısaltmak için hızlı ve kolay bir yol olup PowerPoint sunumuna bir YouTube videosu eklemenin bir yolunu arıyorsan da güzel bir kısayoldur. Microsoft PowerPoint kullanarak bir YouTube videosunu kısaltmak için atılacak adımlara birlikte bakacağız.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
İnternet Bağlantısı Verken Video Kısaltmak

 1. 1
  İstediğin videoyu bul ve “Paylaş” düğmesine tıkla. “Paylaş” düğmesi bir okla belirtilir ve YouTube videosunun hemen altındaki beğen ve beğenme düğmelerinin yanındadır.
  • Düzenlemek istediğin YouTube videosuyla nerede karşılaşmış olursan ol, onu mobil cihazında değil masaüstü bilgisayarında açıp bu adımları takip ettiğinden emin ol.
 2. 2
  "Yerleştir" düğmesine tıkla. Bu, en soldaki seçenektir ve simgesi birbirinin tersi yönüne bakan büyüktür ve küçüktür işaretleri şeklindedir.
 3. 3
  HTML metnin tamamını kopyala. "Yerleştir" düğmesine tıkladığında büyük bir HTML metin kutusu açılır. Metnin tamamını cihazının panosuna kopyala.
  • HTML'yi kopyaladığından emin ol. YouTube videosunun bağlantısını kopyalama.
 4. 4
  Microsoft PowerPoint’i aç ve "Ekle" sekmesine git. Bu, "Giriş" sekmesinin hemen yanında, soldan üçüncü seçenektir.
  • Ekranın üzerindeki araç çubuğu sekmelerinin sıralaması Microsoft PowerPoint sürümüne göre değişiklik gösterebilir.
 5. 5
  "Video"ya, sonra "Çevrimiçi Video"ya tıkla. "Video" sekmesi "Ekle" araç çubuğunun sonunda yer alır. Bunun üzerine tıkla ve sonra açılan menüden "Çevrimiçi Video"ya tıkla.
 6. 6
  HTML kodunu "Video Ekleme Kodundan" alanına yapıştır. PowerPoint internet üzerindeki bir videoyu eklemek için iki seçenek sunar. YouTube’da arama yapmak için doğrudan "YouTube’da Ara" alanını kullanabilirsin, fakat biz kopyalanan HTML kodumuzu yerleştirmek istiyoruz. Kodu en alttaki alana yapıştır, fakat henüz klavyenden "Enter" tuşuna basma.[1]
  • Eğer videonu doğrudan PowerPoint içinden aramak istersen onunla ilgili başlığı veya anahtar kelimeleri arama alanına yaz. Eğer sunumun için gerekirse bu alanı diğer alakalı videoları aramak için de kullanabilirsin.
 7. 7
  İstediğin başlangıç ve bitiş yerlerini belirle. Muhtemelen bu zamanları zaten aklında tutmuşsundur, ancak bilmiyorsan videonun başlayıp biteceği yerleri belirlemek için YouTube video kaydırma çubuğunu kullan.
 8. 8
  HTML kodunu start=__&end=__ biçimini kullanarak düzenle. Metni, URL'den hemen sonraya, HTML kodunun başına doğru yerleştir. Hem "start" (başla) hem de "end" (bitir) ifadelerinden sonra istediğin değerleri gir.[2]
  • HTML kodu yalnızca pozitif tam sayıları anlamlandırabilir ve video uzunluğunu saniye cinsinden ölçer. Eğer videonun 0:20'de başlayıp 6:00'da bitmesini istiyorsan kodu "start=20&end=360" şeklinde gir.
  • Metni, URL'yi içeren tırnak işaretlerinin içine eklediğinden emin ol.
 9. 9
  Klavyeden "Enter" tuşuna bas. Ardından video, istediğin değişkenler uygulanarak otomatik olarak sunuma eklenecektir.
  • Bu yöntem, PowerPoint sunumların için videoları kırpmanın en kolay yoludur, ancak videonun düzenlenmiş bir sürümünü kaydetmene izin vermez. Bunu yapmak için, internet bağlantısı olmadan bir videoyu kısaltma talimatlarını takip etmelisin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
İnternet Bağlantısı Olmadan Video Kısaltmak

 1. 1
  PowerPoint sunumunda bir slayt aç. Bunun YouTube videonu yerleştirmek istediğin slayt olduğundan emin ol.
 2. 2
  "Ekle" sekmesine git ve "Ekran Kaydı"na tıkla. Bu, simgesi küçük bir video kamera ve bir kutu şeklinde olan, en sağdaki seçenek olmalıdır. Bilgisayarın daha sonra ekran kaydı yapılacak alanı görüntüler.
  • Simgelerin sırası, Microsoft PowerPoint'in farklı sürümlerinde farklılık gösterebilir.
 3. 3
  İstediğin YouTube videosunu aç ve ekran kaydı kontrol menüsünden "Alan Seç"e tıkla. Bundan sonra bilgisayarın küçük bir artı imleci gösterecektir. Videonun etrafında bir kutu oluşturmak için bunun üzerine tıkla ve sürükle.
  • PowerPoint, kutunun içinde ne varsa kaydeder, bu nedenle onu mümkün olduğunca videonun etrafına yerleştirdiğinden emin ol.
  • PowerPoint, ekran sesini ve alanın içindeyse imleci otomatik olarak kaydeder. Bu ayarları değiştirmek için kontrol panelinden seçimleri kaldırman yeterli.
 4. 4
  İstediğin başlangıç zamanını belirle. Videoyu başlamasını istediğin yerden itibaren başlaması için hazırla. Eğer videonun en baştan başlamasını istiyorsan onu normal şekilde oynat.
 5. 5
  "Kaydet" düğmesine tıkla. Video, istediğin başlangıç zamanından itibaren oynatılmaya hazır olduğunda, "Kaydet" düğmesine tıkla ve videoyu oynat.
  • Kaydı geçici olarak durdurmak için istediğin zaman "Duraklat" düğmesine tıklayabilirsin. YouTube videosunu da duraklatmayı unutma, yoksa kaydını tekrar başlattığında video atlayacaktır.
 6. 6
  Video istediğin bitiş yerine ulaştığında "Durdur" düğmesine tıkla. Bu, ekran kaydını sonlandıracaktır.
 7. 7
  PowerPoint sunumunu kaydet. PowerPoint sunumunu kaydetmek için "Dosya" ve ardından "Kaydet"e tıkla. Yaptığın kayıt şimdi istediğin slayta eklenecektir.
  • PowerPoint'i Dosya Gezgini'nde açıp ".pptx" olan dosya uzantısını ".zip" yaparak ve yeniden adlandırılan dosyaya çift tıklayarak videonu ayrı olarak kaydedebilirsin. Bunu yaptığında sunumun içeriğini gösteren yeni bir Dosya Gezgini penceresi açılacaktır. Düzenlenen video "media" klasöründe bulunabilir.[3]
  Reklam

İpuçları

 • PowerPoint 2016 ve önceki sürümlerinde, videon için bir başlangıç ​​ve bitiş zamanı seçmek için kod seçenekleri vardır.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Cory Stillman
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı
Bu makaledeki ortak yazarlar Cory Stillman. Cory Stillman, wikiHow’da teknoloji yazarıdır. Cory, Screen Rant ve Film Cred dâhil olmak üzere çeşitli çevrim içi yayınlarda Film ve TV konularında yazarlık deneyimine sahiptir. Kendisi Pittsburgh Üniversitesi'nden Film ve Medya Çalışmaları diploması ile Yaratıcı Yazarlık yan dal diplomasına ve Küresel Çalışmalar ve Çocuk Edebiyatı sertifikalarına sahiptir.
Bu sayfaya 152 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam